ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2014
AUG-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Best Western Europa – cazarea ideala in Riva del Garda

Dupa 3 nopti in care am fost cazati in Albergo Rosetta din Pescchiera del Garda (vezi impresii despre cazare) , dupa 2 zile petrecute de dimineata pina la noaptea in parcul de distractii Gardaland (vezi impresii) a venit vremea sa ne mutam in alta statiune de pe malul lacului Garda de unde aveam sa exploram zona sau macar o parte a zonei (vezi impresii) .

Astfel ca la ora 9.58 am plecat din Peschiera cu autobuzul nr. 183 catre Garda, acolo unde am schimbat autobuzul. Din fericire de data asta autobuzul nu a intarziat astfel incat am prins in ultimul moment autobuzul 184 care ne-a dus pina in Riva del Garda. La 12.30 eram in Riva del Garda.

Din autogara din Riva del Garda am ajuns imediat in fata bisericii Chiesa dell'Inviolata. De acolo nu a trebuit decat sa coborim catre centrul vechi pe Via Roma. Toate strazile merg catre lac. Odata ajunsi in Piazza 3 Novembre, acolo unde se inalta Torre Apponale, cel mai inalt turn din oras, priviti in dreapta. Cladirea aceea cu trei corpuri (caramiziu, albastru, galben) este Hotel Europa. Doreati cumva o alta locatie pentru cazare?

Hotel Europa se afla la doi pasi de centrul vechi, port, Piata 3 Noiembrie, turn sau fortreata Rocca, in Piazza Catena nr. 9. Intrarea se face intr-un hol de unde puteti lua liftul sau puteti urca un etaj pe scari pina la receptie. Personalul de la receptie are o atitudine ireprosabila (citisem inainte de plecare un comentariu in care cineva ca cei de la receptie sunt cam plictisiti ceea ce nu este deloc adevarat). Ei ne-au oferit un ghid cu ceea ce putem face in imprejurimile statiunii (ghid foarte folositor), ne-au dat o harta, orarul autobuzelor si al vapoarelor si inca 2-3 pliante, ne-au oferit cheile pentru o camera dubla si una single si ne-au urat sedere placuta asigurandu-ne totodata ca ne pot ajuta cu orice informatie.

Cele doua camere ale noastre se aflau situate la capatul coridorului de la etajul doi. Acolo se intra intr-un mic hol din care se intra in fiecare dintre camere. Perfect. Ne-am simtit mult mai confortabil mai ales ca din camera dubla se putea iesi pe o terasa foarte spatioasa cu masuta si scaune, iar camera single nu avea balcon (sunt fumator, iar in hotel nu se fumeaza in camere). Camera dubla este foarte spatioasa – 18mp. Camera single un pic mai micuta – 10mp - dar suficienta pentru o persoana.

Dotarile ambelor camere: aer conditionat, un birou, telefon, televizor LCD cu canale prin satelit caruia nu i-am dat drumul nici macar o secunda, pat cu pilote antialergice, seif si un dulap generos. Baia era dotata cu cada cu dus, uscator de par, bideu, wc si articole de toaleta. Evident ca prosoapele erau schimbate zilnic. In camera am gasit la venire cite o sticla de apa plata si una de apa mineral de 0,5l. Insa camerele nu au frigider sau minibar. La pretul platit am beneficiat de camere cu vedere la munte, iar de pe terasa puteam vedea un crampei de lac. Camerele cu vedere spre lac sunt, normal, mai scumpe si va asigur ca nu o sa aveti timpul necesar sa priviti lacul de pe geam. In plus, seara, in piata din fata hotelului au loc fel de fel de evenimente, iar barul din imediata apropiere a intrarii in hotel functioneaza pina la ore tarzii si de multe ori formatii locale canta acolo. Deci o camera cu vedere la munte, chiar daca este mai ieftina, este mai recomandata si nu spun asta doar ca sa ma consider avantajat ca am ales sa platesc un pret mai mic: pentru 4 nopti cu mic dejun inclus o camera single a costat 312 euro, iar o camera dubla 336 euro.

Cine vrea insa sa se bucure de o belvedere extraordinala asupra lacului poate merge la al treilea etaj al hotelului unde este pusa la dispozitia clientilor o piscina, o baie turceasca si o terasa cu sezlonguri ce ofera privelisti deosebite si care cu siguranta este un loc de relaxare pentru cei care nu vor sa mearga cca 10 minute pina la plaja. Noi am urcat in prima zi pe terasa pentru a vedea piscina, ne-am spus ca macar o ora o sa ajungem intr-una din zile aici sa ne relaxam insa intre timp am gasit multe alte modalitati de petrecere a timpului. Cine doreste un masaj poate merge la hotelul Portici unde oaspetii hotelului Riva au reduceri.

La etajul 1 se afla, asa cum am mai spus, receptia dar si o sala foarte spatioasa de lectura si un bar elegant cu terasa unde am gasit niste preturi rezonabile. Internetul wireless este disponibil in intreg hotelul.

Nu am servit alte mese la restaurantul hotelului (destul de laudat) insa am coborit in fiecare dimineata la micul dejun (inclus in pretul de cazare). Era o adevarata placere, chiar daca 3 din 4 dimineti a plouat) sa iesim pe terasa de sticla a salonului de mic dejun de unde puteam privi piata, portul si turnul Apponale.

Micul dejun a fost foarte consistent, iar pentru cei carora le place sa mai piarda timpul dimineata, la bufet se gasea si sampanie sau vin. Aveam de ales intre omleta, oua fierte, mezeluri, cascaval, rosii, unt, dulceturi, cereale, painici de mai multe feluri, lapte, ceai, cafea, fructe… Cu siguranta puteai alege ceva, iar daca cineva spune ca nu a fost multumit de micul dejun probabil nu a mai calatorit in Italia unde mai mereu micul dejun inseamna o ceasca de cafea si un croissant.

Ca si concluzie va recomand tuturor celor care vreti sa va cazati in Riva sa alegeti acest hotel. Asta si pentru ca, daca m-as intoarce acolo, nici nu as sta pe ganduri cand mi-as face rezervarea. Ca si locatie singurul care mi s-a parut ca ar concura cu Europa este hotelul Sole, asezat la cativa metri distanta.

- Anul acesta la nici unul din cele 3 hoteluri in care am stat in Italia nu ni s-a mai perceput taxa de turist care era de 2 euro pe noapte la hotelurile de 3 stele si 3 euro pe noapte la hotelurile de 4 stele.

Trimis de vlado2 in 31.08.14 12:56:15
    Validat / Publicat: 31.08.14 13:59:15

VIZUALIZĂRI: 2683 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 Piscina hotelului BW Europa din Riva del Garda
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster15 [31.08.14 13:59:05] »

Mutat în rubrica "Best Western Europa Hotel [Riva del Garda], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait).

------------

vlado2 [31.08.14 14:01:55] »

@webmaster15: Perfect localizat

vlado2