ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2014
DIN: Kiruna
ÎNSCRIS: 08.07.14
SEP-2014

Umeå, capitala culturala europeana 2014

A venit si vacanta, asa ca am plecat cu masina catre Stockholm. Cum calatoria pana acolo insemnau vreo 1300 km, iar Umeå era aprox la jumatatea distantei, am zis sa dormim doua nopti acolo.

Am ajuns la Hotel Aveny in jur de ora 15, ora de la care se face si check in-ul. Dupa ce am identificat cu o mica harta data de la receptie locul unde se afla garajul hotelului (175 kr pe noapte), am urcat in sfarsit in camera.

Camera are cam 17 mp, la baie doar dus, iar lavoarul era pe holisorul de la intrare, in fata baii. Toate extrem de curate si foarte moderne (citeste ca am avut nevoie de cateva minute sa descifram cum folosim combinatiile de manete si butoane. In rest, un pat dublu cam moale pentru gustul nostru, mult otel, crom si piele.

Personal amabil si zambitor, mic dejun cu bufet suedez: cereale, iaurt, lapte prins, fructe, oua, mezeluri, sucuri. Fiecare dintre cele de mai sus cu cate 3-5 variante. Si cafeaua nelipsita din cultura suedeza, cafea care vine gratis la orice restaurant, pe langa ce comanzi. Cafeaua cu fursecuri, painea proaspata cu unt si bufetul de salate pe care le asortezi singur le intalnesti in fiecare restaurant si nu se platesc.

In camera care da la strada, hotelul fiind central situat, nu se aude zgomote puternice, iar seara nu se mai aude nimic. Exista un parculet peste drum de hotel, excelent pentru cei 14% dintre suedezi care nu au renuntat inca la fumat. La fiecare pas dai peste restaurante, pizzerii, magazine, mici buticuri cochete, terase. Gara centrala este la doi pasi, dar nu veti auzi nimic dinspre trenuri, chiar nimic.

A doua zi am haladuit prin centru. Centrul este cvasiinterzis circulatiei auto si este stapanit total de biciclete. Nu exista locuri in care sa poti parca free, iar in cele in care se poate parca taxele sunt substantiale. In plimbarea noastra pietonala a trebuit sa ne ferim constant de biciclisti care circula peste tot. Chiar ar trebui sa vedeti cum se circula acolo pentru a intelege ce inseamna peste tot. Cand am intrebat de ce haosul asta, mi s-a raspuns ca este consecinta unui oras universitar. Oricum, aici puteti gasi orice marca de bicicleta produsa in lume, iar unele din biciclete aratau centenare.

Dupa plimbarea pe malul raului am dat peste Muzeul Ghitarelor (Ghitar Museum) din Umeå. Este situat peste drum de Opera, la etajul trei al unui imobil, celelalte nivele fiind ocupate de catre un bar, restaurant si magazin de instrumente muzicale. Deschide la 12, iar ghidurile incep la 12,15,17. Biletul costa 125 kr. Am urcat chiar la 12 si am dat peste o doamna draguta. Am aflat ca este fiica unuia din cei doi frati gemeni care detin colectia. Colectie inceputa la inceputul anilor 70 si care continua in prezent. Pana in acest an nu si-au putut permite sa plateasca asigurare, asa ca s-au multumit sa ascunda colectia in locuri secrete. Cu inceperea anului de Capitala Culturala Europeana au aparut niste fonduri si un spatiu de peste 3 000 mp, iar oamenii au aflat uluiti de o comoara nationala! Linn povesteste foarte captivant despre o ghitara cumparata cu un credit bancar pe 10 ani, incurcaturi la vama, caini care detecteaza droguri, masina Volvo sport data in schimbul unei ghitari unicat, despre cum a fost oprita productia unei ghitari care a fost facuta celebra peste ani si ani de Eric Clapton, despre Beatles, Cream, Ramones, despre valori inestimabile pentru ca sunt ultimele in aceasta lume, despre doi oameni minunati si prietenii lor. Acum s-a cristalizat o colectie unica prin amploare si compozitie, iar marile firme de instrumente muzicale au aflat de acesti entuziasti, trimitand si alte piese pentru a fi incluse in expozitie. Rolling Stones si alte mari publicatii de gen au scris articole elogioase, concluzia fiind ca au nevoie de un spatiu mult mai mare pentru expunere.

Daca vizitati acest oras, nu uitati de muzeul pomenit. Si veniti la orele anuntate pentru a beneficia de turul gratuit. Merita!

La intoarcerea de la Stockholm am dormit o noapte la Scandic Syd, aflat la periferia sudica a Umeå. La restaurantul lor am mancat cel mai bun hamburger din viata mea! Toata saptamana am evitat hamburgerii arhiprezenti in Suedia, dar aici nu am avut ce alege. Aveau doar 4 feluri de mancare, iar celelalte erau din cele din care tot mancasem. Cand a venit mancarea era de necrezut: o chifla focaccia atunci scoasa din cuptor, carnea avea aproape 2 cm grosime si mirosea de te innebunea a fript pe grill, cartofi de adevaratelea, nu din cei congelati, varza si maioneza formau un sos alaturi si totul tinut in loc de o scobitoare serioasa. Un deliciu!

Camera ok, curata, baia impecabila, alta analiza lipseste. Am ajuns seara la 6 dupa 10h de condus, am mancat si am cazut ca batuti la 7. Dimineata la 7 micul dejun asemanator cu cel de la Aveny si pe cai, feciorii mei! Ca impresie finala va pot spune ca, in eventualitatea unei reveniri in Umeå, vom cauta camera tot la Scandic Syd. Am dormit ca pruncii, am mancat bine, mult mai ieftin si parcarea gratis!

Concluzii: multe cladiri interesante, un centru istoric inchegat si plin de viata. Imposibil de circulat cu masina datorita santierelor si bicicletelor, eu am pornit masina cand am plecat din oras. Nu se poate vizita in doar 1 zi si jumatate, dar impresiile sunt de nesters.

Despre Stockholm mai tarziu. Pa!

Trimis de mamede in 06.09.14 20:39:43
Validat / Publicat: 07.09.14 00:39:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȚĂRILE SCANDINAVE.

VIZUALIZĂRI: 1618 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mamede); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.09.14 20:51:24]

@mamede, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[07.09.14 00:37:50]

1. Mutat în rubrica "Descoperă Umea, UMEA" (nou-creată pe sait) - destinaţia merită o rubrică distincă!

2. Atunci când găseşti timp & disponibilitate, poate copiezi partea referitoare la cazare - cu eventuale "completări, adăugiri" etc - într-un review distinct despre Hotel Aveny.

Ca să-ţi fie mai uşor, ai mai jos link direct adăugare review de cazare amfostacolo.ro/rev_add.php?id=17381

buterfly*
[07.09.14 09:17:01]

Interesant! Nu auzisem de orasul asta...

buterfly*