ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
JAN-2014

Thailanda mea - Episodul 1 / Traseu, cazari, transport, alegeri

A venit si ziua in care am pornit in a doua vacanta asiatica -Thailanda! Pe 17 ianuarie nici la noi nu era iarna, era o toamna placuta ca si vreme, dar tot asteptam cu nerabdare caldura si soarele!! Cat am lipsit a fost alta poveste,o iarna in toata regula,nu ne venea a crede cand vedeam stirile de la noi!

Traseul nostru a cuprins doar Thailanda, impartita astfel: 3 nopti in Bangkok, 4 nopti in Nord in Chiang Mai, si 6 nopti in Sud in Kata beach (Pucket) !

Am plecat pe ruta Bucuresti -Doha -Bangkok, cu Qatar airlines, o companie de 5 stele si pentru clasa economic / prima parte a zborului a durat 4 ore si jumatate, timp in care primesti o masa calda, de baut aproape tot ce vrei, de cate ori vrei, propriul tau ecran tv cu filme foarte noi daca vrei, muzica, documentare, etc! Nici nu stii cand trece timpul si ai ajuns la escala -Doha, capitala Qatar -ului

Aeroportul din Doha ne era deja cunoscut dupa prima experienta asiatica de anul trecut din septembrie- Singapore-Java-Bali!

Pentru cei cu escala mare, de la 8 ore, exista o sala de odihna Oryx restroom, unde te poti odihni pe niste scaune ceva mai comode decat cele obisnuite, dar nu foarte comode, mai ales pentru cei inalti (sfat- daca aveti trollere mici, rucsaci mari si va sprijiniti picioarele, devine mai comoda pozitia de odihna), iti poti lua paturi pentru ca e racoare, au manie cu aerul conditionat!! Poti dormi, sau te poti plimba prin aeroport, magazine, restaurante, poti admira multitudinea de oameni si religiile lor, e un muzeu in toata regula!

Au mai spus si alte persoane, au prea putine toalete pentru cate persoane tranziteaza aeroportul, si uneori e o problema (pont- in zona fast-food, sunt ascunse bine si nu sunt aglomerate) !

A trecut noaptea, a venit dimineata, si a doua parte a zborului care a durat 6 ore si jumatate, a trecut la fel de repede – mic dejun, filme, completare documente, citit, gustare, bautura, cafea, ceai, sucuri, filme si gata – iata si aterizarea pe aeroportul principal din BKK – Suvarnabhumi!

Am ales VOA pentru ca am stat 15 zile, si nu voiam complicatiile de la ambasada – aveam poze (e nevoie doar de 1 poza de persoana, tip pasaport), aveam formularul pentru viza de pe net, formularul din avion si eram gata pentru obtinere!

Taxa pt VOA este 1000 bath de persoana, nu accepta decat bath, e nevoie sa schimbati inainte de a merge dupa viza – cursul pe aeroport e cel mai slab intalnit (1 euro = 4,19 bath fata de oras 1 euro=4,4), sau poti scoate de la ATM -uri, cu taxa de 150 bath la orice retragere, asa ca retrageti maximul permis!

Am schimbat bani, aveam documentele complete, am plecat catre viza urmand sagetile indicatoare, ajumgem repede la un ghiseu, 3 persoane inainte, zic- ce noroc! Nu vad altceva pentru ca sunt doi domni inalti in fata noastra plus al meu si mai inalt in stanga mea, dam actele, ne cere banii- 1200 persoana!! Raman putin consternata, nu citisem nicaieri ca s-a scumpit, si in timp ce cautam restul de bani, vad in stanga domnului meu pus paravan, o hartie pe care scrie FAST TRAKEN!!

Aha!! iata si misterul lamurit, asta e acum, am trecut imediat, de acolo, tot pe scurtatura catre control pasapoarte, si in 5 minute eram dupa bagaje – dai un ban, dar stai in fata!!

Asa ca, aveti grija unde va asezati la coada pentru viza!

Am luat viza, bagaje, hai la taxi! pentru 2 persoane sau mai multe, taxi de la aeroport e cea mai buna varianta- cobori de la sosiri un etaj si urmezi semnele public taxi, iesi afara si ai sa vezi mici tarabe unde se sta la coada, de o parte clientii, de cealalta taximetristii – asa ca, poti sa-l alegi daca vrei!

Domnul meu a ales un sofer mai de varsta a doua, (fata de multi tineri, mai smecherasi putin) pentru experienta si seriozitate, zicea el, si a ales bine- omul nu prea stia engleza, dar a pus meter fara discutie, nu-a zis ca unele zone sunt inchise in oras din cauza protestelor (si era adevarat, nu numai ca stiam si urmaream vestile, dar se si vedeau blocajele), dar ne-a zis ca zona templelor e sigura deocamdata! Pornirea este 35 bath, apoi in medie cam 6 bath/ km – de la aeroport se merge pe autostrada si se platesc separat 2 taxe- una de 50 bath, taxa de aeroport, care se adauga la suma finala a aparatului si una de 75 bath, taxa pe autostrada, pe care i-o dai sa o plateasca atunci!

O cursa de la aeroport in orasul vechi e in general 300 bath pe meter, fara cele 2 taxe, si, daca ajungi seara si nu e' traficc jam, ' atunci se fac in medie 45-50 minute pentru cei 39 km!

Omul stia hotelul, noi am ales Rambuttri village in plaza, de pe soi rambuttri, datorita locatiei -aproape de temple, khao san, plus alte puncte de interes turistic, dorind sa strabatem orasul la pas, pentru ca asa ne place sa descoperim!

Despre hotel si oras-excursii, o sa povestesc mai tarziu putin!

Dupa BKK, am plecat in nord catre trandafirul nordului Chiang mai cu zbor air asia, o companie low cost mult premiata pentru serviciile oferite- o ora si 20 minute de zbor, biletele luate din timp cu 35 euro biletul de persoana cu taxa de bagaj 20 kg si locuri normale (sunt 3 tipuri de locuri in avion, cu taxe diferite)

Zborul a fost de pe celalalt aeroport al Bkk- Don Mueang, atentie la ora de zbor, pentru ca intre 7-9 dimineata e traffic jam!

Hotelurile ofera transport la aeroport pentru 500 bath, dar e mult pentru cat face, asa ca puteti alege sa gasiti voi taxi – nu luati taxi de langa hoteluri, pentru ca sunt scumpi, toti cer 500 bath, si ai nevoie de rabdare pentru ca si cei opriti pe strada cer tot atat sau nu vor sa puna meter -nu vor, nu va urcati!

Dupa 3 incercari nereusite, al 4 lea a fost cu noroc – un om foarte dragut, atent, cu meter corect, am strabatut tot orasul de la un capat la altul, primii 14 km prin oras au fost groaznic de aglomerati, dupa care am intrat pe autostrada construita de nemti, cu 6 benzi pe sens!!

Aici am platit taxe de 50 bath +60 bath, iar pretul cursei pe meter a fost 220 bath!

Am ajund in 45-50 minute, pentru 29 km! Am trecut prin orasul nou, am vazut de sus siam squire si protestatantii cu tabere instalate, corturi, etc, lucrurile sunt serioase -masini arse, oameni raniti, inca nu fusese impuscat liderul rosilor!

Zborul cu Air Asia a decurs bine, pentru prima oara nu a avut intarziere deloc (in celelalte zboruri cam 20-30 minute), si dupa o ora si 20 minute aterizam in trandafirul nordului Thailandei Chiang mai! Bagajele au venit repede, e un aeroport mic, si la iesire ne astepta soferul de la hotel Chaing thai house, unde pentru camera dubla deluxe rezervata am avut si drum de la/ la aeroport inclus!

In 40 minute eram in oras, la hotel, asteptand cazarea, pentru a explora orasul, ajungand la orele 14 acolo!

Despre oras, excursii, hotel, voi povesti separat!

Dupa cele patru nopti din nord, am plecat catre sud, ultima destinatie ca si locatie fiind Kata beach din Phuket – am ales asa, pentru ca exista zbor direct din Chiang mai catre Phuket, pentru ca de acolo poti face multe excursii, pentru ca poti explora si ai legaturi usoare pentru plaje, aeroport, etc

Zborul a fost tot cu Air Asia, bilete tot in jur de 35 euro biletul, cumparate din octombrie! Drumul la aeroportul din Chiang mai a durat 40 minute, la orele 11 am plecat de la hotel, tot cu transfer asigurat de hotel gratuit – am ajuns repede, aveam deja check-in ul facut, am lasat bagajele si am decolat catre plaje in sfarsit, dupa oras si munte!

Pe scurt cam aceasta a fost excursia noastra in Thailanda si va sfatuiesc sincer sa alegeti varianta pe cont propriu si sa va construiti singuri traseul, cazarile, excursiile, in ritmul vostru si dupa gusturile voastre-aveti de unde alege!

Drum bun!

Trimis de andreea72 in 23.09.14 15:53:42
Validat / Publicat: 23.09.14 17:05:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 5699 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

alinaro
[23.09.14 17:15:06]

@andreea72: Am onoarea primului vot! Un review plin de detalii si ponturi folositoare celor care ajung acolo. Multumim si astept continuarile.

[23.09.14 17:28:00]

@alinaro: Multumesc si eu, cu mare placere scriu atunci cand reusesc sa gasesc timp, si sper sa ajute cat mai multi oameni care au nevoie de un mic imbold)

Urmeaza, urmeaza, lucrez la ele!

[23.09.14 21:31:30]

Împreună cu substanţialele sale continuări, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

luciaoradea
[23.09.14 22:16:19]

Felicitari pentru review, foarte interesant și util pentru cei care ajung în zona. Sper să ajung și eu o data pe acolo. Pana atunci însă citesc cu plăcere review-urile tale.

[24.09.14 07:43:08]

Multumesc frumos. sper sa si ajungi candva, nu e chiar atat de greu

Michi
[24.09.14 08:59:46]

Abia acum am descoperit reviewurile tale. Foarte documentat, felicitări. Am fost şi noi în Thailanda acum 17 ani dar cum amintirile s-au estompat, reviewul tău e foarte util pentru aducere aminte.

columi
[24.09.14 12:09:55]

@andreea72: Absolut minunata relatarea ta! Imi faci curaj sa ma gandesc ca as putea explora aceste meleaguri si pe cont propriu, fara agentii de turism care de multe ori nu sunt satisfacatoare si sunt si scumpe!

[24.09.14 19:35:53]

Ma bucur, tu iti faci curaj, eu te, ajut daca pot, si ñu e asa greu cum pare, poate ai nevoie, de timp, dar rezultatul va merita!

mprofeanu
[11.10.14 17:09:07]

Reviewul tău este "bestial", vine la fix pentru mine. Plecăm şi noi în decembrie tot 15 zile în Thailanda şi Singapore. Patong 5 zile, apoi Singapore 4 zile şi Bangkok 5 zile acesta este traseul nostru pe cont propriu.

O să te mai întreb câte ceva pe parcurs.

Şi culmea avem rezervarea făcută la acelaşi hotel în Bangkok!

mprofeanu
[04.11.14 12:52:33]

Buna Andreea,

In review spui despre formularul pentru viza luat de pe net. Am cautat si nu am gasit. Poti sa ma ajuti?

Noi vom merge la celalalt aeroport Don Muaeng pentru ca vom merge direct in Patong cu Air Asia. Poti sa-mi spui daca taxiul este cea mai buna alegere? Am vazut ca este si autobuz parca 555 sau 554 mult mai ieftin. Ai vazut sunt prea aglomerate?

Cu multumiri!

[04.11.14 13:31:52]

@mprofeanu - Buna- nu stiu de ce nu mai apare, dar stai linistit ca sigur primesti in avion formularul!

Autobuzul 555 merge ieftin, timp e foarte diferit, depinde de traficul din orele aterizarii, minim o ora, maxim ,,cine stie, probabil 2-3 ore! Ideea este ca depinde ce timp aveti la dispozitie pt ca 555 pleaca din 30 in 30 minute, din cate stiu si are 5 opriri pe drum!

Mai este un autobuz gratis, pleaca din SVB de la nivelul 2, intre poarta 2 si 3, intrebi acolo! Nu are opriri pe parcurs intre cele 2 aeroporturi!

Bafta!

alinaro, andreea72, columi, luciaoradea, Michi, mprofeanu