ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2009
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    JAN-2009
    team-building

Mirajul castelelor din Budapesta vazute noaptea

Toata lumea stie ca Budapesta este capitala Ungariei. Este un oras minunat. Plin de monumente istorice, incarcat de istorie si totodata modern. Daca s-ar putea, cat stati in Budapesta sa nu dormiti deloc, va asigur ca 24 de ore din 24 ati avea ce face.

Am fost acolo de doua ori; odata in 2007 intr-o vacanta de 5 zile si anul acesta 4 zile la niste cursuri organizate acolo.

Ce este de vazut neaparat; Parlamentul, Citadela, Palatul Regal, Piata Eroilor, Podul cu lanturi, Opera, Biserica Sfantul Stefan si Insula Margareta.

Cladirea Parlamentului Ungariei este locul in care se intalneste Adunarea Nationala; este una dintre cele mai frumoase cladiri legislative din Europa si a treia cladire ca marime din lume ce gazduieste un Parlament national.

Citadela - habsburgii au realizat cel mai bine importanta strategica a dealului Gellert si au construit o fortareaza in varful dealului dupa ce au suprimat revolutia din 1848 si razboiul de independenta. Statuia libertatii de la Citadela, comemoreaza eliberea Ungariei de sub opresiunea nazista. Se spune ca statuia a fost gandita sa aibe in mana o sabie dar pana cand a fost ridicata, regimul hortist a fost inlocuit de cel comunist si acestia au inlocuit sabia cu o frunza de palmier iar statuia unui soldat sovietic a fost amplasata la baza.

Palatul Regal a fost distrus si reconstruit de multe ori. Palatul original a fost construit in stil gotic si a continuat sa fie extins timp de 300 de ani. Epoca de aur a palatului a fost in timpul domniei regelui Matthias.

Piata Eroilor este unul din cele mai vizitate obiective turistice din Budapesta si se afla in fata Parcului Central.

Podul cu lanturi a devenit unul dintre cele mai cunoscute obiective turistice din Budapesta. Podul face legatura peste Dunare intre Pesta si Buda. Ofera una dintre cele mai frumoase privelisti din oras, cu toata maretia Dunarii ce isi gaseste drumul pe sub acest pod. De asemenea poate fi admirata grandioasa cladire a Parlamentului.

Insula Margareta are o lungime de 2. 5 km si este un obiectiv turistic ce atrage o multime de turisti. Insula Margareta a devenit principalul loc de recreere din Budapesta. Pe insula se gasesc bai termale in aer liber si o mica gradina zoologica dar si niste ruine ce dateaza inca din secolul al XIII-lea. Frumusetea insulei este completata de o gradina japoneza in care se gasesc si broaste testoase. Tot aici se afla si cea mai mare fantana din Budapesta. La fiecare 30 de minute aceasta fantana ofera spre ascultare muzica ambientala foarte placuta.

Am avut norocul sa merg cu vaporasul noaptea (ca trebuie facuta rezervare cu mult timp inainte) pe Dunare. Desi era frig, nu am stat nici un minut in restaurantul vaporului unde puteam servi o cina tarzie; spectacolul oferit de palatele luminate m-a facut sa uit si de frig si de foame.

In Budapesta se mananca mult, si bine. Pentru cei cu mai putini bani care ocolesc restaurantele scumpe, exista restaurante cu pret fix, unde stai cat vrei si mananci cat poti.

Un lucru inedit pe care l-am facut in Budapesta a fost sa particip la o cursa in toata regula de kart-uri. In unele subsoluri de Mall, exista piste special amenajate, cu toate masurile de siguranta luate, Sunt concursuri organizate, cu reguli bine stiute si respectate, dar si cu castigatori si sticle de champanie la sfarsit.

Desigur nu putea lipsii din program o seara folclorica; a fost o seara de folclor cu cina festiva ungureasca, degustare de vinuri, muzica lautareasca in cel mai mare labirint cu vinuri (88 km lungime) la crama Borkatakomba. distractia a fost si mai mare, cand am inceput si noi sa cantam (eram un grup de 40 de persoane) si sa ne luam la intrecere cu un grup de turci. Am castigat desigur... cantecele noaste erau mai vesele, mai antrenante iar noi bausem mai mult vin decat turcii, deci aveam mai mult spor.

In alta zi am facut o excursie de o j zi la Godollo, am vizitat Castelului Imparatesei Elisabeta (Sissi), si ne-am distrat la herghelia cu cai lipitani ai campionilor mondiali – fratii Lazar, unde am avut parte de un spectacol de echitatie; plimbare cu trasura, masa taraneasca si bauturi traditionale.

Trimis de Diaura* in 12.12.09 22:04:41
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4169 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Budapesta - Hotel Fortuna - vapor
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

dianastefanescu*
    [17.12.09 00:39:23]

crama Borkatakomba este o experienta superrrr....daca va duceti in budapesta, va recomand din tot sufletul sa petreceti o seara acolo.

Diaura*AUTOR REVIEW
    [17.12.09 09:16:48]

Sa inteleg ca ai fost acolo? ti-a turnat ospatarul vin pe gat cu palnia?

Pentru cei ce nu stiu este un obicei ca ospatarii sa toarne vin cu ajutorul unei " palnii imense din sticla, direct in gatul petrecaretior. Este chiar un concurs pe tema asta. Castiga cel care rezista mai mult... si nu cade direct sub masa.

Mie personal mi s-a parut " sinucidere curata".

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    [17.12.09 16:27:07]

Mutat impresiile si fotografiile in sectiunea "Excursii Budapesta".

Rog ca pe viitor toate impresiile despre trasee, obiective vizitate etc dintr-un oras sau destinatie particulara sa fie incluse in rubrica dedicata calatoriiilor din acea sectiune (daca e creata deja), astfel incat sa avem o singura rubrica gen "Excusii X" (ori "Descopera X") la fiecare obiectiv (plus mai multe dedicate cazarilor)

Miss Butterfly
    [01.01.10 17:53:57]

paragraf 4: http: //www. tvl. ro/turism/105-budapesta-perla-dunarii/obiective_turistice_budapesta. html

paragraf 5: http: //www. tvl. ro/turism/105-budapesta-perla-dunarii/obiective-turistice-budapesta/citadela. html

paragraf 6, 7, 8: http: //www. visatravel. ro/wp-content/uploads/2009/09/weekend-la-budapesta. pdf

P.S. Utilitatea reviews-ului nu poate fi contestata si probabil nici intentiile autoarei ( este foarte probabil sa le fi postat doar pentru a fi folositoare viitorilor turisti fara alte asteptari in urma sutelor de PMA-uri), insa respectul fata de ceilalti competitori lasa de dorit.

[01.01.10 18:08:21]

: (-- am retras si in aceste impresi idin calculul Clasamentului General.

dianastefanescu*, Diaura*, jorj*, Miss Butterfly
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: