ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2014
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 22.03.11
AUG-2014

Cheile Banitei - greu de gasit dar incredibile

Cheile Banitei le-am cautat vreo 2 ore. Asta pt ca, desi gps-ul si logica ne spunea ca le-am gasit, un localnic ne-a spus ca nu a auzit in viata lui de asa ceva. Cheile erau in spatele casei lui, am aflat dupa 34 de km parcursi dus-intors, indrumati de el gresit. Pacat, intr-adevar nu stie nimeni de ele. Si desi sunt scurte, iti tiae rasuflarea. Am vazut multe in tara asta, dar putine ca si cheile Banitei. Le-am gasit pe un blog de calatorie si multumesc tuturor celor care scriu impresii si dezvaluie si altora locuri atat de frumoase si atat de neapreciate.

Nu veti gasi nici un indicator catre chei, de aceea voi pune o poza cu locul pe unde se ajunge la ele. Sunt la vreo 200 de metri de drum, dincolo de dealul unde e pestera Bolii (despre care am scris un review separat, il merita). La baza "Dealului Bolii". Dupa localitatea Banita, mergand catre Petroșani, este pe stanga o benzinarie dezafectata si un drum tot pe stanga, catre niste tuneluri facute pt calea ferata. Acela e locul. Se trece pe sub o bariera de lemn, pe stanga e o casa (sau ma rog, o groaza de darapanaturi de tot felul) si imediat pe stanga sunt cheile. Nu se gasesc greu.

Noi am fost vara, apa nu trecea de genunchi. E o bucata pe care nu o poti trece decat prin apa. Nu pot sa le descriu, iti taie respiratia. Voi pune poze, sa ma contraziceti daca credeti ca exagerez :). Sunt scurte, intr-adevar, dar merita categoric oprirea. 150-200 metri, si atat. raul continua drumul prin padure, catre pestera bolii.

Nu ratati, e pacat!

Trimis de dranal in 04.09.14 19:15:53
Validat / Publicat: 04.09.14 20:46:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în M-ȚII ȘUREANU (Orăștiei).

VIZUALIZĂRI: 11193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dranal); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Cheile Banitei

danup [05.09.14 19:18:15] »

Iti multumesc pentru informatie, arata fenomenal!

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [05.09.14 21:10:58] »

Bună idee prezentarea accesului în chei. Într-adevăr sînt mai greu de găsit şi nu prea cunoscute. Şi eu am întîlnit la Peştera Cetatea Bolii turişti care întrebau de aceste chei.

Rîul Băniţa (sau Balta Băniţei) este cel în care se varsă rîul Jupîneasa, cel care străbate peştera Cetatea Bolii, imediat după ce iese din peşteră (prin capătul opus intrării turistice, pînă unde acum 4 ani nu ajungea traseul amenajat). În lungul văii Băniţei este şi traseul căii ferate, mai puţin în zona cheilor, pe care le "scurtcircuitează" prin tunel. Deci se poate ajunge la chei şi de la peşteră, ieşind în partea cu calea ferată şi mergînd amonte pe lîngă ea (probabil vreo 10 minute) pînă în zona tunelurilor, unde se face stînga şi se ajunge la chei.

mogly [17.06.16 21:05:13] »

Aici local i se spune: Bolii, Jupaneasa sau Galbena, deci nu-i de mirare ca nu a auzit nimeni de Cheile Banitei, mai ales ca pana la Banita, mai ai ceva de mers. Acum aud si eu prima data de aceasta denumire ( si nu de putine ori m-am plimbat pe acolo, inca de copil)

dranal [21.06.16 15:52:40] »

Nu am stiut. Eu le-am gasit pe un blog de calatorii sub aceasta denumire. In zona nimeni nu a reactionat nici la cuvantul "chei"...

tata123 🔱 [21.06.16 16:04:47] »

@dranal - Un superbonus pentru un obiectiv natural atât de fotogenic.

DOINITA [27.07.18 11:53:06] »

Desi am citit abia acum nu pot sa nu spun cateva cuvinte de apreciere pentru review si pentru ideea de a impartasi cu altii minunatiile vazute. Superb loc pe care nu stim sa-l promovam!

Multumesc frumos pentru imaginile de vis!

Vacante frumoase!

webmasterX [24.11.19 13:50:52] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cheile Băniței & Peștera Bolii [Bănița-Peștera, HD], M-ȚII ȘUREANU (Orăștiei)" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Petroșaniul și împrejurimile sale]

abancor, danup, DOINITA, dranal, mogly, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂCheile Băniței & Peștera Bolii [Bănița-Peștera, HD]: