ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2014
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
SEP-2014

O statiune frumoasa dar parasita

In acest weekend am hotarat sa mergem la Baile Herculane. Am pornit pe traseul Rm. Valcea - Tg. Jiu - Tismana (unde am vizitat manastirea) - Baile Herculane. Peisajul pe acest traseu este foarte frumos, drumul este bun cu exceptia ultimilor 20 Km. Drumul de intoarcere l-am facut pe traseul Baile Herculane - Orsova (am vizitat manastirea Sfanta Ana) - Craiova - Rm. Valcea. Drumul este foarte bun pe acest traseu.

Am ajuns la Herculane si ne-am cazat la vila Bellevue vezi impresii.

Dupa ce ne-am cazat am plecat sa vizitam statiunea. Staiunea si zona sunt frumoase dar in staiune sunt unele cladiri care arata ca dupa un razboi si e pacat pentru ca sunt foarte frumose. La unele se vad niste schele pentru reparatii dar cam putine.

Am luat masa la o terasa in centru la VASY XXL unde se mananca foarte bine, pe urma am continuat spere centrul vechi. Aicea chiar sunt cladiri de patrimoniu dar din pacate parasite.

Pe malul Cernei am vazut bazine cu apa termala unde erau oameni la tratament.

Recomand acesta statiune celor care doresc sa petreaca concediul intr-un loc linistit, frumos si din pacate uitat.

Trimis de zlatna in 08.09.14 12:47:24
Validat / Publicat: 08.09.14 15:08:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 1778 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P29 prin statiunea Baile Herculane