ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2014
2 AD. + 2 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

OK pentru prețul platit

În drumul nostru spre Grecia am vrut sa vedem și Nessebar, așa ca am rezervat o noapte în zona și anume în Ravda, la Boston Guest House and Apartament. Ca de obicei am căutat ceva decent și rezonabil ca preț, deci strictul necesar pentru o noapte de tranzit și exact asta am găsit la locația respectiva. Dacă ar fi sa mai mergem prin zona nu m-ar deranja sa aleg aceeași cazare.

Ravda este o localitate micuța, la sud de Nessebar, lipita de acesta. E o zona în mare parte în construcție, sunt foarte multe vile începute și neterminate, la unele lucrandu- se încă, altele părând abandonate. Vilele sunt "aranjate" cam haotic, par ridicate în graba, aruncate la repezeala pe câmpul ce înconjoară centrul micii localități. Zona are potențial turistic datorita apropierii de Nessebar, în plus plaja pare OK, atât cât ne- am putut da seama noi, în scurta incursiune de seara... dar cam atat, nu e mare lucru de vazut/făcut în rest.

Boston Guest House se afla spre marginea localității, pe strada Izgrev- chiar în curba, la intersecția cu strada Svoboda. Deși nu e poziționată central, este la 10 minute de plaja (pe jos) și la câteva minute de iesirea din Ravda spre Burgas- deci foarte convenabil.

Clădirea în care este amenajat hotelul e printre putinele terminate și finisate din zona și se ridica "semeata", adică subțire si ascutita (are vreo 3 etaje) fix în curba. Terenul e mic ca suprafata, așa ca totul e înghesuit oarecum, piscina micuța și ea e "înfiptă" în cladire, a se citi lipita, dar exista și e funcțională și chiar draguta în felul ei. Când am fost noi acolo era libera complet, a fost doar a noastră, cea mica dintre d- rele mele a și incercat- o, dar apa era cam rece și nu a stat mult...

Am avut camera 103, la etajul 2, cu vedere la piscina mai sus menționată și la o casa neterminata, din vecini. :) Doua paturi single lipite jucau rol de pat dublu, iar pe peretele opus un pat de o persoana întregea trioul (am rezervat o camera cu 3 paturi). Baia a fost un pic ciudata, în sensul ca dusul nu avea cădită și nu era separat nicicum de restul băii. Pur și simplu se uda totul împrejur când te spalai și trebuia sa avem mare grija sa nu alunecam. În fine, pentru o noapte, cât am stat noi, ăsta nu a fost o problema.

la camera se mai aflau o masa de toaleta cu oglinda, un dulap, un cuier, o noptiera (sau 2, nu mai stiu), un taburet, o măsuță mica. Pe balcon erau desemenea: o masa de plastic și câteva scaune. Nu era chicineta în camera și nici vreun fierbător pentru ceai sau cafea, dar erau doua frigidere mici și foarte gălăgioase. :) În baie nu am găsit prosoape (și nici altundeva în camera!!) și nici produse de toaleta de unica folosință, doar hârtie igienica.

Fotografiile exista, le voi încarcă însă mai târziu, acum scriu de pe o tabletă a copiilor cu care nu mă prea descurc, scuze pentru eventualele greșeli. În plus e noapte și sunt foarte supărată... ploua non stop și e anunțată ploaie în continuare, iar noi tocmai am ajuns în Grecia unde urmează sa petrecem mult dorita și așteptata vacanta a anului 2014...

Am omis sa mentionez: gazdele sunt foarte amabile. Din câte am putut vedea e vorba de o familie, așa mi s- a părut. Ne- au întâmpinat 2 persoane mai în vârstă, un domn și o doamna și un băiat (un barbat tanar) care vorbea binișor engleza și care ne- a răspuns prompt și amabil la toate solicitările (legate în special de internetul wi- fi, care, apropo, exista, dar nu e grozav de potent :)

Vacante frumoase și vreme buna va doresc! Si mie desemenea, dar la cum ploua acum... mă cam îndoiesc:(

Trimis de dannaa in 03.09.14 05:37:04
Validat / Publicat: 03.09.14 10:01:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Platamonas, Atena, Salonic

VIZUALIZĂRI: 1125 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera noastra cu 3 paturi (etj 2) - vedere spre terasa

[03.09.14 09:38:22]

dannaaAUTOR REVIEW
[03.09.14 17:20:40]

E OK localizarea, mulțumesc.

dannaa