ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2014
ÎNSCRIS: 03.04.09
JUL-2014

Revenim intotdeauna cu placere / Restaurantul Alex

Cum ne doream un weekend in 2 in care sa ne plimbam, sa stam linistiti si sa papam bine, dupa ce am ales cazarea vezi impresii am inceput sa caut locuri unde poti manca bine in Sinaia, in afara celor deja stiute. Si uite cum fratili goagal imi scoate spre citire ceva despre un restaurant unguresc, Alex. Am citit despre el, am vazut preturile si ma tot intrebam: ungurieni in sinaia? si mai au deschis ceva si in costinesti? Pe bune, ce naiba e asta? Ia hai sa vedem!!!

Restaurantul se afla destul de sus, departe de cararile batatorite de turisti, dar se poate ajunge foarte usor datorita indicatoarelor multe puse pe toti stalpii/pomii din Sinaia. Am fost pana acum de 3 ori, prima vizita fiind in martie, apoi am revenit special sa mancam la ei, desi nu eram in Sinaia si nici nu aveam drum pe acolo (odata am venit de la Dealu Mare si odata din Breaza).

Noua ne-a placut si localul, si atmosfera si servirea. Nu am prins niciodata plin, iar servirea a fost de fiecare data ireprosabila. Cand am revenit a doua oara, ne-au recunoscut si chiar a fost super ok, de parca ne stiam de multa vreme. Iar a treia oara, deja parca eram vechi prieteni.

Meniul este foarte bogat, iar preparatele au fost de fiecare data delicioase.

Daca-mi amintesc cateva preparate, mai ca-mi vine sa merg sa mananc acum acolo. Supa de usturoi in paine este wow! La fel si desertul Somloi Galuska (sau cum s-o scrie).

Platoul reginei? Sau muraturile alea picante? As face un drum pe saptamana ca sa imi iau muraturi d-alea. Stiti ce este la ei un snitel gigant? La 27 de lei, un snitel mare cat o pizza (fara nicio exagerare), cu cartofi prajiti pe deasupra – cat de foame ti-ar fi, nu vei dovedi vreodata portia aia.

Au si preparate vanatoresti, dar nu le-am incercat niciodata. Preturile sunt absolut ok, nu te-ai astepta la asemenea preturi in Sinaia. Sa nu uit: de fiecare data cand te asezi la masa, ti se aduce din partea casei un platou cu paine unsa cu untura, sunca si ceapa rosie!!!

Hai ca iar ma lungesc… este un restaurant pe care l-as recomanda oricui, cu cea mai mare placere. Si nu numai eu, m-am convins uitandu-ma pe pozele pe care le au la intrare cu tot felul de (sa le spunem) persoane publice care ii tot viziteaza. Personal ii felicit si sper sa o tina tot asa.

Trimis de papone in 29.08.14 15:08:41
Validat / Publicat: 29.08.14 16:41:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 supa de usturoi in paine, ciorbita de vacuta si niste vin... fiert sau crud :)

webmaster23 [29.08.14 15:21:34] »

Completat în titlu și numele restaurantului, pentru ușurarea căutării de către alți useri.

webmaster23 [29.08.14 15:25:39] »

O mâncare bună merge întotdeauna acompaniată de o muzică bună !

papone [29.08.14 16:37:11] »

@webmaster23: multumesc pt completarea in titlu!

in ceea ce priveste melodia, dau eu o bere! as vrea sa merg intr-o "carciuma" si sa cante asa ceva, dar sunt atat de rare...

webmaster23 [29.08.14 16:40:26] »

@papone: Mulțam pentru berea virtuală!

Există asemenea localuri în... Budapesta! Am fost în urmă cu mai mult timp într-un astfel de local... Și am avut norocul/șansa să dau peste niște virtuozi ai arcușului și al țambalului! Prosit! hai că mă duc să iau berea aia...

arru [29.08.14 16:48:50] »

Wooow... mi-ai facut asa o pofta, ca zau as da o fuga pana acolo Chiar daca nu se aude muzica de mai sus

Multumesc de informatie, chiar nu auzisem de acest restaurant. La cat de bine ai descris mancarurile, am inceput si fac planuri de plecare

iulian68 [29.08.14 17:05:02] »

@papone: acum ai inteles de ce am mers si noi, de trei ori in doua zile acolo? Ca l-am descoperit abia spre final... (

papone [29.08.14 17:46:27] »

multumesc! eu chiar il consider prima optiune de oricate ori ma aflu in zona sau nu neaparat. ma simt foarte bine acolo si nu cred ca as ezita vreodata, foame fiindu-mi, sa dau o fuga pana in sinaia numai pentru a manca la ei.

iulian68 [29.08.14 19:02:44] »

@papone: subscriu optiunii tale, si ori de cate ori voi ajunge la New Montana (pt ca acolo mi se pare cel mai ok) acolo voi merge sa mananc. doar ca va trebui sa iau taxiul... Ai gustat palinca? Nu? Pacat!

papone [29.08.14 23:00:59] »

@iulian68: daca nu am scris de palinca, este doar pt ca am uitat si imi cer public iertare! chiar am gustat-o!!! in orice restaurant ajung, incerc mereu tuica casei sau palinca, in functie de ce au.

si de ce trebuia sa-mi aduci tu aminte acum de palinca lor? nu sufeream eu destul???

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [30.08.14 02:19:35] »

@iulian68:

doar ca va trebui sa iau taxiul...

Nu-i obligatoriu. Există o scurtătură, undeva de pe Aosta (după vila TUI) se fac spre stînga niște/, mai multe scări (e destul de întortocheat), care te scot cumva (urci, desigur) pe lângă un edificiu /muzeu/bibliotecă-nu mai știu exact ce era... de acolo mai ai foarte puțin... Poate vreodată experimentăm împreună... Ei, nu-i chiar ușor, dar e muult mai scurt... am făcut traseul ăsta acum vreo doi ani... sper că nu s-a schimbat ceva...

iulian68 [30.08.14 06:40:45] »

@johnnyredlabel: pai doar impreuna m-as incumeta... la cum ai spus ca e de intortocheat, daca mai pui si doua paharele... dormim pe scari!

sunflower [30.08.14 08:46:48] »

@papone: Incercati restaurantul Tempo Tg Mures, in weekend, e acolo o atmosfera desprinsa parca din povestile trecutului, mese pline, oameni care mananca, rad, beau, glumesc, danseaza, se simt bine, cupluri si grupuri de prieteni de diferite varste si mai ales... taraful unguresc!!! Wops, am uitat mancarea... absolut delicioasa!! E un loc cum eu nu am mai intalnit altul!!!

arru, iulian68, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: