ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2014
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
SEP-2014

Un loc minunat

Ne doream de multă vreme să ajungem la Sâmbăta de Sus, la mănăstirea Brâncoveanu şi iată că anul acesta am reuşit.

Citind review-urile pozitive de pe AFA ale vilei Sorina, am decis să o alegem şi noi şi nici că puteam face o alegere mai bună. Am plecat vineri dimineaţă pe 12 septembrie pentru că doream să fim la mănăstirea Brâncoveanu de ziua Crucii (14 septembrie), dar şi să vizităm izvorul şi chilia parintelui Arsenie Boca şi herghelia de cai lipiţani de la Sâmbăta de Jos.

Pensiunea se află la circa 400 m de drumul principal, fiind semnalizată de un banner. Pentru a ajunge la ea, se face stânga pe lângă hotelul Diana.

Am fost întâmpinaţi de doamna Vetuţa care ne-a prezentat vila şi camera. În ceea ce priveşte gazda, aceasta este o doamnă extrem de draguţă şi cu care am comunicat excelent în toate privinţele. Dânsa ne-a recomandat locuri de vizitat, pe scurt, ne-a făcut să ne simţim bine primiţi şi găzduiţi.

Prima impresie pozitivă ne-a făcut-o curtea foarte mare, cu pomi fructiferi, verdeaţă şi foarte îngrijită şi de asemenea, peisajul din împrejurimi. Vila se prezintă în condiţii excelente, dotată cum trebuie şi aşa fel încât să nu îţi lipsească nimic. Vecinii sunt la distanţă destul de mare de pensiune (doar hotelul Poiana Izvorului este mai aproape). Deci nu deranjaţi pe nimeni şi nici nu vă derajează nimeni. Aş mai remarca liniştea deplină din timpul nopţii, nu se aude nici ţipenie de om!

În spatele vilei se găseşte foişorul cu două mese, grătarul şi un leagăn. Vila Sorina are o capacitate de 12 camere, 3 camere duble la etajul 1 şi 2 camere triple la mansardă. Vila dispune de 5-6 locuri de parcare pentru maşinile turiştilor cazaţi.

Dacă sunteţi iubitori de animale sau aveţi copii, trebuie sa ştiţi că proprietarii vilei au şi un câine, un superb ciobănesc de Bucovina, foarte prietenos cu cei cazaţi în vilă, el fiind paznicul acesteia.

Pentru cei ce caută relaxare, este un loc propice pentru a mai uita de grijile cotidiene. Esti la munte, la poalele munţilor Făgăraş, auzi freamătul pădurii şi susurul pârâului Sâmbăta care curge prin apropiere, poţi face un grătar, să bei un vin bun şi să petreci clipe plăcute alături de familie şi prieteni.

La parterul vilei aveţi la dispoziţie o bucătărie complet utilată şi foarte curată, cu aragaz, combină frigorifică, ustensile şi de asemenea, un living spaţios, cu un LCD mare, DVDplayer, o canapea şi trei mese unde puteţi servi masa.

Camera triplă în care am fost cazaţi a fost foarte spaţioasă şi curată. La fel şi baia care strălucea de curăţenie, apă caldă am avut în permanenţă, de asemenea şi căldură, în special dimineaţa deoarece era mai răcoare.

Camera era dotată cu un pat matrimonial şi unul simplu, o măsuţă cu două taburete, un cuier, un dulap pentru depozitat haine, un televizor LCD, aer condiţionat şi două balcoane, unul mare şi unul mic. O plăcere să ieşi dimineaţa în balcon cu o cafea şi să auzi susurul pârâului din apropiere, clopotele mănăstirii sau să vezi cum se înalţă soarele pe cer, de după munţii împăduriţi.

În concluzie, noi am găsit în vila Sorina exact ce ne-am dorit, am petrecut trei zile minunate şi relaxante!

Drumuri bune şi vacanţe frumoase!

Trimis de c-kosty in 25.09.14 17:18:33
Validat / Publicat: 25.09.14 22:57:16

VIZUALIZĂRI: 2188 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.09.14 20:46:53]

Dan&Ema
[26.09.14 06:46:02]

Bine de stiut

nu se stie cand mai dam o fuga la sambata

Acum ni s-a facut si dor citind articolul complet si la obiect despre vila.

si asa cochetam cu ideea sa mai mergem o data la sinca la grota si la sf nectarie care nu sunt chiar departe si de care am ramas f impresionati si am scris si ar fi o vatianta de cazare

[26.09.14 17:16:25]

@webmasterX - Este ok! . Mulţumesc şi eu.

Eugenia55* †
[29.09.14 21:35:26]

Superbonus meritat!

costy69
[03.10.14 15:45:49]

@c-kosty - Descriere la obiect, foarte utila.

De asemenea, locatia si peisajele par foarte frumoase.

Cu conexiunea la internet cum stau lucrurile?

[03.10.14 17:22:02]

@Eugenia55 - Mulţumesc frumos!!

[03.10.14 17:39:19]

@costy69 - Internet nu este în pensiune, dar am avut un stick şi am putut prinde semnal de la hotelul din apropiere.

costy69
[03.10.14 21:10:37]

@c-kosty: Multumesc pentru raspuns.

luciaoradea
[08.02.15 16:22:08]

@c-kosty -

Frumoase poze! Rocky e superb!

calatorul
[20.09.15 21:55:27]

Multumim pentru informatii, bine ales locul. Eu la Sambata am dormit chiar in pensiunea din curtea manastirii, unde am si mancat, am fost un grup mai mare si am avut un program aglomerat, altfel cazarea nu e foarte comoda, camere mici dar curate si linistite.

c-kosty, calatorul, costy69, Dan&Ema, Eugenia55*, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂVila Sorina: