ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2014
ÎNSCRIS: 03.02.13
JUL-2014

Budva, o simfonie la țărm de mare

Ideea unui concediu în Muntenegru a încolțit în urmă cu 2-3 ani când un coleg de-al meu, după o săptămână petrecută aici, ne-a sfătuit: mergeți acum, până nu se scumpește ca-n Croația! Merită! Am văzut, tot atunci, și câteva poze cu marea de lângă munte... și am rămas cu gandul... și gândul s-a transformat în realitate în vara aceastui an.

În jurul acestei idei s-a creat întreg traseul concediului nostru.

Am ales Budva pentru că am aflat de la voi că este inima litoralului muntenegrean, că este cea mai animată stațiune, că are o veche cetate care merită explorata și pentru că știam că vom găsi, așa cum văzusem și în poze, un țărm de mare lipit de coasta unui munte.

Ceea ce am descoperit a reușit totuși să ne surprindă: marea Adriatică e acolo și totuși cu greu poți găsi câte-o plajă abia încolțită pe lângă pereții abrupți ai munților muntenegreni!

Chiar de-a lungul orașului și falezei e o plajă destul de îngustă dar destul de lungă, încadrată în lateral de luxosul port plin de iahturi și bărci cu motor, care mai de care mai frumoase și mai strălucitoare, cu nume exotice, ce te fac să visezi si... sa treci mai departe (adică să-ți vezi de lungul nasului și al plăpumii). De partea cealaltă a falezei întâlnim multe restaurante și terase îmbietoare, unele dintre ele prelungindu-se spre malul mării, pentru un plus de romantism și visare...

Plaja Mogren, aflată în prelungirea vechii cetăți și la care se ajunge străbătând un fel de ponoton amenajat de-a lungul muntelui, de unde poți admira și sculptura "€œDansatoarea” ce întruchipează o veche legendă a locului, este împărțită în două printr-un mic tunel în munte. Are nisipul mare și zgrunțuros, greu de suportat fără papucii speciali iar intrarea în mare este destul de abruptă și are pietre deloc prietenoase cu picioarele noastre. Însă drumul până aici și așezarea la umbra muntelui ușor aplecat, un munte spectaculos cu roci așezate în felii succesive, o face destul de specială și căutată. O bună parte din plajă este dotată cu umbrele și șezlonguri iar cea rămasă se poate folosi după bunul plac al celor care nu vor să plătească în plus și își așează prosoapele direct pe nisip.

La capătul celei de-a doua plaje este o bucată de țărm plină cu pietre mari ce pot fi cucerite relativ ușor, pentru un plus de priveliște asupra golfului ce adăpostește acest refugiu al oamenilor îndrăgostiți de apă și soare.

O mică-mică plajă am descoperit într-o după-amaiza de hoinăreală prin cetate: una din porțile acesteia dau chiar spre mare și acolo se află un colțisor de loc neted cu nisip și un bar cu șezlonguri proprii. Bun pentru o baie scurtă, o bere sau o cafea, cu ochii zăbovind spre mare, la umbra cetății cu ziduri răcoroase.

Vechea cetate este splendidă: îngustele alei pietruite te îndeamnă la plimbare, cafenele și terase la tot pasul abia așteaptă să le calci pragul, micuțe boutiq-uri cu haine sau cu suveniruri îți ispitesc ochiul cu vitrine colorate... e aici un alt fel de ritm al timpului în care uiți de griji și ceasornic și te poți lăsa pradă răsfățului. Am vizitat cetatea și la miezul zilei, când soarele te alungă, nisipul arde și ne-am găsit adăpost aici... dar și la ceas de seară când se aprind felinarele pe străzi luminând feeric și misterios zidurile vechi.

Așadar Budva e un loc sub soare ce trebuie văzut măcar o data în viață, pentru că poți alterna plaja cu plimbările prin această cetate sau poți alege una din numeroasele oferte de excursii pe care le veți întâlni la tot pasul.

Trimis de kiwivik in 27.08.14 11:02:48
Validat / Publicat: 27.08.14 12:23:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 4491 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kiwivik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 cetatea veche in departare

[23.09.14 18:20:15]

Superbe imagini!

kiwivikAUTOR REVIEW
[23.09.14 21:50:27]

@danette: Multumesc! Sper ca ti-au trezit si interesul de-a ajunge acolo!

[24.09.14 18:28:16]

@kiwivik: bineinteles, primul gand a fost de vedem si noi acele locuri deosebite! am observat ca ai (ati) avut o slabiciune pentru spatiul ex-iugoslav! la anul ne dorim si noi Serbia si Muntenegru!

kiwivikAUTOR REVIEW
[25.09.14 10:37:50]

@danette - Da, am facut un circuit Serbia-Muntenegru- de aici o vizita scurta in Dubrovnic (deci am bifat si Croatia) - Albania- traversare Macedonia- Bulgaria cu popas de-o noapte si acasa! Am fost exporatori, ca sa zic asa, dar a meritat. Am vazut locuri inedite si frumoase!

[25.09.14 10:59:42]

@kiwivik - superb circuit! de invidiat si... urmat!

Vacante minunate in continuare!

danette, kiwivik
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budva: