ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2014
ÎNSCRIS: 14.05.13
AUG-2014

CATEDRA Braserie Steak Bar & Grill - Un loc prietenos, unde poti manca in tihna ce iti place

Anul acesta mi-am petrecut concediul in Spania. O saptamana in Barcelona si o saptamana in Valencia (vezi impresii). A fost o experienta deosebita atat pentru mine cat si pentru sotia mea. Placuta.

Am facut cam ce ne-am propus, dar mai ales am facut ce ne-a placut.

Si unul din aceste lucruri a fost sa luam masa la CATEDRA pe via Laietana, in apropierea statiei de metrou (linia galbena) Jaume I. Si am facut asta de mai multe ori.

Cum am ajuns aici? Pai ne-am plimbat/ ratacit (in sensul bun) pe stradutele din centrul vechi (am fost cazati la Hotel Park - foarte bun) si la un moment dat ni s-a facut foame. Primul restaurant decent, pe o strada anosta cu cladiri ocupate de hoteluri si banci (cel putin in zona aceea) a fost CATEDRA Braserie Steak Bar & Grill.

Dupa doua zile de mancat tapas si paella de toate felurile in restaurantele si barurile din port si din jurul plajei parca merita sa incercam si o friptura traditionala. Am intrat si am ramas surprinsi de atmosfera de acolo. Cald/prietenos, calm, curat. Am fost intrebati ce dorim sa bem si pana sa ne aduca bauturile, am "citit" meniul de pe mesele celorlalti clienti. Ce am vazut era foarte apetisant si mai ales bine prezentat si ne-a confirmat ca nu am gresit alegand locatia. Am studiat apoi si meniul, identificand ceea ce era pe mesele celorlalti si comandand la randul nostru. Portiile care ne-au sosit au fost imense, exceptional aranjate pe farfurie si foarte gustoase. Pretul pentru o portie de tapas si doua portii de mancare - una de somon cu legume si alta de steak cu legume, plus paine si bauturi (bere si sangria) a fost de 34 euro.

Atmosfera linistita, amabilitatea personalului si calitatea mancarurilor ne-au determinat sa revenim si de Sf. Maria, ziua sotiei;) si in ultima zi de sedere in Barcelona.

Bucataria este de tipul slow cuisine, mancarea facandu-se pe gratar de carbuni, astfel avand un gust, aroma si textura deosebite.

Ginerele meu (am venit intr-o seara si cu ei) si-a comandat un "hamburger special'. A fost intr-adevar special, fara legatura cu Mc sau alta marca inregistrata. (a mai apucat sa manance din el doar un sfert!!! Restul am gustat noi). Toate preparatele se fac acolo pe loc (cu timpul de asteptare de rigoare) de ex: am comandat supa de fructe de mare si supa de pui cu taitei, existente in meniu, si ne-au facut 3 portii de supa! Immmm... Foarte gustoase.

Va recomand cu caldura acest loc de servit masa in cazul in care doriti ceva deosebit, bun.

Nu il compar cu restaurantele din port (de la 300 m departare) care doresc sa serveasca 300 de persoane in acelasi timp avand disponibile doar 50 de locuri. Mancarea e buna si acolo, dar uneori doresti sa te mai si rasfeti.

Restaurantul se afla pe strada principala paralela cu LaRambla care incepe din port si se termina la statia de metrou Urquinaona.

Pofta mare!

Trimis de EmilianM in 05.09.14 22:58:28
Validat / Publicat: 05.09.14 23:37:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 5847 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (EmilianM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.09.14 23:13:35]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Recomandări culinaro-turistice în Barcelona" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Barcelona? :