ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2009
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
NOV-2008

Despre Poiana Marului

E locul unde ai vrea ca timpul sa se opreasca in loc!

Aici, o sa scriu cu sufletul, nu cu mana!

As putea sa scriu despre Poiana Marului... fara sa ma opresc! Inainte de a scrie m-am uitat la ultimile fotografii, din noiembrie anul trecut. Regret nespus ca anul acesta nu am mai ajuns acolo. Cel mai frumos e vara, la cort! Acum, in noiembrie ne-am cazat la o pensiune noua, era deschisa atunci doar de o luna-Cabana Poiana Marului! Totul era frumos, cu gust, mirosea a nou, avea o priveliste spre Muntii Tarcului si este asezata pe malul apei Bistra Marului!

Acum cateva cuvinte despre statiune. E situata in judetul Caras -Severin [si-n inima mea!...], la doar 23 de km din Otelu-Rosu, la o altitudine de 700-800 m, la poalele Muntelui Tarcu, si in vecinatatea Muntelui Mic, intr-un decor deosebit de pitoresc!

E intr-o zona in care sursurul raurilor se aude printre livezile de meri si padurile de conifere si foioase. Toate acestea asigura un aer curat si puternic ionizat, care se recomanda in special pentru tratarea afectiunilor pulmonare. Se presupune ca in zona Poaiana Marului-Coeficientul de ionizare este de 10 ori mai mare decat cel existent in punctul de cadere al apelor de la Cascada Niagara! Vreau sa va spun ca atunci cand ajung acolo, dupa maxim 2 ore adorm... fara sa vreau! Iar cand m-am intors in oras de acolo, vara si am coborat din masina am avut senzatia, pe cuvant de onoare - ca efectiv ma sufoc! Din acest motiv la Poiana Marului e pacat sa nu stai la cort, pentru ca doar asa ai mai mult timp de stat la aer curat!

N-as putea sa va spun de cate ori am fost, ca nu am mai numarat de mult... acolo ma simt cel mai bine pentru ca e natura pura, cu tot ce are ea mai superb! Daca asta include si... ''maslinele' de la oi, baliga de la vaca, caini inofensivi cu nemiluita... asta nu e grav, esti in natura, fiecare cu gusturile lui, dar eu va jur cu mana pe inima ca la Poiana Marului intotdeauna as da un hotel cu 5 stele pentru un cort! [sunt nerabdatoare sa primesc comentarii de la cei fitzosi]!

E o zona linistita, altfel nu as fi avut curajul si linistea sa dorm in cort. De obicei campam langa apa Bistrei, care trece prin mijlocul statiunii. De acolo se putea merge in plimbare la lac, sau la pescuit. Se pot face si plimbari cu ATV-ul, enduro, drumetii prin padure spre vechiul observator de ursi, spre Vila Dalwec, de pe Raul Sucu, spre Pensiunea ''Cei 3 Moroseni''.

Daca sunteti mari amatori de urcus, va sfatuiesc sa escaladati Varful Scoril, la Muntele Mic sau pe Tarcu. Puteti urca si la Pensiunea Cara, de unde este o panorama deosebita asupra intregii zone. Puteti face vara si baie in Bistra. Undeva spre lac, e o pajiste imensa unde se poate juca fotbal. Se poate face si plaja...

In ultima vreme au aparut o multime de vile noi ale timisorenilor! Vara e foarte aglomerat, vin o multime de studenti, e multa veselie, focuri de tabara, cu cantece si nebunii...

Aceasta statiune este de fapt-un sat de munte, face parte din comuna Zavoi, situata la cativa km departare. Are o bisericuta frumoasa, nou construita, la sosea. Are si o pastravarie. In sat puteti cumpara alimente de la cele cateva magazine destul de bine aprovizionate. E un loc in care te bucuri de viata, unde iti poti ''incarca'' cu adevarat bateriile, nu e un loc pentru cei foarte pretentiosi, invatati cu distactiile de noapte! Pentru mine e un loc magic in care prietenia a scris multe pagini frumoase din viata mea! Dar... va las sa-l descoperiti...

Trimis de georgiana in 09.12.09 08:40:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA MĂRULUI [CS]. A mai fost în/la: In multe zone...

VIZUALIZĂRI: 10631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Poiana Marului

eu.dana*
[15.12.09 23:49:06]

Am fost in Caransebes Otelu Rosu... regret ca nu am ajuns si in Poiana Marului... am citit ce ai scris si parca regret si mai mult... dar cu siguranta cand o sa vina vara voi merge

mirelopodu*
[26.03.10 11:35:06]

Bravo, Georgiana, mă bucur să văd că încă mai există oameni ca tine. Frumos!!

Aș avea o întrebare: există și posibilitate de cazare chiar pe malul lacului? Și dacă știi, spune-mi și mie cum se cheamă pensiunea(ile) respectivă(e). Mulțam fain.

[26.03.10 11:57:50]

@Mirelopodu,

Multumesc frumos pentru aprecieri!

Cand mergem cu cortul mergem si cu catelusa. E superb... are deja admiratorii ei la Poaiana Marului!

O data chiar ne-am fentat, ca se tot imprietenise cu un caine de 2 zile si se tot tinea dupa noi, pana am decoperit ca era cainele patronului de la Pensiunea Cara si, nu era caine, ci... catelusa si se chema tot Cara, ca si pensiunea!

Pensiuni pe malul lacului nu sunt, dar acolo poti foarte bine cu cortul, in apropierea Bistrei sau in padurea cu meri. este o zona superba, abia astept sa ajung in primavatra asta acolo, dar pentru voi e foarte departe, zic eu!

Gasesti pensiuni in statiune cate vrei, ca nu este mare.

Eu am petrecut acolo cele mai frumoase vacante la cort (3), ca insotitor al unei tabere de copii, este o perioada din viata mea la care ma intorc de multe ori, gandindu-ma cu multa nostalgie!

Prieteniile simple, legate acolo, unde eram toti una cu natura, fara minimul de confort, mai dainuie si astazi.

Nu degeaba am scris sus la localizare, urmatoarea fraza:

''Acum cateva cuvinte despre statiune. E situata in judetul Caras -Severin [si-n inima mea!...], la doar 23 de km din Otelu-Rosu...''

mirelopodu*
[26.03.10 12:01:49]

Mulțumesc mult pentru amănunte. Îmi sunt de folos. Numai că, ... știi tu cum e... "e unii” care "e” mai comozi din fire, și cu statul la cort, ... mai ales de la o vrâstă, ... mai greuț.

Toate bune și cât mai multe clipe plăcute la Poiana Mărului îți doresc!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.03.10 12:02:49]

bravo si al 7-lea vot!

eu amfostacolo acum, in februarie si am fost fermecat; pacat ca e asa departe... dar tare as reveni si vara, cu cortul... mi-ai dat o idee f. buna!

david
[26.03.10 12:14:28]

Din pacate desi este aproape de Timisoara nu am reusit sa ajung in Poiana Marului. Se asemana cumva cu Crivaia sau Valiug? dar daca stau cu fereastra deschisa la pensiune obtin acelasi efect ca statul la cort?

VB vote!!

[26.03.10 16:51:04]

@David,

Lasa ca poate intr-un week-end ne organizam si noi banatenii si mergem acolo sau si la Cheile Nerei sau pe Semenic!

Ca tot ne fac in ciuda bucurestenii cu intalnirea lor de la Snagov sau de la malul marii! Ca doar are luna macar 4 week-end-uri, nu?? Si vara-i lunga!

Eu zic ca e mai fain aici, la Poana Marului! De la tine faci cam o ora si 45 de minute pana acolo.

@Dragos,

Multumesc pentru ca mi-ai citit povestirea si pentru ca mi-ai dat un vot. Ma bucur ca esti incantat de Poiana Marului! Sper ca nu va mai incurc iar numele!

@Mirelopodu,

Eu ti-as recomanda urmatoarele 3 locatii pentru cazare:

Pensiunea Poiana Marului,

unde am stat noi, e noua si pretul ok.

Vila Dalwek,

unde am servit masa, dar am reusit sa vedem si camerele. Este amplasata intr-un loc linistit, intr-o padurice, unde apropiere curge un afluent al Bistrei.

Pensiunea Cara,

de fapt aici am intentionat acum sa ne cazam, am vazut camerele, mi-au placut, dar era goala pensiunea si mi s-a parut prea pustiu si-am renuntat.

E construita undeva, foarte sus, de unde se vede toata statiunea!

Iar de jos, noaptea, cand e luminata... e de vis!

Daca ai ajuns la Poaina Marului si nu ai urcat macar sa bei o bere sus, la terasa, la Cara, pe mesele rustice din butuci... inseamna ca ai fost degeaba!

pepsi70ro
[26.03.10 17:01:05]

Da, deci eu pot spune ca am fost degeaba in Poaiana Marului, pentru ca n-am urcat la Cara.

Nu-i timpul pierdut, este o statiune asa de frumoasa si linistita, care practic ma atrage in fiecare moment cand ma gandesc la o destinatie relaxanta. Pacat ce este departe de Constanta iar teleportarea n-a fost inventata. Daca ar fi existat autostrazi, altfel ar fi stat treaba.

Eu mai pot adauga si Pensiunea Mili recomandarilor tale, un loc unde m-am simtit cu adevarat respectat nemaipomenit din toate punctele de vedere. Pregatesc un review despre aceasta pensiune, sper sa gasesc si timp sa-l scriu.

Un vot si de la mine...de palmares!

[26.03.10 17:50:32]

@pepsi 80 ro,

Merci! Stiu unde-i Pensiunea Mili, dar nu am fost acolo deloc. E langa Casa Germana, nu? Dupa colt??

Mai, dar tie nu-ti ajung toate marile, mai cutreeri si toti muntii patriei?? E vreun coltisor de tara pe care sa nu-l fi vazut, ia spune? Astept cu nerabdare sa ''se nasca'' noul tau review despre subiectul meu preferat!

pepsi70ro
[26.03.10 18:35:36]

Tocmai pentru ca stau prea mult pe mare, sau mai bine spus am stat, criza si-a spus cuvantul si aici, imi este dor si de munti, ii iubesc la fel cum iubesc si marea, si cerul si pescarusii.

Sunt foarte multe locuri unde n-am fost deloc in Romania, imi doresc macar pana la varsta bastonului sa vizitez toate locurile minunate din tara noastra, locuri de foarte multe ori slab mediatizate de care nu stiu foarte multi.

Sincer prefer Romania chiar daca... daca... daca, dar cel putin este tara mea si mi-ar fi rusine ca nepotii sa ma intrebe ceva despre Romania si eu sa nu stiu ce sa-i raspund pentru ca n-am fost acolo.

david, eu.dana*, georgiana, mirelopodu*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Poiana Mărului: