ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2014
ÎNSCRIS: 22.04.12
AUG-2014

Casa Memoriala Ion Creanga si Parcul Tematic

Dupa vizitarea Manastirii Agapia, ne-am intors in drumul national care leaga Piatra Neamt si Targu Neamt, am virat stanga pe acesta si in cativa km am intrat in Humulesti, localitatea care precede orasul Targu Neamt. Undeva in lateral stanga se vad zidurile Cetatii Neamtului, dar care nu este in planul nostru din acest an, vizitand-o cu ceva ani in urma.

In Humulesti este o mare intersectie de drumuri, in cruce semaforizata. Din directia noastra de mers, spre inainte intrarea in Targu Neamt, la stanga spre Manastirile Neamt, Sihastria si Secu, iar la dreapta in circa 100 metri catre Casa Memoriala Ion Creanga invecinata cu Parcul Tematic.

Nu exista un loc dedicat de parcare, desi sunt foarte multi vizitatori in zona, multi veniti cu autocare.

Vizitam intai Muzeul (Casa) Memorial (a) ION CREANGA, situate pe str. Ion Creanga 8. De stiunt ca luni este inchis, in rest vizitabil intre orel 9 -17 in octombrie - martie si 10 – 18 in rest.

In casa – muzeu poti viziona cum arata interiorul casei, dar si gospodaria, in ansamblu. In casa, se gaseste bibliografia lui Ion Creanga si sunt selectate multe citate din opera sa, representative prin mesajul pe care il transmit. Eu voi reda un paragraf binecunoscut postat si in mini-pliantul de prezentare.

“Dragi-mi erau mama si tata, fratii si surorile, si baietii satului, tovarasii mei din copilarie, cu cari, in zilele geroase de iarna, ma desfatam pe ghiata si la sanius, iar vara, in zilele frumoase de sarbatori, cantand si chiuind, cutreieram dumbravile si luncile umbroase, prundul cu stioalnele, tarinile cu holdele, campul cu florile si mandrele dealuri, de dupa cari zambeau corile in zburdalnica varsta a tineretii””.

O fraza atat de lunga, daca ti-o poti imagina in dulcele grai moldovenesc, si daca faci si puntea cu ce a citit fiecare din opera lui Ion Creanga, face o punte catre lumea lui Creanga din anii 1837 – 1889, intre care a trait.

In gospodarie putem admira unelte folosite la casa omului in acea vreme, in casa admiram soba cu horn, lada, patul razboiul de tesut, stergare, farfurii. In curte este statuia lui Ion Creanga. Crtea este pavata cu un covor larg de piatra maruntita.

Mergem acum la vecini….

Vecin cu Casa Memoriala este Parcul Tematic Ion Creanga. Acesta are la intrare pe stanga un magazin, dupa care alei pietruite si de pamant te plimba in lumea povestirilor si amintirilor lui Ion Creanga. Prilej pentru toti vizitatori sa imortalizeze personajele in amintiri pentru albumele personale, bineinteles alaturi mai ales de copii. Era un adevarat de furnicar de oameni. Muzeul arata un deosebit succes.

Ne intalnim cu ursul pacalit de vulpe, capra cu trei iezi, cocosul din punguta cu doi bani, cu Irinuca si caprele ei, cu Mos Chiorpec, iar in casa principala, admiram leaganul copilului langa soba alba asezat pe patul acoperit cu coverturi, masa cu blide din ceramica, ceaunul, cantarul, putina, o expozitie bogata de camasi, ii, unelte din lemn de tot felul (furci, piepteni, ferastraie, fuiorul, vedem si opaitul si multe care unele sincer nici nu stiu ce sunt sau cum se numesc).

Poate este o enumerare prea seaca si prea concisa pentru cat de interesabt si divers este asa numitul parc tematic. Sper totusi sa va fi invitat intr-un mod tentant in lumea lui Creanga si cel mai bine sa va bucurati personal de vizitarea acestor locuri.

Voi incheia cu alt citat din marele scriitor:

“Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma gandesc la locul nasterii mele, la casa parinteasca din Humulesti, la stalpul hornului unde lega mama o sfoara cu motocei la capat, de crapau matele jucandu-se cu ei, la prichiciul vetrei cel humuit, de care ma tineam a merge copacel, la cuptiorul pe care ma ascundeam, cand ne jucam noi baietii, de-a mijoarca, si la alte jocuri si jucarii pline de hazul si farmecul copilaresc, parca-mi salta si azi inima de bucurie. ””

Deosebit de educativ pentru copii.

Fotografiile captate sunt relevante desi ar fi meritat surprinse mult mai multe. Datorita aglomeratiei a trebuit sa fiu destul de selectiv.

Denisa, Ema si Dan

Trimis de Dan&Ema in 30.08.14 13:26:39
Validat / Publicat: 30.08.14 17:58:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU NEAMȚ.

VIZUALIZĂRI: 3219 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Indicatoarele si placile explicative de la intrare. Suntem la Casaemoriala Ion Creanga din Humulesti - monument istoric

sunflower [30.08.14 18:48:00] »

Salutari lui Nica!!! Ce fotografii frumoase, mi-e dor de partea aceasta minunat de frumoasa a Romaniei. Am fost deja de doua ori aici, dar vazand fotografiile postate mi s-a facut dor de Moldova, de Bucovina si de toate comorile pe care le poarta! Felicitari pentru purpuriul de frumoase rewiev-uri!

Dan&Ema [30.08.14 20:11:00] »

@sunflower: multumesc de aprecieri

mai urmeaza reviewuri

dan&ema

Dan&Ema, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂCasa memorială & parcul tematic Ion Creangă [Humulești]: