ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2009
    APR-2009
    prieteni
    PREȚ 500 EUR ?
    cu transport AUTOCAR

Descoperă zona Kerkira (Corfu Town)

Paste in Corfu

Vacanta de Paste 2009, a fost incarcata de frumusete, relaxare, incantare si documentare. Plecand cu autocarul din Bucuresti cu destinatia Corfu, am vizitat mai intai in Bulgaria Manastirea Rila, cea mai mare din Bulgaria si de departe cea mai frumoasa (nu degeaba a fost inclusa in Almanahul celor mai frumoase 100 de Locuri din Lume) ; apoi ne-am continuat drumul cu un popas la Meteore, unde am avut norocul, ca in Vinerea Mare sa vizitam cea mai mare manastire a complexului- Marea Meteora. (si ea inscrisa in acelasi catalog).

Drumul a continuat pana in Insula Corfu unde am petrecut cel mai spectaculos Paste. Locuitorii din Corfu Town au niste obiceiuri spectaculoase pastrate de cateva sute de ani, care atrag turisti din intreaga lume.

Corfu este o insula minunata, vesnic verde, plina de maslini, arbori de eucalipt, de chiparosi si de lamai.

Capitala insulei, orasul cu acelasi nume (Corfu town) este unul din cele mai impresionante din Grecia si cel mai mare oras medieval (desigur locuit). Gasesti aici intr-un deplin echilbru fortarete, statui din marmura, stradute inguste pavate cu piatra, case si palate venetiene, piete frantuzesti pline cu flori, palate englezesti construite in sobrul stil georgian, biserici bizantine si desigur atmosfera greceasca. Se spune ca orasul Corfu este Venetia si Napoli, un pic din Franta, un strop din Anglia si bineinteles Grecia.

De Paste, orasul este plin de viata si de culoare. Balcoanele din orasul vechi, venetian se imbraca in steaguri medievale de un rosu aprins. Vinera mare aduce procesiuni solemne in memoria inmormantarii lui Isus.

In ziua de Paste, cele patru filarmonici ale orasului, imbracate in straie de gala; fiecare filarmonica avand alta culoare distincta (rosu, albastru violet si negru) defileaza pe strazile orasului spre incantarea miilor de turisti si de greci veniti aici special pentru aceasta sarbatoare.

Exista aici un obicei pastrat din vremea cand venetienii au cucerit insula; in ziua de Paste acum cateva sute de ani, oamenii aruncau de la balcoanele caselor ulcioarele cu proviziile nefolosite, convinsi fiind ca odata cu primavara, cu noile recolte si cu sfanta zi de Paste, in anul ce va urma, vor avea si mai multe recolte, deci si alimente, ca vor fi mai bagati si mai norocosi, daca arunca ce nu au folosit. In zilele noaste, ulcioarele sunt umplute doar cu apa, dar simbolul este acelasi. Astfel in jurul orei 12. 00 dupa ce prin oras fanfarele au cantat marsuri si turistii au " alegat " pe toate strazile sa intalneasca toate cele 4 fanfare, totul sta in loc si de la balcoane in incurajarile multimii sunt aruncate sute de ulcioare. Ce este uimitor, este ca desi se arunca de la balcoane chiar peste multime, nu stiu cum se intampla dar nimeni nu este ranit. Apoi traditia spune ca trebuie sa iei un ciob de la un astfel de ulcior, sa il duci acasa pentru ca el iti va aduce noroc si belsug tot anul.

Dupa ce acest spectacol s-a incheiat, turistii viziteaza orasul si merg la un restaurant unde mananca bucare traditionale si participa la spectacole si dansuri.

In urmatoarele zile pe care le-am petrecut in Corfu am admirat Palatul Mon Repos, Palatul Achillion ce a fost resedinta de vara a Imparatesei Austrei, Elisabeta cunoscuta sub numele de Sisi si statiunea si Manastirea Paleokastisa.

Cu mana pe inima va spun ca daca as avea multi bani, fiecare Paste ocolo l-as petrece.

Trimis de Diaura* in 12.12.09 09:52:05
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Am vizitat regiunea Macedonia, am stai in Salonic la Hotel Capsis si la Grand Hotel Palace
    • Alte destinații turistice prin care a fost: Tunisia, Egipt , Germania, Turcia, Iordania

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Diaura*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
    P04 Corfu Town - Balcoane cu steaguri medievala

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1900 PMA (din 7 voturi)

danoradea [15.12.09 17:22:33] »

asa este, o insula superba, in care s-au pastrat marea majoritate a obiceiurilor, esti o persoana fericita ca ai avut ocazia sa vizitezi insula in perioada Pastelui, am aflat si eu cand am fost pe insula ca au niste obiceiuri foarte frumoase, care merita vazute.

Diaura* [15.12.09 20:15:05] »

Iti doresc din suflet sa ajungi si tu de un Paste acolo. Si sa nu iti (nici nu ai cum dealtfel) sa iti iei un " ciob norocos" ("sa nu uiti"). eu mi-am luat si... este bine.

dianastefanescu* [15.12.09 21:01:21] »

diaura si danoradea - voi cate zile ati stat in corfu? adik am ce face o saptamana sau ma plictisesc? ca stiu ca este o insula destul de mica!

Diaura* [15.12.09 21:49:08] »

Eu am stat 5 zile. si nu doar ca nu m-am plictisit, chiar nu am stat o clipa. Daca te duci vara, este si mai frumos cu siguranta; faci plaja si bai in mare. Golful Paleokastrisa mi s-a parut cel mai frumos pentru plaja si distractie.

danoradea [15.12.09 23:19:54] »

Eu am fost in septembrie si am stat 7 zile, iar de plictisit ce pot sa spun, mi-a fost imposibil sa ma satur de insula, e fantastica, dupa calculele mele, probabil ca m-as plictisi dupa ce as sta vreo luna...

Indiferent ce gende om esti e absolut imposibil sa te plictisesti acolo, ai ce vedea, ai cluburi de noapte, ai plaje, ai golfuri si plaje fantastice, croaziere de vis cu vaporasele, o capitala cu o viata de noapte ce te va lasa paff, munti care se opresc in mare, plaje cu nisip fin auriu, vinuri deosebite, muzee, biserici fantastice, site-uri arheologice, si lista poate continua, spune doar ce ti-ar place si iti voi spune daca vei gasi si unde...

dianastefanescu* [17.12.09 00:06:34] »

va multumesc frumos la amandoi pt raspuns!

Sarbatori fericite!

Admin [06.01.10 10:31:48] »

mutat impresiile si fotografiile in rubrica "Vacanta in Corfu", care gazduieste toate reviews-urile cu impresii generale sau obiective turistice de vizitat din aceasta destinatie

Diaura* [14.02.10 11:45:48] »

webmaster, am o mare rugaminte; ataseaza melodia cantata de Nana Mouskouri - "Roses blanches de Corfou", versiunea in limba franceza. Multumesc.

webmasterXY* [14.02.10 11:57:28] »

executat!

addcont [02.02.16 13:23:48] »

@Diaura - video nu mai este disponibil

4 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    addcont, danoradea, dianastefanescu*, Diaura*