ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2009
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    JAN-2009

Revelion in Salonic

Revelionul 2009 l-am petrecut in Salonic.

Pachetul de vacanta ne caza la Hotel Capsis 4*, urmand ca petrecerea de Revelion sa o avem in alt hotel, Grand Hotel Palace 5*.

Dar odata ajunsi la primul hotel, cei de la receptie ne-au spus ca nu va fi nevoie sa ne mutam, ci vom ramane la masta festiva in hotelul lor. Bun, ... ne-am bucurat.

Hotelul Capiss se ridica la exact cele 4* pe care le are. Camere bune, curate, mobilier nou, tv, frigider si o baie noua cocheta. Mancarea buna dar nu exagerat de diversificata... oricum te ridicai satul de la masa.

In noaptea de Revelion, aranjate, dragute si cu o buna dispozitie de zile mari, am coborat la restaurant. Un ospatar ne-a condus la masa si altii au inceput sa vina repede cu mancarea.

Aici lucrurile au inceput sa nu ne mai placa. Au inceput cu supa de anghinare... (toti am gustat dar nimeni nu a mancat). A urmat apoi o salata de varza (taiata cu toporul) cu telina. Nici pe asta nu a mancat-o nimeni. Trecuse deja o ora si noi " muream de foame". Noroc cu vinul adus, ca am mai uitat de suparare. Apoi cand speram si noi la ceva mai bun, a venit " seful de sala" sa ne spuna ca nu avem ce cauta acolo, ca noi nu am platit. I-am explicat ca desi noi stiam ca trebuie sa mergem la restaurantul hotelului Grand Palace cei de la receptie ne-au retinut acolo. Nu ne-a crezut si s-a intors cu sefa receptionerilor. Am reluat discutia. Nici asa nu s-au lamurit lucrurile si au venit si cei doi receptioneri " vinovati". In final ni s-a spus ca suntem asteptati (eram 4 persoane) la celalalt hotel, ca isi cer scuze pentru neintelegere, ca ne vor chema ei un taxiu (pe care l-au si platit) dar ca trebuie sa plecam. Cum mai era un sfert de ora pana la trecerea dintre ani, am ramas cat sa bem un pahar de champanie la miezul noptii, dupa care ne-am mutat la Grand Hotel Palace.

Aici eram asteptati, ne-au servit cu toate bucatele pe care de data asta le-am putut manca cu mare placere; gustare rece cu branzeturi si mezeluri, salata din fructe de mare, friptura de porc la gratar, friptura de vita cu sos, tort si cafele. In schimb aici, desi noi platisem pentru aceasta masa 80 EUR bautura nu era inclusa in pret; ... nimic. Asa ca am platit tot; vin, apa si sucuri. Scump... foarte scump.

Trimis de Diaura* in 12.12.09 18:40:09

VIZUALIZĂRI: 5436 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 camera - Hotel Capsis

[13.12.09 01:47:00]

Creat rubrica distincta pentru SALONIC (inclusa in regiunea turistica HALKIDIKI si mutat acolo review-ul si fotografiile

dianastefanescu*
    [15.12.09 20:58:42]

ok, am inteles ca mancarea nu a fost super, si stiu oricum ca in afara revelionul nu este o petrecere de toata noaptea, dar in rest cu a fost in grecia iarna? eu pana acum am fost doar vara...

[15.12.09 21:32:12]

Frumoasa, era un contrast cel putin bizar; pe strazi mandarinii aveau fructe ( pe care nu le culegea nimeni ) iar vitrinele erau pline cu decoratiuni de iarna.

zena*
    [21.12.09 10:36:38]

Mi-as dori sa merg si eu in in Salonic de Revelion ,insa nu as dori sa trec prin acea experienta mai putin placuta aparuta in seara dintre ani. Nu s-a pomenit nimic legat de focul de artificii din seara de Revelion ?

As fi curioasa sa aflu mai multe detali legate de traditiile lor din acasta perioada a anului si cum se desfasoara la ei petrecerea dintre anii ,cum se distreaza, se danseaza se simte distractia ca la noi ?

[21.12.09 11:50:32]

Pentru a nu avea surprize, parerea mea e sa nu iei in serios ce spun receptionerii. Daca noi am fi tinut cont doar de ce s-a stabilit la plecare cu agentia din tara, era bine.

Focuri de artificii exista, doar ca noi am mai vazut doar putin la sfarsit. La ora 00. 00 pana am ciocnit champania, pana ne-am pupat... au trecut ceva minute; si in plus nu dureaza asa mult ca la noi... max. 15 min a fost spectacolul cu artificii.

Grecii nu au traditii ca noi; in sensul colindelor, a copiilor cu plugusor, sorcova si altele. Ei danseaza, canta si beau... mult. In schimb orasul era mult mai frumos decorat. Ei sarbatoresc cu mult drag ziua de Sf. Vasile pe 01 ianuarie. Toate cofetariile si florariile sunt deschise, pentru ca obisnuiesc se mearga in vizita la familie si la prieteni iar cadourile sunt doar flori si dulciuri.

Si inca ceva, daca ajungi acolo intr-o zi de sarbatoare, cumpara-ti de la supermarket bautura. La restaurant este cel putin de 5 ori mai scumpa. Noi am vorbit cu alti romanii care au stat in acelasi hotel cu noi, dar au fost la alt restaurant. Stiau povestea si au plecat cu bautura lor la petrecere. (teoretic nu este voie, dar cumva s-au descurcat) Dar cum inca odata se vede ca noi romanii nu suntem solidari, desi ne imprietenisem inca din prima zi, nu ne-au spus si noua.

molko*
    [21.12.09 12:47:08]

ce putem face noi romanii decat sa incalcam reguile!!... Face parte din "tip"-urile noastre de vacanta, sa cumparam de la supermarket si sa bem in restaurant sau hotel pe sestache.

Puneti-va in locul patronului de restaurant/hotel. V-ar conveni? Dar noi intotdeauna spunem... da-i incolo ca astia prea "are" multi bani...

[21.12.09 13:03:28]

Molko, ma bucur ca faci parte din romanii cu suficient de multi bani , incat plecat fiind in vacanta , nu esti nevoit sa te uiti la bani.

In primul rand nu ai inteles la ce ma referam ....si anume sa ne spuna ca bautura nu este inclusa in meniu, atunci am fi cheltuit mai putin la shoping. (la primul hotel era inclusa bauturasi surpriza a fost neplacuta la al doilea dupa toate incurcaturile anterioare ).

Dar sunt unii oameni care chiar fac un efort sa nu stea in casa, si sa " imparta si capra si varza" .

molko*
    [21.12.09 13:27:51]

M-as bucura sa fac parte din cei cu suficient multi bani, din pacate chiar nu e cazul. Nu stiu de unde ai inteles tu asta. V-as ruga sa nu mai faceti presupuneri si sa cititi si comentati doar ceea e scriu, atat. Dar nu despre bani e vorba ci despre respectarea unor reguli ale locatiilor carora le calcam pragul. Este echivalent cu saritul gardului la meci, concert etc, mersul cu autobuzul sau trenul fara bilet si muulte altele. Fara a respecta aceste reguli nici noi nu vom fi respectati (ca natie) si in nici un caz nu vom progresa. Doar vom avea aceasta impresie.

[01.01.10 19:28:47]

mutat impresiile si pozele la "Descopera Salonicul"

dianastefanescu*, Diaura*, molko*, zena*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Salonicul și împrejurimile: