ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2014
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 01.09.10
AUG-2014

Un sejur placut

Dupa atatea pareri proaste ce le-am citit despre acest hotel, am plecat la drum cu inima stransa de ce asi putea gasi la fata locului dar se pare ca m-am inselat ca de fiecare data cand merg in Bulgaria si tot la fel citisem pareri proaste despre anumite hoteluri iar la fata locului nu s-au adeverit, si nu inteleg de ce unele persoane scriu impresii proaste doar sa induca opinia in eroare sa-u sunt ele mai pretentioase.

Dupa cateva zile petrecute pe litoralul nostru am plecat spre Bulgaria, pe traseul Vama Veche -Nisipuri - Varna - Byala - Obzor - Aheloy cca 220 Km, si am ajuns la ora 13.30 la poarta hotelului unde i-am aratat portarului vaucerul, care a ridicat bariera si ne-a indrumat in spate spre parcare prin semne ca nu stia engleza.

Vizavi de parcare care era plina ochi se afla Receptia unde ne-am prezentat si am fost cazati imediat, ne-a intrebat cu ce masa incepem iar noi am ales Cina si a zis sa venim la ora 18 sa ne puna bratarile si sa ne dea niste tichete (revin mai tarziu la acestea). Am parcat masina langa cabinetul medical pe strada de acces ca nu se mai gaseau locuri de parcare.

Am obtinut apartamentul la care am facut rezervare cu mult timp in urma, care se afla in corpul D la etajul 4 camera 43, cu fata spre Pool Bar, si la intrare am ramas placut impresionat cat de mare arata, cu living pardosit cu gresie, dormitor cu parchet ambele foarte mari, colt de bucatarie, frigider mare, 2 bai una principala +Wc serviciu in living, interfon, Tv led cu 11 programe bulgaresti, Terasa foarte mare care acoperea dormitorul si livingul cu iesiri separate, Aparate AC in fiecare camera care nu le-am folosit niciodata, totul mirosea frumos si mobilierul arata ca nou, curatenie etc (in tara se platesc bani grei pentru asemenea confort).

Accesul la corpuri se face pe un tunel ce uneste practic cele doua piscine, iar la etajele superioare se face pe scari sau cu liftul (foarte modern si silentios).

Am revenit la ora 18 sa primim bratarile si acele tichete care nu le-am dat importanta pe moment, dar cand am mers la Cina spre deosebire de alte hoteluri unde am avut AI, aici acestea trebuiau prezentate la intrare in restaurant si ti se bifa masa care o serveai, o alta noutate si cu care nu am fost de acord daca comandai produse de la bar sau snak bar pentru fiecare produs trebuia sa prezinti acel tichet de masa, nu era suficient sa arati numai bratara (asta nu am inteles de ce) Daca te aflai la piscina trebuia sa vi cu ele in slip sau la sutien cum am vazut o doamna, copii nu sun serviti cu bauturi alcoolice (strictete mare fata de alte hoteluri).

In legatura cu masa eu cred ca daca nu esti pretentios gasesti ce sa mananci, nu mori de foame (acum trebuie sa te gandesti si cat ai platit sa faci o comparatie). Da lipsesc gratarele, inghetata si pizza de la snak bar cu care ma obisnuisem la alte hoteluri chiar si de 3 stele dar asta este eu nu sunt suparat. Curatenia in restaurant este foarte buna, iar in ce priveste debarasarea se facea foarte repede (probabil nu aveau suficienta vesela) sa nu stea clientii sa astepte dupa farfurii sau alte ustensile.

Plaje se putea face la cele 2 piscine care daca nu ocupai sezlong mai de dimineata dupa aceea nu mai gaseai loc (am vazut ca se ocupau cu punerea prosopului cu o seara inainte) sau la mare la plajea amenajata din fata hotelului, intrarea in mare se face pe o scara la mijloc sau capatul plajei amenajate, aceasta am testato doar o singura zi in care era marea plina de alge dupa care am facut plaje la 300 m spre Pomorie unde se intinde o plaje de aproximativ 5-6 Km si care este cu nisip foarte fin, este mai lata, intrare in mare lina, valuri foarte frumoase, fara alge ce mie mi-au placut foarte mult mai ales ca aveam la dispozitie personala o bucata de plaje de cca 30 m (nu ca la noi ceaceaf langa ceaceaf), am vazut ca de undeva mai jos se intorceau turisti plini de namol. Atentie aceasta plaje nu este amenajata si nu beneficiaza de salvamar.

Ca si distractie nu gasesti in acest hotel, fiind un loc retras doar spectacole oferite de copii din tabara. Noi am asistat de pe terasa in prima seara la un spectacol international de muzica si dans la care a participat si Romania cu un grup de fete si care a fost foarte frumos.

Internet este gratuit la receptie, restaurant si poolbar am prins chiar si din camera dar trebuie insistat la conectare mai ales cand sunt multi utilizatori.

Am vazut ca au fost multi romani cazati in aceasta perioada (B, BC, AG, CV, MM, MS) dar am observat ca suntem foarte rai nici cand auzim ca se vorbeste langa noi romaneste nu ne salutam sau sa facem schimb de informatii cum fac alte natii.

Am facut cateva vizite in apropiere pe care le recomand mai ales in vechiul Nessebar distanta 7 km, Ravda 4Km sau Pomorie 12 Km.

Per ansamblu mi-a placut aceasta locatie, pentru liniste, confort, pret acceptabil, opitalitate si il recomand cu placere pentru cei ce nu cauta distractia, iar daca mi se ofera ocazia o sa revin in aceasta cu mult drag.

Traseul de intoarcere a fost urmatorul Aheloy - Byala - Varna - A2 - Razgrad - Giurgiu - Alexandria - Craiova - Rovinari 600 Km, aproximativ 9 ore de mers.

Trimis de costyy † in 31.08.14 13:47:28
Validat / Publicat: 31.08.14 15:40:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena-Laguna Beach;Gergana;Altheea Balcik-White Lagoon.

VIZUALIZĂRI: 2441 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costyy †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 VEDERE DIN APARTAMENTUL NOSTRU PISCINA, POOLBARU SI SCENA DE SPECTACOLE
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com