ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2014
ÎNSCRIS: 01.03.12
AUG-2014

City break Belgrad - merita

am ales Belgrad pentru un city break datorita distantei scurte de parcurs cu masina (sub 1000 km fata de Braila). nu aveam prea mari asteptari insa m-am inselat - e un oras frumos, cald, sigur si prietenos

Transport

- masina, ruta Braila - Bucuresti - Drobeta Turnu Severin - Belgrad

- am ales sa oprim o noapte in Drobeta - ocazie buna de a vizita si clisura Dunarii, statuia lui Decebal, etc

- daca faceti drumul dintr-o bucata, la 5 km de granita este una dintre locatiile Taverna Sarbului - mancare excelenta, terasa pe buza Dunarii

- la granita, trecerea spre Serbia, ai nevoie de carte de identitate, formalitati lejere - la intoarcere insa am trecut prin mai multe filtre, ne-au intrebat de tigari, unde am fost, cat am stat, unde am fost cazati (vamesul sarb ne-a cerut chiar voucherul de la hotel)

- cam 100 km dupa granita se merge de-a lungul Dunarii, peisajul e superb, exista zone unde puteti opri sa admirati peisajul. tot in aceasta bucata de drum puteti opri sa vizitati niste ruine de cetate/manastire

- multe tuneluri, cele mai lungi de vreo 350 metri, neluminate

- nu exista restrictii stupide de viteza, sunt cateva sate pe drum, nu am intalnit radare sau politie rutiera

- drumul se aglomereaza putin la intrare si iesire de pe autostrada, la punctele de taxare. la intrare pe autostrada se ia un tichet ce contine nr masinii si km, ora de intrare; se plateste la iesire. se poate plati in euro sau dinari - e mai convenabil in dinari - aprox 200 dinari

- taxi in Belgrad - un drum de cativa km (din centru pana in zona noua a orasului, in apropiere Business Center) a costat cam 600 din (max 5 km)

Exchange

- cursul de schimb a fost in jur de 114-117 dinari pentru un euro - cel mai mic curs de schimb fiind in mall - 114.

- cea mai ok casa de schimb am gasit-o in apropierea hotelului Moscova, la intrarea pe pietonala, langa magazin Benetton

- atentie - duminica majoritatea sunt inchise

Cazare

- am stat la Life Design hotel - amplasare convenabila, in centru

De facut/de vizitat

- Knez Mihailova - strada pietonala cu magazine, baruri, restaurante, etc. foarte animata - nu prea exista cersetori, preturi decente. intr-una din seri am prins turnarea unui film - experienta interesanta :)

- fortareata Belgradului - asezata pe malul Dunarii si raului Sava - parc frumos, vederi superbe

- muzeul militar (in interiorul fortaretei) - contine si expozitii exterioare, gratuite - tancuri, mitraliere, etc. muzeul propriu zis inchide pe la 5 pm

- hotelul Moscova - arhitectura deosebita, delatii superbe in interior - pluseaza cu o cofetarie foarte buna si muzica la pian seara

- Dunare & Sava - puteti lua o croaziera (detalii mai jos)

- cladiri bombardate (le-am vazut in trecere, in cadrul unui tur organizat) - sunt lasate asa, fara alte interventii

- gradina zoologica - cu foarte multe exemplare, amplasata pe langa fortareata, accesibila la pas, din centru

- escape game - joc interesant - ai o ora sa iesi dintr-o camera cautand indicii ce te pot ajuta sa deschizi usa. la inceput a parut o treaba dubioasa - jocul se tine intr-un apartament la etajul 6, in zona noua a orasului, pe strada Lupta antifascista. pana la urma a fost super distractiv desi nu am reusit sa iesim la timp. spre bucuria noastra, ne-au deschis usa si personalul a fost prietenos :). merita sa incercati - costa cam 35 euro de echipa indiferent daca echipa e formata din 2 sau 4 persoane

- catedrala Ortodoxa, biserica Sf. Sava, etc - nu sunt asa multe biserici ca la noi

- Teatrul national - l-am vazut doar pe afara - e si locul de unde am luat un tur al orasului

- parcuri - sunt multe, ingrijite

City tour

- am luat un tur cu un autobuz descoperit (900 din/ 2 persoane). audio guide disponibil in engleza, franceza, germana. a durat cam o ora si jumatate si a fost cuprinzator si placut

- croaziera pe Dunare si Sava - destul de ieftina (max 5 euro), insa noi am primit de la Gradina zoologica un voucher pentru o croaziera gratuita, deci, nu am platit. dureaza cam 2 ore (tur disponibil pt ora 16, ora 18 si 20 - dimineata nu prea gasiti)

- exista tourist centre de unde puteti sa va informati despre tururi, evenimente, etc - sunt amabili, va fac ei rezervarea - ne-au propus si un tur gratuit de 2 ore cu tramvaiul, cu ghid, insa timpul nu ne-a mai permis sa ajungem

Mancare

- exista foarte multe restaurante - peste tot unde am mancat, atat servirea cat si mancarea au fost foarte bune. o portie de mancare variaza intre 600 si 1100 dinari, in functie de restaurant. apa sau sucul sunt cam 250 dinari la restaurant, la chiosc o apa e 60 din

- seara sunt numeroase localuri cu muzica live, de calitate

- incercati neaparat cevapcici - un fel de mici fara usturoi - sunt deliciosi

Shopping

- cam aceleasi magazine ca si la noi - aceleasi preturi in mall cat si la magazinele stradale din centru.

- unul dintre mall-uri se afla la mica distanta de zona cu escape room, in zona noua a orasului, langa belgrad business center

- numeroase tarabe cu obiecte militare de imbracaminte, ceramica, suveniruri

In concluzie, mi-a placut Belgradul, as reveni.

Trimis de sabooky in 02.09.14 12:07:54
Validat / Publicat: 02.09.14 15:00:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 8014 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sabooky); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 vedere din croaziera

webmaster [02.09.14 13:57:28] »

Deşi l-aş fi preferat scris cu "capitalizare" (litere mari la început de propoziţie şi în alte locuri, unde se impune)... articolul a fost totuşi selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

sabooky [02.09.14 14:15:23] »

@webmaster: multumesc mult! scriu fara litere mari pentru viteza...

buterfly* [02.09.14 16:43:38] »

ufff, ai ratat muzeul NIKOLA TESLA! mare pacat! sa nu ratezi data viitoare!

Dabator [03.09.14 00:48:25] »

@sabooky: Superbonus! Din motive personale îmi doresc mult să vizitez Belgradul. Dacă reușesc articolul tău îmi va fi de folos.

sabooky [04.09.14 12:49:28] »

@buterfly: multumesc pentru pont! deja mi-ai mai dat un motiv de a reveni in Belgrad!

sabooky [04.09.14 12:52:59] »

@Dabator: multumesc mult! ma bucur!

ceasornicarul [09.10.14 15:34:26] »

Am reusit sa ajung in Belgrad cu ocazia sejurului petrecut la 120 km distanta, in statiunea Srebrno Jezero, intra-adevar se ajunge foarte bine pe autostrada m-a costat 180 dinari aproximativ 60 de km., am setat pe gps centrul orasului, exact in perimetrul strazii pietonale am ajuns, problema mare in scchimb cu parcarea, m-am invartit vreo jumatate de ora pana am gasit un loc de parcare in fata hotelului Europa, parca asa se numea, oricum foarte aproape de hotel Moskva, care arata foarte elegant la exterior, in interior n-am fost.

Belgradul seamana destul de mult cu Bucurestiul, eu asa il vad, magazinele aceleasi ca si la noi, parca ceva mai curat, am fost intr-o zi de sambata si era destul de aglomerat.

Strada pietonala este punctul principal al orasului, multe magazine, terase, chioscuri cu suveniruri si foarte multa lume.

Un minus pentru soferii belgradeni mi se par destul de agresivi in trafic, eu unul cel putin cand vad un sofer din alt oras, ori din alta tara, incerc sa fiu cat mai amabil in trafic cu el, nu incep sa-l claxonez, ori sa-i tai calea.

Intr-adevar este o problema cu schimbul valutar sambata si duminica, sambata dupa ora 14 abia am gasit un exchange deschis.

Din pacate n-am avut foarte mult timp la dispozitie, pentru muzee ori alte obiective turistice.

Impresionante sunt si cladirile bombardate in timpul razboiului am observat doua pe drumul de pe autostrada spre centru, foarte aproape de centru, probabil erau ministere ori locatii strategice la acea vreme.

Imi doresc sa mai ajung si cu alta ocazie in Belgrad, cu mult mai mult timp la dispozitie.

buterfly*, ceasornicarul, sabooky
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Belgrad: