ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2014
AUG-2014
2 (ad) ADULȚI

La anul revenim

LA ANUL REVENIM!

Dragi webmaster, știu că nu e voie să scrii cu majuscule, dar nu "țip"la nimeni, am vrut doar să subliniez mai tare unele lucruri ! Dacă e "bai', le modific. Mulțumesc.

Am fost în 2011 la hotel Pliska. A mers. Am revenit în 2013. Maaaaaare greșeală! Am vrut să renunțăm, am citit zeci de rewiew-uri, și - datorită vouă - am ales Park Hotel Golden Beach. Nu am regretat DELOC, acum e rândul meu să ajut, macar puțin.

Țin să precizez de la început că cele postate de mine se referă numai la perioada 23.08. -30.08! Asta pentru că am observat că sunt schimbări de tot felul nu numai de la an la an, ci chiar de la săptamâna la săptamână! În urma postărilor voastre, dar și a sejurului meu, am să fac niște precizări asupra unor nemulțumiri, astfel încât cei care se vor duce la Park Hotel Golden Beach să știe (măcar în parte) ce-i așteaptă.

DECI:

EXISTĂ un număr de trepte! De jos, din șosea, 88 până la micul restaurant, și (făcând la stânga), încă 43 până la liftul de la piscina exterioară (amănunte, mai târziu). Total, 131 de trepte!

Unii au spus - și au dreptate - că mișcarea face bine după atâta mâncare, că le urcă și bunica lui de 85 de “primăveri”, etc.

Altii au spus - și au și ei dreptate - că sunt un coșmar pentru cei cu copii în cărucior (deși am văzut cazuri), că este greu pentru gravidele în anumite stadii, că - dacă plouă - apa și noroiul vin pe trepte, că sunt obositoare pentru anumite persoane cu diverse afecțiuni sau slăbiciuni fizice. Și într-un caz și în celălalt trebuie știut că este singura cale de a ajunge de la hotel la plajă (și înapoi), deci trebuie luat “la pachet” cu hotelul - sau nu! Știind aceste lucruri, cred că puteți să vă hotărâți dacă merită sa veniți sau nu la acest hotel.

Deasemenea, am să încerc să spun „mi-a plăcut - sau nu”, și nu “e bun - sau nu”! Asta o faci când ești specialist într-un domeniu, și nu altfel! Spre exemplu, nu mă omor după cafea, dar MIE mi-a plăcut! La fel și în cazul berii, sau a sucurilor de la dozator - au fost PE GUSTUL MEU!

Un simpatic spunea: ”ne-am cazat, ne-am dus la plajă și, când ne-am întors, camera dispăruse”! Îl cred! De aia am bântuit de m-au luat ăia la ochi vreo oră jumate, ca să vă lămuresc : hotelul are o forma de potcoavă, cu „coarnele” îndreptate spre mare; terasa la care se ajunge din RECEPȚIE - et. 6 - și RESTAURANTUL (zis și “cârciumă”) - aflat la et. 5, au tot forma de potcoavă, dar cu partea curbată spre mare.

Când intri in holul de la RECEPȚIE, în față vezi marea (mai departe, normal), și un lift. Acesta te duce NUMAI până la et. 5 - la RESTAURANT (numit uneori și “birt”), și la et. 4 - piscina interioară, SPA, doctor (Doamne ferește) ȘI ATÂT!

ÎN HOL, ai în dreapta RECEPȚIA, și, imediat după ea, cobori ușor pe un hol pâna la liftul DIN DREAPTA. Acesta merge de la et. 9 până la et. 3, și duce la urmatoarele servicii : la et. 5 - RESTAURANTUL (știți voi, “birtul”) , la et. 4 - PISCINA INTERIOARĂ, SPA, DOCTOR (Doamne apără) - , iar la et. 3 - pe scări - ai acces afară, la terenul de minigolf și terenul de volei pe nisip.

ÎN STÂNGA, DIN HOL, ai un magazin mic, BARUL (10h-23h), și imediat după el cobori ușor pe un hol pâna la liftul DIN STÂNGA. Acesta merge de la et. 9 până la et. 3, și duce la următoarele servicii: la et. 5 - RESTAURANTUL (“cârciuma”, frate) - , la et. 4 - PISCINA INTERIOARĂ, SPA, DOCTOR (n-avem treabă!) - , iar la et. 3 - PISCINA EXTERIOARĂ (sunt 3 - prima - adâncime 50cm (pentru copii, alintați și “bibinaci”), a doua - adâncime 1,50 m și a treia, adâncime de la 1,20 la 1,90m). Tot aici se află barul de la piscină (10h-23h), unde, în afara orelor de masă se servesc crenvurști în chiflă (cunoscuți și sub numele de”puțe în corn”), pița, înghețată, fructe - la frigider - și tot felul de băuturi. Trecând pe lângă scenă - program 15-18 și 21-23 (animatorii au fost foarte activi, dar... bineînțeles nu știau românește), pe lânga scenă deci, o alee vă duce la SCĂRI, de unde vă continuați drumul spre/de la plajă. Atenție cu “bibinacii” - copii , la traversarea celor două șosele, mai ales la trenulețul “ding-ding”, care apare ca trenul fantomă din mulțime, de faci infarct!

Dacă nu ați înțeles după ce ati citit aceste indicații de 2-3 ori, faceți ASTA: ORIUNDE AȚI FI ÎN HOTEL, LUAȚI ORICARE LIFT ȘI COBORÂȚI LA ET. 5 (PENTRU MASĂ), IAR PENTRU PLAJĂ, LA ET. 6, IEȘIȚI DIN HOTEL ȘI COBORÂȚI PE SCĂRILE CARE PORNESC DIN PARCARE ! Distanța e cam aceeași.

DESPRE HOTEL :

PARCAREA - păzită (în condițiile în care alte hoteluri nu au nici măcar parcare), 10 leva/zi, eu am numărat vreo 45-50 de locuri, dar poate am mai greșit la numărat, că am terminat școala mai demult!

PERSONALUL (de serviciu, nu trenul!) - de la recepționeri, barmani, femei de servici, debaraseuri, TOȚI foarte amabili, zâmbitori, serviabili. Curățenie zilnic în cameră, schimbat așternuturile la jumatatea perioadei, “ornat” paturile - nu m-am băgat pe sub pat, nici n-am căutat pe șifonier, ca soacra în control la noră! Debaraseurii de la masă au învațat măcar un cuvânt - “finiș? ”. La alte hoteluri, dacă ai clipit, ți-a dispărut farfuria cu tot cu mâncare, de rămâi cu tacâmurile în mâna și cu ochii la fața de masă! PERMANENT STĂTEA UNUL LIPIT DE ZID, să vadă unde trebuie debarasat, ce mai trebuie complectat, etc.

CAMERA - cam cât o garsonieră confort 2! Patul are 1,90m/1,90m, și vedeți și voi în poze cât este de la marginea patului până la peretele apropiat lui. Când intrați, băgați “cartela”-bolovan în fantă - ea ALIMENTEAZĂ LUMINA ȘI FRIGIDERUL. ATÂT! Aerul condiționat are un comutator numai al lui, e o cutiuță pe perete. Dacă vreți să lăsați ceva la rece, scoateți "cartela"-bolovan de pe inel și lăsați-o în fantă. DA, TV-ul e cu tub, fuga, să ziceți și voi ceva, na!

BAIA ... MARE (nu localitatea, băița). Între cada de baie - baie, frate, (nu cabinuța aia de 60cm pe 60cm) - este loc cât să pui o măsuță și 4 scaune și să joci un remi, că dincolo doarme familia! „Nu e șampon” zice unul. Avem 3 în 1 în dispozitivul de pe perete - săpun lichid, șampon & balsam și gel de duș! Suportul pentru uscător are pe o parte un comutator care îl alimentează, iar pe cealaltă parte două găurele - pentru ștecherul mașinii electrice de ras!.

MASA - programul e pe ușa restaurantului. Fie că intrați prin DREAPTA, fie că intrați PE STÂNGA - potcoavă, va amintiți - este la fel. Cred că voi amesteca puțin prezentarea pentru dimineață, prânz și seara, că sunt prea multe! Vă prezint “echipele”, în ordinea numerelor de pe tricou: nr. 1 - portarul (că te lovești de el tot timpul) - o masă mare, cu vreo 6-7 feluri de fructe, MEREU ÎNOITE, CA DEALTFEL TOATE FELURILE.

Pe LINIA DE FUND - furtsecuri, halva, prajiturele - tip „mini” (amandine, ecler, savarine ș. a.), apoi turcisme însiropate - baclavale, savarine și niște obuze-zepelin ; chifle de 2 feluri ; pâine feliată de 3 feluri ; cartofi prăjiți obișnuiți, cu moț, fingers, fierți, la cuptor ; crenvuști ; paste - penne și alte minuni ;

LINIA DE MIJLOC : dimineața - “oo”, sub cele trei forme de bază - ochiuri, omletă și fierte. La prânz, pe acest “post”, joacă feluri preparate din cele 3 “legume” cunoscute de om - cu șorici, cu pene și cu solzi - în 8 zile nu știu dacă s-au repetat de 2 ori.

LA ÎNAINTARE - dimineața - mezeluri - de vreo 7-8 feluri, două feluri de unt-margarină, cașcaval - două feluri, brânză - două feluri, pateu de ficat. La prânz - salate de tot felul, în tot felul de combinații, 4 feluri de masline întregi, 3 feluri feliate, roșii, porumb boabe, ceapă și altele.

Vizitați cu încredere zona curbată a potcoavei restaurantului! Aici gasiți (dimineața) clatite, apoi cârnaciori prăjiți, legume pe plită, rechin la cuptor, 2 feluri de ciorbe, pește crud, marinat, în aspic și multe alte drăcii! Mai uitați-va și la poze, nehaliților, că mă dor mâinile! Există doar un bar aici, cu de toate, dar, pe fiecare parte a restaurantului, 2 automate cu : cafea, cafea lungă, capucino, ciocolată, cafea cu lapte, apă fierbinte - pentru ceaiuri.

PENTRU CÂRCOTAȘI : chiar dacă sunt aproape aceleași feluri în fiecare zi, sunt 7 modalități de preparare, DECI, în 7 zile, TU le manânci doar de 2 ori!!!

DE BUNĂ PURTARE(ADICA LIPSA EI)!! : sunt cozi de 3-4-5 persoane? Sunt cazate vreo 500 de persoane în hotel, când vor veni la masă cam 150 de fomiști într-un interval de o oră, două … ce mai vrei? Și Obama, dacă vrea clătite, tot stă 2-3 minute până i le aduce, că doar nu mănâncă în bucătărie!

STAI LA LIFT? - Păi dacă lasă „bibinacii” (copii adică), să cheme liftul și apoi s-o taie pe scări!! M-am urcat în lift și ce să vezi? liftul gol, dar cu 5 din 7 butoane apăsate!!! Așa că... am făcut 10 minute până la et. 9, că a oprit unde fusese comandat! Or fi de vină "bibinacii"- copii, bre!, or fi de vină magarii ai bătrâni ..... rezultatul e același : aștepți și te umpli de spume !

ÎN FINE, PLAJA - an probat de la digul din stânga și până la corabia-restaurnt („birt" adică) și adâncimea apei e la fel: PÂNĂ LA GENUNCHI LA MAL, APOI, BRUSC, UN FEL DE TREAPTĂ - ȘANȚ, CARE TE AFUNDĂ PÂNĂ LA PIEPT!!! ATÂT INTRAREA CÂT ȘI IEȘIREA SE FACE CU OARECARE DIFICULTATE ! DAR, plaja e plină, marea e plină, așa că …. O LUĂM AȘA CUM ESTE!! Eu v-am prevenit!

Îmi cer scuze atât pentru lungimea rewiewului, cât și pentru faptul că unele poze sunt “mișcate”! Le-am facut cu telefonul, pe fugă, că și așa mi-a interzis o deșteaptă să fotografiez ! Au și ei idioții lor !

Să ne vedem/auzim/citim sănătoși, concedii MULTE ȘI FRUMOASE!

Trimis de puiutea in 31.08.14 22:09:26
Validat / Publicat: 01.09.14 07:46:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel Pliska, de 2 ori

VIZUALIZĂRI: 4101 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Începutul scării - vedere din parcare.

[01.09.14 07:45:44]

Excelent, SUPERB review de debut - merită o remarcat, cu menţiune specială

@puiutea: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[01.09.14 10:29:16]

@webmaster: Mulțumesc mult, mă bucur că v-a plăcut, mai erau multe de precizat, dar... nu e site-ul meu personal! Încă o dată, mulțumiri.

cocozuma
    [01.09.14 12:13:56]

@puiutea: Subscriu la toate cele scrise mai sus.

Raman la ideea ca, oricat de carcotas ai fi, este imposibil sa nu te simti bine aici!

[24.09.14 22:41:16]

@puiutea:

Detalii? care a fost ''Maaaaaare greșeală''?!

Dacă ai timp și vrei să explici link aici.

irinaina
    [02.03.15 10:33:54]

Buna ziua,

Anul acesta vom petrece concediul la acest hotel, doresc sa va intreb ce camere ati avut si ce etaj ar fi ok...

Multumesc!

[02.03.15 15:43:10]

@irinaina - Bună ziua și dvs. Deși am ajuns pe la ora 12,30, am stat cuminte (cum mi s-a spus de la recepție), pentru că check-in-ul este la ora 14. Dar am optat din țară, la agenția de la care am luat biletele, să SPECIFICE pe vaucher nine floor, sea view . NU acceptați vedere la park și nici pe partea cu scările exterioare - sunt zgomotoase - după părerea mea. Citiți cu atenție descrierea hotelului din review-ul meu și - cred eu - că nu veți avea probleme de orientare.

Atenție! Berea de la barul de la piscină E FOARTE RECE!

Vă doresc concediu plăcut și vă sugerez - tot pentru o mai bună orientare - review-ul meu cu titlul NISIPURILE MELE! Toate cele bune!

irinaina15*
    [23.06.15 08:07:05]

Pt ca sunteti cam singurul care raspunde promt si impresiile dvs. au fost foarte ok, doresc sa imi spuneti ceva despre plaja Rolba. Noi avem acel supliment plaja, numai ca, o proaspat sosita din vacanta, spune pe acest site ca pe plaja nu este decat o ghereta cu mese plastic. Va multumesc!

[23.06.15 14:47:20]

@irinaina15 - Sincer să fiu - spre rușinea mea - nu-mi amintesc prea multe despre plaja Rolba, dar treceam în fiecare zi pe lângă micul bar al plajei respective, dotat, într-adevăr, cu câteva mese de plastic. Mie, în trecere, (pentru că noi nu am luat opțiunea) mi s-a părut OK mica locație unde, mai mereu când treceam, erau 3-4 persoane, ba la bar, ba cu înghețată, ba - parcă ceva gustări. Da, poți socoti mica încăpere a barului o gheretă, dar nu am văzut-o aglomerată, ai loc să iei ce se oferă (aici nu mai știu FOARTE EXACT cam ce se oferă). Cred că se poate sta omenește la mese (parcă vreo 4-5), depinde pe cine întrebi și, mai ales, ce "gusturi" are respectivul!

Sunt curios cum de aveți deja acel supliment, pentru că, la vremea când am cules informații despre hotel, suplimentul se cumpăra DE LA HOTEL, nu era inclus - sau nu - de la început!! Dacă l-ați luat, e bun luat, cred că merită, mai ales dacă ești amator de berici la plajă - sau sucuri . Sau gustări. TOTUL DEPINDE DE FELUL DE A FI SAU A GÂNDI AL FIECĂREI PERSOANE!

Noi ne odihneam în fiecare după amiază, dar nu am fost deranjați de animatori, 2-3 ore, după amiază poți dormi liniștit. Iar seara, la ora 11, se linișteau, nu era nici o problemă.

Iți mai recomand, dacă vrei să-ți faci o părere, și nu cunoști stațiunea, să citești review-ul meu "Nisipurile mele".

Concediu plăcut!!

irinaina15*
    [23.06.15 18:14:19]

@puiutea - Da deja am citit review-ul dvs. Suplimentul l-am luat de la agentie, este 5 euro persoana/zi. Ne-am gandit la sezlonguri si o inghetata...

Multumim!

Anul acesta unde mergeti?

[23.06.15 21:53:37]

@irinaina15 - Am "luat" o Paralia Katerini cu reducere 45% (vreo 320 euro), transport și cazare la Vila Katerina, fără masă, și în august ne-a chemat o prietenă în Germania, să vedem ce-om face pe acolo 3 săptămâni, că ei mai și lucrează, iar de plecat prin "jur"... nu prea ne permitem! Om vedea, oricum sunt niște ieșiri! Toate cele bune!

P. S. Atenție! Înghețata îngrașă! Și berea la fel!

ela75
    [28.07.16 14:08:17]

Despre camerele triple stii ceva? Au vedere spre mare?

[28.07.16 19:09:25]

@ela75 - Noi, deși nu doream cameră triplă, am rugat o cameristă să ne arate și o cameră triplă. Cea văzută de noi era situată în lateralul hotelului, acolo unde este șirul de trepte ce coboară din parcare până jos. Hotelul are 28 de camere triple, deci șansa de a găsi o cameră triplă este destul de mare. Dar, cu toată critica unor colegi, propun așezarea la vedere (pentru recepționer, bineînțeles) a unei bancnote de 10 euro, o dată cu solicitarea "please, last floor, sea view"! Sejur plăcut!

ela75
    [28.07.16 20:07:47]

@puiutea: Multumesc. Cameristelor le-ai dat vreo atentie?

[28.07.16 21:18:59]

@ela75 - Da, dar doar din plăcerea că au fost amabile, 2 euro, sau 10 lei, lăsați pe pat sau pe noptieră!

cocozuma, ela75, irinaina, irinaina15*, puiutea
    Alte impresii din această RUBRICĂPark Hotel Golden Beach: