ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2009
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09
JAN-2008

Iarna la mare - nostalgie si visare

~ Frozen Rose ~

Se apropie Revelionul! Nici nu stiti cat de superb este la mare de Sarbatori!

Scriu aceste impresii cu dorinta de a va face o impresie asupra litoralului iarna. Poate ca dragostea mea pentru mare ma indeamna sa o iubesc in orice anotimp, insa personal mie imi place mai mult iarna, cand este mai fioroasa si mult mai salbatica. Conditia este sa nu fiu pe nava cand este furtuna.

Iarna marea este mult mai curata, poate si din cauza vegetatiei care “dispare”, delfinii se apropie foarte mult de coasta, iar anul acesta am vazut un reportaj la tv. cu un rechin ratacit, aproape de Cazinoul din Constanta. Intr-adevar sunt rechini, insa ei stau la apa adanca si nu sunt asa mari (au maxim 1 metru), incat sa puna probleme oamenilor. De fapt nu ataca oamenii, sau n-am auzit eu ca in Marea Neagra sa fie cineva atacat de rechin.

Aerul este curat, chiar foarte curat, briza care isi face rondul, rarefiaza atmosfera.

Marea este locul unde indragostitii isi soptesc legaminte de amor fierbinti, unde se pecetuiesc juraminte pentru totdeuna, marea este locul unde poti visa in voie, privind nesfarsitul orizont.

Iarna toate aceste elemente au o noua valenta tocmai pentru linistea care se lasa la malul marii. Nu mai sunt terase zgomotoase, plaji aglomerate. Doar valurile care se sparg de diguri sau care se risipesc pe nisipul pustiu. Liniste pentru o clipa de iubire si vis! Atat!

Daca n-ati fost niciodata iarna la mare, este timpul sa va faceti bagajele, sa veniti. N-o sa regretati, mai ales ca oferta de sezon este la preturi pentru toate buzunarele.

Voi insera si cateva fotografii care sa va convinga, daca inca mai aveti indoieli. Fotografii facute iarna, anul trecut, cu marea inghetata!

Trimis de pepsi70ro in 12.12.09 19:32:45

VIZUALIZĂRI: 8228 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Stabilopozi inghetati

luci_matache* [12.12.09 20:38:11] »

Am avut si eu ocazia sa vad marea iarna si este intr-adevar frumoasa, deosebita, mai ales daca ai si norocul s-o vezi inghetata. Si eu am avut si norocul asta. Mi-a placut cum ai descris marea iarna.

pepsi70ro [12.12.09 21:03:29] »

Cu siguranta nu se gsesc cuvinte pentru a o descrie. Trebuie sa o simti!...

Cristian_h* [13.12.09 09:36:29] »

Cred ca pina la aceste impresii am servit Pepsi Light! Mi-a facut mare placere sa citesc aceste randuri, iar pozele te indeamna intradevar la nostalgie si visare!

http: //www. trilulilu. ro/Angelo12/bf758a0e08f3b5

pepsi70ro [13.12.09 09:41:03] »

N-am reusit sa ma conectez la adresa indicata de tine, ce este acolo?

webmasterXY* [13.12.09 11:59:45] »

pepsi70ro, cu un play in partea superioara a review-ului tau te "conectezi" la melodia propusa de Cristian.

Visare si auditie placuta tuturor!

pepsi70ro [13.12.09 14:30:13] »

Multumesc, este intr-adevar speciala, mai ales daca privesti fotografiile facute in plina iarna la malul marii

pepsi70ro [13.12.09 14:34:06] »

Pentru cei care vor sa vada marea in orice moment puteti accesa acest link

Nu fac reclama, insa cred ca multi ar vrea sa vada cum este marea in anumite momente ale zilei.

Si nu numai marea...

mili1983 [18.12.09 21:00:55] »

Niste poze splendide... extraordinar de frumos... Felicitari!

lizuk [19.01.10 14:47:10] »

Pozele sunt extraordinare!

dorupetre [19.01.10 17:45:22] »

Si eu iubesc marea!

Pozele sunt realizate cu mare arta.Meriti peste 100PMA.

pepsi70ro [19.01.10 19:40:56] »

Observ ca foarte multa lume este atrasa de salbaticia marii pe timpul iernii. Voi incerca sa gasesc modalitati pentru a arata si alte aspecte ale iernii de la malul marii, cand este vorba despre mare.

georgiana [20.01.10 13:09:34] »

Ai avut o idee excelenta sa scrii despre mare-iarna! Despre marea noasta, iarna!

Pentru ca in alte zone mai calde, banuiesc eu ca marea nu ingheata iarna. Am vazut de curand fotografiile unei prietene de Craciun in Atena... si imi venea sa rad... un pom de portocal, aproape de mare, cu portocale coapte in el si pe tulpina lui era infasurat un cordon cu beculete aprinse, la fel cum fac eu de sarbatori cu cei 2 tuia din fata casei!

Fotografiile tale sunt de 5 stele, felicitari si pentru review si pentru poze si pentru ideea inedita de a ne scrie acest revirw! e superba marea asa, ... singuratica, parasita, alba parca-ar fi de ceara!

Iar despre juramintele de amor facute la malul marii, m-as bucura daca si le-ar si pastra indragostitii! Pentru ca marea e martorul lor care a vazut si auzit totul si le va reaminti, candva de clipe frumoase, fara sa vrea...

pepsi70ro [22.01.10 12:22:56] »

Cine doreste weekend-ul acesta sa ajunga la mare va descoperi o mare aproape inghetata si foarte frumoasa. Daca frigul se mentine, ea va ingheta si atunci spectacolul va fi total!

alinush_geo [22.01.10 12:33:24] »

vrem si noi la mare...poate facem si o "baie"

Sanziana [22.01.10 17:05:30] »

pe cat de mult iubesc marea pe atat de mult urasc frigul. Si totusi am zeci de ierni pline de dorinta de a vedea marea iarna. Iti multumesc ca am vazut-o prin ochii tai. Ai avut curaj sa stai sa faci aceste superbe poze in frig. Cred ca de la pepsi ti se trage...

alinush_geo [25.01.10 12:26:35] »

A inghetat marea sau mi s-a parut mie? pacat ca sunt drumuri blocate si nu putem ajunge la mare

pepsi70ro [25.01.10 15:55:57] »

A inghetat Portul Tomis si lacurile din apropiere. Voi incerca maine sa ajung in PortulTomis sa fac cateva fotografii faine.

alinush_geo [25.01.10 16:14:43] »

deci am vazut bine pe camere web ce le-am gasit..credeam ca m-a lasat vazu. ce frumos o fi..dar e un ger afara de iti ingheata tot...brrrrrrr

pepsi70ro [25.01.10 17:46:27] »

Aici la mare gerul este amplificat si de vant. Daca meteorologii dau o temperatura de -15 grede, termometrul fiind intr-un loc special ferit de vant, temperatura reala afara, este de -20 de grade cand stai in vant. Frigulet putin...

pepsi70ro [27.01.10 18:52:21] »

daca mai este cineva interesat de cum arata marea azi, poate privi aceste fotografii.

Mi-ar place WM sa vada cat mai multa lume marea, asa cum arata ea iarna, e magnifica, dar nu stiu cum sa fac sa bucur cat mai multa lume cu aceste poze. Unele sunt facute azi, altele acum 5 zile, iar altele cand a inghetat ultima oara marea, acum 3 ani. Dar sunt superbe!

webmasterXY* [27.01.10 21:14:30] »

pepsi70ro, acum toti cei interesati se pot minuna de frumusetea marii cu un simplu clik pe link-ul din ecoul tau.

georgiana [27.01.10 21:59:59] »

In fata marii ramai MUT!

Nu e prima oara cand o spun!

Multumim pentru ce ne-ai daruit! Si pentru munca ta, mai ales, ca ai mers prin gerul napraznic ca sa ne bucuri pe noi, cei care stam la caldura!

Esti printre ''cei alesi''....daca esti la Constanta,deci esti privilegiat !!!!!!!Sa locuiesti la mare....ce poate fi mai frumos?

Sa o poti vedea zilnic,sii...pe gratis!

O sa ma visez la mare,dupa ce ti-am admirat pozele cu peisaj de iarna,la mare!

S-a inventat cumva si ''SUPER-SUPERBONUS''???

Pentru ca... sincer, tu l-ai merita pe deplin, cu felicitari!

pepsi70ro [27.01.10 22:13:44] »

Multam pentru aprecieri, dar te voi dezamagi spunandu-ti ca totusi muntele este favoritul meu. Desi iubesc marea, desi sunt un om al marii si meseria mea se desfasoara pe mare, primul loc in inima mea este ocupat de munte.

georgiana [27.01.10 22:24:12] »

De obicei asa e omul creat... , in general are ceva si vrea altceva!

E in natura lui sa fie nemultumit!

Nu esti singurul de la mare care... fuge la munte! Te inteleg intrutotul! E bine macar ca marea ocupa urmatorul loc...

Vad ca si tu zici ''multam''!!!!!! Inca un pic si va face pe toti Cornel banateni!Sau....ardeleni!

Sanziana [28.01.10 09:12:21] »

pepsi70ro facem schimb de locatii? Ca eu m-am cam saturat de munte, inundatii si frig

almona [04.02.10 09:53:12] »

Superbe fotografiile. Imi aduc aminte de copilarie. N-am pus in viata mea schiuri sau patine in picioare, dar cea mai mare distractie era sa ne dam pe gheata in Portul Tomis sau la Modern, spre disperarea parintilor care ne si vedeau "la copca". Induram cu stoicism gerul si Crivatul si ajungeam acasa niste sloiuri de gheata cu ochi.

O tempora....

alex_iasi [15.09.11 12:19:14] »

deosebite fotografii!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [15.09.11 12:20:34] »

, multumesc.

alex_iasi, alinush_geo, almona, Cristian_h*, georgiana, lizuk, luci_matache*, mili1983, pepsi70ro, Sanziana
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Constanța: