ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2014
ÎNSCRIS: 30.07.12
STATUS: PARTENER
AUG-2014

Descoperă Kavala și împrejurimile

Kavala ... nu e Kulata :)

“-Ce lac aşa mare o fi ăstă? La venire nu l-am văzut! (eu)

- Nu e lac, e marea. (sotul)

- Ce mare? De la Salonic nu trebuia să mai vedem marea.

- Ba e marea. Am citit eu că de la Kavala se ia feriboat-ul spre Thassos.

- Thassos? Ce să căutăm noi spre Thassos? ... Era Kulata, nu Kavala. “

Cam aşa decurgea discuţia dintre mine si soţ pe drumul de întoarcere din primul concediu petrecut in Grecia (2012). După ce ne-am informat ce şi cum, am plecat la drum cu o listă a marilor localităţi ce care le aveam de străbătut, cu ceva hărţi scoase de pe net şi un GPS cu hărţi foarte vechi, care vroia doar prin oraş. La drumul spre Grecia a fost Ok. Ne-am luat după indicatoare căci GPS-ul vroia prin Salonic. La întoarcere însă... e altă poveste. GPS-ul striga să o luăm la dreapta iar noi nu şi nu. Tot înainte după indicatorul Kavala – Bulgaria. În mintea noastră Kavala era Kulata. Până la urmă ne-am dat seama că am greşit, dar am spus că asta e, o luăm pe aici. Uite aşa am vazut noi pentru prima dată Kavala, de la distanţă, de pe autostradă.

Cum ne-a plăcut ce am văzut de la distanţa am spus să vedem şi de aproape. Anul ăsta ne-am rezervat 2-3 ore pentru Kavala. Am văzut vechiul oraş, apeductul, am vizitat cetatea şi am luat masa la o tavernă în port. Pe drum am văzut câteva biserici frumoase, dar pe care nu le-am vizitat.

Kavala este un oraş frumos, cu străzi înguste, cu zone verzi si cu alee de promenadă pe malul mării.

Priveliştea de sus de la cetate este foarte frumoasă. Tot aici am vazut nişte case foarte frumoase cu grădini superbe.

În drumul nostru am întâlnit multe patiserii cu plăcinte diverse, fierbinţi, foarte gustoase.

Nu am zăbovit prea mult în oraş fiind doar în trecere, dar acesta ne-a lăsat impresia unui oraş curat, bine îngrijit, cu oameni prietenoşi.

Trimis de Denisa13 in 26.08.14 17:39:47
Validat / Publicat: 26.08.14 19:20:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

flaviana77 [27.08.14 10:12:00] »

Kavala este un oras superb, mi-a ramas in suflet si imi pare rau ca nu am apucat sa vad acest oras asa cum mi-as fi dorit.

nu am ajuns nici la cetate pentru ca timpul petrecut in Kavala a fost foarte scurt si imi pare rau ca nu este promovat acest oras asa cum ar merita, este o superbitate.

santo [25.05.16 18:27:06] »

Orasul este foarte frumos. Interesant este si spectacolul plecarii barcilor de pescuit, seara si intoarcerea lor dimineata, insotite de ''valuri'' de pescarusi dornici sa mai inghita un peste.

calatorul [11.08.16 14:51:06] »

@stefan. cristina - Simpatica intamplare, frumoasa relatare, desigur ca orasul merita vazut cu prisosinta.

calatorul, flaviana77, santo