ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2014
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 07.03.14
SEP-2014

Potos. Thassos. Preturi. Pareri

Anul acesta am ajuns si noi in Potos (noi fiind un grup de 2 cupluri). Am cautat in lung si in larg impresii despre mica statiune inainte de plecare, dar nu am gasit multe informatii, mai mult generalitati despre Thassos. In primul rand, tin sa precizez ca am fost cu autocarul. Dupa ce am ajuns pe insula cu ferry boat-ul, ni s-a spus ca pana in Potos mai avem de mers inca o ora. Am fost putin dezamagiti avand in vedere ca pe altii i-a lasat la 5 minute de ferry boat, dar acum nu regret nimic. Potos a fost o statiune minunata!

Ne-am cazat la hotel Olympion si am plecat spre plaja (care e la 2 minute de hotel). Apa e foarte limpede si frumoasa, dar plaja e putin pietruita. Va recomand sa va luati papuci de apa, sunt grozavi si nu mai aveti treaba cu pietre/arici de mare etc. Noi am vrut sa luam din Romania de la Decathlon, dar nu am mai gasit. Si a fost numai bine pentru ca in Decathlon erau 35 lei si noi am gasit in statiune cu 5 euro. Am fost in perioada 10-18 septembrie am si prins vreme foarte buna. Chiar numai in ultima zi a fost innorat si nu am putut face plaja, dar in rest a fost superb.

Sa va povestesc mai intai cate ceva despre Potos, apoi o sa va spun si despre restul insulei si ce am mai facut noi. In primul rand, statiunea e ff mica. Hotelul Olympion e chiar in centru, iar de acolo aveti 5 stradute pe care sa le parcurgeti (care au magazine, taverne etc). In rest nu aveti ce face. Preturile la suveniruri sunt ok, magneti + brichete/bratari la 1 euro, ochelari de soare 5 euro. Mai gasiti palarii, papuci de apa, slapi etc etc etc.

In ceea ce priveste mancarea, noi am mancat in 3 locuri in Potos. De 2 ori la Casa di Pizza, 1 data la Laskarina si de 1000000 de ori la Irene.

Taverna Irene

Mancarea e mai mult decat delicioasa! Recomand cu toata inima si cu toata increderea!! Trebuie sa aveti grija sa faceti diferenta intre restaurantul Irene si taverna Irene. Noi am ajuns la restaurantul Irene si am intrebat care e taverna (citisem si eu pe net ca sunt 2 lucruri complet diferite) si nenea de acolo ne-a spus ca nu-i nicio diferenta, ca e acelasi lucru. Dar ceva nu era bine... eu citisem clar ceva. Ideea e urmatoarea: taverna si restaurantul sunt pe acceasi strada, restaurantul e chiar ultima „locatie” dupa care ajungi pe plaja. Daca ajungi in fata restaurantului, te intorci 90 de grade si o iei pe straduta pana dai pe dreapta de taverna Irene. Sau te uiti unde sunt cei mai multi oameni asezati la masa :). Pe cuvant ca mereu acolo era plin plin plin si la restul erau cate o masa sau doua ocupate.

Eu de regula sunt un om cu gusturi simple, nu am avut niciodata inclinatii spre mancaruri sofisticate. Dar aici am gustat din mancaruri gen calamar si am fost foarte incantata. Chiar va recomand sa incercati! O portie de mancare costa cam intre 6 si 10 euro. Dar sfatul meu este sa va luati 2 oameni o portie pentru ca sunt foarte mari. Eu si prietenul meu am mancat tot cate o portie amandoi si ne-am ridicat satui de la masa de fiecare data. Daca chiar nu va saturati, mai luati-va o portie, dar mai intai incercati doar una. Aproape fiecare fel de mancare avea pe langa cartofi prajiti, salata si sos tzatziki. Un mixed grill era 15 euro (nu am mancat, dar cred ca e bun si acolo), calamar prajit 7 euro (e minunat!!), calamar umplut cu cascaval, rosii etc 10 euro (divin), musaka 6 euro (cea mai buna musaka pe care am mancat-o in viata mea), gyros 7 euro (bun, bun, bun), hamburger umplut cu cascaval 7 euro (asta sincer nu mi-a prea placut... nu a fost rau, avea gustul ala tipic de hamburger, dar nu stiu... cred ca ma asteptam eu la altceva). Mai gasiti scoici, creveti etc. Acum depinde si de gustul fiecaruia. Aa da... si dupa fiecare masa am primit inghetata din partea casei. Cea care serveste este o fata fooarte draguta romanca pe care o puteti intreba orice, va face recomandari, va zambeste, va face sa va simtiti foarte bine.

Casa di pizza

Am mers aici de 3 ori, dar am mancat doar de 2. Acest lucru se datoreaza faptului ca in primele 2 dati am fost servite de un nenea (roman) tare amabil si de treaba care a venit la noi si ne-a luat comanda prompt. A 3-a oara insa am dat de un nenea mai in varsta care avea doar 3 mese ocupate (noi eram una din ele) si eram in graba ca trebuia sa plecam spre casa curand, iar nenea se misca cu viteza melcului. Am stat acolo o gramada de timp si nu ne-a bagat in seama, asa ca ne-am suparat si am plecat. Insa primele 2 experiente au fost placute. Am mancat un mixed grill cu 10 euro (2 oameni) si a fost foarte bun. Carnati, mici, cartofi prajiti, salata si nu mai tin minte ce altceva. Foarte bogat si bun. A 2-a oara am mancat o pizza speciala family (pentru 2 oameni) cu 8.5 euro. A fost foarte buna, chiar mi-a ramas sufletul la ea. Iar din partea casei am primit un chec bun.

La Laskarina

Aici am mancat doar o data. Am vrut sa mancam aici pentru ca nenea parea foarte de treaba. E tot timpul prin jurul tavernei si incearca sa te puna la masa si mi-a fost mila de el. Am mancat aici o pizza cu vreo 10 euro, dar nu a fost la fel de buna ca cea de la casa di pizza. Adica a mers, dar... a fost si mai scump si mai putin si nu la fel de bun. Prietenul meu a mancat caracatita, adica 2 tentacule si ceva cartofi prajiti. Au fost bune, dar nu te prea saturai. Dar na... apoi am aflat si noi ca e de fapt aperitiv, deci nu prea era pt saturat. Cealalta fata cu care am fost a vrut ceva, dar nenea i-a recomandat nu stiu ce peste si a convins-o sa isi acel peste (sau nu mai stiu ce). Acel fel de mancare nu i-a placut, dar aici a fost ok ca i-a luat farfuria inapoi si nu a pus-o pe nota de plata si i-a adus in schimb ceea ce a vrut de la inceput. Din partea casei nu am primit nimic aici. Am plecat putin dezamagiti per total.

El Greco

Aici am mancat un gyros la farfurie tare bun. Unul din patroni e tot roman (suntem la tot pasul).

Langa El Greco, e o patiserie cu niste dulciuri bune bune de tot. Eu m-am indragostit de ele. Si placinta cu branza e foarte buna. Merita sa intrati acolo.

In Potos mai este si echipa Vasiliadis Scuba Diving. Aproape toti instructorii sunt romani. Experienta e una de milioane. A costat 45 euro pentru 30 minute, dar e foarte frumos. Nu trebuie sa stii sa inoti, nu ai voie sa dai din maini sau picioare, ei te plimba sub apa. Se coboara pana la 12 m adancime, va fac poze (incluse in pret) si daca aveti un stick la voi, va dau pozele in acceasi zi, daca nu o sa vi le trimita pe mail. Superb!!

Din Potos, noi am mai mers la agentia Hermes sa ne interesam de o croaziera. A costat 27 euro. Vasul are plecare din Limenaria (la 4 km de Potos) si noi fiind 4, patronul agentiei (grec) s-a oferit sa ne duca el gratis (dus-intors) cu masina pana acolo. Croaziera tine de la 9 la 4 jum. Dimineata neaparat sa aveti ceva mai gros pe voi pentru ca e rece. La noi traseul a fost cam asa: am plecat din port, am mancat paine cu gem la micul dejun si am baut ceai/cafea (inclus in pret) si dupa ceva timp am facut o oprire pentru baie de jum de ora. Vasul s-a oprit aproape de o plaja (nu mai tin minte cum ii spune... ceva cu S... oare Saloniki?) si puteai inota pana la plaja. Dupa jum aia de ora, am plecat din nou si urmatoarea oprire a fost de 1 ora pentru pescuit (cine vroia). S-a prins un singur peste pe vasul nostru :) ). Apoi a urmat o pauza mai lunga de 1 ora jum pe o plaja (din nou... nu am retinut numele) si oamenii au facut plaja, baie in timp ce pe vas se pregatea pranzul (inclus in pret). Pranzul a constat in 4 frigarui pe gratar cu salata si un pahar de cola/vin. Destul de bunicica mancarea. Salata a fost cu un pic prea mult otet pentru gustul meu, dar am mancat. In concluzie, eu zic ca merita. E chiar frumos.

Tot de la agentia Hermes am inchiriat o masina (citroen C3) cu 33 euro. (era 30 euro masina, dar am platit inca 3 pentru al doilea sofer... sa fie ok cu asigurarea etc.) Un scuter ar fi fost 15 euro, dar noi am vrut toti 4 o masina. Si uite asa am plecat sa descoperim Thassos.

Prima oprire a fost la Manastirea Arhanghelului Mihail. Acolo se spune ca este o bucata din cuiul dn mana dreapta cu care a fost rastignit Iisus. Nu se poate vizita Manastirea mare, dar e o bisericuta mica unde e si un altar si unde este crucea cu ramasitele cuiului respectiv. Sa nu mai spun ca e o priveliste de vis catre mare! As fi putut sta o zi intreaga sa ma uit in larg. Am luat de acolo si sticlute cu apa sfintita. Se putea cobora si catre pestera cu apa sfintita, dar e un drum de 2 ore dus-intors si ni s-a spus ca e cam greu drumul. Trebuie incaltaminte buna (adidasi). Noi nu am coborat pentru ca am inchiriat masina doar pt o zi si vroiam sa profitam de ea si sa vedem cat mai multe. Urmatoarea oprire a fost la Aliki. Plaja de acolo e fina si frumoasa. De asemenea, este si un muzeu arheologic un pic mai sus de plaja... Am vazut ruine (pietre) in forme interesante. Privelistea este de asemenea superba. Am vrut initial sa mergem si la piscina Giola, dar ni s-a spus ca nu se merita pt ca e drumul f greu (trebuie mers pe jos o buna bucata de drum) si deja de prin septembrie pute pt ca multi merg acolo in plin sezon, isi mai fac cate o nevoie mica acolo si na... aroma therapy. Asa ca am spus pas. De la Aliki am aterizat direct pe Paradise Beach. Este intr-adevar paradis! Un nisip asa de fin incat aveai impresia ca ai calcat pe faina. Intrarea in apa se face la fel de lin si frumos. Trebuie sa mergeti sa vedeti! E foarte frumos. Am stat vreo 2 ore pe acolo, am facut putina plaja si am pornit din nou la drum catre Golden Beach. Ajungesem noi la un moment dat la o plaja ce avea o pancarda ce scria „beach” pe ea. Si ni s-a parut tare suspect pt ca era vb de o plaja cunoscuta si la Paradise era o pancarda foarte mare in drum ce scria Paradise Beach. Ne-am mai invartit, am mai intrebat si am ajuns si noi la pancarda cu Golden Beach :) ). Si plaja de acolo e fina si frumoasa, dar cand am ajuns acolo deja nu mai era soare. De asta as putea spune ca Paradise e cea mai frumoasa. Aproape de Golden Beach, am mancat la restaurantul Finikas. Tot cam pe la 10 euro se invarte mancarea si e destul de buna.

Urmatoarea (si ultima) oprire a fost in capitala Limenas. E foarte frumoasa. Sunt 10000 magazine de unde poti sa-ti cumperi orice. Am luat de acolo miere de pin (e traditionala pentru ei... si e absolut delicioasa), ulei de masline si sapun din ulei de masline. Daca ajungeti in capitala si vreti sa va cumparati ceva din ce am spus anterior, luati cu incredere. Pe langa ca sunt foarte bune, sunt mai ieftine ca in Potos cu aproape 2 euro. Eu am luat 4 sapunuri cu 3 euro, miere (borcan mic) cu 3.5 euro si ulei de masline mediu cu 4 euro. Se gaseau si mai mari si regret ca nu am luat pentru ca sunt excelente, dar imi era frica sa nu se sparga pe drum. Din capitala am plecat direct inapoi spre Potos. Am ajuns pe la ora 21 si ceva inapoi. Cand inchiriezi masina, trebuie sa ii bagi benzina astfel incat sa fie la fel de plina ca atunci cand ai luat-o. Noi am luat-o cu 3 linii si am bagat benzina de 7 euro sa vedem cum sta treaba. Si hopa ca s-au facut 3 liniute. Prin urmare am iesit la 40 euro/4 oameni si am vazut o mare parte din insula. Daca inchiriati masina de 2 zile nu e 30 euro/zi, ci 25 euro/zi. Daca luati pe 3 zile, parca 80 sau 85 euro per total. Aa da... pt o zi aveti si un nr maxim de km. Noi am avut 110. Insula de jur imprejur are 97. Dar cu ce ne-am mai invartit noi ca ne-am ratacit un pic, am ajuns cam pe la 100 si un pic. Oricum daca depasesti, este 1.5 euro pe 10 km.

Pentru transport mai exista si autobuze sau taxiuri. Un bilet din Potos pana in Limenaria este 1.5 euro (deci 3 euro dus/intors), dar noi am gasit un taximetrist care ne-a dus cu 4 euro pe toti 4 pana acolo. Si la intoarcere am luat altul cu 5 euro. Dar daca va imprieteniti cu ei, va dau nr lor de tel si ii sunati sa vina sa va ia de unde sunteti, poate chiar iesiti putin mai ietin.

In ceea ce priveste viata de noapte, nu e cine stie ce. Pe mine asta nu m-a deranjat pentru ca nu umblu prin cluburi. Chiar numai intr-o seara am fost la Cocktail Bar (ceva de genu) si am baut un cocktail cu 7.5 euro (asa erau toate). Am zis sa mergem si noi intr-o seara undeva, sa nu mai stam la hotel sa jucam carti, dar nu am mai repetat figura :)). Nu am văzut efectiv o discoteca undeva. Erau multe terase in aer liber si se auzea muzica. Dar club efectiv nu e. Sau cel putin, eu n-am vazut.

Cam atat despre experienta mea in Potos, Thassos. Eu am fost incantata de tot ce am vazut/facut acolo. Recomand cu caldura pentru oricine.

Trimis de AleDia in 23.09.14 21:04:14
Validat / Publicat: 23.09.14 22:53:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 14619 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AleDia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Scuba Diving- scoica de mare

[23.09.14 21:30:42]

@AleDia: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[23.09.14 21:32:10]

@AleDia: Te rog frumos să te mai uiți odată la notele acordate. Ele sunt în contradicție cu textul. Textul este unul laudativ iar notele sunt unele foarte mici.

Dacă dorești să le schimbi, te rog să ne anunți.

[24.09.14 00:28:25]

@AleDia: Am retras notele, până la reconfirmarea lor (prin ecou, aici).

Erau "Extrem de nemulţumit" = posibilă greşeală de selecţie.

Dacă îţi păstrezi aprecierea, scrie aici - şi le voi reactiva, intacte

În "compensaţieeeee", însăăă: Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

[24.09.14 07:58:45]

@webmaster: Multumesc frumos ca ati ales articolul pentru a fi MiniGhid. Ma simt foarte onorata . In legatura cu notele, intr-adevar am gresit daca am selectat "Extrem de nemulţumit". Am fost incantata de tot ce a fost acolo! As mai merge oricand.

puiutea
[24.09.14 13:31:06]

Un review dupa sufletul meu (nu cel negru, celalalt) ! Foarte multe amanunte, care ne ajuta sa ne facem o impresie si, mai mult, o alegere in privinta statiunii, si a regimului de masa! Mie mi-a placut! Va doresc concedii multe si placute!

expertu
[24.09.14 17:12:44]

@AleDia:

Felicitari pentru review!

Recunosc ca am citit cu mare interes ce ai scris deoarece eu am fost de 4 ori in Potos pana acum dar nu am apucat niciodata sa fac un review complet.

Pacat ca in turul insulei nu ai fost si la Marble Beach sau Saliara Beach. Este cea mai frumoasa plaja de pe insula. Este localizata chiar inainte de intrarea in Limenas, pe dreapta, cum vii dinspre Skala Potamia. Se face un drum pe langa un supermarket galben si de acolo mai ai cam 5 km. Drumul este asfaltat cam 1 km si dupa aceea este un drum de tara.

[25.09.14 07:57:57]

Ma bucur mult ca v-a placut . Ne-am gandit si la Marble Beach, dar am inteles ca e drumul greu si ghidul nostru ne-a spus ca nu mai e asa frumos cum era o data asa ca am renuntat. Dar nu se stie niciodata. Poate ne vom intoarce in Thassos si vom explora ce nu am apucat in vacanta asta.

bia.13
[04.10.14 10:42:19]

O recenzie ca la carte, indestulatoare, amanuntita si deloc plictisitoare. Am citit cu mare interes. Acest articol va face cu siguranta parte din artileria ghidului meu pentru o urmatoare vacanta!

[05.10.14 21:15:22]

@bia. 13 - Multumesc frumos

[07.10.14 19:00:34]

@webmasterX - Se poate adauga melodia urmatoare: https://www.youtube.com/watch?v=VG7yx7EVzlA?

[07.10.14 19:22:16]

@AleDia - Am atasat ilustratia muzicala dorita.

[07.10.14 22:13:08]

Am uitat sa precizez ca in total am cheltuit 500 euro/2 pers. Asta include tot ce am descris mai sus. Toate cheltuielile in afara de cazare si transport.

ombledone
[17.10.15 19:44:50]

Recomand Taverna Irene. Am mancat de trei ori acolo servit de o fata romanca Otilia care ne-a refuzat politicos de fiecare data bacsisul

calatorul
[28.10.15 12:48:16]

@AleDia - Frumoase locuri si frumoase poze, interesante si cele subacvatice de la scuba. Imi amintesc si de frumoasa mea vacanta pe insula. Iar statutul cel nou de pe AFA cred ca il meritati pe deplin, ca urmare a interesantelor relatari si imagini postate, ma bucur ca am putut contribui si eu asa. Succes si vacante cat mai frumoase!

[29.10.15 21:47:45]

@calatorul50 - Multumesc frumos pentru timpul acodat citirii impresiilor mele!

calatorul
[30.10.15 12:44:18]

@AleDia - Cu placere, bucurie si interes, si eu asemenea.

AleDia, bia.13, calatorul, expertu, ombledone
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Potos şi împrejurimile: