ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2014
SEP-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Roma, încă atrăgătoare după 6 vizite

În urmă cu 13 ani, prin martie 2001 vizitam prima dată Roma! Era de altfel prima mea ieșire din țară. De atunci am mai fost de alte 5 ori, ultima dată chiar anul trecut! Mereu spun că nu pot avea surprize majore în a descoperi Roma, dar de fiacre dată mă înșel. Din păcate unele le descopăr în negativ, sau poate sunt eu mai critic!

Acum am preferat să locuim la Hotel Colosseum (Via Sforza, aproape de Santa Maria Maggiore, via Cavour), trei stele, preț mare, 170 Euro/noapte, dar curat, servicii decente pentru Roma. Trebuie spus ca septembrie face parte din perioada de vârf turistic în Roma iar prețurile nu sunt tocmai mici, îndeosebi în zona centrală.

Am mers împreună cu o altă familie care nu mai vizitase Roma și deci a trebuit să fac un pic pe ghidul turistic și să merg din nou la punctele turistice din top ten: Basilica San Pietro, Piazza di Spagna, Piazza Navona, Pantheon, Colosseum, Foro Romano, Columna lui Traian și Foro Traiano, Campidoglio (povestea cu lupoiaca pe care un ministru a confundat-o cu o vulpe). Am lăsat la final Fontana di Trevi deoarece este în reconstructie și nu are farmec. De altfel, multe dintre celebrele fântâni sunt în reconstrucție (cele 4 fântâni din Quirinale - Quatro Fontanne ale lui Bernini) sau cea din zona Barberini.

Am avut un pic de noroc să aflăm că se poate vizita Muzeul Vatican vineri seara (este o ofertă temporară, vezi site-ul oficial al muzeului) și nu am ratat-o! Fantastică experiență! Deoarece ticketele se vând doar on-line și în număr limitat, nu a fost aglomerație și astfel am putut fi relaxați în a savura Capela Sixtină.

Celor care ajung la Roma le recomand ca muzeul Vatican să fie pe lista cu ”neapărat”. Eu sunt un îndrăgostit de zona Trastevere, atât de atmosfera de acolo cât și de Basilica Santa Maria în Trastevere, o frumusețe! Dacă ajungeți în zonă încercați o pizza la Dar Poeta (darpoeta.com), este extraordinară, cea mai bună pe care am mâncat-o în Roma. Un alt loc pe care îl recomand este o gelaterie pe care nu mulți turiști o știu, dar este apreciată de localnici. Gelateria Dei Grachi, este aproape de vatican dar se coboară la stația Lepanto și la 5 minute pe strada cu același nume o găsiți. Este mereu coadă, dar de apreciat că sunt italieni în majoritate. Am aflat și eu de la un taximetrist de acest loc dar și de alte câteva restaurante unde merg localnicii și unde ai parte de gusturi italiene adevărate.

Am mai descoperit un loc minunat în cartierul evreiesc de unde se pot cumpăra diferite amestecuri de mirodenii utilizate pentru paste (în apropiere de Piazza dei Cenci). O seară în Campo di Fiori este relaxantă și interesantă. Campo di Fiori este locul care dimineața este piață de legume și fructe iar sera loc de întâlnire a multor localnici. În apropiere este un Muzeu Leonardo da Vinci, care merită vizitat. Pe lângă atâtea lucruri frumoase și bune vine și partea negativă: mai multă mizerie pe străzi, mai multă aglomerație și foarte urât, mai mulți hoți de buzunare a căror limbă o puteți înțelege.

Mare atenție în metrou, în stațiile de autobuz, și cam oriunde sunt locuri aglomerate.

Trimis de ionel64 in 21.09.14 19:58:52
    Validat / Publicat: 21.09.14 20:42:23
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionel64); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

maribi
    [24.09.14 16:18:45]

Buna,

Am o intrebare... ai zis ca pentru a vizita Vatican-ul biletele se cumpara doar online?

Despre ce oferta ai beneficiat cand l-ai vizitat?

Multumesc frumos!

maribi
    [24.09.14 16:21:59]

Buna din nou,

Mai am o intrebare:

imi poti recomanda te rog acele locuri/restaurante de care ziceai in descrierea ta "alte câteva restaurante unde merg localnicii "?

Adresa mea de email : [...]

Multumesc mult!

[24.09.14 16:26:27]

@maribi: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

ionel64AUTOR REVIEW
    [24.09.14 18:29:15]

@maribi: perioada aprilie - iunie si septembroe - noiembrie, se poate vizita numai vinerea pe timp de noapte. Doar pentru acest tur se pot achizitiona bilete on-line. Detalii pe site-ul muzeului

[24.09.14 22:56:52]

@ionel64:

Acum am preferat să locuim la Hotel Colosseum

Poţi folosi acest link, SCRIE IMPRESII, acesta te va duce în pagina hotelului deja creată.

ionel64, maribi
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: