ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 13.04.12
MAY-2014
single

Viscri - Festivalul Florilor de Câmp Europene (2014)

Anul acesta mi-am propus să stau mai mult în Sighişoara. Şi dacă tot eram în zonă, m-am înscris şi la Festivalul Florilor de Câmp, organizat în Viscri.

Programul zicea că ţine 2 zile, deci aveam de făcut două drumuri de la Sighişoara. Nu-i bai, mi-am zis, şi-am pornit la drum.

În prima zi, 31 mai, a plouat urât, mocăneşte, deprimant!

Aşa că n-am ieşit pe dealuri, cum speram, împreună cu botanistul prinţului Charles, d-l John Akeroyd.

Drumul spre Viscri e tare prost, dar minunat!

Localnicii mi-au spus că în sat, unde e pietriş, nu se va asfalta niciodată, pt că prinţul vrea să păstreze tenta trecutului.

Am căutat pensiunea de la nr 125 unde se ţinea chirvaiul. Proprietarii sunt din Bucureşti. Au plecat de-acolo, au cumpărat casa asta săsească şi au făcut pensiune, una izolată, unde poţi să te cazezi numai cu rezervare în prealabil. Nici mâncare în restaurant nu se face, dacă nu-i anunţi cu o zi înainte că vrei să mergi ca să serveşti un meniu tradiţional.

Am intrat într-o curte frumoasă şi m-am dus în spate, la restaurant. Aici am cam stat în mijloc destul de mult şi m-am uitat. Mesele erau ocupate, gazdele treceau grăbite pe lângă mine, dar nu m-au băgat în seamă. Când am început să mă gândesc ce caut acolo, au intrat Bogdan cu prietena lui, din Bucureşti. Pe el îl cunoscusem mai cu ceva vreme în urmă, pe mocăniţa de Oraviţa-Anina. E un biciclist înrăit, a făcut Transfăgăraşanul şi Transalpina pe biţă şi mai toată ţara. Şi acolo erau veniţi, desigur, cu bicicletele, după ce se cazaseră în Criţ. Veniţi pe ploaie! Şi pe drumul circulat de Braşov. În afară de faptul că erau puţin murdari pe pelerine de cum fuseseră stropiţi, erau bine-sănătoşi şi voioşi.

S-a eliberat o masă şi ne-am pus şi noi să mâncăm ceva. Am cerut ceva cu specific săsesc, şi am primit o supă de roşii gustoasă şi fasole uscată. Şi pt că era abia prânzul şi mai aveam până să mă urc iar la volan, am băut şi un ştamplu de ţuică.

În prima zi am asistat la două conferinţe: prima despre pădurile virgine, ţinută de Dietmar Gross, un botanist sas stabilit în Germania (în română), iar a doua de d-l Akeroyd despre florile din Transilvania (în engleză). Ambele conferinţe foarte interesante.

Am încercat să fac o propunere celor din Viscri (care vorbesc cursiv engleza) să-mi traducă filmele, iar apoi să fac adaptarea, ca să popularizăm aceste prelegeri. Dar nu mi s-au părut prea deschişi spre idee. Păcat.

Apoi au cântat Trei Parale. Aţi auzit de ei? Eu nu auzisem până atunci, dar mi-au plăcut tare mult. După ce au explicat copiilor adunaţi în jurul lor, cum sună mai multe feluri de fluiere vechi, au cântat nişte melodii cunoscute de noi toţi.

Seara ne-am dus cu mic cu mare la o altă casă, mai în jos pe uliţă, unde s-a organizat un fel de masă câmpenească sub cort, cu muzică şi mâncare la ceaun. Pe gratis :)

A doua zi, 1 mai, n-a mai plouat.

La ora 9 i-am luat pe Bogdan şi Orti din faţa bisericii fortificate din Criţ. S-au bucurat că se mai odihneau şi ei un pic.

Ne-am adunat în faţa porţii de la nr 125 din Viscri şi am plecat spre dealuri cu 3 maşini. Şi cu d-l Akeroyd, desigur. Noi am fost cu maşina lui Romi (juma’ de sas), un băiat simpatic şi... cu pălărie de cowboy;)

Nu găsesc cuvinte să descriu plimbarea din acea zi, în sus pe dealuri, printre flori de câmp, cu un om care ştie să scoată în evidenţă frumuseţea naturii.

Şi m-am întrebat, de câte ori oare ne plimbăm printre astfel de flori şi nu le dăm importanţă?

Atunci, la Viscri, am învăţat să privesc cu alţi ochi chiar şi florile cele mai mărunte şi modeste, ascunse între firele de iarbă. Dumnezeu nu a pus nimic întâmplător în lumea asta.

Aşadar, a fost o experienţă de neuitat!

M-am gândit s-o împărtăşesc cu voi aici, ca să ştiţi că în timpul verii, în zona aceea se fac multe asemenea activităţi mai deosebite. În august a mai fost una, în care era inclusă şi o plimbare cu balonul pe deasupra dealurilor. Acolo n-am mai ajuns.

Am observat că adminu’ nu mă lasă să atasez decât 40 de fotografii, deşi am făcut mult mai multe.

Aş vrea însă, dacă tot suntem pe “Am fost acolo”... să pun câteva link-uri spre filmele pe care le-am făcut. Eu spun că aşa pot exprima mai bine decât în cuvinte sau poze că... am fost acolo.

Dacă nu-i voie, se pot şterge.

Trei parale:

vimeo.com/97016406

vimeo.com/97010614

vimeo.com/97010612

Pe dealuri printre flori de câmp:

vimeo.com/97097229

Trimis de LidiaV in 16.09.14 02:20:34
Validat / Publicat: 16.09.14 09:56:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VISCRI [BV].

VIZUALIZĂRI: 2218 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LidiaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dan&Ema [16.09.14 10:02:37] »

Fain

alinaro [16.09.14 10:49:40] »

@LidiaV: Fain de tot! Minunat totul, de la ciorbita din poza pana la ultima floare de pe campii. Mi se face dor de duca, asa, instant. Viscri nu-mi e la indemana si nici nu suntem la sfarsit de mai, da' gasesc eu ceva. Multumesc pentru acest petic de primavara!

webmasterX [16.09.14 11:11:13] »

arru [16.09.14 12:46:26] »

Bravo pentru initiativa Frumos scris

sunflower [16.09.14 13:54:58] »

Ma bucur sa aduc eu Sb pentru o scriere minunata! Felicitari!

danadana* [16.09.14 15:19:31] »

Super rewiul! un vot maxim din suflet de la mine!!!

F2A1C [16.09.14 19:06:57] »

Nu-i nimic, o sa aiba in schimb SPA si teren de golf.

LidiaV [16.09.14 20:12:41] »

@alinaro: Nici mie nu-mi este deloc la îndemână... că e la multe sute de km de Timişoara. Dar cum să nu te duci, când vezi, de ex, un asemenea program (la care eu n-am mai ajuns):

18.08.14 Deutsch-Weißkirch/ Viscri:

„Un sat traditional se prezinta”

Vizitarea atractiilor locale precum: atelierul de pisla, caramidarul si biserica fortificată. La finalul zilei va avea loc un concert de orga in biserica fortificata.

20.08.14eutsch-Weißkirch/ Viscri & Deutsch-Kreuz / Crit:

Plecare din Viscri cu carute trase de cai, urmata de un picnic organizat.

Plecare din Crit pe pistele noi, special amenajate, cu biciclete puse la dispozitie de organizatori.

A fost în cadrul săptămânii culturale din Ţara Ovăzului, iar treaba cu balonul, văd că a fost la Criţ. S-au luat localităţile pe rând.

Acum, în 20, merg la Sebeş, la o altă întâlnire săsească. Dacă ţi-e mai la îndemână... vino. M-aş bucura

LidiaV [16.09.14 20:16:24] »

@webmasterXrăguţ filmul!!! Mulţumesc, webmasteru' harnic de azi noapte

LidiaV [16.09.14 20:27:46] »

@F2A1Ca, ştiu la ce te referi. Am scris şi eu pe undeva, la un articol asemănător, că ceea ce face Charles nu e chiar aşa cum se spune.

În Viscri am observat unele chestii care nu mi-au plăcut, pornind de la refuzul de a răspândi printre români prelegerea botanistului... şi altele.

Dar vreau să le las de-o parte şi să păstrez amintirile frumoase. Nu locuiesc acolo, nu cunosc viaţa localnicilor de până la venirea prinţului şi nici substraturile adânci a ceea ce există. Nu trăiesc printre ei. Deci nu pot judeca şi nici nu cred că am dreptul.

Ceea ce am descris, am primit fără bani. A fost un cadou minunat!

Am umblat mult prin zonă şi am văzut sate abandonate, case săseşti distruse sau ocupate de ţigani ce stăteau tolăniţi pe marginea drumului.

Aşa că, dacă ar fi să aleg, aş prefera un "prinţ Charles" în fiecare dintre aceste sate cu istorie şi tradiţii frumoase, decât ce este acum. Chiar şi cu SPA şi teren de golf. De ce nu? Păstrând într-o parte istoria, într-alta prezentul timpurilor noastre, aş zice că e mult mai bine.

LidiaV [16.09.14 20:31:56] »

@danadana: mulţumeeesc mult!!!

LidiaV [16.09.14 20:36:53] »

Vă mulţumesc tuturor care aţi scris atât de frumos!

Mă bucur din suflet că am putut să aduc aici un picuţ din atmosfera de-acolo. A fost, într-adevăr, ceva aparte!

Dabator [16.09.14 21:42:06] »

@LidiaV: Mi-a plăcut mult articolul. Iar pozele de excepție. Felicitări!

LidiaV [17.09.14 01:47:08] »

@Dabator: mulţumesc mult pt aprecieri!

LidiaV [17.09.14 17:45:22] »

@Dabator: mulţumesc mult!

Michaell [17.09.14 19:34:11] »

@F2A1Caca ai avea de ales intre Spa / teren de golf si ATV-uri / Jeep-uri - care ar fi alegerea ta? ... ptr. ca am astea doua sunt extremele intre care ai de ales in multe parti ale tarii. Sau mai bine zis, n-ai de ales ptr. ca a doua varianta predomina iar prima lipseste cu desavirsire.

@LidiaV

La ce te referi cand spui:

LidiaV [18.09.14 01:58:29] »

@Michaell: Sunt trăiri personale, percepute doar de mine, Michaell. Dacă aş fi vrut să le scriu, le-aş fi scris.

Michaell [18.09.14 06:52:21] »

@LidiaV: prin exprimarea ta neclara pe care am citat-o mai sus, scuze, dar insinuezi ceva... intentionat sau nu, dar o faci. Deaceea te-am intrebat, respectiv ti-am data ocazia ca intr-un statement sa clarifici cele spuse. Dar ma rog, nu vrei, iti respect decizia.

dorgo [18.09.14 07:23:18] »

@Michaell: amice, unele din ultimele tale 20-30 de interventii sunt cam "flame" si cam denigratoare la adresa tarii si suspicioase sau acuzatoare la adresa uzerilor, (nu suntem la tribunal ci printre "munti, ape, orase" frumoase) ti-o spune un om care are deja vreo 20 de cartonase colorate si avertismente, tu ai vreunul? , daca n-ai iti imprumul eu cateva. Vrei rosu, galben, albastru? Am vazut in Occident, in mass-media, cat de civilizate, de bun simt si neprovocatoare de intrigi, sunt discutiile de orice gen. Noi asteptam de acolo exemple pozitive...

LidiaV [18.09.14 13:57:37] »

@dorgo: Mulţumesc

F2A1C [18.09.14 15:37:31] »

@Michaell:

Daca ai avea de ales intre Spa / teren de golf si ATV-uri / Jeep-uri - care ar fi alegerea ta? ... ptr. ca am astea doua sunt extremele intre care ai de ales in multe parti ale tarii. Sau mai bine zis, n-ai de ales ptr. ca a doua varianta predomina iar prima lipseste cu desavirsire.

Din articolul ala transpira ideea cum ca firmele care se ocupa sint ale cui trebuie.

Portița, Delta, ce-au ajuns? si din ce cauza? asta se vrea la Viscri? si, daca da, cui foloseste?

Ca sa parafrazez pe cineva de-aici: daca tot am optiunea sa aleg, as alege sa merg la Bled.

Pentru ca

1. Daca vreau SPA, stiu locuri mai bune.

2. Daca vreau ATV, gasesc mai aproape.

Ce l-a atras pe prinț la Viscri e unicitatea zonei (implicind traditiile, aspectul locului). Iar SPA-ul si ATV-urile nu se exclud reciproc, asa ca mi-e teama ca vor fi ambele. Si - de ce nu? - si fastfood, si tiribombe, bomboane agricole si suveniruri din plastic. De ce m-as duce, daca pentru a gasi toate astea e suficient sa ies din bloc?

@LidiaV: cei de la Trei Parale sint destul de cunoscuti bucurestenilor, au avut spectacole cu diferite ocazii - dau un exemplu cu acces liber, la "Noaptea Muzeelor".

LidiaV [18.09.14 18:02:12] »

@F2A1C: Bucureşti e totuşi cam departe. Acolo sunt atât de multe, începând de la restaurante, cafe-baruri, muzică de tot felul, inclusiv pe Lipscani, unde-am văzut recent clovni spoiţi pe faţă ca-n occident. E altă viaţă.

În urmă cu o lună, pe la ora 1 din noapte, am căscat gura din Unirii până pe Lipscani, nevenindu-mi să cred ce trafic şi câtă agitaţie este la ora aceea!

Eu, care am considerat că mă sufoc în Timişoara şi am momente în care n-o mai suport, mi-am revizuit atitudinea faţă de oraşul meu natal. Suntem mai cuminţi

Cert e că eu n-am auzit de Trei Parale până la Viscri, chiar dacă am fost şi prin pub-urile bucureştene la mici piese de teatru drăguţele.

Dar mă bucur că acum îi ştiu. Am devenit chiar prieteni pe FB

alinaro, arru, Dan&Ema, danadana*, dorgo, F2A1C, LidiaV, Michaell, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Viscri: