ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2014
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: Cernavodă [CT]
    ÎNSCRIS: 07.07.11
    FEB-2014

Lisabona e frumoasa si cand ploua

Anul acesta in februarie ne-am propus sa vizitam Portugalia si capitala acestei tari minunate Lisabona. Din nefericire insa se pare ca luna februarie nu a fost prea potrivita pentru o vizita in acest oras. A plouat aproape incontinuu de cand am ajuns si pana am plecat. Nu am stat foarte mult, doar 3 zile, noi fiind de fapt intr-o vacanta in Madrid. Cand am aflat insa ca Lisabona este relativ aproape de capitala Spaniei, nu am stat pe ganduri si am zis ca trebuie neaparat sa o vizitam. Am inchiriat o masina si am ajuns in Lisabona dupa 6 ore de mers numai pe autostrazi cu cate 3 sau 4 benzi, o desfatare. Dupa ce ne-am cazat am hotarat sa vizitam Torre de Belem. O alegere putin cam neinspirata avand in vedere ca ploua torential. Am ajuns la destinatie dupa ce am traversat un podulet construit pe mare care duce catre intrarea in turn. Batea vantul si ploua atat de tare incat am crezut ca o sa fim luati pe sus. Dar n-a fost asa.

Am urcat in turnul care ne-a oferit o panorama frumoasa a locului, chiar si pe ploaie. Dupa ce ne-am oprit putin intr-un mall din Lisabona deoarece ploaia nu dadea semne ca ar fi vrut sa conteneasca, am continuat cu o plimbare prin cartierul Baixa, loc vizitat de turisti. Aici strazile sunt flancate de cladiri elegante, si multe magazine. Am inaintat apoi spre piata comertului, cea mai mare din Lisabona un spatiu aerisit, o piata de o splendoare si grandoare greu de descris. In urmatoarea zi am pornit spre Oceanograful din Lisabona, care detine al doilea bazin ca marime d i n l u m e. Despins parca din filele unei carti de povesti, acvaru ne -a surprins prin grandoare. Pinguinii te intampinau cu trupurile lor gingase, rechinii si pisicile de mare iti analizau atent miscarile cand te indreptai spre ele iar vidrele ofereau un spectacol comic, si se alintau sub privirile turistilor imbatati de fericire. Am tot citit impresii despre acest obiectiv turistic si multi spun ca nu se compara cu acvariul din Valencia, insa eu nu l-am vazut pe acele asa ca nu pot face comparatie. Mie mi-a placut si cel din Lisabona, este spectaculos si nu trebuie sa-l ratati daca ajungeti in zona.

Dupa ce am iesit din lumea basmelor cu animale acvatice, ne-am indreptat spre Palatul National Pena, cel mai vizitat obiectiv tursitic din Portugalia. Castelul este localizat in Sintra, foarte aproape de Lisabona. Odata ajunsi la castel am ramasi muti de uimire. Este atat de impunator, granduos cu detalii arhitecturale unice care uimesc privirile tuturor. La intrarea in palat, am putut admira si parcul din jurul castelului care acorda o nota de romantism intregului loc, cu diferite specii de copaci si plante. Culorile care imbraca acest castel sunt deosebite, asezate parca atent direct din paleta pastelata a unui pictor.

Desi nu ne-am putut bucura din plin nici de acest obiectiv deoarece era o ceata densa si picura, frumusetile acestui castel sunt de nedescris, am vazut ulterior cateva poze facute intr-o zi insorita, iar imaginea e absolut sublima. Frumusetea castelului este amplificata insa de asezarea acestuia in varful unui deal, palatul oferind imagini panoramice de exceptie catre Sintra si imprejurimi. Din Interiorul acestui castel faimos m-a impresionat in mod deosebit Sala de bal, decorata cu oglinzi imense, draperii si canapele aurii, care inca sunt imbibate cu parfumul romantic si feeric al acelei epoci. Vizita la acest important obiectiv turistic dureaza de reguli câteva ore, în functie de timpul avut la dispozitie, noi am stat mai bine de 3 ore.

Chiar daca nu am avut foarte mult timp la dispozitie pentru a vizita obiectivele turistice din Lisabona si dusmanul nostru a fost ploaia care aproape ca nu s-a oprit deloc in cele 2 zile, orasul s-a dovedit a fi extrem de frumos chiar si in zile anoste, in care soarele nu si-a facut deloc aparitia. Cu siguranta ca daca am fi avut ceva mai mult timp la dispozitie nu am fi ratat nici celelalte obiective turistice iar pozele ar fi iesit ceva mai bine si ar fi evidentiat in alt mod frumusetile pentru ca este laudat acest oras in intreaga lume. Oricum recomand tuturor acest oras deosebit, ale carui imagini va vor dainui in suflete si va vor rasfata amintirile toata viata.

Trimis de r0xyka_iubita* in 21.09.14 17:10:27
    Validat / Publicat: 21.09.14 18:38:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 4481 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r0xyka_iubita*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Straduta din Lisabona

GabrielaG
    [16.01.15 12:03:13]

Buna ziua,

As dori sa va intreb cat de cald era in februarie in ciuda faptului ca ploua.

Va multumesc

GabrielaG