ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2014
ÎNSCRIS: 12.07.13
SEP-2014

Insula Lesbos - minunata

In primul rand as dori sa-i multumesc pentru review lui Webmaster - de altfel singurul pentru aceasta destinatie, care a facut o descriere si calatorie virtuala super. M-a ajutat foarte mult, recunosc, mai ales pentru a alege orasele din insula.

Am plecat pe 26 august, cu masina personala prin Turcia. Desi cazarea incepea pe 28 august, pentru a ajunge pe insula trebuie sa iei feribotul (circula zilnic - la ora 18), deci riscul de a-l pierde este mare.

Am mers 780 km, pana la Ayvalik si ajungand la ora 16 am reusit sa ne urcam pe feribot (el este pentru persoane - intra doar 6-8 masini). Pretul este de 130 euro / dus- intors. Am facut 2 ore, intr-un peisaj superb.

Dupa vamuire, am ramas in capitala - Mythilene, unde am luat cazare 2 nopti. Orasul are de toate - terase, magazine, obiective turistice- mult mai multe decat pe alte insule ca Thassos, Zakinthos sau Lefkada.

Orasul construit pe 7 coline, cuprinde cladiri vechi in diferite stiluri arhitecturale. Centrul " Kioski " considerat zona aristocratica este plasat langa Castelul Venetian - care in vechime era separat de un canal. Asa cum am spus orasul este plin de cladiri imense, care arata bogatia zonei. Artera principala are si portul unde sunt zeci de taverne, restaurante cu mancare traditionala greceasca. In zona portului se afla cladiri turcesti foarte vechi, aici este Moscheea Geni, alaturi de bai turcesti si minarete. Am vizitat Castelul - inconjurat de o superba padure de pini la poalele caruia se afla plaja. Castelul este mentionat oficial intr-un registru venetian, anul 1260, fiind renovat in 1373 de Gatellusi si redecorat in perioada ocupatiei turcesti. Am vizitat Catedrala, Statuia Libertatii, Teatrul Antic, Agia Therapon. Seara era o atmosfera minunata la terase - orasul este cosmopolit. Practic, aveam nevoie de inca cateva zile sa vizitez tot, dar pe 28 dim am plecat spre Molyvos- aprox 60 km in nordul insulei. Drumul este superb, munti, vai, mici asezari vesele, multi maslini- pe toata insula sunt aprox. 11 milioane de maslini.

Molyvos - poate cel mai pitoresc loc de pe insula si in accelasi timp unul din cele mai frumoase locuri pe care Grecia le poate oferi din perioada medievala, alaturi de Monemvasia in Peloponez. Orasul este concentrat pe o colina, in varful careia strajuieste castelul. Casele asezate ca pe un terasament, inconjoara castelul. Sunt case vechi de piatra la primul nivel, fara ferestre, dupa care nivelul 2 sunt din lemn. Au usi si ferestre multicolore, imbracate in leandri. Este minunat totul. O alee pietonala cu aceste case in dreapta si marea in stanga jos, cu zeci de magazine si terase, duce in micul port. Aici am gasit fantani turcesti, cladirea care are cea mai veche presa de ulei, care a fost transformata in hotel. In port - zeci de locuri pentru a te delecta cu mancarurile grecesti - peste, caracatita, musaca - preturi mai mici decat pe alte insule. Portile sunt de aprox. 10 euro - max si bineinteles cu bonusul grecilor - pasta de masline, tzatziki etc la inceput si desert la final.

Am stat intr-un hotel (de fapt un mic resort) la aprox. 1 km - aproape de poalele castelului. In Molyvos, in general in Lesbos, nu sunt romani (sunt foarte multi englezi si nordici). In alt review va prezint cazarea. Plaja am facut la hotel sau la 4 km - o plaja superba - in Petra. Petra, un alt oras pe care l-am vizitat este minunat. Aici a ancorat Ahile in perioada razboiului troian. In mijlocul orasului este o roca vulcanica in varful ei se afla o biserica bizantina - numita Panayia Glykofiloussa (unde se afla Icoana Fecioarei Maria), biserica ridicata in 1747, cu 114 scari. De o parte si de alta a acestor scari de piatra, sunt sute de specii de arbori impreuna cu roca vulcanica multicolora. Exista si o legenda pe seama construirii acestei biserici in varful rocii - se spune ca in sec. 16, a ancorat aici un vas care avea la bord icoana Fecioarei Maria. In timpul noptii ea a fost furata si in accelasi timp navigatorii de pe vas au zarit cautand peste tot icoana, o gaura imensa in roca vulcanica. Au gasit icoana si urma sa o duca pe vas. Dar un fenomen inexplicabil petrecut a 2 a zi, i-a convins pe marinari sa lase acolo icoana, convinsi fiind ca exista o putere divina. Imediat pe acel loc s-a construit biserica, care pe 15 august sarbatoreste cu mult fast in onoarea Fecioarei Maria. Petra, are o multime de biserici valoroase, grecii fiind foarte mandri de ele. Minunate aceste 2 orase - Molyvos si Petra. Sigur ca as fi dorit sa merg si in vest - in Sigri - pentru padurea pietrificata, Antissa, Eressos - cea mai frumoasa plaja din Lesbos.

Din pacate cele 8 zile s-au scurs repede si nu am reusit sa vad tot. Sper ca anul viitor sa ma reintorc in aceasta minunata insula.

Trimis de maria.enescu in 28.09.14 19:28:17
Validat / Publicat: 28.09.14 20:32:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 12766 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria.enescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 plaja din Petra

[28.09.14 20:05:54]

Rodel
[28.09.14 20:52:48]

Un review bun și convingător. La insula Lesbos încă nu m-am gândit, dar acum trebuie s-o iau în calcul pentru viitoarele mele vacanțe în Grecia.

Dabator
[28.09.14 22:12:33]

@maria. enescu - Excelent. Te felicit pentru review dar și pentru alegerea destinației.

Foarte interesantă descriere. Așa cum am mai spus, anul acesta am avut ocazia de a citi impresii despre o grămadă de zone nemaibătute și nemai descrise până acum.

Asta face oareceum alegerea mai grea pentru un eventual concediu, dar ai atâtea opțiuni la dispozție...

Te aștept și cu alte impresii (căci pare că ai o desagă plină).

[28.09.14 23:22:49]

[28.09.14 23:28:58]

@Dabator - Multumesc mult pentru apreciere. A fost intradevar o destinatie perfecta.

Am fost in Halkidiki, Thassos, Kefalonia, Itaca, Zakinthos si Lefkada.

Daca ultimele 2 m-au impresionat prin peisajele oferite in croazierele pe mare si poate vestitele plaje Navaggio (Zakinthos) sau Kathisma, Egremni (Lefkada) in Lesbos am ramas impresionata si de multe obiective turistice de pe insula - insula este incarcata de cultura.

Ai ce vizita, practic nu-ti ajunge timpul sa le vezi pe toate. Superb.

[28.09.14 23:40:41]

@webmaster13 - Multumesc pentru ilustratia muzicala trimisa - este bine facuta, muzica tot. Este ok.

soringabriel
[26.01.15 23:49:15]

@maria. enescu: Buna Maria, excelent articol, cautam o destinatie pentru anul acesta, dupa experienta de anul trecut din Chios. Sincer, nu ne puteam decide intre Lesbos si Kefalonia, insa dupa citirea acestui articol, cu siguranta vom alege Lesbos-ul .

Nasshu
[02.02.15 19:53:30]

@maria. enescu - în căutarea unei destinații pentru concediul de anul acesta am ajuns și în Lesbos.

Interesantă destinație, interesantă descriere.

Am remarcat în text :

In alt review va prezint cazarea.

L-am căutat, dar nu l-am găsit .

În măsura timpului disponibil, poate nu uiți.

Mulțumesc.

[02.02.15 22:00:47]

@Nasshu - ai dreptate, nu am prezentat review despre cazare. O voi face, promit, a fost o cazare de nota 10.

[19.04.15 23:44:39]

@maria. enescu - Buna seara. Desi planificam vacanta in Lesbos de luni de zile, de-abia acum am descoperit impresia dvs pe acest site. Sincer, nu ma asteptam sa gasesc nimic despre Lesbos aici.

As dori sa va intreb ceva legat de drum. Noi vrem sa plecam pe 1 iunie, Bucuresti-Kavala, apoi ferry. Nu am luat nicio clipa in calcul alta varianta, dar dupa citirea articolului dvs imi surade si ideea Ayvalik, mai ales ca n-am fost niciodata in Turcia.

Concret as dori sa detaliati putin drumul, daca a fost nevoie de rezervare pentru ferry, daca in cei 130 euro de care spuneati este inclusa si masina si orice altceva vi se pare relevant.

Orarul ferry-ului din Kavala se afiseaza de-abia peste o saptamana si as vrea sa iau repede o hotarare, vacanta se apropie cu pasi mari .

Multumesc anticipat, Simona

Ah, si despre Ayvalik voiam sa va intreb daca l-ati vizitat putin, daca merita sa ne oprim o zi eventual...

[20.04.15 15:44:37]

@simonika - Buna, iti raspund cu placere la tot, pe seara,

sa fiu impreuna cu sotul (pentru a da mai multe detalii).

[19.09.15 14:48:15]

@maria. enescu -

In alt review va prezint cazarea.

Sau cazările @Mythilene & @Molyvos, chiar ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelei destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[19.06.17 18:40:58]

Buna ziua! As dori, daca se poate, mai multe amanunte despre trecerea cu feryy Ayvalick-Mytylini (este necesara rezervare pentru auto, linii maritime care opereaza acolo, etc.). Avem rezervare in august 2017 2 familii cu 2 autoturisme si ne am "impotmolit" la trecerea spre insula! Multumim anticipat pentru informatii!

[19.06.17 20:48:01]

Bună DDG și scuze că, în loc să-ti răspund la întrebare, vin cu o sugestie. Noi am fost în Lesbos acum 2 ani și după ce-am cântărit toate variantele, am ales să ne îmbarcăm în kavala. Ai luat în calcul această posibilitate?

[19.06.17 22:34:54]

@simonika: Traversarea prin Kavala este destul de scumpa si necesita inchiriere cabina... Nu mi dau seama ce costuri implica. Daca ati putea sa-mi dati cateva calcule estimative (+, -, 100 euro) v-as fi recunoscator!

[19.06.17 22:54:06]

@DDG: într-adevăr am plătit un pic peste 200 de euro o cabină cu 4 paturi+mașina. Asta doar un drum. Deci aproximativ 450 euro dus-întors. Dar, ne-a învățat un grec dintr-o agenție de turism un mic artificiu: se poate lua o cabină cu 2 paturi și 2 bilete cele mai ieftine (deck) și toată familia poate utiliza cabina, asta în măsura în care copiii sunt destul de mici ca să doarmă cu părinții. Așa am procedat noi anul trecut din Ikaria în Kavala și așa am rezervat și vara aceasta în Chios. se ajunge la o economie de circa 40 euro/drum.

pe varianta Turcia am însumat: benzină, autostradă, rovigneta, 1 noapte hotel, restaurant, 2 treceri cu ferry și-mi aduc aminte că ieșeam cu doar 100 de euro mai ieftin, în cel mai bun caz. La care am adăugat oboseala, riscurile inerente străzilor (din orice parte a lumii) + riscurile specifice Turciei + prelungirea vacanței cu 2 zile și concluzia a fost: ferryboat Kavala!

oricum intrați pe hellenicseaways. gr și faceți o simulare de rezervare pentru prețuri exacte.

Succes!

[19.06.17 23:29:54]

@DDG: Buna seara, maine dim va raspund dupa ce ma consult si cu sotul.

Varianta Kavala mi se pare aiurea

[20.06.17 11:48:15]

@simonika: Legat de varianta Turcia, consider ca drumul este mai usor, mai bun, mai scurt si mai ieftin.

Inca o data spun ca feriboatul este 130 euro/ masina dus-intors fara a lua bani si pe persoane. Timpul este de 2 ore si nu 16 ore pe cealalta varianta. Cat despre plata pe autostada nu exista, nu mergi de la Izmir spre Kusadasi.

Despre riscuri pe drumurile din Turcia, nu are rost sa vb, pentru ca nu exista. Diferenta de bani este substantiala, vreo 300 euro.

[20.06.17 11:58:42]

@DDG: As vrea sa va uitati si pe ce i-am raspuns Simonikai. Ref. la varianta Turcia, este mai buna si noi am analizat inainte de a pleca cele 2 variante si am optat pentru Turcia. Este cu 300 euro mai putin, nu faci 16 ore ci doar 2 ore pe mare. Nu a fost nevoie sa dormim in Turcia, am ajuns in Ayvalik la ora 16 si la ora 18 am luat feriboatul. Nu se face rezervare inainte, este bine sa ajungeti la casa cam cu 2 ore inainte si sa luati bilet asa sunteti sigur sa ma imbarcati la ora 18. Noi am avut cazarea in Molyvos, de aceea seara am ramas in Mitilene - dar a meritat, capitala este superba, sunt de vizitat multe obiective. Pana la urma noi am vrut sa mai luam o noapte, era prea frumos acolo. Puteam pleca spre Molyvos in acceasi seara erau doar 60 km. Deci, dupa parerea mea, oricum o dai, este varianta cea mai buna, nu as merge 16 ore pe mare in cabinele lor. Nu sunt de cea mai buna calitate. Dar, dvs. decideti.

Va doresc vacanta placuta,

Mariana

[20.06.17 22:02:16]

@maria. enescu: Va multumesc foarte mult pentru informatii! Daca astfel se poate lua feryy de la Ayvalick (fara rezervare) este super!!! Pot sa ma infiintez la casa de bilete si la 8!!! Pe site-ul recomandat de gazda din Skala Mistegnon (unde suntem cazati) feryy nu circula zilnic (cel putin nu in weekend). Inca o data multumim frumos!

[20.06.17 22:05:01]

,@maria. enescu: Va multumesc mult pentru informatii,simonika! Este intradevar o diferenta cam mare pe Kavala. La 2 familii ar iesi vreo 600 de euro... Cam cat cazarea in Lesvos! Ne mai gandim...

[21.06.17 10:46:37]

@DDG: Buna, am vazut unde sunteti cazati- Skala Mistegnon, foarte aproape de Mytilene. Daca va propuneti sa vedeti insula, va recomand zona de nord - Molyvos, Petra.

Din Molyvos se poate merge in Stipsi, satul aflat le cea mai mare inaltime si cel mai vechi. Langa Molyvos este Eftalou cu ape termale, foarte vechi. Cred ca de la cazarea dvs. pana in Molyvos sunt 45-50 km. Este minunat acest oras, asezat in trepte, sus se afla o cetate.

Vorbind acum despre Lesbos, ne-am gandit ca anul viitor vom merge din nou si vom lua partea de golf si vest a insulei. Cred ca a fost cea mai frumoasa insula vazuta pana acum- am fost in Zakinthos, Lefkada, Ytaka, Kefalonia, Thassos, Halkidiki si Samothraki.

[23.06.17 18:56:42]

@maria. enescu: Multumim frumod pentru informatii!

vladescu
[06.05.19 11:20:42]

Vă Salut!

Sunt doar un Chibit.

Intentionez sa plec cu masina din Constanta pe traseul:

- Constanta - Troia;

- Troia - Lesbos;

- Lesbos - Bursa;

- Bursa - Yalova;

- Yalova - Pendik (Kartal);

- Pendik - Hotel (partea Asiatica).

Va rog, Sfaturi!

Multumesc!