ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2014
DIN: Germania
ÎNSCRIS: 23.08.14
JUL-2014

Tokyo - Metropola metropolelor!!!

Jurnal Tokyo Trip

Dupa ce din motive legate de factori explicabili (sau nu) luasem hotararea de a nu vizita Tokyo, (da stiu... la fel am zis si la Fuji) vizita unor prieteni si dorinta lor de a merge in capitala Japoniei ne-a facut si pe noi sa planuim un weekend in Tokyo. Ca sa vezi ca sunt utili totusi si prietenii astia: P.

Asadar primul pas a fost alegerea hotelului pe booking.com: criteriul a fost pretul rezonabil si ceva reviewuri pozitive, si normal o distanta mai mica de jumatate de ora pana in centru. Dupa ce am vizualizat cateva oferte, am gasit hotelul MyStays Shin Urayasu la pretul de 22800 ptr 2 camere duble.

Facut rezervare fara a plati avans.

Urmatorul pas trenul: dupa ceva cautari am gasit Shinkansen din Toyohashi la un pret foarte bun, 9140 yen adica mai ieftin decat din Nagoya.

Din pacate am facut prostia de a nu rezerva din timp biletele...

Asadar sambata dimineata ne-am indreptat spre ghiseul de bilete ptr a lua bilete spre Tokyo.

Bineinteles ca toate biletele cu locuri era rezervate... asadar am luat 4 bilete fara loc.

Normal ca peronul era plin de oameni si trenul deja full, asa ca a trebuit sa parcurgem drumul de 1 ora si 23 de minute pe holul shinkansenului, in stil pur romanesc.

Trenul era atat de plin incat lumea statea si pe hol in interior printre scaune, ba chiar era si un tip ghemuit in spatiul destinat trolerelor dintre ultimul rand de scaune si peretele trenului. Normal ca dupa ce am stat rezemati de pereti o ora ii invidiam pozitia de acolo.

Dar n-a fost chiar asa de rau, trenurile sunt extrem de curate, poti sa si dormi pe jos, lucru pe care nu e nici imposibil sa nu-l vezi prin Japonia.

In jur de ora 10:10 am ajuns in Tokyo Station.

Am iesit din statie cu gandul de a merge spre Tourist Information Center care este exact la intrarea la Imperial Garden, care sunt vizavi de Tokyo Station. (Iesirea Marounouchi Building ca sa fiu mai exact).

Normal ca din prima am fost impresionati de zgarie-norii superbi din zona din fata Tokyo-Station, pe acolo pe o straduta in lateral este si o statuie cu prima corabie straina care a acostat in Japonia, o nava olandeza, asadar cum ar veni ne-am facut poza cu adevarata nava a lui Anjin-San (dedicatie pentru Traian S. : P).

Intre timp insa am vazut in fata cladirii Marounouchi Sky Bus si am decis pe loc ca ar fi grozav sa luam pass pe 1 zi ca sa admiram orasul pe cele 3 circuite ale autobuzelor. (o idee buna in esenta ei, dar aplicata prost intr-un anumit fel, veti vedea si de ce... un pic mai tarziu)

Zis si facut, luat pass pana a doua zi la 11 cu 2500 yen de persoana.

Intre timp insa, plecati fiind de acasa de la 7, foamea si-a facut loc asa ca am intrat la Starbucks in Marounachi building si am bagat cate un sandwich si o cafea pana la urmatorul skybuss. De fapt eu cred ca am bagat un sandwich, un kish frantuzesc si apoi inca ceva prajitura ca mi-era foame rau.

Asadar la 11:50 eram in statie asteptand autobuzul care trebuia sa ne duca la Skytree...

Se face 12:00 se face 12:10 si in sfarsit apare autobuzul, ne urcam fericiti sus la etaj si asteptam sa plece.

Imediat cum pleaca ne dam seama ca soarele arde foarte tare, personal simteam ca pur si simplu mor de cald si efectiv curgea apa din mine... in fine un adevarat iad in care numai sa fii atent la cladiri nu-ti ardea, ptr ca ardeai tu aproape... pur si simplu cand autobuzul se oprea simteam ca incep sa fierb pe dinauntru.

Am trecut pe langa Tokyo Tower, apa... apa... trecem si pe Rainbow bridge... simt ca fierb inside deja... asa ca la urmatoarea statie am decis ca nu mai rezist asa ca am coborat pur si simplu... in pur stil romanesc bagandu-mi ceva in turul lor ca eu crap pe autobuz daca mai stau jumatate de ora.

(Mai tarziu am aflat ca ziua respectiva fusese cea mai calda din tot anul, cu temperaturi de 38 de grade parca, foarte multe persoane au avut probleme din cauza caldurii... in fine ocazia perfecta pentru a te plimba cu Sky Bus-ul la ora 12 prin Tokyo :))

Eram in Odaiba langa Aqua City... multa lume care mergea in toate directiile, aparent ceva shopping center prin zona.

Dupa ce am gasit un vending machine si ne-am potoljt setea cu ceva lichide, am decis ca sa gasim o modalitate de a ajunge la Tokyo Skytree.

Aici google maps s-a dovedit a fi de nepretuit, aratand o statie la doar 500 m si apoi legatura spre Skytree (pasaj spre metrou si jr lines).

Asadar ne-am deplasat prin caldura inabusitoare spre statia supraterana, mai luat un rand de apa suc si apoi luat bilet spre statia de legatura spre Skytree.

De aici lucrurile deja au inceput sa arate mai bine, trenul care acopera Odaiba este pe stalpi deasupra strazii, asadar privelistea a fost superba, am vazut si o plaja in Odaiba si am trecut din nou pe Rainbow Bridge, de data insa pe linia de tren, inainte trecusem cu autobuzul.

Drumul chiar si cu autobuzul pe circuitul care trece pe la Tokyo Tower si apoi pe poduri si in Odaiba este foarte fain, din pacate nu ne-am bucurat prea mult de el la ora aia din cauza caldurii.

Ajunsi in statia de legatura, am constatat ca linia spre Skytree este inchisa temporar  asa ca am luat tren inapoi spre Tokyo Station, asta parea cea mai safe optiune.

Iarasi paranteza sa va luati ceva router de wifi de la pupuru.com pentru ca fara net e mai greu sa te orientezi, Tokyo este imens, are zeci de linii de tren metrou si ce o mai fi, probabil ca te poti descurca si fara doar consultand hartiile de prin statii, dar pana te prinzi o sa pierzi o gramada de timp, asa google maps, vezi in ce statie esti, bagi pe telefon, bagi statia unde vrei sa ajungi, selectezi transportul in comun si iti spune exact ce metrou sau tren poti sa iei, cat te costa, unde sa schimbi, la ce ora... in fine toate detaliile ca sa te misti rapid si eficient.

Ajunsi inapoi in Statia pivot am gasit drumul spre Skytree tot google maps, luat bilet si dupa aprox 20 min si 200 yen eram in statia de langa Tokyo Skytree. (exact liniile si traseul)

Iesim din statie in cladirea numita Skytree City, mergem la bilete dar din pacate din cauza la ceva Fireworks Festival nu se poate urca. La naiba!

Aglomeratie Monstru, multa lume care venea imbracata in kimonouri si care parea sa curga din toate directiile spre Skytree.

Ne-am plimbat prin cladire, am facut poze la cladire la turn si ce mai era pe acolo, ceva shopping si bineinteles mancat la KFC, cred ca am pierdut 1 sau 2 ore pe la Skytree fara sa urcam din pacate.

Ok deja weekendul nostru in Tokyo deja avea semnalmentele unei mari ratari, dar cineva (nu eu) a avut ideea de a merge inapoi la Sky Bus si sa incercam sa facem iarasi turul dar de data asta mai pe racoare.

Pot sa zic ca a fost o idee excelenta, ne-a mai luat aproape o ora sa ajungem iar in Tokyo Station, am luat autobuzul pe la vreo 5 si am plecat pe inserat intr-un tur pe care l-as recomanda ca MUST DO in TOKYO.

Am facut din nou turul care trece pe la Tokyo Tower, apoi pe Rainbow Bridge, apoi prin zona podurilor si prin Odaiba, cred ca si pe la Fish Market.

Experienta de a vedea Tokyo noaptea, din autobuz este incomparabila cu tot ce am facut sau vazut in acest oras. Pur si simplu acest oras isi schimba total fata odata cu venirea noptii, efectiv cladirile se aprind fiecare din ce in ce mai spectaculos, cu tot felul de jocuri de lumini, leduri, lasere si ce-or mai fi inventat ca sa te lase cu gura cascata. E o experienta unica, greu de descris in cuvinte si care isi merita doar ea toti banii cheltuiti ca sa ajungi si sa stai in Tokyo. Sper ca pozele sa fie mai de ajutor decat vorbele.

Pe langa asta am avut si norocul de a sta in autobuz langa 2 tinere japoneze imbracate in kimono, care probabil erau venite de la festival si au zis sa faca si ele o tura cu SkyBus. Si normal ca la fiecare obiectiv sau lucru mai interesat exclamau si ele si ne spuneau cu entuziasm: "Fish Market!!! ", ''Tokyo Tower", ... etc etc in fine au fost cel mai bun ghid pentru noi.

Asadar se innoptase binisor cand autobuzul a ajuns din nou in fata Marounouchi building, si am coborat de date aceasta extaziati si cu zambetul pe buze, fericit ca am experimentat Tokyo in toata splendoarea lui.

Cred ca era in jur de ora 8, si cum checkinul la hotel se putea face pana la ora 0, am decis sa mergem in zona Akibahara din 2 motive: primul de curiozitate si al doilea pentru ca uitaseram orice tip de incarcator de telefon acasa, si cum mi se terminase bateria ar fi fost cam nasol sa ne descurcam a doua zi fara internet.

Asadar luat metroul spre Akibahara, parca e la 2 statii "in sus" pe linia circulara de metrou, am coborat in faimosul district al nebuniei electronice si am inceput sa ne plimbam si sa cautam un magazin de electronie deschis la acea ora. O multime de localuri "interesante", multi "pasionati" de tot felul, dar nici un magazin de electronice deschis la acea ora, adica vreo 9 seara.

Pana la urma una din fete a intrebat la un magazin si ni s-a spus ca in spatele garii este un magazin Yodobashi camera care mai e deschis pana la 10. Fuga fuga la magazin, din fericire am gasit un magazin deschis, gasit un incarcator la vreo 600 de yeni, cumparat si toata lumea fericita dar obosita.

Asa ca am luat JR Line si cred ca in jur de ora 10 am ajuns in statia de langa hotel, acolo cumva am reusit sa ne orientam spre hotel si dupa vreo 30 de min de orbecait pe langa un parc, dupa ce am inconjurat campusul unei universitati am ajuns in sfarsit la hotel.

Am facut checkin si cred ca pe la ora 1 eram in camera pregatit de somn.

A doua zi a inceput pe la 8, am luat mic dejunul la hotel, foarte gustos si interesant apoi facut checkout si inapoi spre Tokyo Station.

De aici pentru ca mai aveam SkyBus Pass pana la 11 am luat autobuzul care facea circuitul cu SkyTree, de data asta a fost chiar placut deoarece era dimineata si inca racoare, sincer sa fiu nu-mi mai aduc aminte ce am vazut mai interesant, ar trebui sa ma uit prin poze ca sa spun mai exact.

Normal ca nu am renuntat la ideea noastra si am mai mers odata la SkyTree, insa nici de data asta n-am avut noroc, ni s-a spus ca putem lua nush ce bilete de asteptare si cu ele apoi stam la coada si s-ar putea in caz fericit in vreo 2 ore sa putem urca, dupa vreo 15 minute de stat la coada ne-am bagat picioarele si am decis ca ne-ar fi mai util sa mai vedem totusi si altceva.

Asadar am luat-o spre Ueno Zoo despre care auzisem ca s-ar gasi ceva ursi panda faimosi pe acolo.

Am ajuns la gradina, foarte frumoasa atmosfera, ceva muzica si un parc in fata intrarii, am ajuns si la cusca cu ursi Panda care saracii era pe acolo intinsi de caldura de pareau mai mult morti decat vii, in fine facut si cu ei o poza si apoi am facut un tur al gradinii zoologice, ceva animale interesante dar nu as spune ca e un obiectib must see in Tokyo.

Aproape cand sa iesim din Ueno am vazut ca vremea parca incepe sa se inrautateasca si am grabit un pic pasul si bine am facut, pentru ca nici n-am ajuns bine in statia de metrou ca a dat o ploicica care ne-ar fi murat pana la piele daca ne prindea undeva pe afara, n-am mai fi avut timp sa scoatem nici pelerine nici nimic...

Urmatorul obiectiv a fost ceva Mall care este chiar langa Tokyo Dome si pe care unul din prieteni voia numaidecat sa-l vada deoarece avea ceva special, si anume un carusel care trece exact prin Mall... ok am zis hai s-o vedem si pe asta.

Am ajuns in statia de Metrou, tras pelerinele pe noi pentru ca inca mai ploua si mers la Mallul cu pricina.

Chiar arata in mod special, caruselul este terifiant si chiar trece pe deasupra mall-ului, probabil ca senzatia in el este ca te izbesti de perete sau mai rau (n-am incercat).

De asemenea am inteles ca in subteran este un Aquapark unde poti sa stai o noapte intreaga la piscina, mai este si o roata imensa plus alte atractii pentru copii.

Ne-am facut poze pe acolo, am facut si o tura in respectiva roata, privelistea este foarte interesanta mai ales din varf pentru cei care nu aveti rau de inaltime.

Daca memoria nu ma inseala, asta cred ca a fost si ultimul obiectiv din Tokyo vizitat pentru a doua zi, stiu ca pare cam putin, dar deja cand am ajuns in statie eram asa de obositi incat toate pozele cu shinkansenul nu prea pot fi puse: P (poze de oameni obositi).

Am vazut si noi o minuscula parte din Tokyo, concluzie japonezii au luat ce e mai bun din marile metropole ale lumii: New York, Londra, Paris au adaugat infrastructura si grija lor pentru detaliu si a iesit probabil cea mai frumoasa metropola de vizitat.

Trimis de bbogdanmircea in 21.09.14 17:29:16
Validat / Publicat: 21.09.14 18:54:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JAPONIA.

VIZUALIZĂRI: 7400 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bbogdanmircea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Obosit dar fericit in Tokyo Station

buterfly*
[21.09.14 19:20:43]

Foarte interesant! Sper ca mai ai povesti despre Japonia prin tolba...

TraianS CONS. ONORIFIC AFA / JAPONIA
[22.09.14 11:34:19]

Haha... fain. Mersi.

Reviewul l-am citit prima data ieri, cam pe fuga, de pe tableta, in versiunea "mobile" (pozele nu sunt afisate).

Am avut impresia, ca e vorba de nava lui Anjin-san in marime naturala, undeva langa gara Tokyo

Sa mor de nervi, nu alta! Unde Doamne iarta-ma a gasit Bogdan nava asta si eu de ce n-am stiut de ea? Incepusem sa-mi scotosec prin creier cam pe unde ar fi putut sa fie.

Azi m-am mai linistit privind pozele.

Foarte tare! E prima data cand o "vizualizez" in realitate si nu doar in imaginar. Mi-ai facut pofta sa recitesc Shogun.

Foarte frumos periplul vostru prin Tokyo. Se pare ca totul e "altfel" vara . Cred ca si umiditatea are un rol important.

Zona Odaiba, e o alta zona pe care mi-as fi dorit sa o vizitez mai mult.

Un alt obiectiv ratat de mine e si Tsukiji. Voi ati intrat, sau doar l-ati vazut din autobuz? Era vorba ca muta piata de peste de acolo. Cred ca asta e ultimul an cand mai e in locatia aia.

Foarte tare reviewul. Bravos.

P. s.

Shinkansenul din poza 15 cred ca e un "E5 Series Shinkansen" (en.wikipedia.org/wiki/E5_ ... ries_Shinkansen).

In mod normal, ar trebui sa circule pe Tohoku. Spre Est/Nord. Dar s-ar putea sa ma insel si sa fie alt model.

Un articol interesant cu trenurile din Japonia este aici: unmissablejapan.com/etcetera/trains

O alta experienta care nu trebuie ratata, pe langa calatoria cu shinkansenul, e statul in gara. Adica dupa ce cobori din unul, sa mai pierzi timpul pe peron pana mai trece altul care nu opereste in gara.

Asta e valabil mai ales in garile mici.

Foarte tare senzatia.

buterfly*