ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2009
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    OCT-2004
    team-building ADULȚI

Ulm la mijloc de toamna...

Andrea Berg

90 de minute. Da, doar atata. O ora si jumatate am avut la dispozitie sa vizitez Ulm-ul. Ce viteza a trebuit sa dau la picioare, pt. ca am vrut sa vad cat mai multe si va dati seama si in ce mod le-am vazut. Norocul meu ca am avut aparatul de foto si am “tras” Ulm-ul din ochi in multe poze, chiar daca nu prea stiu ce reprezinta fiecare, neavand niciun fel de ghid.

Fiind deci in tranzit, si timpul fiind atat de scurt, ceilalti colegi au preferat sa ramana la o cafea, doua vorbe si-un cuvant... Deci eu singurica, am luat la picior o parte din strazile frumoase, curate si unele chiar foarte linistite ale unui Ulm de toamna. La un moment dat, am crezut ca m-am ratacit, dar n-a fost deloc asa... Si in acel “lung-scurt” interval de timp, a mai dat si o ploaie, asa, ca sa fie drumetia bogata sau mai bine zis, vizita... udata! Culmea, am fost la un pas sa fiu si“parasita” de colegii mei. Abandonata, fara bagaje, fara nicio harta cu mine, doar eu si cu mine, cu aparatul foto in mana si niste bani in portofel... Am intarziat la intalnirea de plecare si masina se pusese deja in miscare, dar, au vrut doar sa ma sperie, sa ma vada in "exercitiul" alergarii, pentru ca de fapt ei ma vazusera cum dau totul din mine pt. a-i ajunge. In fine, a fost o intamplare care s-a terminat cu rasete, dar si cu o mare alergatura, sperietura si transpiratii din partea mea...

Ei, dar sa scriu si ce trebuie aici, si anume despre orasul Ulm. Acesta este cum stiti, in Germania, asezat norocos, pe malul stang al batranei Dunari, in landul Baden Wurttemberg. Ulm este deosebit de bogat in atractii turistice, simbolul orasului fiind catedrala sau Ulmen Munster. Trebuie sa mentionez ca in Ulm s-a nascut si a trait marele Albert Einstein.

Vizitarea orasului reprezinta o incantare a privirii, o lectie de estetica si de civilizatie. Am reusit sa ma urc in turnul domului si mi s-a asternut in fata panorama de exceptie a orasului. De acolo de sus, de foarte sus ai impresia ca esti undeva atarnat la granita dintre cer si pamant, asta pentru ca stateam cu picioarele pe podeaua catedrelei, dar capul cu toate gandurile mele deja fugisera undeva sus, sus de tot. Deci, cu capul cam in nori, ingropat in ganduri, dar totusi cu picioarele pe pamant... De aici, Ulmul se vede atat de frumos, cu casele sale intr-o linie perfecta, colorate mai mult in rosu... si Dunarea ce serpuieste si-si face loc printre aceste case, prin acest orasel nu prea mare, dar atat de bine ingrijit, de ordonat si de frumos. Este intr-adevar, o incantare sa privesti orasul din inaltul cerului! Am auzit ca in zilele clare, din turnul bisericii se poate vedea panorama Alpilor...

Catedrala din Ulm este reprezentativa pentru oras. A fost construita incepand cu anul 1377 si aceasta constructie in stil gotic, a durat pana in 1870. Are un turn inalt de 161, 5 m, fiind socotit cel mai inalt turn de biserica din lume. Musterul are o capacitate de aprox. 2000 de locuri in sezut, dar la sarbatori, numarul acesta se poate dubla si chiar mai mult. Turnul principal, deci, cel mai inalt, are 768 de trepte, multe rau, dar daca ai rabdarea necesara si mai ales ambitie, le urci usor si rasplata vine apoi pe masura: Ulmul se dezveleste cu toata maiestria, frumusetea si incantarea sa.

Deci pentru cine ajunge in zona, nu trebuie sa rateze acest oras german si sa-l viziteze, caci nu va regreta nicio clipa. Dimpotriva, cu siguranta ca-l va cuceri, cel putin... si asta v-o garantez pentru ca asa, putin, si eu AmFostAcolo!!!

Trimis de ileanaxperta* in 10.12.09 12:24:47

VIZUALIZĂRI: 3541 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Ulm cu un brat al Dunarii, cu un vaporas ce-si asteapta clientii la o plimbare

mili1983
    [10.12.09 13:09:56]

Frumos scris!

Dragoș_MD
    [10.12.09 14:28:11]

pacat ca ai avut asa putin timp... eu am fost acolo de revelion, anul trecut, dar ma tem ca am vazut mai putin chiar decat tine! (a fost o decizie cam de azi pe maine, nici bani n-am prea avut, dar mai ales cu timpul am fost cam in criza).

noi am stat la niste prieteni intr-o comuna din jurul Ulm-ului, dar Anul Nou l-am intampinat inconjurati de prieteni (romani si nemti laolalta) undeva intr-un local inchiriat dintr-un parculet al orasului.

am fost si la catedrala intr-una din zile - e chiar majestuasa! pacat ca nici atunci nu am putut sta dupa voia inimii, sa urc si eu pana sus.

am mai "vizitat" si un mall. (nu pentru ca as fi vrut eu cu tot dinadinsul, da' altfel n-as mai fi avut zile bune cu ai mei...) ce sa spun? frumos, curat, mult mai linistit fata de ce e pe la noi... reduceri de pret ca dupa sarbatori... dar nu prea are legatura cu orasul, nu?

o impresie puternica mi-a lasat pe drumul spre si dinspre Ulm trecerea pe langa stadionul de fotbal al lui Bayern Munchen. parca ar fi un OZN aterizat in mijlocul campului! mai ales noaptea, e fantastic!

o sa caut si ceva poze, poate gasesc vreuna inedita.

Cristian_h*
    [02.01.10 01:43:58]

webmasterXY*
    [02.01.10 10:52:00]

Atasat melodia propusa de Cristian: audite si lectura placuta!

Cristian_h*, Dragoș_MD, mili1983
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Ulm: