ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2014
    AUG-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 8 MIN

CINECITTA – parcul de distractii din Roma

Despre Roma s-au scris multe pe AFA, multa lume a ajuns acolo, a povestit intamplari si patanii, a fost multumita sau nu, a descris strazi, piatete, fantani si locuri de vizitat, a umblat pe la Vatican si muzeele sale, dar eu ma incapatanez sa scriu numai despre locuri pe care nu le-a mai vazut nimeni de pe AFA sau cel putin nu a scris nimeni despre ele. Anul acesta s-a deschis cel mai mare parc de distractii fix in inima orasului in apropiere de citadela filmului Italian, Cinecitta. Actori si regizori celebri italieni si din toata lumea cunosc bine Cinecitta pentru ca aici a fost pentru multi ani inima cinematografiei Europene. In aceeasi zona se afla si parcul de distractii cu acelasi nume avand ca tematica principala “Lumea minunata a filmului”. Va voi delecta azi cu pataniile, distractia si aventurile noastre in cel mai noi centru de divertisment din Roma.

Am ajuns noi, intr-o zi insorita si calduroasa, pe la 11, la portile lui Cinecitta si am parcat masina in parcarea lor cu plata. Biletul de intrare costa 29 euro pentru adulti si 10 euro pentru copii pana in 10 ani. Detalii despre cum puteti ajunge la ei gasiti pe cinecittaworld.com.

De la casa de bilete am primit un maldar de pliante si o harta foarte utila si asa impodobiti am patruns in lumea magica a filmului. Un monstru gigantic ne primeste in gura sa larga si ne inghite cu totul promitandu-ne o zi de distractie in pantecele lui generos. Primul lucru pe care il gasesti dincolo de gura larga a monstrului este o strada care imita atmosfera New York-ului anilor *20. La parterul cladirilor sunt restaurante si magazinase cu suveniruri. Pe aceasta strada la anumite ore se tin diverse spectacole, noi am vazut mai pe seara un grup de dansatori de tango, insa nimic deosebit la ei. In capatul strazii exista niste fantani arteziene numai bune sa te racoreasca pe canicula. O sa va povestesc in continuare despre fiecare atractie a parcului in parte. Atasez si o poza pe care am facut-o hartii primite la intrare.

-LOCUL DE DISTRACTIE PENTRU CEI MAI MICI se afla in partea dreapta dupa strada principala, intr-o imprejmuire separata si linistita, numai buna pentru piticii cei alergatori in toate directiile.

Aici se BARCILE LENTE din care poti sa stropesti cu apa pe cei care trec prin zona sau pe cei din celelalte barci. Apuci bine pusca din dotare si invarti la manivela pana iti ies ochii din cap sperand ca vei avea destula presiune ca sa sperii cu jetul puternic de apa rece pe cei vizati. De asemenea poti fi stropit de trecatori caci si pe marginea lacului exista pusti speciale pentru asa ceva. Odata iesit, ud ciuciulete, din barci poti sa te usuci pentru 2 euro in niste cabine speciale ca niste foehnuri uriase. Desigur nu vei avea nevoie de aceste cabine pentru ca afara este extrem de cald!

Fugi repede cu piticii la AVIOANE, sau la BICICLETELE AERIENE, astea fiind niste carusele mititele care pentru adulti sunt un chin pentru ca genunchii abia incap in micul lor spatiu. Urmeaza CESTILE DE CAFEA rotitoare si stalpul pe care esti urcat pentru a te pravali brusc in jos. Tot aici veti gasi si un TRENULET plictisitor rau, numai bun pentru cei mici.

- Alaturi de zona destinata celor mici exista o HALA CU MASINUTE. Ei bine aici e frumos, e intuneric si racoare si poti sa conduci extrem de lent masinute frumos colorate si impodobite cu multe luminite pe sub tuneluri luminoase.

-Tolanit langa hala masinutelor se afla un enorm SUBMARIN pe nume AQUILA IV. Am vrut sa intram dar ni s-a comunicat ca trebuie sa facem rezervare la o ghereta de la intrare. Nu mi-a placut atitudinea celor de acolo dar m-a manat curiozitatea sa vad si eu minunea. Am lasat familionul la joaca si m-am intors singura la intrarea in parc pentru a face rezervare la submarin. La ghereta erau doua fete care au zis ca ele intra in pauza si sa ma intorc la ora 13 (peste vreo ora). Urat din partea lor! Totusi, m-am intors la ora 13 si era deja o coada de vreo 20 de persoane. Am asteptat o gramada la coada si cand am ajuns mi-au spus ca nu sunt admisi copii sub 10 ani! Am facut rezervare doar pentru 1 adult…erau locuri libere doar la ora 17. Bun! La ora 17 m-am infiintat sa vad marea minune. Mi-au dat o casca veche sa mi-o pun pe cap si am urcat in submarin…dezamagire profunda! Un culoar lung cu niste marinari prafuiti care strigau unul la altul incercand sa fie amuzanti. Nu reuseau deloc! Am tot inaintat prin diverse camere stramte si ei continuau sa strige unul la altul…. apoi s-a terminat turul. Eu am iesit nelamurita care era de fapt faza?! De ce era periculos pentru copii??? De evitat! O porcarie si o plicitiseala de moarte!

-Un ELEFANT GIGANTIC pe nume ERAWAN promite valuri de adrenalina prin inaltimea ametitoare de 54 metri de la care iti da drumul in cadere libera! Tipau musterii sai de mama focului in timp ce cadeau brusc in jos, este distractiv daca ai inima buna.

-Langa elefantul indian se afla mai multe hale demne de explorat. In prima se afla o SALA DE SPECTACOLE.

-Urmeaza un LOC DE JOACA PENTRU COPII cu topogane, bilute, poduri din sfoara, si tot felul de joculete destul de comune

- Dar in HALA NUMARUL 2 - DARKMARE…... eheeeiii…. sa va povestesc ce am patit! Pe harta noastra apare un fel de topogan galben. Fiind situata langa hala cu locul de joaca pentru copii, am zis ca e tot ceva lejer pentru cei mai mici. Am intrat printre niste statui ciudate jumatate ingeri si jumatate monstri, fara a suspecta nimic, inocenti si cumintei si ne-am asezat la coada pe un hol ingust. Cand ne-a venit randul am vazut ca vin niste masinute de vreo 10 persoane care dupa ce se umpleau porneau pe niste sine catre un fel de pestera intunecoasa deasupra careia era scris celebrul citat din Infernul lui Dante “Lasati la intrare orice speranta, o, voi cei care intrati aici” Hmmm…. ok, ne vine randul si urcam. Nici nu apucam sa trecem de gura pesterii ca masinuta satanica o apuca cu nasul drept in jos cu o viteza de ni se face parul maciuca intr-un intuneric absolut. Urlete monstruoase ieseau din pereti, dar si din noi, bezna pretutindeni, doar din loc in loc proiectii cu draci, monstri si flacari si din nou drept in jos si drept in sus si tumba peste cap, si dai si urla si blitzuri si stroboscoape in ochi si din nou peste cap cu viteza turbata pe care nu o vedeam dar o simteam in plina figura. Mi se umflau falcile de la viteza si vant si draceasca masinuta se mai si dadea peste cap. Si iarasi blitzuri orbitoare si iarasi draci pe pereti. La un moment dat masinuta se opreste in intuneric si sta pe loc pret de vreo 2 minute. Pe perete o proiectie cu draci si flacari. Apuc manuta copilului care tremura ca varga langa mine si ii spun sa se linisteasca pentru ca pare a se fi terminat. Scanceste usor si se prinde de mine cu ambele manute. Exact la timp pentru ca se face bezna si masina cade drept in jos cam de la inaltimea a doua etaje de bloc…cu stomacul in gat si cu parul varza iesim impleticindu-ne. Ala micu plangea de sareau camasile de pe el. La iesire vedem ca blitzurile alea erau chiar… blitzuri! Ne facusera poze…lumea se oprise si hohotea la poza juniorului meu care se tinea strans de bara din fata, avea ochii iesiti din orbite, parul valvoi si gura stramba. Saracul ce a mai patimit! Abia am reusit sa il linistesc. Culmea este ca ne-au lasat sa intram cu el iar dincolo, la submarin, unde nu se intampla nimic altceva decat o mare plictiseala, nu ne-au lasat. Una peste alta ne-a placut experienta dar pentru copii chiar nu e recomandabila.

-In spatele acestor hale exista o strada prafuita care intruchipeaza un orasel western ENNIO CREEK. Aici sunt prezentate spectacole western la anumite ore, lupte intre pistolari, cascadorii muzica country, etc. Destul de subtire calitatea spectacolului.

-Am lasat la urma atractiile principale ale parcului si voi incepe cu ALTAIR, o nava spatiala foarte frumoasa care sustine cel mai mare roller-coaster, o nebunie care te da peste cap si te urca si te coboara cu viteza maxima. Super adrenalina pentru cunoscatori. Nu este pentru copii!

-Si preferatul familiei, unde puteti merge cu totii, AKTIUM. Magnific amenajat sub forma unui urias Coloseum la care ajungi trecand printr-o superba gradina cu figurine din plante, in marime naturala, reprezentand gladiatori inclestati in lupta, lei majestuosi si scene de lupta. Odata patruns in Coloseum apar barcute frumos lucrate care te vor urca pe 2 pante inalte si te vor pravali cu mare viteza, drept in jos direct in apa. Stropi sar peste tot, toata lumea se uda, inclusiv cei care privesc de pe margine, dar este minunat si ca senzatie si ca amenajare, si ca decoratiuni! Pe asta ne-am dat cred ca de cel putin 20 de ori. Juniorul nu se mai dadea dus de acolo. Tot aici la anumite ore se tin lupte de gladiatori

- Mai exista si o SCENA CENTRALA unde sunt prezentate de obicei dansuri, ma rog, pe noi nu prea ne-au atras astea.

Pe langa toate cele descrise pana acum, am primit si un pliant care prezenta mai multe spectacole desfasurate pe scenele acoperite din hale.

Am asistat la o proiectie de desene animate plictisitoare numita CORTOONS FESTIVAL Am iesit dupa primul film. O porcarie!

Apoi am asistat la spectacolul numit ALL IN 15. Se vroia o incursiune in lumea dansului de toate tipurile in exact 15 minute…. hmmm…ii acord nota 6….

Ultimul spectacol la care am asistat se numea ENIGMA si era o proiectie laser 3D destul de draguta si bine realizata.

Mai erau si alte spectacole dar nu am avut timp pentru toate.

Am si mancat la un restaurant al parcului, mai exact la numarul 25 de pe harta, ROMA APICUS, destul de scump si nimic deosebit, ne era foame si era alternativa cea mai buna.

Am petrecut o zi distractiva in special datorita lui AKTIUM caruia ii acord nota 10 si a parcului pentru cei mai mici caruia ii accord tot 10 (cei mici chiar se simt bine acolo). De asemenea masinutele luminoase nu sunt de lepadat, tot un 10 binemeritat de la noi! Inspaimantatorul Infern al lui Dante de la mine are tot 10, dar de la ala micu mai bine nu spun…... !

Per total daca ar fi sa acord o nota lui Cinecitta as acorda un 7 datorita spectacolelor plicitsitoare, a lucratorilor plictisiti a locului inca neterminat, deschis prematur pentru a incasa bani, si a atractiilor destul de putine la numar pentru adulti. La pomul laudat sa nu te duci cu sacul! Daca at fi fost mai ieftin l-as fi recomandat dar la pretul asta nu prea merita!

Ne-a placut mai mult ZOO MARINE (am scris un review si despre el)

Rog webmasterul sa adauge urmatorul clip

Trimis de buterfly* in 21.09.14 06:58:13
    Validat / Publicat: 21.09.14 11:05:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 17246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[21.09.14 11:00:03]

Dan&Ema
    [21.09.14 11:28:35]

Cinecitta, zoo, informatii asteptate de patinti cu copii ca noi spre deliciul si distractia copiilor. Si a copiilor din nii, adultii.

Cum noi cochetam cu destinatia Roma si Vatican si Italia in genere va veni momentul sa ne inspiram din acest review de calitate.

Multumim de informatie.

[21.09.14 12:15:53]

@webmaster21: multumesc webmaster!

[21.09.14 12:20:16]

@Dan&Ema: multumesc pentru aprecieri! Noi am vizitat la Roma 3 parcuri de distractii in decursul anilor: Rainbow Magic Land, Cinecitta si Zoo marine. Cel mai frumos dintre toate este Zoo marine. Daca aveti pofta de asa ceva acest parc este nr1. Sa nu ratati nici in spectacol, toate sunt fenomenale! In plus are toate celelalte mountain-rousse necesare! Distractie placuta!

[21.09.14 12:41:35]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Roma - locuri 'must see'" (deja existentă pe sait)

Era păcat să rămână la "... diverse" ("Descoperă Roma")

Dan&Ema
    [21.09.14 12:44:52]

@buterfly: multumim de completari. De mare valoare

claudiu 71
    [21.09.14 18:24:32]

@buterflyUn "Joker"pentru o locatie inedita in antica Roma

[21.09.14 19:16:07]

@claudiu 71: multumesc pentru aprecieri!

zuftim
    [27.09.14 07:12:14]

Probabil cand voi ajunge la Roma, voi fi in criza de timp, asa cum sunt in toate excursiile mele turistice, dealtfel. Sunt atat de multe de vazut la Roma!

Dar probabil, dupa ce capul vajaie de obiectivele antice, renascentiste sau moderne bifate, iar talpile vor lua foc de la atata mers, o oaza de relaxare precum acest parc de distractii ar pica la tanc. Iar daca stau bine si ma gandesc, avand in vedere ca il recomanzi si nu prea, dar are un nume asa de frumos cu rezonante cinematografice italiene - nu demult am redescoperit si vizionat cu mare placere cateva filme clasice italiene fenomenale - ce-ar fi sa actionez invers, adica sa incep in Roma cu parcurile de distractii amintite de tine si apoi cu restul? Orice e posibil din partea mea, nu se stie niciodata.

Ca visam cocotat in patul de acasa, in pijamale, la ascensiuni in Himalaya sau ca ma musca crocodilii Nilului mai e cum e, dar sa te gandesti la parcuri de distractie din Roma si la Fellini sau Ladri di biciclete, cocotat fiind in varful Calderei din Santorini deja suna de-a dreptul interesant.

O, deja e dimineata, trebuie sa ma... trezesc. Am visat sau e real ca "m-am jucat" pe si cu AFA noaptea asta?

Mi-a placut reviewul tau.

zuftim
    [27.09.14 07:20:40]

"Ladri di biciclette" am vrut sa scriu, dar ce, parca sunt singurul care mananca litere, si ma refer acum la un "t", spune tu @butttterfly de nu este asa!

[30.09.14 15:15:55]

@zuftim - eheeei... nene Zuftime, ti-am dus dorul vreo 2 saptamani pe aici. Bag de seama ai pus la cale vreo expeditie din care sa ne povestesti noi aventuri. Bun re-venit acasa! Adica pe AFA! Daca apuci sa te plictisesti prin Roma, dupa ce ai vazut toate cele si toate celelalte, daca iti mai ramane oarece timp mai bine mergi la Zoo Marine ca acolo ai si spectacole frumoase si parc de distractie si plaja... Uite, anul asta iti promit sa te duc si in alte locuri fantastice. Asa doar ca sa-ti dau o idee, am de gand sa va transport in rucsac pe la cercul polar de nord. Stttt... nu mai spune la nimeni, e secret! Multumesc pentru aprecieri

[30.09.14 15:18:01]

@zuftim - hihihhi literele nu le-am mancat, totul tine de originalitate. De exemplu daca cauti pe net, oriunde pe planeta asta, vei gasi o singura buterfly!!! In schimb butterfly sunt milioane de nu mai stii ce si cum. De asta, litera va ramana vesnic papata! Sa-mi fie de bine!

Am uitat sa iti spun ceva, am scris un articol despre o pestera minunata Grotte del Cavallone si pentru ca spuneai ca o sa ajungi prin zona iti recomand sa mergi pe acolo. Baga un ochi sa vezi ce poze am pus la el.

buterfly*, claudiu 71, Dan&Ema, zuftim
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: