ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2014
STATUS: SENIOR
AUG-2014
team-building

Domul din Milano

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Milano este dominat de Domul sau

Desi se spune ca la Milano ai multe de vazut dupa ce ai ajuns la Dom te simti coplesit, esti atat de impresionat incat restul obiectivelor din Milano par putin semnificative.

Am ajuns in Milano Centrale cu trenul, trenurile circula destul de bine si sunt ieftine (3.15 Euro la 40 km). Am luat metroul (1.5 Euro calatoria- linia M2 portocalie) spre statia Duomo. Urcand treptele de la metrou a aparut grandioasa constructie, marmura ei de culoare alba este unica si mult mai calda fata de alte domuri. Caracteristicile Domului milanez am vazut ca s-au dat in alte review-uri, fotografii minunate au fost postate. Dar doar vazandu-l si simtind energia divina care se degaja in interior te simti aproape de Dumnezeu, este prima constructie care mi-a creat o comuniune cu divinul. Este exceptional intretinuta si in interior si pe terasele superioare. In interior multi se reculeg la ramasitele sfantului Carlo si la icoanele Fecioarei Maria, iar de la magazinul oficial de suveniruri poti cumpara convenabil lanticuri, bratari, inele, cruciulite. Oricum tot interiorul este fascinant de la vitraliile viu colorate, la altar, statuete, picturi, racle.

Platind 7 euro am putut urca pe trepte pe terasele Domului, cu 12 euro urci cu liftul, dar pot sa jur ca urcusul treptelor nu te oboseste nici un pic daca ai fost intai in interiorul domului (spre deosebire de alte turnuri si domuri unde gafai un pic pina sus daca nu esti bine antrenat).

Terasele sunt la fel de pline de pace divina, desi sunt zeci de turisti acolo sus. Totul e alb iar statuile sunt linistite, calme de sute de ani. Privelistea este fascinanta, atat in jurul teraselor cat si spre imprejurimile din jurul Domului. As fi stat ore intregi pe terase, privind la arhitectura Domului si la Madonina stralucitoare aflata pe cel mai inalt turn. Am plecat de la Dom intorcand mereu capul inapoi, am vizitat si palatul Sforzesco, am trecut si pe langa alte monumente istorice, dar pentru mine Milano inseamna Domul.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de senateo in 29.08.14 20:56:53
    Validat / Publicat: 29.08.14 22:27:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (senateo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [20.11.17 15:22:18] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Domul din Milano» (nou-creată, între timp, pe sait)

pagină generată în 0.0813391208649 sec