ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2014
    ÎNSCRIS: 13.07.11
    AUG-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Extrem de nemulțumit

5 stele la pastele cailor.

Am sa incep cu minusurile, pentru ca sunt mult mai multe iar pozele acelea minunate de pe site-ul lor oficial, booking, tripadvisor sunt extraordinar de inselatoare. Practic, nici nu vezi cum trebuie camera in care vei sta, decat patul. In primul rand, hotelul asta merita 3* si nimic mai mult. De la mirosul de mucegai din asa zisul "dulap" (care era o scobitura in perete cu doua usi vechi si revopsite de zeci de ori atasate, 5 umerase si-o bara, stramb construit pentru ca atunci cand deschideai usile o lua si usa de la seif la vale si trebuia sa pui si picioarele eventual sa le poti inchide pe toate deodata) si pana la cheia de la camera (care in zilele noastre este de cele mai multe ori o cartela si nu o cheie veche, din aceea de care era la hotelurile vechi de la noi de pe litoral).

Noi am ales o camera dubla superioara, din cate-am inteles singura diferenta era faptul ca aveam si-o canapea in camera. Senzational. Camera per total este un fel de 50/50. In afara de pat, canapea, tapetul de pe perete si cateva spoturi, mobilierul vechi tipic grecesc (si probabil revopsit sa para "renovat"), dulapul care de fapt este un fel de mini debara pe care n-o puteai deschide de mirosul de igrasie si mucegai dinauntru (si in care oricum nu aveti ce sa va puneti pentru un sejur de 7 nopti in doua persoane... poate sa-ti atarni 3-4 camasi pe care sa le arunci la gunoi la sfarsitul sejurului... anyway, nu l-am deschis deloc. Mini barul este de fapt un jaf de frigider, care iti tine bauturile la limita de reci. Ati putea sa le tineti in apa rece in cada si e cam acelasi lucru. Luati-va adio de la pastilele pentru lada frigorifica. Baia... e la fel de stramba ca si dulapul. Mica si in nici un caz demna de un hotel de 5*.

Singurul avantaj, ca sa spun asa, a fost balconul si vederea.

Locatia este undeva cam la 800m de plaja, magazine, restaurante, sus de tot pe deal. Noi am folosit numai masina personala pentru deplasari, dar pun si ei la dispozitie un shuttle bus pana la plaja, care circula parca din ora-n ora sau ceva de genul. Cu locurile de parcare stau foarte prost, intrarea e foarte ingusta din cauza masinilor parcate lateral (din lipsa locurilor, fireste) iar daca ai o masina mai mare va fi mai dificil de gasit loc noaptea la 12-1 cand te intorci la hotel.

Desi am avut demipensiune, nu am indraznit sa ne apropiem de cina, cand am vazut dezastrul de la micul dejun. Mancare veche, oameni buni! N-am mai vazut asa ceva in Grecia, pana acum. Castravetii erau atat de uscati incat stateau asa lipiti de tava, rosiile storcite si verzi, mezelurile aveau o culoare inchisa pe margini de cat de vechi erau. Omleta cred ca este facuta cu praf de oua - omleta mai proasta n-am mancat in viata mea. Ouale ochiuri le face in fata ta si poti vedea in cate kile de ulei ti le face - gretos. Nu stiu ce-a fost in capul meu intr-o zi si-am luat o chifla integrala din cosul cu paine... puteam sa-mi sparg capul cu ea lejer. Aveau niste mini carnaciori care efectiv erau un fel de miez de paine in interior. Nu am avut ce sa mancam o saptamana, am stat pe sandwich uri din paine toast (care si-aia pe la sfarsitul sejurului incepuse sa se intareasca, normal) cu un singur tip de mezel care parea mai ok. In rest au fructe uscate, iaurturi, lapte cu cereale, clatite (care erau bunicele), sucuri la dozator cu apa la greu, cafea spalacita fara nici un gust. Veti observa singuri cat de buna este mancarea cand va veti umple de bube. A, si obisnuiti-va cu gandul ca veti manca printre 436 de albine. Mancarea diversificata, ce sa spun... azi omleta, maine oua ochiuri, azi croissante, maine nu stiu ce umplutura de rahat cu spanac... o incantare. Repet, totul uscat si vechi.

Angajatii sunt cam ciudati. Erau un baiat la receptie roman, cu care ne-am inteles pe timpul sejurului si care ne-a mai ajutat cu una, alta. In ultimele zile am hotarat sa prelungim o noapte - in nici un caz pentru superbitatea asta de hotel, ci pentru plaja si locatie in sine - si-am discutat cu alta fata care ne-a sfatuit sa discutam in dimineata urmatoare, dupa ce discuta si cu managerul. Pe tura de dimineata am prins-o pe cealalta, careia dupa ce i-am explicat si eu si prietenul meu de doua ori ce vrem, o tinea intruna cu "No transfer for today, ok? Transfer? No... no transfer for today". Ne uitam efectiv unu la altu si nu intelegeam despre ce dracu transfer vorbeste. Intr-un final i-a explicat si baiatul roman (tot in engleza, mai slow asa, pe intelesul ei) si abia atunci a inteles si ne-a zis sa revenim pe tura colegei. Probabil era prea complicat pentru ea sa rezolve situatia. Au incercat ei sa ne bage pe gat o suita executive cu piscina privata, care a naibii camera era singura libera pt o noapte (asta dupa ce ne spusese deja ca este libera camera noastra si doar sa vorbeasca cu managera si sa ne confirme). Bineinteles ca n-am mai stat si ne-am mutat la Salonic, la un hotel superb despre care voi scrie curand.

Revenind, hotelul arata foarte frumos, e o cladire separata de cele in care sunt cazati clientii, piscina e cam ca in poze, iar vederea este incredibila. Aici vezi si de unde cred ei ca au 5*.

Au un magazin mic cu inghetata si ziare, spa, fitness care nu ne-au interesat, dar erau langa magazinas si nu pareau foarte mari.

Nota 10 pentru curantenia in camere. In fiecare zi, asa cum trebuie facuta.

Nota -1 pentru wi-fi, care exista, dar nu merge. E un fel de internet la manivela.

Nota 3 pentru management, care este foarte prost. Au avantajul ca toate camerele sunt in bungalow-uri de doua etaje (cam 6 camere pe bungalow), si-ar putea foarte frumos sa ii intereseze si de linistea clientilor lor, eventual sa cazeze toti copii la un loc, iar cei care vin singuri sa stea separat. Fara misto, dar asemenea urlete nici la gradina zoologica nu auzi. Nu poti dormi, iar trezitul la maxim 7 dimineata in racnete de animale. Absolut in fiecare zi. Veti gasi aici tot soiul de ganganii, in camera, in pat, in baie. Paienjeni, gandaci, etc.

Am facut aceasta alegere printr-o agentie de la noi, care ne-a garantat ca arata ca in poze, camerele sunt superbe, hotelul este foarte bine cotat, blabla. Nu va lasati pacaliti de pozele lor, intradevar in poze iti taie respiratie, zici ca l-ai apucat pe Dumnezeu de picioare la pretul asta asa hotel. Nu este deloc asa. In afara de piscina, acest hotel nu ofera nimic din ce arata in poze. Este si departe de plaja, noi nu am stat intr-un singur loc ci ne-am plimbat pe multe plaje de prin Afythos, Kalithea, etc, si-am mers mereu cu masina personala.

Colac peste pupaza, in a doua zi am prins si-un superb cutremur de 5-6 care ne-a cam zguduit pe la 7 dimineata + o replica si mai frumoasa. Eh, ghinion.

Despre Halkidiki nu am decat cuvinte de lauda, este un loc superb in care merita sa mergi, daca ai noroc sa nimeresti si un hotel bun vei avea un sejur superb. Recomand Afythos, Kalithea, statiunile mai de la intrare, mai degraba decat Pefkochori care este mai micut (dar dragut) si cu plajele foarte inguste dar cu apa la fel ca peste tot, de-o culoare senzationala. Recomand excursia optionala in golful Toroneos (cu mentiunea ca acel pranz pe vas este ceva foarte micut si este foarte indicat sa mai aveti si ceva la voi).

Tips: Cum cobori spre plaja, dupa ce treci de mini market (imposibil sa-l ratezi) exista o taverna pe partea dreapta, cred ca este o afacere de familie dar este mereu full, la orice ora. Mancarea super buna, fructe de mare bineinteles, salate, tzatziki cu o paine la cuptor cu ulei de masline - super bun totul! Am uitat cum se numeste, dar nu ai cum sa il ratezi. Romand 100% !! De asemenea si restaurantul Bakali sau Bakalis, de pe faleza. Cum cobori pe faleza, in capat o iei in dreapta si este mai spre capat. Fructe de mare extrem de proaspete.

Alia Palace in nici un caz nu-l recomand.

Trimis de prajiturica* in 31.08.14 19:19:13
    Validat / Publicat: 31.08.14 20:53:56
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Bratul Kassandra (diverse locatii)

VIZUALIZĂRI: 3619 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (prajiturica*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.08.14 21:02:20]

prajiturica*AUTOR REVIEW
    [01.09.14 14:10:10]

@webmasterX: Cred ca bulinuta apare mai la stanga de hotel. Cel putin mie asa imi arata pe harta.

[01.09.14 14:22:40]

@prajiturica: hai să vedem altfel:

rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=39. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • prajiturica*AUTOR REVIEW
    [16.09.14 18:25:15]