ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2014
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.01.10
AUG-2014

Se poate mult mai bine

Hotelul Plaza se afla in Sliema, la malul marii, in golful Balluta, fiind situat peste drum de promenada si de plaja. Este legat de hotelul Plaza Regency printr-o terasa suspendata aflata la ultimul etaj, cele doua hoteluri impartind un restaurant si o piscina comune. Fiind amplasat aproape de limita statiunii Sliema, ofera turistilor ocazia de a profita atat de atractiile si plajele statiunii Slliema, cat si de cele ale statiunii St. Julian, care sunt practic lipite, indicatorul care desparte cele doua statiuni fiind aproape inobservabil.

Camera

Noi comandaseram o camera dubla superioara, insa, nu cunosc din ce motive, am primit una tripla, ceea ce nu ne-a deranjat absolut deloc.

Cazarea s-a facut destul de repede, nu a trebuit sa asteptam deloc. Camera noastra, situata la etajul 3 era destul de spatioasa pentru nevoile noastre – doi adulti – fiind mobilata clasic cu trei paturi, din care doua lipite, un dulap, o masuta de toaleta, un scaun si un fotoliu. Pe balcon, care ne oferea o priveliste superba asupra golfului, aveam o masuta si doua scaune. Majoritatea prizelor din camera erau pe sistem englez, trifazice, insa aveam si una adaptata la sistemul european.

In dulap aveam un seif, pentru care am achitat separat o taxa de 2,5 euro pe zi. Evident, era optional.

In camera aveam un fierbator de apa si o tavita cu plicuri de cafea solubila si cutii de lapte condensat, care ne-au fost reinnoite periodic. Nu stiu de ce obisnuiau sa aduca mai ales cafea decofeinizata.

Mai aveam un minifrigider – gol – si o plasma asupra careia voi reveni.

Baia era mai mica si avea cabina de dus. Cosmetice: doua sapunuri si doua geluri de dus. Prosoapele se schimbau zilnic.

Desi camerista venea zilnic – odata chiar a vrut sa intre cand noi eram pe balcon! – si se vedea ca stergea zilnic in baie – gresia – si in camera – unde era parchet laminat – curatenia era, totusi, superficiala. La cabina de dus se vedea mizerie la imbinari, iar tavita si fierbatorul din camera nu erau sterse de praf, am facut eu onorurile.

Va rog, nu scrieti ecouri de genul “la ce te asteptai la 3 stele? ”! Am mai scris pe acest site si repet, daca este nevoie: curatenia nu are legatura cu numarul de stele, e inadmisibila chiar si la o stea. Trei stele ar trebui sa insemne, cred eu, mai putine dotari sau mai putina varietate la mancare decat la 4 sau 5 stele, dar nu mai putina curatenie. In sfarsit, trecem peste, ca se putea mult mai rau. Cat de cat, s-a sters pe jos, iar lenjeria era curata.

Imediat dupa cazare am intampinat cateva probleme, in sensul ca nu se aprindeau veiozele si nu mergeau nici aerul conditionat si nici televizorul. Am sunat la receptie si a sosit imediat un domn ca sa ne ajute. Cu veiozele a rezolvat repede, aveau un fel de buton de stand-bye, pe care nu il observaseram, asa ca imediat ce a dat drumul la alimentarea cu curent, le-am putut aprinde.

Nu stiu ce i-a tot facut si televizorului, ca l-a pornit. Aveam vreo 10 programe, insa oricum nu l-am mai pornit decat o data tot sejurul. Cu el sau fara el, tot acolo eram, pentru ca in concediu nu ne uitam la TV.

Cu AC a fost mai complicat. Era un aparat mare, mai vechi si nu vroia deloc sa porneasca. A tot examinat si un dispozitiv de la usa balconului, care controla daca usa era inchisa sau nu, in caz ca era deschisa, AC nu putea porni. Insa dispozitivul acela era dezlipit sau rupt si cred ca acolo era problema. N-a reusit sa repare nimic pe moment, asa ca ne-a promis ca va reveni a doua zi cu un specialist si ne-a mai spus ca probabil la noapte nici nu vom avea nevoie de AC, pentru ca in ziua aceea nu era asa de cald. Era adevarat, nu muream de cald, dar parca nici solutia oferita nu era cea mai convenabila. I-am multumit si a ramas ca se va rezolva a doua zi. Surpriza, insa! Nu terminam noi bine de despachetat ca domnul revine cu specialistul. Nu stiu ce au tot mesterit, dar au pornit aparatul de AC. Asa ca, desi eu fost unele probleme, macar au fost rezolvate toate in prima zi, deci oamenii si-au facut datoria.

Restaurantul

Restaurantul se afla la etajul 6, adica ultimul, si avea o priveliste deosebita inspre mare. Mesele se serveau intre orele 7:30-10:00 si 18:30-20:45. Mancarea era suficient de variata pentru nivelul hotelului si chiar buna, dupa parerea noastra. La micul dejun aveam cereale de vreo sase feluri, iaurt, lapte, cafea, apa, suc (portocale, ananas, mere, grepfruit), omleta, oua, fasole, crenvursti, bacon, branza, sunca, salata, unt si dulceata de vreo trei feluri, mai multe tipuri de paine, chec sau briose, nutella si fructe, dar nu mai mult de un fel pe zi. La desert erau mai multe feluri de prajituri si fructe, dar la fructe era mai putina varietate, cate un fel in fiecare seara.

Masa era cu autoservire, mai putin la bufetul de carne, unde era un bucatar care te servea cu ce doreai. La cina, bauturile se serveau de chelneri, fiind trecute in contul camerei. La sfarsitul sejurului ne-au emis factura.

Terasa, bar & piscina

Pe acoperisul hotelului era un bar si o terasa care comunica cu hotelul Plaza Regency. Pe terasa erau seszlonguri si o piscina mica, deschisa intre orele 9:00-18:00. Am vrut sa facem o baie inca din prima seara, dar nu s-a putut, fiind deja inchisa. Mai si pusesea un anunt, ca apa avea nu stiu ce chimicale pentru curatat. Am facut baie o singura data, in a doua zi de sejur. Apa era destul de rece, dar te obisnuiai repede cu ea.

Ca o concluzie, nu mi se pare un hotel de recomandat, insa, daca vreti sa nu cheltuiti prea mult cu cazarea si nu sunteti pretentiosi, este ok in ceea ce priveste pretul si mancarea, dar sunt probleme cu curatenia. Daca optati, totusi, sa stati la Plaza, luati o camera superioara. Nu este cu mult mai scumpa decat una standard, insa este mai spatioasa si are vedere la mare, asa ca merita diferenta!

Vacante placute tuturor!

PS Din pacate, din cauza unei erori de card, am pierdut fotografiile pe care le-am facut la Plaza. Inca nu am recuperat pozele si mai incercam sa o facem, insa, daca vom reusi, voi posta fotografii. Chiar facusem cateva poze special pentru AFA…

Trimis de corinka in 07.09.14 14:45:06
Validat / Publicat: 07.09.14 16:25:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 2790 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.60 EUR pe cameră

[07.09.14 15:39:47]

Bună recomandare, foarte bun review-ul.

corinkaAUTOR REVIEW
    [07.09.14 16:21:40]

@webmasterX:

Nu cunosc exact coordonatele, dar este, intr-adevar, langa statia de autobuz Antik, le despartea straduta perpendiculara pe Tower Road, care apare pe harta cu denumirea San Frangisk, deci e chiar la intersectia celor doua strazi. Cara's Cafe, care apare pe harta, se afla la parterul hotelului, deci au aceleasi coordonate.

corinka

• pagină generată în 0.036720991134644 sec