ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2014
ÎNSCRIS: 07.07.10
AUG-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 14,8

Splendid !!!

Primordial am sa-l rog pe webmaster sa puna ca fundal la review-ul meu, melodia celor de la MODERN TALKING - ATLANTIS (IS CALLING), pentru a intra in atmosfera de vacanta.

Ma bucur ca exista acest site in care toti putem sa ne exprimam opiniile fata de locurile vizitate, pentru ca asa cum se poate observa din parcurgerea review-urilor, avem pareri si perceptii diferite asupra acestora.

Intors acasa am recitit pe repede inainte review-urile din ultimii doi ani la acest resort si m-am regasit cate putin in fiecare din ele…. dar doar cate putin si asta pentru ca eu am perceput cu TOTUL DIFERIT acest resort, in care plusurile au batut minusurile cu brio.

Am ramas surprins ca aproape toti cei care au scris impresii la acest resort au povestit doar despre mancare, bautura, curatenie, plaja…dar aproape nimeni nu a surprins si povestit pe larg ceea ce pentru mine era esential …. adica DISTRACTIA!!! .

Este a 4 – a oara cand merg in Turcia (celelalte resorturi vizitate fiind Rixos Lares, Concorde si Venosa), insa asemenea distractie ca aici in Limak Atlantis nu am intalnit nicaieri … si nici nu am mai citit in reviewurile altor hoteluri ca ar exista.

Probabil cei care vor doar liniste, nu vor gusta astfel de distractii (cei care nu indragesc dansul, petrecerile cu muzica live, discotecile, zgomotul in general) si ma vor considera subiectiv, insa asa cum altii si-au povestit vacantele exact cum le-au simtit... …asa voi face si eu in cele ce urmeaza gandindu-ma ca sunt multi asemeni mie interesati de petrecerea concediului intr-un astfel de mod.

Toti cei care au mai citit review-urile subsemnatului de la alte resorturi, au observat poate ca in majoritatea din ele am avut si remarci acide vis-a vis de servicii sau cazare. De ce am facut acest lucru? Pentru ca pur si simplu ma plictiseam in resort (in special seara), asa ca tot ce aveam de facut (in lipsa distractiei) era sa numar paharele baute, sa ma gandesc daca mancarea de la pranz sau cina a fost sau nu suficienta si sa observ cat de repede se misca chelnerii. Daca as fi avut cu ce sa-mi umplu timpul si acolo, poate ca review-urile mele la acele resorturi ar fi fost mult mai blande.

Revenind la oile noastre, ca sa nu ma repet, voi recomanda tuturor review-ul scris de @tabache care este detaliat si amanuntit asupra tuturor chestiunilor ce tin de dotarile camerelor, forma resortului si a piscinelor, descrierea restaurantelor si barurlior, etc.

* * *

Deci sa o luam cu inceputul, am plecat din Otopeni pe 30 august la ora 7 dimineata si la 9.45 am ajuns in Antalya. Acolo am fost asteptati de ghida noastra (o turcoaica simpatica ce vorbea perfect romaneste) care ne-a condus la un microbus super ok, cu AC si am pornit spre Belek. Ceea ce ne-a socat a fost caldura ucigatoare 40 grade si umiditatea maxima, care au persistat in primele doua zile (dupa 01 septembrie a fost ceva mai bine …cam 35 – 37 de grade). Pe la ora 10 am ajuns la hotel si intrucat ghida ne-a sugerat ca va interveni pe langa receptioner ca sa fim cazati repede, i-am bagat 25 euro in pasaport (10 pt ea si 15 pt receptioner pt o camera buna). Probabil daca nu dadeam aceasta atentie primeam camera mai tarziu … (nu bag mana in foc), insa camera nu a fost pt inceput ceea ce ne doream noi. Am crezut ca o sa primim camera in corpul principal, dar din pacate am primit in corpul 3 (ultimul din resort) si la etajul 5 (de asemenea ultimul etaj). Dupa drumul parcurs pana acolo printre piscine si verdeata si dupa ce am constatat ca AC (de mare putere) functiona impecabil (intr-un minut a facut frig) …nu am mai comentat nimic, mai ales ca primisem si infomatia de la ghida ca aceste camere (din corpurile 2 si 3) sunt mai mari (pentru 3 sau 4 persoane) si renovate fata de cele din corpul principal. Uitandu-ma pe site-ul AFA la pozele postate de turisti, am vazut intr-adevar ca in unele camere gresia si faianta erau verzi si urate (iar placile de dimensiuni mai mici), fata de cele de culoare neagra si crem din camera noastra. Totusi, chiar si asa mi-ar fi placut sa stau in corpul principal chiar daca era mai multa galagie…insa eram mai aproape de plaja si piscina principala.

Pentru inceput, in ideea de a exista un echilibru, am sa-i linistesc pe cei care s-au speriat (ca si mine de altfel) de cele descrise de @danalix, dar si pe cei luati de val (ca si mine de altfel) dupa ce au citit reviewul lui @claudiu 71. In perioada concediului meu nu au fost seri in care sa se stinga lumina pe terase, nu au existat cozi la mancare (nici macar la presele de portocale, maxim 1-2 minute). Mancare a fost pe saturate si suficient de diversificata. Carne de 2-3 tipuri pe zi sau pe seara (pui, vita, miel, vitel, peste, rata… prin rotatie). In niciun caz nu am gasit toate felurile de carne la fiecare masa si nici la snak barul de langa plaja nu gaseam decat maxim 2 feluri pe zi (ori pui rotisat si kebap, ori nuggets si hot dog, toate insotite de cartofi prajiti si sos picant si usturoi). De aemenea erau la restaurantul principal o gramada de mancaruri gatite si salate + muraturi un deliciu. Va recomand cu caldura ardeii si gogosarii copti, ce sunt maruntiti intr-un bol (ba cu lamaie, ba cu ceapa verde. etc). Nu am intalnit coada la oua ochiuri si nici la omleta (max 2-3 persoane) si nici nu am baut bere in pahare de 150 ml ci in pahare de 200 ml (la toate tereasele…inclusiv la barul de langa plaja). Am avut cel putin odata pe zi masa de peste (de 2 feluri), iar odata in sejurul nostru am prins o seara cu fructe de mare din belsug (creveti, calamar, scoici, etc). Trebuie totusi sa-i impartasesc impresia lui @danalix cu lipsa aerului conditionat de pe holurile corpurilor 2 si 3 de cladiri (doar in corpul principal este aer conditionat peste tot) ceea ce era un lucru deranjant. De asemenea trebuie sa accept si ideea ca doar 2-3 barmani stiau meserie in resort…insa si ceilalti se straduiau sa o faca. De asemenea nici prajiturile sau torturile nu au fost grozave…doar baclavalele au fost dementiale. Cat despre cocktail-urile povestite de @claudiu71 (cu inghetata de pepene, Havana club si lichior de portocale) nici pomeneala. Cu toate acestea noi am fost multumiti de ceea ce am baut vorba aia “nici prea prea …. nici foarte foarte”. Vinurile sunt in schimb excelente cel alb (demisec), cel rose (demisec) si cel rosu (demisec) …undeva la calitatea vinului din Romania la 40-50 lei sticla. Din cate am inteles de la altii ar fi fost si vin demidulce dar nu stiu exact de care…trebuia sa ceri. Nu neg ca @danalix sau @claudiu71 au gasit alte conditii in sejururile lor (unele foarte low, altele mult prea high), dar eu va impartasesc ceea ce am gasit in concediul meu.

Dar sa trecem peste astea si sa revenim la distractie. In fiecare seara erau spectacole la amfiteatru cu diverse tematici (dansuri rusesti, dansuri cubaneze, seara Madonna, seara Michael Jackson, etc) la care am fost asa in treacat…dragutz show-ul. Insa distractia incepea dupa 21.30 cand se terminau aceste spectacole, iar locul de desfasurare era mai mereu terasa de la pool bar (cea mai insufletita). In doua din seri a fost muzica live (si noua si veche), in alta seara Retro Party langa plaja, in alta seara Latino Party tot langa plaja, in alta seara concurs karaoke la aceeasi terasa de langa pool bar. In alta seara a fost concurs belly dance, urmat de seara dansanta pe muzica pusa de DJ, in alta seara au fost focuri de artificii urmate de dance la aceeasi terasa de la pool bar. In fiecare seara bubuiau boxele de nu se poate…spre marea mea placere (probabil nu si a altora). Cireasa de pe tort a constituit-o White Party, cand peste insula din piscina principala s-a construit o scena in toata regula cu lasere, aparate de fum si reflectoare. Toate scaunele, mesele si canapelele au fost invelite in alb, iar toti turistii au fost rugati sa fie imbracati seara in alb pentru efectele vizuale deosebite, aspect la care majoritatea acestora s-a conformat.

De asemenea la Retro Party a fost ceva deosebit - au fost aduse 2 masini WV (broscuta) si un microbus WV toate foarte vechi, ce au fost amplasate langa scena. Scena avea un piedestal (pe care facea animatie o dansatoate profesionista…. inlocuita din cand in cand de un travestit din personalul de animatie al resortului). Peste tot erau stegulete, lasere, fum, reflectoare si 2 baloane uriase ce mimau dansul prin jocul aerului ce le umplea sau desumfla (ca pe terenurile de fotbal). Voi posta niste filmulete.

Aaaaa si sa nu uit, …pentru ca in perioada mea au fost foarte multi romani (toti foarte bine-crecuti de data asta…spre deosebire de anul trecut la Venosa), am primit prin personalul hotelului o instiintare in limba romana pentru data de 03.09.2014 la ora 19 in care Limak Atlantis ne invita la o “SEARA ROMANEASCA” la restaurantul Laila de langa piscina mare (care era rezervat doar pt noi romanii). Acolo …ce sa spun…totul foarte frumos…. la intrare era steagul Romaniei facut din baloane (rosii, galbene si albastre). Cu cockteluri non-alcoolice la intrare…eram asteptati de personalul resortului sa ne asezam la mesele impodobite festiv. Era o masa cu aperitive compuse printre altele dintr-un ditamai somonul de aprox. 60 -70 cm, cu creveti frumos ornati si suficienti, cu calamar, cu somon fumeee fasii din belsug, cu branzeturi si cascaval (si multe altele), iar la partea de fripturi ne asteptau cu carne de porc la gratar, dar si sotata la cuptor cu legume, gratar de pui, ficat de miel, ciorba de fasole boabe, chiftele de porc (si multe alte bunatati). De la ora 19 si pana la ora 21.30, vis- a vis de restaurant (la marginea unei piscine) pentru noi a cantat live o formatie foarte buna cu melodii din repertoriul international, astfel ca cine dorea sa si danseze dupa ce servea cina o putea face fara nicio problema …spatiu era destul. Cat am stat eu acolo nu am vazut sa se organizeze o astfel de seara si pentru alte nationalitati (rusi, nemti, olandezi).

Pe plaja, undeva dupa ora 10.30 veneau animatorii cu boxele in spate si binen-teles ca ne puneau muzica si incepeau sa organizeze diverse jocuri la care multa lume participa … asta spre deosebire de plaja altor resorturi (in care am fost), si unde nimeni nu venea sa ne distreze. De asemenea, in 2 zile, la restaurantul de la plaja s-au organizat petreceri dance dupa amiaza (in jur de ora 17) cu “tunul de spuma”. Atmosfera a fost beton…asa ca stau si ma intreb oare alti manageri de la alte resorturi de ce nu gandesc ca cu o investitie minima pot crea senzatii maxime turistilor!?

De asemenea Limak Atlantis este cel mai bine proportionat si gandit resort din cate am vazut. Fiecare metru patrat este util folosit. Peste tot sunt piscine si baruri la indemana, nimic nu este nelalocul lui. Nu sunt un fan al brusturilor insa aici verdeata m-a dat pe spate…. desi e foarte multa nu este deranjanta, nu-ti inghesuie privirea. Chiar daca Rixos Lares si Concorde sunt mai mari ca si areal, faptul ca au inghesuit totul langa piscine si au creat alei laterale pe care nu circula nimeni, dadea senzatia de curte interioara mica. Aici nu este asa…pe toate aleile din drumul spre plaja esti surprins placut de cate ceva, un bar, o piscina, tobogane, gradini…etc. Iti vine sa te asezi peste tot…este impresionant de frumos.

Ponturi:

-piscina principala, piscina cu tobogane si cea de langa terasa Laila au apa incalzita la 29 - 30 de grade;

-piscinuta cu jacuzzi de sus de langa tobogane si piscina de relaxare dintre corpurile de cladiri ale resortului au apa mai rece (totusi incalzita dar undeva la 24-25 de grade);

-piscina de relaxare dintre corpurile resortului are umbra dimineata inspre gradina si dupa amiaza inspre Dolphin Bar;

-seara pe terasa dinspre mare a restaurantului principal se fac printre altele gratare (peste, pui, vita) sau pui la rotisor…. cercetati amanuntit;

-ospatarii de la restaurantul principal vin la inceput sa va ia comanda de bauturi, iar daca vi se pare ca nu prea se misca cu talent, puteti merge voi la barul din interior sa va luati ce doriti.

-langa piscina de relaxare exista Dolphin Bar (cu program de la ora 10 pana la ora 18) se serveste cea mai buna cafea, iar sucurile (coca cola, fanta, sprite, etc) sunt servite din sticle de plastic nu de la dozator…exista si sandwichuri si prajituri la acest bar. De asemenea la acest bar ca si bautura alcoolica se serveste doar bere draft, nu vin, nu tarii, nu cocktailuri;

-cand primiti camera de la receptie solicitati si cheia magnet de la seif care este gratuita (altfel va veti intoarce din camera dupa ea…un drum in plus);

-un restaurant a la carte este gratuit din cele 7 (nu obligatoriu doar cel turcesc). Noi am fost la Asiatic dar din pacate nu a fost ceva gustos si nici aspectuos, nu vi-l recomand (am mancat la Asiatic si la Concorde si a fost ceva deosebit). Am facut rezervare (contra cost) si la restaurantul Mexican si a fost ceva mai bun: va recomand, la aperitiv pui picant (nu taco), la felul principal fajitas de pui sau vaca, coaste de miel, iar la desert inghetata prajita cu fructe. La oricare restaurant a la carte puteti comanda bauturile din meniul hotelului, insa daca doriti un vin mai special sau un whisky mai vechi se plateste extra;

-la toate barurile (cu exceptia Dolphin Bar) puteti comanda si tarii straine ca de ex: Johnnie Walker Red Label, J&B, Jim Beam, Efes Light/Dark Bottle, etc (am sa pun 4 poze cu meniul bauturilor straine la care aveti voie – cele notate cu 1 stea si 2 stele … cele fara nicio stea sunt extra). Daca aveti noroc gasiti meniul la lobby bar (pe masute) sau pur si simplu puteti sa-l solicitati barmanului (noi asa am facut);

-barmanii de la lobby bar fac cocktailurile mai aproape de adevar…. insa se misca mai in reluare decat ceilalti;

-lobby barul este non-stop si acolo sunteti serviti de chelner (cam greu ce-i drept, dar vine in cele din urma…chiar scrie despre acest lucru in lateralul barului);

-si la terasa de la pool – bar sunteti serviti de chelneri dar mai rar, cand este lume putina (faceti-le semn cu mana cand ii vedeti si vor veni sa va ia comanda);

-alunele sunt gratuite la baruri (alune amestecate cu ghinde cu porumb sarat cu fistic) …daca barmanii nu inteleg in engleza “peanut”, spuneti-le in turceste “findic” si se vor conforma imediat…si cu zambetul pe buze ca stiti cuvinte in limba turca;

-restaurantul principal are 2 terase (deschise seara si dimineata) una spre curtea interioara si una spre mare. Doar pe cea dinspre mare, in partea cea mai departata de restaurant se fumeaza…in rest nu (am descoperit asta in penultima zi cand am facut poze de sus si am vazut scrumierele);

-pentru copii se pot face pe langa cocktailurile din meniul clasic si cele pentru adulti dar fara alcool bine-nteles (ex: mojito, sex on the beach)

-in camera veti gasi o brosura in care sunteti anuntati sa nu ocupati sesloanegele cu noaptea in cap pentru ca vi se vor ridica prosoapele de catre personal. De asemenea mai sunteti instiintati sa nu lasati cardul in lacasul lui cand plecati afara pt ca este inutil deoarece AC este foarte puternic si raceste pe loc (aici au dreptate…va spun din experienta). Nu uitati sa cereti si al doilea card de acces in camera de la receptie ca sa aveti putina independenta (poate unul vrea la plaja, altul la piscine);

-in corpurile 2 si 3, camerele cu vedere spre Gloria Verde au umbra dupa ora 12 - 13 la pranz (dimineata soare);

-camerele cu vedere spre terenul de tennis au umbra dimineata si soare dupa 12;

-chiar daca canapelele de ratan din afara lobby barului (spre piscina principala) par tentante seara sa stati pe ele la relache, va recomand sa mergeti la terasa barului de la piscina pt ca este mult mai racoare, programul artistic este la inaltime, iar servirea cu bauturi este mai lesne de facut.

-minicarul sau microbuzul pt bazar pleaca din jumate in jumate de ora din fata resortului si costa 1 euro/persoana/dus;

-in bazar lucrurile sunt scumpe…tricouri 25-30 euro pt adulti, iar pt copii intre 18 si 25 euro, trening adult 58 euro, iar dupa negocieri 45 euro. Cumparati mai multe dintr-un loc si cereti o reducere finala mai mare. In hotel exista cam aceleasi preturi si produse ca in bazar …poate cu 2-5 euro mai mult pe produs;

-va sfatuiesc sa mergeti la acest resort (si in general in Turcia) dupa 30 august pentru ca pana atunci vremea are peste 40 de grade. Dupa aceasta data temperaturile sunt de 35-37 grade ziua si 30 -24 grade noaptea. Apa marii si a piscinelor este calda peste 29 de grade. In aceasta perioada preturile sunt bune…comparative cu cele de la inceputul lui iulie, insa in acea perioada marea si apa piscinelor sunt reci pt ca nu au avut suficient timp sa se incalzeasca (acest lucru il stiu de la alti amici dar care au fost in iunie si inceput de iulie, dar si din proprie experienta…vezi reviewul meu de la Venossa).

Reintorcandu-ma la plaja, pot afirma ca aceasta este ok cu nisip fin, iar pana la intrarea in apa exista o portiune de 1,5 m de pietricele. La inceputul intrarii in mare veti gasi un alt braulet de 1,5 – 2m cu pietricele, iar apoi doar nisip fin cu una doua pietricele razlete ici colo. Nu sunt necesari papuci speciali de apa. Apa este curata, fara alge si fara pestisori muscatori. Mai multe detalii despre apa marii voi da in filmuletul pe care il voi posta spre sfarsitul reviewului.

In acest an am facut mai putine poze si mai multe filmulete scurte pentru a surprinde cat mai bine peisajele si atmosfera de vacanta…. insa chiar si asa, revazandu-le acasa pot sa va asigur cu mana pe inima ca in realitate acest resort este cu mult mult mai frumos decat veti vedea in aceste imagini. Comentarii despre camera, plaja, apa marii, petreceri si altele veti gasi chiar in aceste filmulete explicite pe care le voi posta in cele ce urmeaza:

youtu.be/8PKfF_ZYuvE - Limak Atlantis Belek prezentare camera

youtu.be/v35s8EX4r0U - Limak Atlantis - Spuma pe plaja

youtu.be/QDNHa09UUD0 - Limak Atlantis - Lobby bar

youtu.be/6_um8-zE4Ic - Limak Atlantis jacuzzi[/#]

youtu.be/cC9v1WZXXrM - Limak Atlantis Minicar[/#]

La pretul de 1080 euro (cu early booking) pentru 3 persoane fara transport (2 adulti si un copil de 14 ani si 9 luni) mi se pare un resort excelent (copilul avand gratuitate pana la 14,99 ani, chiar si al doilea). Chiar daca acest prêt ar fi fost doar pt 2 adulti, tot ar fi meritat pentru felul in care ne-am distrat…un adevarat concediu. Singurele minusuri (care insa nu m-au deranjat mai deloc) la care ar mai putea lucra cei din resort ar fi curatatul pietricelelor de pe plaja, o mai mare diversitate a mancarurilor gatite, prajituri mai gustoase, AC conditionat in holurile corpurilor de cladire 2 si 3, chelneri mai multi si barmani mai priceputi. Repet, aceste chestiuni nu m-au deranjat, dar le-am trecut aici in caseta tehnica pentru a nu fi acuzat de altii ca m-a cam luat valul doar din cauza distractiei si am categorisit hotelul ca unul de supertop…nu ca nu ar fi (he he).

Noi ne-am simtit excelent, am mancat, am baut, ne-am balacit, am dansat si ne-am distrat pana tarziu in noapte (01.00 – 02.00), iar dimineata ne sculam la 7.30 ca sa o luam de la capat. Am ajuns acasa pe 6 septembrie franti de oboseala dar fericiti si cu bateriile incarcate. Totusi ne-am mai luat cate 3 zile de concediu ca sa dormim cate 12-14 ore ca sa ne refacem complet, iar acum suntem buni de munca. Toate cele bune tuturor si pe cat posibil am sa va raspund oricaror intrebari, daca doriti sa mi le puneti.

Trimis de gioko in 10.09.14 22:50:39
Validat / Publicat: 11.09.14 06:50:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Rixos Lares, Concorde (in Antalya zona Lara) si Venosa (in Didim)

VIZUALIZĂRI: 8348 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gioko); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Lista bauturi - Partea I
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 74.25 EUR pe cameră

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 32
    adryana
    [11.09.14 07:34:53]

@gioko, un vot daruit este prea putin pentru multitudinea de informatii date. Esti pentru mine userul care scrie cel mai complet despre locatiile din Turcia unde ai stat si pentru asta te felicit din toata inima si iti multumesc.

danadana*
    [11.09.14 08:26:43]

Foarte bun rewiu! felicitari! Apreciez f mult filmarile, sunt foarte edificatoare!!!

[11.09.14 08:51:45]

@adryana: Iti multumesc pentru complimente, insa nu fac altceva decat sa redau cu maxima sinceritate si simtire a realitatii conditiile oferite de resorturi.

Ma bucur ca din scrierile mele iti poti face o idee despre ce ofera cu adevarat resorturile.

Cu toate astea te-as sfatui sa vizionezi si filmuletele pentru ca intotdeauna imaginile fac cat milioane de vorbe... si asa cum am scris si in review, nici macar aceste filmulete nu au reusit in opinia mea sa surprinda spectacolul vietii oferit de acest resort si nici frumusetea constructiilor si a vegetatiei care te inconjoara.

Iti recomand cu maxima caldura Limak Atlantis... pentru noi a fost ceva nemaiintalnit.

[11.09.14 08:57:18]

@danadana: Iti multumesc si tie pentru aprecieri si in acelasi timp vreau sa-mi cer si scuze pentru tremuratul unora din filmulete. In incercarea de a surprinde cat mai multe intr-un timp cat mai scurt, am miscat camera destul de repede. Noroc cu cei de la youtube ca le-au mai stabilizat.

danadana*
    [11.09.14 09:04:09]

@gioko: Nu trebuie sa iti ceri scuze pt" tremuratul unora din filmulete". Pt linistea ta iti marturisesc faptul ca acelasi lucru patesc si eu cand filmez... nu avem nici aparatura necesara, nici experienta ce ne trebuie pt a filma profesionist... dar asta le da farmec filmarilor_dovedim ca sunt reale, filmate de turisti obisnuiti! MULT SUCCES IN CONTINUARE!! o sa postez in curand si eu alte rewiuri din concediu si o sa te convingi ca nici filmarime mele nu sunt realizate conform standardelor!!!

[11.09.14 19:08:47]

@gioko: eu va scriu chiar din hotel si pot confirma cele spuse de gioko.

In review-ul meu de anul trecut eu am mentionat ca echipa de animatie este una f buna in frunte cu Martin. A fost o scapare... ca nimeni nu a mentionat nimic de distractie.

[11.09.14 23:51:42]

@gioko: revin cu o completare referitor la pietrele din apa. Ieri dimineata am gasit pe plaja vreo 10 lazi pline cu pietricele ce urmau sa fie ridicate cu masinuta electrica (parca ti-au ascultat sfaturile).

Fiind in al doilea an in acest hotel mi-au dat un card embosat pe numele meu: Elite Card Limak. Cu acest card beneficiezi de anumite facilitati: posibilitatea de a schimba camera cu una superioara, reduceri la restaurantele a la carte, posibilitatea aniversarii zilei onomastice, cazare mai devreme decat ora oficiala. Din start ni s-a dat camera in corpul 1 cu vedere la mare. In camera am gasit un cos de fructe, o sticla de vin si un filtru de cafea si ceai. Acest card este valabil in tot lantul Limak: Lara, Limra, Arcadia precum si in toate hotelurile din Turcia. De asemenea ai posibilitatea sa iei cina cu managerul hotelului, dar incepand cu a sasea vizita in hotel.

voyager
    [12.09.14 04:37:20]

ştiu resortul şi - tuşind un pic, lol - recunosc în reviewul de mai sus o prezentare mai bună şi mai echilibrată decât în cel a lui claudiu.

Şi evident, dintr-o cu totul altă "ligă" faţă de ciudăţeniile descrise de danalix, un turist cu reviews-uri... - chm, chm... - total aparte... Hai, pe româneşte: lipsite de credibilitate, pentru mine

[12.09.14 08:26:30]

@red dogeci faza cu pietrele e foarte tare... gand la gand vorba aia (se pare ca nu vorbeam prostii cand afirmam ca trebuie sa mai lucreze cei de la hotel la acest aspect). Red dog... te-as ruga foarte mult sa faci niste poze cu camera si cu baia (sau un filmulet) pe carte sa le postezi pe AFA ca sa vedem si noi daca sunt diferente intre camerele din corpul principal si camerele din corpurile 2 si 3.

[12.09.14 08:45:13]

@gioko: Ceea ce am uitat sa punctez in reviewul meu ca si un plus este ca in acest resort ai wi-fi peste tot... inclusiv pe plaja si in camere la etajele superioare (mai greu intra youtube... dar restul inclusiv messul zbarnaie).

De asemenea un alt plus este ca poti urmari 2 posturi romananesti TVR International si PRO TV International (ultimul fiind de 1000 de ori mai important ca primul). In alte resorturi am gasit cel mult TVR International... insa acesta este un post foarte slab (cu stiri de toata jena).

La sala de mese am vazut ca aveau scaune speciale pt bebelusi marca CHICCO, iar intr-una din seri (pt ca am uitat sa spun in review) am avut un ditamai berbecutul la protap din care ni se taiau felii zdravene de catre un bucatar (sper sa mai gasesc poza).

De asemenea un alt atuu al resortului este acela ca majoritatea personalului vorbeste binisor engleza, chiar si cei care carau bagajele si femeia de serviciu (care mi-a zis sa las cardul in usa daca plec la masa ca sa mi se incarce telefoanele ca le vazuse in priza... ha ha).

O alta bila alba au avut in ziua plecarii... ne-au sunat cu 1 ora inainte de predarea camerei (adica la 5.45... pt ca aveam avionul dimineata la 9) si ne-au spus daca vrem sa ne pregateasca atunci un mic dejun (deci inainte de ora normala 7 de servire a acestuia) si daca doream sa ne trimita bell boy pt bagaje.

Frumoase gesturi... adevarate gazde chiar daca platisem pentru aceste servicii si in ziua respectiva.

Daca imi voi mai aminti cate ceva util, voi intervenii cu completari.

[12.09.14 08:48:05]

@red dog: tare faza cu cardul.

[12.09.14 18:57:57]

@gioko: am facut pozele

In general in corpul 1 sunt camerele standard, standard deluxe si apartamentele. Camerele family mult mai mari decat cele standard sunt in corpurile 2 si 3. In corpul 2 au fost cazate celelalte 2 familii cu care am venit in vacanta. Fiecare familie are cate 2 copii, iar in camera au avut 1 pat double, 1 twin si un pat suplimentar.

[12.09.14 19:30:31]

@red dog: ok... sper sa fi facut poze atat la camera ta cat si la cea a prietenilor tai. Eu am stat in corpul 3 si am avut un pat dublu, un pat simplu si inca un fotoliu pat (se vede pe filmuletul de prezentare a camerei pe care l-am postat). Din cate stiu te intorci maine spre tara... trist nu?

[12.09.14 21:03:40]

@gioko: nu am facut inca poze la camerele lor. Sper sa fac maine inainte de plecare.

andreeapreda01*
    [13.09.14 11:58:41]

@gioko: Iti multumim pentru timpul acordat acestei povestiri, sincer asa si trebuie scris cand esti corect si spui tot ce simti cu privire la zilele petrecute.

Am fost si noi in perioada 18/25.08.2014 si a fost super.

Echipa de animatie cu Okan si Momo care veneau pe la fiecare turis, t numai ca ei sa se simta bine.

Noi in acea perioada am fost cam 15 familii de romani si nu am prins seara romanilor, dar am spus la receptie ca ar trebui facut ceva si pentru romani si chiar cateva cuvinte spuse de animatori in limba noastra.

Am observat ca turistii au fost de calitate, germani, olandezi, englezi, elvetieni, rusi, turci. Ce mai a fost bine. Mai scutit de povestit, cu toate ca recunosc nu cred ca scriam asa de amanuntit ca tine, cu rabdare.

Acum o sa vedem ce alegem pentru la anul, poate la fel de bine sau de ce nu si mai bine.

Salutare si poate daca ai ceva ganduri despre o nouo locatie, mi-o dezvalui si mie.

[13.09.14 12:17:11]

@andreeapreda01: totuşi noi ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[13.09.14 17:54:40]

@andreeapreda01: Intr-adevar animatorii au fost extraordinari (fata de cei intalniti in alte resorturi), adevarati prieteni pt turisti.

In poza 41 parca (pe care am postat-o pe AFA)... fiul meu apare impreuna cu animatorul Momo (dupa care era topit... il urma la toate jocurile propuse... a si dansat la trenulet). Acesta ne-a intrebat despre anumite cuvinte in romana... si in special de expresia "Buna draga mea (hello my dear) ", era tare incantat dupa ce o invatase.

Acest baiat deosebit este din Tunisia si a facut parte din echipa internationala de dansatori a lui Michael Jackson pt ultimul concert (care insa nu a mai avut loc din cauza decesului vedetei). Are si un videoclip postat pe Youtube de la repetitii.

In ceea ce priveste sfaturile pt urmatoarele vacante... daca voi mai merge in Turcia la anul am sa ti le dau cu mare placere (... in ultima vreme am inceput sa studiez cam 2 luni ofertele si postarile turistilor pt a-mi face o idee daca respectivul resort e ok).

Tinem legatura... bye.

[19.12.14 20:48:44]

@gioko -

salutare... o scurta comparatie cu Venosa din punctul tau de vedere? Ma refer aici la urmatoarele aspecte:

- distractie de zi si de seara

- piscine

- mancare

- baruri / bauturi

Multumesc anticipat

[21.12.14 13:00:37]

@citu - Salut, inainte de a le lua pe rand, trebuie sa iti spun ca intre Limak Atlantis si Venosa este o diferenta uriasa in favoarea Limakului... practic nu exista comparatie. Acest resort impresioneaza in primul rand prin modul in care a fost gandit si apoi prin restul. Hai sa povestim:

- distractie de zi si de seara : Limak conduce detasat mai ales seara cand ai mereu cate ceva de distrat (ori muzica live pe terasa de la piscine, ori muzica cu dj, ori petreceri latino sau retro langa plaja... toate astea pana la ora 24.). In paralel, la ora 23 incepe si discoteca de langa plaja pana la ora

2.00 noaptea (daca mergeti in gasca va fi grozav pentru ca nu exista multa lume sa stea pana la orele alea). Si ziua vin baietii cu boxele pe plaja sa va distreze (pe langa jocurile pe care le organizeaza+ din cand in cand petreceri cu tunul de spuma). De asemena muzica rezoneaza si in boxele de la piscine... este totul grozav. (vezi filmuletele postate de mine). Asa cum am scris in review am avut si WHITE PARTY dar si o SEARA ROMANEASCA in sejurul meu.

- piscinele (mult mai multe) au apa calda comparativ cu cele din Venosa si sunt mult mai spectaculoase (in special cea principala care are si apa cea mai calda). In plus ai si 2-3 jacuzzi unde poti lenevi cu o bere in mana. Toboganele de asemenea sunt mult mai ok decat cele din Venosa iar sesloange gasesti la oricare din ele si la orice ora (dar nu si alaturat pentru un grup mai mare).

- mancarea este ceva mai multa si mai diversificata decat la Venosa... insa stau mai rau la capitolul prajituri. Insa la Limak ai posibilitatea de a servi masa pe timpul zilei in mai multe locuri (pe plaja, la piscina si la restaurantul principal, acesta din urma avand si o diversitate mai mare de mancare). Atat la Venosa cat si la Limak se poate fuma pe terasa restaurantului principal (vezi ca la Limak exista 2 terase: una spre piscina de relaxare si una spre mare - doar pe aia dinspre mare se poate fuma).

- barurile sunt mult mai ok la Limak decat la Venosa mai ales ca se servesc bauturi straine (vezi descrierea si meniul in reviewul meu)... Plus ca la Limak esti servit si de chelnari... la Venosa NU. Ambele au lobby barul non stop, restul se inchid la 24.00.

Asta a fost descrierea comparativa pe scurt, dar cred ca daca ai citit cu atentie reviewul meu ai inteles de ce am fost atat de fericit in Limak fata de alte hoteluri. Hai sa mai incercam cateva comparatii cu hotelurile la care am fost;

- In limak m-am simtit cel mai bine ca si distractie, piscine, frumusetea resortului, verdeata, comparativ cu RIXOS LARES, CONCORDE, VENOSA.

- Venosa are cel mai luxos si modern hotel fata de RIXOS LARES, CONCORDE, Limak Atlantis. De asemena la Venosa toate camerele au vedere la mare si piscine dar cam tot anul bate un vant extrem de suparator si deranjant.

- cei buni ospatari ii are RIXOS LARES, apoi Concorde, apoi Limak si la coada Venosa (unde este self service).

- plaja cea mai frumoasa o are tot Rixos Lares (cu nisip fin si bar mare), Limak Atlantis e pe 2 pt caaici se si mananca... pe ultimul loc este Venosa unde in mare exista pietre si stanci si pestisori care ciupesc dureros si enervant (vezi reviewul meu de acolo).

- camerele sunt cam la fel de frumoase in toate si frigiderele alimentate zilnic gratuit cu sucuri, bere si apa... cu mentiunea ca la Venosa nu primesti gratuit decat o apa plata de 1,5.

In concluzie daca ar fi sa aleg intre cele 4 as alege LIMAK ATLANTIS fara discutie. Singura problema care m-a deranjat cu adevarat in Limak au fost ospatarii... extrem de putini si atenti, noroc ca barurile erau aproape.

Iti recomand perioada 30 august -10 septembrie unde temperatura este calduroasa (35-39 grade) dar nu ca arsita din mijlocul lui august, iar apa marii are intre 27-30 grade.

daca te ai pot ajuta cu ceva o voi face cu placere dar dupa Craciun si Revelion cand voi fi mai putin ocupat. Sarbatori Fericite atat tie cat si tuturor membrilor AFA!

[21.12.14 14:30:40]

Merci gioko. Am intrebat de diferente pentru ca intre Limak si Venosa este o diferenta de pret de 400€ per sejur, pe care nu stiu daca o pot acoperi, sau daca chiar merita.

Intradevar, atunci vreau sa merg, sfarsit de august, cu masina. De aceea stau si ma gandesc ca trebuie sa luam Venosa (suntem 3 familii care vrem sa mergem)... sarbatori fericite si tie si familiei tale. Si poate va razganditi si la anul mergeti tot in Turcia

[21.12.14 17:40:32]

@citu: eu zic ca merita limakul sa faci un efort si sa te simti bine. La Venosa o fi mai ieftin (eu stiu ca diferenta e 300 euro pt perioade similare) dar nici pe departe nu te vei simti la fel de bine (apa e rece in piscine, ai pietre in mare si pestisori muscatori, bate vantul de-ti muta freza, bauturile sunt foar locale si cel mai important distractia e slabuta). Si inca o chestie in plus... la Limak ai wi-fi gratuit peste tot. Eu unul gandesc ca decat sa dau 800 euro pe un hotel cu lipsuri... acum ca am vazut diferentele mai bine dau 1100 euro si ma simt ca in rai... si cine stie poate ca pana la anul ma mai gandesc la Turcia... recte Limak Atlantis.

Inca odata Sarbatori Fericite!

[18.01.16 12:54:36]

@andreeapreda01 - Buna... gandurile mele pentru 2016 s-au indreptat la Aquasis De Luxe Resorort & Spa din Didim. Hotelul va avea inaugurarea in mai 2016. Cum va fi... vom vedea, insa ceea ce m-a detereminat sa il aleg a fost conceptul de luxurry all inclusive cu absolut totul detaliat + programul de muzica live in fiecare seara + aqua parcul. Un review detaliat voi scrie la intoarcere, dupa 15 august. Toate bune.

Corina70
    [18.01.16 14:08:10]

@gioko - Salut, la ce pret ai gasit sejurul la noul hotel din Didim? Din "ilustratele" (ca poze nu le pot spune) gasite pe site-ul unei agentii, resortul pare a fi situat in pustietatea unui camp. Fiind un resort nou, cel mai probabil nici vegetatia nu va fi "reprezentativa" (sau cel putin asa lasa sa se inteleaga acele poze-macheta). Spui ca te duci in prima jumatate a lunii august, nu va fi prea cald oare in acea perioada? Poate sa va mai racoreasca vantul, care am inteles ca bate destul de mult si tare in zona...

geosler
    [18.01.16 14:24:02]

Poze si detalii cu hotelul Aquasis găsiți aici https://m. facebook.com/aquasishotel/

[18.01.16 20:18:11]

@Corina70: costul biletului a fost 1150 euro fara avion... dar am o camera junior suite... mai mare decat cea normala.

Intr-adevar vegetatia va fi destul de slabuta in acest an... dar asa a fost si la Delphin Imperial la deschidere.

In ceea ce priveste aspectul ca este un resort izolat nu va fi o problema pt mine... obisnuiesc sa huzuresc ziua si sa dansez seara... de vizitat am cam vizitat ce este in zona... totusi resortul are 200.000 mp... unul din cele mai mari din Turcia. Sa nu uitam ca si Venosa este un resort izolat... dar si acolo m-am simtit ok.

In ceea ce priveste caldura eu zic ca va fi bine pt ca vantul ne va racori... pt ca in Didim chiar suiera vantul... nu ca in Antalya. La Venosa am fost in 2012 la inceput de iulie si mi-a fost frig, iar apa in mare si piscine a fost rece.

Din aprecierile mele acest resort va fi unul mult mai scump anul viitor... la ceea ce ofera in conceptul all inclusive... plus aqua parcul, piscinele si serile cu muxica live.

A... si am uitat sa mentionez ca abia am mai gasit bilet la acest resort... s-au cam vandut la toate agentiile in majoritatea perioadelor.

Nu recomand Didim in iulie sau septembrie... e frig si bate rau vantul... nu e ca in Antalya sufocant de cald. Iar in ce priveste pozele cu resortul si nu imaginile reale... eu sunt convins ca din acest punct de vedere turcii nu ne vor amagini... asa va fi si in realitate.

Cata2015
    [26.11.16 02:21:43]

Bravo mă nene mã, eu ma duc ptr distracție, bine și mîncarea este importantă dar pe primul loc distracția, sa nu ma plictii o săpt! Ms mult! Mă duc în sept la anul acolo!!!

[27.03.17 22:40:22]

@gioko:

Ai studiat celelalte Limakuri? mergi anul acesta inca o data la Limak Atlantis?

Cata2015
    [28.03.17 20:40:06]

Nu, e prima data acolo, am intzwles ca e k!!!

[28.03.17 21:12:41]

@Cata2015:

Tot în septembrie și eu

Din 11.09

[31.03.17 13:08:00]

@citu: Te felicit si pe tine si pe CATA2015 pentru alegerea facuta "Limak Atlantis". Sper ca nu veti fi dezamagiti.

Este pana acum singurul resort in care m-am distrat atat seara cat si ziua. In restul... am stat seara sa numar paharele si pisicile din resort.

Intrucat nu obisnuiesc sa merg de 2 ori in acelasi loc (desi as fi facut o exceptie pt limak atlantis), am dorit sa aleg anul acesta Saturn Palace din Antalya -Lara, insa m-am dezumflat repejor afland ca apa este rece in piscina si alte mici neajunsuri... si totodata, datorita unor "carcotasi" de pe acest site care nu m-au lasat sa culeg in tihna mai multe informatii despre acest resort, motivandu-mi ca daca vreau apa calda si alte alea sa scot mai multi bani din buzunar (lucru deloc obligatoriu tinand cont si de alte resorturi... a se vedea chiar Limak Atalntis).

Asa ca am prin s o super oferta la Delphin Imperial... si voi merge acolo la sfarsitul lui august.

Sa auzim numai de bine.

adryana, andreeapreda01*, Cata2015, citu, Corina70, danadana*, geosler, gioko, maria55, red dog
    Alte impresii din această RUBRICĂLimak Atlantis De Luxe Hotel&Resort: