ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2014
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 23.08.10
SEP-2014

Al doilea sejur la Sonia Vilage

Nu mai aveam în plan o vacanţă, dar marţi, 09.09.2014, am primit pe mail o ofertă last minute, de nerefuzat, 50% reducere, cu plecare din 13.09.2014. În timp aşa scurt a fost greu de ales din multitudinea de oferte.

În luna mai 2013 am fost la Sonia Village, aşa că, ştiind cum este, am decis că este o locaţie bună pentru câteva zile de odihnă, soare, plajă, balaceală….

Preţul a fost 350 euro pentru două persoane, cameră dublă. Până ne-am hotărât noi, nu mai erau camere duble, ci doar family, 409 euro, cu servicii all inclusive. Bun preţ şi aşa.

Am ajuns la Sonia Village în jurul orei16. Am primit imediat camera 407, la parter (în corpul de cladire în care am stat şi anul trecut). Vederea ar fi fost către piscine şi mare, doar că din cauza vegetaţiei abundente nu prea am văzut marea. Camera a fost spaţioasă, baia foarte mare, mult peste aşteptările noastre. În cameră a fost un pat matrimonial, un pat simplu şi încă un pat extensibil, dulap mare şi bine compartimentat, masuţă cu oglindă şi feon, minifrigider, televizor, aparat de aer condiţionat. Fereastra camerei este cu sită contra insectelor.

În faţa camerei a fost o mică terasa, cu masă şi 4 scaune de plastic. La stânga şi dreapta terasei au fost sârme cu cleştişoare pentru uscat rufe. Intrarea în cameră este direct din terasa.

Curăţenie s-a făcut zilnic în cameră. Lenjeria şi prosoapele au fost schimbate de două ori în perioada sejurului. Prosoape am avut doar două, unul mare şi unul mic. Ne-ar fi prins bine ca prosoapele să fie schimbate mai des. În baie au fost doar un flacon mic cu şampon, un flacon mic cu gel de duş şi un mic săpun, fără a ni se mai aduce ulterior. În baie există un singur suport de prospoape şi o mică etajeră deasupra chiuvetei. Nu a fost vană ci duş cu perdea. Baia a avut geam.

Drumul până la plajă nu mi s-a mai părut aşa de anevois. Ca şi data trecută, am luat şezlongurile contra cost. Doua şezlonguri şi o umbrela costă 3 euro pe zi. La recepţie, direct cu patronul, am negociat preţul pentru 6 zile, două şezlonguri, în primul rând de lângă mare, locurile dinspre margine, 15 euro, cheia rămânând la noi tot timpul. Am primit şi bon fiscal pentru banii daţi. Cei de la all inclusive au gratuit şezlongurile, dar procedura de a primi un şezlong este foarte neplacută. La barul de pe plajă, contra unui depozit de 10 euro, în fiecare dimineaţă trebuie să-ţi rezervi şezlong. Dacă pleci la prânz, trebuie să predai cheia. Dupa masă aceeaşi procedura. La finele zilei, la ora 17,30 (destul de devreme) se predă din nou cheia. Locurile pentru cei cu all inclusive sunt în rândurile din spate, pe iarba. Pe plaja din faţa resortului, rândurile cu şezlonguri îmi par prea apropiate, nu prea ai loc şi asta mie îmi crează un discomfort. Dar locuri cu şezlonguri ai de unde alege. Cum cobori pe plajă, în dreapta, sunt mai multe locuri amenajate cu doar câteva şezlonguri. Am stat anul trecut în partea aceea. Este linişte, peisajul este frumos, ai intimidate, doar că apa marii este cu pietre.

Plaja din faţa resortului nu este mare, dar este cu nisip, fară pietre şi intrarea în mare este lină. Apa mării a fost deosebit de calda. Plaja nu a fost foarte curată, mai gaseai mucuri de ţigări.

Restaurantul mi s-a părut, de data aceasta, destul de mic faţă de numărul mare de turişti. Mâncarea ca şi în anul precedent, nu cu multe feluri, dar totul a fost bun, gustos şi proaspat. Poate capitolul fructe şi dulciuri lasă de dorit. Greu au fost de mulţumit pretentioşii…...

Faţă de sejurul trecut, se văd îmbunătăţiri. S-a marit spaţiul de plajă. S-a facut un mic bar pe plajă, dar este contra cost, preţurile fiind însa accesibile. Animaţie este aproape pe tot parcursul zilei, atât pentru copilaşi cât şi pentru adulţi. Am avut parte de o seară grecească şi de o altă seară cu muzică live, dans si antren. La ora 23, maxim 24, animaţia se opreşte si cei dornici de distracţii nocturne nu au cu ce-şi ocupa timpul.

Dacă în sejurul trecut, pondere au fost turiştii români, acum mi s-a parut că am fost în minoritate. Au fost parcă mai mulţi ruşi si sârbi.

În mai 2013 nu mi s-a părut a fi locaţia în care mi-aş dori să ma mai întorc. Preţul sejurului a fost cel care mi-a adus o nouă vacanţă la Sonia Village. În ultima vreme am avut o perioadă foarte grea, cu multe probleme, cu multe evenimente triste şi dureroase, cu mult stres. Poate şi acestea au fost motivele pentru care am simţit că am avut o vacanţa perfectă.

Trimis de hlli in 28.09.14 20:12:08
Validat / Publicat: 28.09.14 21:40:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Sani - Simantro Beach, Paralia - Mediterranean Village, Platamonas - CronwelL Platamon

VIZUALIZĂRI: 3993 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hlli); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aşa arata camera în primele momente ale sosirii noastre.

[28.09.14 21:51:12]

@hlli: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Eşti, cred, una dintre cele "cea mai în măsură" s-o faci

hlliAUTOR REVIEW
[29.09.14 08:04:06]

@webmasterX - dupa coordonate este corect. Mie, însă, mi se pare că este mai pe malul mării.

La acest drum, am avut o surpriza neplacută, în sensul că nu a funcţionat GPS. Dar am ajuns fără probleme. Şoferiţa şi cu mine ("copiloata") am conlucrat bine.

FlorentinaNita
[12.05.15 09:42:09]

@hlli - Buna, te rog mult, spune-mi... acest Sonia Village este acelasi lucru cu Sithonia Vilage???

Nu ma pot lamuri din oferte...

hlliAUTOR REVIEW
[12.05.15 11:03:24]

@FlorentinaNita, nu cred că este aceeaşi locaţie.

Adresa site-ului Sonia Village Family Resort este www.hotel-sonia. gr

În pozele de prezentare ale resortului Sonia Village vei observa clădirile colorate în albastru cu alb şi au câte 2 etaje. Este uşor de recunoscut comparativ cu alte cladiri. Pişcina este micuţă.

Noi am avut două sejururi plăcute la Sonia Village.

Succes în alegerea potrivită.

FlorentinaNita, hlli
Alte impresii din această RUBRICĂSonia Village Resort Hotel: