ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2009
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    JAN-2009

Avem si noi castele minunate - Castelul Corvinilor

La inceputul anului veneam spre Bucuresti, cand, colegul cu care fusesem intr-o delegatie imi propune sa facem un popas de cateva ore la Castelul Corvinilor. Am acceptat si cu putin noroc am mai gasit portile deschise. Bucuria a fost si mai mare cand doamnele muzeograf au stat peste programul lor de lucru doar pentru noi doi, fara sa dea semne de neliniste sau plictiseala, ba mai mult, ne-au insotit si explicat cu placere si rabdare tot... chiar tot.

Multumiri si tot respectul. (deci se poate si la noi)

Ioan de Hunedoara a fost primul proprietar al castelului între 1419 - 1456, urmat de Ladislau fiul mai mare al lui Ioan de Hunedoara si al Elisabetei Szilagyi si mai apoi de Matia Corvin.

Unicitatea monumentului de la Hunedoara consta in gradul inalt de reprezentativitate pentru arhitectura militara din sud-estul Europei secolului XV, el intrununind cele mai dezvoltate elemente de arhitectura civila, Palatul Mare fiind o constructie de inspiratie franceza, unica în spatiul dominat de regatul maghiar în acea perioada, ilustrand maretia unei mari familii, cea a Hunedorestilor, capabila sa imprumute modele arhitecturale dintr-un spatiu care gazduieste una dintre cele mai stralucite civilizatii medievale: Franta.

Alte elemente care transforma castelul de la Hunedoara într-un caz singular, sunt interventiile ulterioare secolului al XV-lea (constructiile din secolul al XVII-lea, restaurarea din finalul secolului al XIX-lea si inceputul secolului al XX-lea), care ofera vizitatorului o mixtura unica de elemente arhitecturale apartinand Renasterii, stilurilor baroc si neogotic.

Legat de acest castel, circula si azi mai multe legende.

Legenda corbului; Pe blazonul familiei Corvinilor este inscrptionat un corb care tine în cioc un inel de aur. Atribuirea acestui simbol al familiei are o legenda. Se spune cã Ioan de Hunedoara era fiu nelegitim al lui Sigismund de Luxemburg, rege al Ungariei, cu o frumoasa femeie din Tara Hategului, pe nume Elisabeta.

Pentru a o feri de necinste, regele îi da de sot pe unul din vitejii sai, Voicu, daruindu-i totodatã si un inel ca si dar pentru copilul nenascut, cu scopul de a fi recunoscut atunci când va creste si va merge la curtea regala. In timpul unei calatorii facuta de familia lui Voicu, poposind pentru a pranzi, inelul este uitat pe o margine a stergarului pe care erau puse merindele. Un corb, atras de stralucirea inelului îl fura încercând sa plece cu el. Copilul Ioan de Hunedoara ia un arc si sageteazã corbul, recuperand astfel inelul. Atunci cand creste si ajunge la curtea regala, povesteste aceastã patanie, iar regele, impresionat de aceasta istorie, decide ca simbolul familiei hunedorenilor sã fie corbul cu inel de aur în cioc.

De altfel, si numele familiei provine din latinescul "Corvus", care inseamna "Corb", o pasare care simboliza cu totul altceva în evul mediu, si anume întelepciunea si longevitatea.

Legenda fantanii; Se povesteste despre aceasta fantana ca a fost sapata de catre trei prizonieri turci pe care Ioan de Hunedoara în tinea în castel. Ioan le promite celor trei ca ii va elibera daca vor sapa o fantana cu apa buna. Prizonierii, animati de speranta eliberarii, sapa in stanca timp de 15 ani si la 28 de metri adancime reusesc sa gaseasca pretioasa apa.

Numai ca intre timp Ioan murise iar sotia sa, Elisabeta Szilagyi, a decis sã nu respecte cuvantul dat de sotul sãu si nu ii elibereaza pe cei trei turci, hotarand sa fie ucisi. Prizonierii, ca ultima dorinta, cer permisiunea sa scrie pe cheile fantanii o inscriptie: "Apa ai, inima nu", ca un repros pentru promisiune facuta si nerespectata.

Trimis de Diaura* in 12.12.09 19:19:16

VIZUALIZĂRI: 2196 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Castelul Corvinilor
    [1 PMA]
    PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Miss Butterfly [01.01.10 18:00:55] »

Admin [01.01.10 18:15:07] »

Ce-mi scriai tu pe mail deunazi, Diaura??

retras punctajul standard si in acest caz.

mariarosa [15.06.10 17:18:15] »

Eu ii admir pe cei ce se mai plimba si prin tara asta.

am citit la mai multi utilizatori, ca de altfel si la tine review uri despre locuri frumoase si pensiuni cu servicii bune din Romania.

Recunosc cu rusine ca sunt dezamagita de Romania si de romani, intr-un mod...

In fine, sunt fara speranta de vindecare...

Din pacate.

Diaura* [15.06.10 20:03:21] »

mariarosa, Cand te vei relaxa si vei privi lucrurile cu detasare, abia atunci vei vedea si lucrurile frumoase de la noi...si oamenii buni... si Soarele pe cer. Cat timp vei vrea sa vezi doar partea neagra a lucrurilor, sa fii convinsa ca totul va fi urat si murdar si hotie si oameni rai.

Eu admir si ce merita de la noi si ma bucur si de cate ori reusesc sa ies " afara". Am fost in tari arabe, ( vezi ce am mai povestit ) in care mizeria si saracia sunt " regine". Acolo fiind am multumit lui Dumnezeu ca m-am nascut in Romania.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

Diaura*, mariarosa, Miss Butterfly