ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2014
ÎNSCRIS: 31.05.12
AUG-2014
2 AD. + 1 COPII

O vacanta deosebita

Dupa multe cautari, hotarari si tot atatea razgandiri, am gasit in sfarsit un last minute care ne-a incantat ca pret si locatie. Mai jos voi scrie impresiile la care am ajuns dupa aproximativ o luna de zile de la intoarcere, timp pe care l-am lasat sa treaca expre fara sa scriu ceva, tocmai pentru a fi, zic eu, cat se poate de obiectiva.

Despre hotel:

Este situat la 7 km de aeroportul Diagoras, ceea ce este un avantaj deosebit. La aeroport am fost asteptati de reprezentantul agentiei, ne-am urcat in autocar si am ajuns la hotel foarte repede, cred ca in 15 minute, dupa ce au fost lasati alti turisti la primul hotel care era in drumul nostru.

Hotelul arata la exterior si in ceea ce priveste gradinile/ spatiile verzi, piscinele, restaurantul, intradevar de cele 4* pe care le are. Ne-am cazat foarte repede si cu toate ca aveam camera ''cu vedere la mare'', am primit una cu vedere ''lateral-partial la mare'', din pricina faptului ca aceasta era la etajul I, deci marea se vedea printre pomi, dar nu asa cum ne-am asteptat. Nici n-am incercat s-o schimbam, pentru ca din start ni s-a spus de la receptie ca hotelul este plin, probabil stiau ce ne dau si ce urma sa le cerem...

Camera:

A fost destul de spatioasa, mobilierul si baia cam de 3*; patul suplimentar a fost din acela pliant, dar solid si ''melodios'' mai ales noaptea, TV LCD - ceea ce nu toate camerele au, pernele de nota 6, cam incomode.

Pe balcon, care era destul de mare, erau doua scaune si o masa pe care le-am folosit pentru a usca prosoapele, lipsa unui uscator (asa cum am intalnit in multe alte hoteluri) s-a resimtit, data viitoare voi veni de acasa cu ghemul de sfoara...

Curatenia in camera:

Se facea, din pacate, in jur de ora 15, asa ca o data am renuntat, iar in alte zile cand am fost plecati am vazut ca se facuse curatenie pe jos si se schimbase lenjeria, dar nu foarte des. Prosoapele, unele din ele de la inceput nu erau impecabile (se vedeau anii de folosinta), se schimbau doar daca erau lasate pe podea. Sapun, gel de dus si hartie igienica am avut, dar o data tot a trebuit sa cerem cand am vazut femeile de serviciu pe hol. Pheon-ul cam slabut, de putere mica, stateai o ora sa-ti usuci parul.

Plaja si piscina:

Hotelul are plaja proprie, mare, frumoasa (nisip si pietricele), cu sezlonguri suficiente, apa curata si foarte calda, fara alge, dar intrarea in mare este anevoioasa din cauza pietrelor maricele (iti trebuie neaparat papuci, altfel ai parte de un masaj intens la talpi). Sunt doua piscine mari pentru adulti, una din ele are doua tobogane si o piscina mica pentru copii de cativa ani. Aici, ca de obicei, sezlongurile se ocupa prin ''metoda prosopu' de la ora 6'', altfel se mai gasesc cu greu locuri doar pe iarba. Pe la ora 11 incepe aqua gym la care esti invitat de catre animatori, n-am participat pentru ca preferam sa lenevim/ bronzam. La piscina este un bar cu autoservire cu sandwich-uri si cateva dozatoare cu sucuri (cam ciudate la gust), cafea, lapte, ceai, bere, vin si un alt bar la care erai servit cu cafea, 3 tipuri de inghetata bunicica si bauturi alcoolice/ nonalc.

Masa:

Micul dejun este unul normal pentru AI, diversificat, zic eu pentru toate gusturile si contine: lapte, ceai, cafea, sucuri la dozator, masline, cascaval, branza, mezeluri, oua ochiuri, omleta, rosii, castraveti, salate de mai multe feluri, miere, finetti, dulceata de 4-5 feluri, cereale de cateva tipuri, fructe confiate, 2 feluri de chec, cornuri, clatite, compoturi, fasole (pt englezi...), paine alba/graham/neagra, etc.

Pranzul si cina sunt iarasi pentru toate gusturile: supe crema, paste cu diverse garnituri, peste oceanic sau somon (somon doar in 2 zile), carne de vita, pui, musaca de mai multe feluri, legume umplute, orez, chiftele, fasole, bame, salate de mai multe feluri, branzeturi, mezeluri si nelipsitele deserturi: baclavale (ne-au dat doar intr-o zi), prajituri cu sau fara crema, inghetate, gogosi, clatite, bauturi alcoolice si nonalc, etc. De preferat este sa cautati ca masa sa fie amplasata langa geamuri sau AC, in restaurant este uneori cam cald.

Distractie&relaxare:

Am inchiriat de la un rent a car de vis-a-vis de hotel, o masina micuta, un Nissan Pixo, pentru cateva zile, cu 40 euro/zi. Am fost la cateva plaje dintre care plajele Lindos, Agathi si Tsambika, foarte frumoase, situate in zone cu un relief ce-ti taie respiratia. In alte zile am facut turul insulei si am vazut cetatea Monolitos si plaja deosebit de frumoasa de la Prassonisi, unde este raiul a sute de surf-eri din diverse tari, iar M. Egee si M. Mediterana sunt despartite printr-o fasie ingusta de nisip.

Intr-una din seri am luat autobuzul din statia din fata hotelului si am mers in orasul Rhodos, aflat la 17 km fata de hotelul nostru, ne-am plimbat si am cumparat din port bilete cu 30 euro/pers. (+15 euro/pers. care se platesc direct cand ajungi in vama Marmaris) pentru o excursie in Marmaris. A fost o alegere inspirata. Am plecat intr-o dimineata iarasi din statia din fata hotelului cu un autobuz la ora 6.30, pe la 8 eram deja in Rhodos-oras, apoi am mers pe jos pana in Portul turistic Mandraki, de unde am plecat cu catamaranul pe la ora 10, desi plecare trebuia sa fie la 9 si dupa aprox. o ora si jumatate am ajuns in vama Marmaris, am platit cei 15 eur/pers, am fost impartiti dupa limba vorbita si preluati de mai multe autocare cu ghid (spre bucuria noastra ghid ne-a fost o romanca cu care am schimbat cateva impresii in limba materna). Am oprit pe o colina cu o panorama deosebita asupra Marmarisului si am facut poze, erau cred ca 45-50 grade, iar apoi am vizitat un magazin - atelier foarte frumos cu blanuri, pielarie, ceasuri si bijuterii din aur si argint (cine dorea putea cumpara). Aici am fost primiti bineinteles cu ceai cu aroma de mar si am beneficiat de racoarea AC si de... existenta toaletei. Apoi autocarul ne-a lasat in bazarul din centrul statiunii si timp de 3 ore fiecare a facut ceea ce a dorit. Aceasta excursie ne-a luat o zi intreaga din cele 7, dar a meritat.

In concluzie, a fost o vacanta activa, foarte frumoasa, in care am descoperit locuri deosebite, unice, ne-am odihnit, ne-am plimbat si ne-am simtit atat de bine. Rhodosul are un relief extraordinar, intalnesti atat zone aride cat si zone cu vegetatie, atat palmieri si chiparosi cat si lamai, portocali, rodii, iar imbinarea mare-munte este tot ce-ti poti dori de la o vacanta intr-o insula din Grecia. Recomand cu toata caldura o vacanta in Insula Soarelui si bineinteles recomand Hotelul Doreta Beach.

Trimis de C&C in 23.09.14 12:42:43
Validat / Publicat: 23.09.14 17:43:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Riviera Olimpului, Halkidiki, Thassos

VIZUALIZĂRI: 3044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (C&C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in hotel

webmaster21 [23.09.14 13:43:14] »

Carmen Ion [23.09.14 19:03:52] »

@C&C: Frumoase poze!

C&C [23.09.14 22:23:44] »

@webmaster21: Da, pozitionarea pe harta este corecta.

C&C [23.09.14 22:28:53] »

@Carmen Ion: Multumesc!

C&C, Carmen Ion