ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2014
ÎNSCRIS: 27.08.14
AUG-2014

Lefkada - fiecare plaja cu farmecul ei!

Am ales ca si destinatie pentru concediu de vara insula Lefkada si pot sa spun ca a fost o alegere excelenta.

Un review asupra unitatii de cazare, Vasiliki Blue, am facut aici.

Sejurul meu in Lefkada a fost de 8zile, timp in care am vizitat cat de mult am putut dar ne-am si relaxat.

Pe insula am ajuns la ora 12:00 si dupa ce ne-am cazat si am dormit 2h, am facut plaja in Vasiliki insa nu la plaja mare ci la una din plajele de langa port. Trecand de locul unde vine ferryboat-ul, am tinut drumul pe langa mare pentru aproximativ 500m si sunt cateva plaje mici, cu pietre insa mai retrase.

A doua zi am fost la plajele Poros, Sivota si Afteli. Toate trei sunt situate la cativa km de Vasiliki pe drumul spre Nidri si sunt bine semnalizate.

Poros este o plaja lunga cu pietre mici, cu sezlonguri si umbrele si cu o apa limpede. Intrarea in apa este brusca si sunt pietre in apa, deci este de recomandat sa folositi pantofi speciali. Exista taverne pe plaja de unde se poate cumpara mancare si bauturi.

Plaja de la Sivota este una mica, cu pietre, intrarea in apa este lina. Sincer aceasta este plaja care mi-a placut cel mai putin. De asemenea exista taverne in micul port din apropierea plajei.

Plaja de la Afteli este una mica, cu nisip si pietricele insa este foarte frumoasa. Privelistea de sus este absolut superba. Exista o terasa mica chiar pe plaja.

A 3-a zi am fost la Porto Katsiki, sunt aproximativ 15km din Vasiliki. Plaja este cu nisip si pietre mici, nu exista sezlonguri sau umbrele. Intrarea in apa este brusca la fel ca pe majoritatea plajelor. Apa este turcoaz, iar privelistea de sus este nemaipomenita.

A 4-a zi am fost la Kathisma, Pekoulia si orasul Karya. La Kathisma plaja este mare, cu nisip si pietricele, iar apa este, la fel ca pe toate plajele de pe partea vestica, de un turcoaz superb. Exista parcare cu plata chiar pe plaja si de asemenea numeroase taverne. Plaja Pefkoulia ne-a dezamagit total, desi auzisem numai lucruri frumoase despre ea, erau alge aduse la mal, multe albine si gunoi. Pe plaja era putina lume, iar la intrarea pe plaja era un restaurant. Am vizitat si orasul Karya aflat chiar in mijlocul insulei, in partea muntoasa. Orasul este unul de munte, cu multe magazine de suveniruri si taverne.

A 5-a zi am luat croaziera in jurul insulei cu vasul Makedonia Palace. Am vizitat Kefalonia, Ithaka, Porto Katsiki si am trecut pe langa insula Scorpios. Noi luasem croaziera pentru a ajunge la Egremni, insa din cauza valurilor vasul nu a mai ajuns acolo.

Pentru ca nu am reusit sa ajungem cu o zi inainte, in a 6-a zi am hotarat sa mergem la Egremni. Pe drumul spre Porto Katsiki la dreapta se coboara spre Egremni. Am parcat masina si am mers usor spre plaja. Inainte de cele 350 trepte este o mica terasa de unde am luat de baut si ceva de mancare crezand ca pe plaja nu vom gasi nimic. Dupa ce am coborat scarile am descoperit ca este o terasa si pe plaja, de asemenea exista sezlonguri si umbrele. Plaja Egremni este una lunga, cu nisip si pietre mici iar apa este turcoaz. Sincer este plaja care mi-a placut cel mai mult din Lefkada. Neaparat in timpul coborarii sau urcarii treptelor opriti-va si faceti poze, privelistea este superba.

In cea de-a 7-a zi am luat taxi boat-ul din Vasiliki si am fost la plaja Agiofili. Este o plaja medie ca marime, cu pietricele si cu o apa foarte limpede. Pe aceasta plaja se poate ajunge si cu masina, insa am considerat ca pretul de 6Euro/persoana al taxi boat-ului nu merita efortul sa ajungem cu masina intrucat drumul nu era foarte bun. Si aceasta plaja este foarte frumoasa si merita vizitata, singurul inconvenient fiind ca daca mergeti cu taxi boat-ul ar fi bine sa plecati cu cel din jurul orei 17; urmatorul vine abia la 19, desi ar trebui sa vina din ora in ora, si este mai aglomerat.

In ziua plecarii am vizitat cascadele Nidri, peisajul este frumos si merita daca vreti un pic de racoare inainte de plecare. De asemenea am oprit in Lefkada town insa nu ai mare lucru de facut, decat sa te plimbi prin centru si sa cumperi suveniruri.

Cam acestea au fost locurile vizitate de noi in cele 8 zile. Recomand insula Lefkada pentru ca are foarte multe plaje frumoase, fiecare cu farmecul ei si in fiecare zi poti vedea altceva.

Trimis de oana.sandu in 09.09.14 12:52:26
Validat / Publicat: 09.09.14 17:55:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5772 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oana.sandu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Agiofili
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 25 voturi)

dan sorin
[29.05.16 12:13:47]

Buna... stiti cumva cum sunt plajele din Perigiali si Ligia pt. ca acolo am facut rezervare si vreau sa ma hotarasc in functie de plaja la care ramin. ? De plaja din Ligia am auzit ca este cu pietre... cum este cea din Perigiali?

Multumesc si astept un raspuns.

dan sorin
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Lefkada: