ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2014
ÎNSCRIS: 12.08.13
AUG-2014

Elegant, curat, ieftin

Salutare, dragi colegi

Deşi am trecut de mai multe ori prin Budapesta, ne-am hotărât doar anul acesta să poposim câteva zile şi în această capitală. Şi merită tot efortul.

Am reuşit să găsim această clădire de apartamente denumită Prater Residence şi nu am regretat alegerea făcută. Aşezată în zonă centrală, în piaţa Corvin, la 200 m de mall-ul cu acelaşi nume, este o alegere foarte bună pentru cei care doresc spaţiu, gospodărire individuală şi confort, bineînţeles.

Personalul hotelier a fost amabil de la sosire până la plecare, ajutându-ne cu tot ce am solicitat.

Fiind 3 persoane, am optat pentru un apartament standard cu 1 dormitor, 1 sufragerie, bucătarie. Dormitorul are aproape suprafaţa unei camere de hotel, dar cred că am întâlnit chiar camere de hotel mai mici decât acest dormitor ce face parte din apartament. Sufrageria este foarte mare, cu deschidere la un balcon unde fumătorii pot să îşi desfăşoare în tihnă viciul. Sufrageria dispune de un pat şi o sofa, televizor, măsuţă. Bucătăria este foarte bine utilată, cu plită electrică Ariston, prăjitor de pâine, fierbător de apă, frigider, încastrat într-un locaş gen cămară, cu uşă, pentru a nu deranja cu zgomotul său. Pe hol există un dulap imens în care poţi aranja toate hainele şi bagajele. Baia este şi ea utilată cu tot ce este necesar.

Curăţenia se face din 2 în 2 zile sau mai repede dacă soliciţi acest lucru.

Parcarea maşinilor se face în garajul de la subsol, ca să fii sigur fiind necesar să soliciţi aceasta în momentul rezervării, disponibilitatea fiind de 14 locuri. Dacă eşti ghinionist şi nu ai loc, poţi parca pe locuri plătite stradale, dar costă undeva la 10 euro-zi.

Dacă te deplasezi doar cu euro, în Budapesta majoritatea comercianţilor acceptă euro, făcând paritatea de 300 forinti - 1 euro, dar sunt şi alţii care dau paritate 280 forinti - 1 euro. Dacă însă vă decideţi să intraţi în Ungaria prin Satu Mare, puteţi cumpăra forinţi de la prima parcare de ABC, pe dreapta, la 3-4 km de la intrarea pe teritoriul maghiar.

Cum a spus şi predecesorul meu, staţia de metrou şi tramvai este aproape (250m). Se pot achiziţiona bilete de transport în comun de la automatele din staţie, care au meniu şi în limba română. De recomandat este să folosiţi autobuzele turistice, care oferă practic pe lângă comentarii şi în limba română, posibilitatea ca 2 zile să fie folosite ca transport rutier prin oraş. De asemenea oferă gratuit şi o croazieră pe Dunăre, pe timp de zi, şi un tur nocturn cu autobuzul.

Eu aş recomanda pentru acestea autobuzele Hop on Off pentru că au frecvenţa orară cea mai bună. Din staţia Corvin 3 staţii te duc la statia Deak Ferenc, de unde se încep şi traseele de autobuze turistice, se poate porni pe pietonalul Vaci Utca, înţesat de magazine, având în capătul lui Podul Margareta şi pontonurile pentru vasele de croazieră.

Despre obiective şi alte trasee nu mai insist pentru că deja s-a scris suficient de mult.

Per ansamblu şederea La Prater Residence a fost o alegere optimă raportat la aşezare, preţ, calitate.

De adăugat în final că se oferă şi internet wi-fi gratuit în camere.

Trimis de adrian_28_1977 in 01.09.14 12:03:25
Validat / Publicat: 01.09.14 16:31:19

VIZUALIZĂRI: 1521 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian_28_1977); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bucătăria
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.15 EUR pe cameră

[01.09.14 16:23:49]

adrian_28_1977AUTOR REVIEW