ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2014
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 06.08.10
AUG-2014

Grand Cinar Hotel Kutahya

Dupa un drum de exact 1002 km, parcursi in 14 ore, in drumul nostru spre Alanya (vezi aici impresiile) pe ruta Bucuresti, Giurgiu, Ruse, Veliko Tarnovo, Nova Zagora, Kapikule, Istanbul-Inonu-Kutahya am ajuns la hotelul Grand Cinar, unde am avut rezervare din luna februarie direct la hotel.

Tariful a fost de 150 de lire turcesti cu demipensiune.

Cand am ajuns nu erau decat 2 masini cu numere de Turcia in parcarea principala. Cazarea a durat 5 minute, am primit doua camere triple la etajul 3, camere dotate cu tv Lcd, un pat matrimonial, unul single, minibar dotat cu sucuri, bere, apa plata, baia dotata cu consumabile obisnuite...

Dupa ce ne-am instalat si dupa dusul de rigoare, ne-am schimbat si am plecat in cautarea unei binemeritate beri. La singurul magazin de bauturi din Kutahya se ajunge astfel: iesind din hotel se face imediat stanga, la cca 100 de metri de partea dreapta este o moschee, se face dreapta pe langa ea, apoi la prima intersectie (cam 200 de m) se face stanga si dupa alti 200, 300 de metri, pe partea dreapta exista acest magazin care vinde exclusiv bauturi. Problema este ca am intrebat la toate magazinele unde am putea gasi si nimeni nu a stiut sa dea un raspuns concret.

Dupa scurta plimbare pana la acest magazin, ne-am reintors la hotel, unde parcarea era arhi plina numai cu masini de Romania.

Dupa ce am servit cina, care a fost foarte ok, am iesit pe terasa hotelului sa degustam licorile bahice achizitionate. Toti compatriotii nostri ne-au intrebat de unde avem bauturile si nu le-a venit sa creada cand le-am spus ca le-am cumparat din Kutahya, ei fiind de nenumarate ori cazati la acest hotel si stiau ca in afara de ceai si apa, oferite de cei de la hotel, nu au nicio sansa sa gaseasca bauturi alcoolice.

Va dati seama ca in urmatoarele 30 de minute, terasa s-a umplut de romani, mesele fiind toate pline cu bauturi.

Dimineata dupa servirea unui mic dejun bogat, la ora 7.30 am plecat spre Alanya, unde in jurul orei 13 eram deja in fata receptiei.

Grand Cinar este un hotel bun de transit, in drum spre Antalya, hotel ce-l recomand pentru buna pozitionare si pentru raportul calitate pret.

Trimis de florin_mch in 16.09.14 11:07:57
Validat / Publicat: 16.09.14 13:12:01

VIZUALIZĂRI: 2077 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florin_mch); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 EUR pe cameră

bogdan78 [27.02.15 10:41:07] »

@florin_mch - salut in iunie ma cazez si eu la grand cinar in drum spre side si te-as ruge sa ma indrumi si pe mine spre un loc mai decent de mancat dar sa fie si pt copii

bogdan78 [27.02.15 10:46:27] »

si inca o intrebare daca la intoarcere te-ai oprit in istanbul poate imi recomanzi un hotel care sa aibe si parcare proprie sau poate ceva in proximitatea hotelului fiind un numar de 4 masini ms

florin_mch [27.02.15 11:37:02] »

@bogdan78 -salut,

ca sa nu iti mai faci griji pentru gasirea unui restaurant decent, iti recomand sa faci rezervarea cazarii cu demipensiune. Eu asa mi-am facut, tocmai sa scap de aceasta grija.

Nu ti-as putea recomanda un restaurant, ca nu stiu.

Si daca vrei sa-mi spui pe ce site ai facut rezervarea si la ce bani?

Eu mi-am rezervat deja 3 camera pentru 19 iulie.

florin_mch [27.02.15 11:40:31] »

@bogdan78 - Anul trecut am oprit in Izmit (la 90 de km de Istanbul), iar pentru acest an mi-am facut rezervarea in Istanbul la Grand Mark pentru 30 iulie-1 august

bogdan78 [27.02.15 21:19:13] »

@florin_mch - la dus am rezervat aici la grand cinar de pe biiking cu 230e pt 5 camere pt 30.06-01.07.2015

iar pt revenire cred ca fac la hotel skalion din istanbul pt 08-09.07.2015 l-am gasit la 48e tot pe booking vb atat la dus cat si la intors de camere duble

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [27.02.15 21:32:41] »

@florin_mch -

Nu văd de ce ar trebui să rezervi de la început cazarea cu demipensiune. În opinia mea, este suficient cu mic dejun. În funcție de ora la care ajungi la hotel, poți alege să plătești acolo suplimentul pentru cină, costă vreo 10 TL de persoană, bufet suedez fără băuturi.

Nici eu nu am identificat vreun loc mai potrivit de luat masa în imediata apropiere a hotelului.

florin_mch [28.02.15 08:53:30] »

@nicole33 - pai tocmai asta este problema, ca nu stii cand ajungi, si prefer sa nu ma stresez ca o sa dorm nemancat dupa un drum de 14-15 ore.

Fiecare cum isi asterne, asa doarme

florin_mch [28.02.15 09:02:08] »

@bogdan78 - initial mie mi-au cerut 70 de euro/camera tripla cu demipensiune pe siteul hotelului, insa cand le-am raspuns ca anul trecut cand cursul TL/euro era de aprox. 3tl/euro si mi-au cerut 50 de euro tripla cu demipensiune, le-am spus ca nu vad motivul pentru care au crescut pretul cu 40%, mai ales ca a scazut pana la 2,86 tl/1euro la banca nationala a Turciei.

Le-am propus sa lase macar la 60 euro/tripla si 55 euro/dubla si mi-au dat exact acelasi pret ca anul trecut intr-un final.

si dupa o luna am revenit sa mai rezerv inca o camera dubla la aceleasi preturi si nu am intampinat nicio problema.

Drum bun si vacanta excelenta!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [28.02.15 09:37:05] »

@florin_mch -

Fiecare cum isi asterne, asa doarme

Vorbim despre aceleași lucruri, dar, se pare, că ne înțelegem separat.

Tocmai pentru că nu știi când ajungi, am spus că nu mi se pare o idee bună să rezervi și cina dinainte. Nu a fost niciodată până acum cazul meu, noi ajungând între 17-18,30 și având timp suficient și pentru un duș și un ceai înainte de masă. Este puțin cam aiurea să alergi ca nebunul doar pentru a nu rata cina pe care ai plătit-o. Mi se pare mai important să am cazarea asigurată, iar dacă din diverse motive neprevăzute, că la un drum de o mie de kilometri trebuie să iei în calcul și neprevăzutul, constat că întârzii sau pur și simplu mi se face foame înainte de a ajunge la Kutahya, mă pot opri oriunde pe traseu pentru a mânca, ajung la hotel, mă cazez și apoi somn de voie până dimineața.

Din acest motiv am spus că se poate plăti cina și la recepție, ultima dată erau afișe peste tot în lifturi, practic s-au rugat de noi, și că era foarte ieftin pentru ceea ce ofereau.

Talentul tău de negociator este admirabil, mi-aș dori să am răbdarea ta, iar prețul obținut este foarte bun. Pentru mine prețul de 40 de euro camera dublă doar cu mic dejun la care am rezervat pe booking este acceptabil, astfel că voi ajunge și anul acesta tot la Grand Cinar pentru a patra oară în ultimii cinci ani.

florin_mch [28.02.15 11:02:38] »

@nicole33 - draga Nicole,

vorbim de aceleasi lucruri, dar, cu certitudine nu ne intelegem separat. In primul rand ca nu alerg deloc ca nebunul ca sa ajung cat mai devreme, vezi Doamne ca am platit si cina, si da, tinand cont ca sunt 1000 de km si nu se stie niciodata ce intampini pe drum, ar fi ultimul lucru la care sa ma gandesc ca as pierde cateva lire.

Este vorba doar de confortul nostrum, de a nu mai avea grija unui lucru important si fi convinsa ca, in cazul in care am intampina diferite probleme si nu am mai ajunge la timp pt cina, asa cum ai spus, sunt destule locuri pe drum unde poti servi linistit masa.

Nimic nu este mai important decat siguranta, nu este niciun concurs sa vedem cat de repede ajungem, ca daca as dori sa ajung repede, in 2 ore ajung cu avionul.

mony_ka [28.02.15 19:57:18] »

@bogdan78:

230 de euro pt 5 camere inseamna 46 de euro pe camera doar cu mic dejun. Destul de mult. Mai cauta oferte. Si bookingul mai baga reduceri uneori.

@florin mch

Referitor la a rezerva dinainte cina la hotel nu este decat un stres in plus. Noi am luat de pe booking doar MD si ajunsi la hotel ne-au invitat la cina. Dimineata la plecare am achitat camera si uitasera sa ne calculeze si cina din seara precedenta. Le-am reamintit noi sj am achitat 20 de lire cash.

bogdan78, florin_mch, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Cinar Hotel: