ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2014
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 25.08.14
AUG-2014

Am fost daţi afară

Auziţi, ştiţi ceva? IA STRÎNGEŢI-VĂ DUMNEAVOASTRĂ BAGAJELE ŞI MERGEŢI ÎN ALTĂ PARTE! HAI, VALEA PRAHOVEI E PLINĂ DE PENSIUNI, EU N-AM NEVOIE DE AŞA CEVA!

Mă opresc trăznită şi îl întreb, încă sperînd că are el un umor mai ciudat: ”Dumneavoastră vorbiţi serios???”

Da, îmi confirmă că vorbeşte serios.

Mă umflă un roşu în faţa ochilor, îi spun că nu plec nicăieri, zic, absolut năucită că voi chema poliţia (right) şi îl invit în apartament ca să discutăm. Urmează vreun sfert de oră de parlamentări în care eu încerc să îi explic de nenumărate ori cum că:

Afară sunt 12 grade la prinz. Noi venim de la MARE, de la 40 de grade. Aici e MUNTE. Noi nu ştim cît de rece e la munte cînd e rece. Că nu vrem să dea drumul la centrală. Că nouă ne ajung 20-21 de grade la interior şi vreau doar o asigurare, ceva, că la interior sunt 20-21 de grade, asigurare venită de la un om care trăieşte acolo şi ştie că ploaia va dura 1-2 zile şi că nu se face mai frig de atît, nu în perioada asta a anului.

Inutil efort.

Domnul deja se hotărise. Aşa că am mai auzit din nou cum:

La el sunt 25 de grade Celsius înăuntru (dacă mai are vreo importanţă, termometrul lui din living arăta 21, dar na). Că e cod portocaliu de caniculă şi el/ei se sufocă de cald (era cod galben de ploaie). Că sunt ”lipsită de logică”. Că el s-a săturat de ăştia care ”o ard în Red Bull la mare şi apoi vin la el şi îi cer să pornească centrala” (ăştia care o ard în Red Bull la mare eram eu, soţul meu şi cei trei copii ai mei: gemenii de 7 ani şi fetiţa de 3). Şi… da… că el e ORGOLIOS şi că nu suportă să fie batjocorit (eu îl batjocorisem cînd îl întrebasem obraznic ”care e treaba cu regimul termic la dumneavoastră”).

Detalii pe larg, aici: sinziana.ro/omul-bun-si-omul-verde-crud.

Trimis de sinzi in 25.08.14 14:04:54
Validat / Publicat: 25.08.14 16:02:58

VIZUALIZĂRI: 2988 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sinzi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.08.14 16:00:23]

@sinzi, bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Te aşteptăm şi cu alte impresii, sperăm mai fericite, din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați efectiv la această unitate.

[25.08.14 16:52:49]

@webmasterX: Vă mulţumesc, voi reveni în curînd cu impresiile fericite, de data asta, de la pensiunea la care am reuşit, totuşi, să ne cazăm

verdecrud
[26.08.14 11:40:21]

Buna ziua,

Replica noastra se adreseaza doar cititorilor, nu dorim sa dam un raspuns sau sa avem un dialog cu semnatara comentariului de mai sus.

W-endul din 15-17 august a fost perioda cea mai calduroasa a acestei verii (temperaturi de peste 35 grade), cred ca toata lumea isi aminteste cu usurinta.

Reactia noastra a fost cat se poate de corecta cu o persoana care cerea un lucru imposibil…sa caute alta locatie care ofera acest serviciu…au parasit pensiunea din proprie initiativa si nu au fost dati afara.

Reactia noastra a fost de nedumerire totala si putin vocala, penibilul situatiei fiind evident.

Cazarea s-a facut la 8:30 dimineata nu la 11-12, iar dorinta noastra a fost sa intrerupem cat mai urgent strigatele doamnei care repeta forte tare, obsesiv, ca-i este frig, in timp ce toti oaspetii nostri la acea ora dormeau.

Termometrul din livingul pensiunii arata 22 de grade deoarece am deschis usile de la 6 dimineata tocmai pt a racori ambientul.

Cei 3 copii ai doamnei erau intr-o stare deplorabila, speriati, murdari si neodihniti, se ghicea cu usurinta ca veneau din Vama-Veche.

Sotul incerca sa o pondereze si sa aplaneze situatia insa a fost depasit de situatie si a trebuit sa se supuna dorintei doamnei de a cauta o alta pensiune care incalzea camerele.

Nimeni niciodata nu a suferit de frig in pensiunea noastra.

Centrala care deserveste locatia are 120KW si este optimizata pt. temperaturi invernale, imposibil de pus in functiune vara deoarece nu ar putea dispersa caldura…urmarile fiind lesne de inteles.

Nu am putut gestiona civilizat situatia din cauza doamnei care se manifesta violent si total anormal.

NB verdecrud este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][3 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
[26.08.14 17:31:14]

@sinzi: Păi, dragi cititori, ca să respect dorinţa domnului Dan de a nu mă adresa dumnealui, nu e nevoie să mă credeţi pe mine.

Aici e articolul referitor la weekendul cu pricina de la Realitatea: realitatea.net/sunt-sanse ... le_1504939.html

Aici este temperatura înregistrată în data de 17 august, pe intervale orare, staţia meteo Sibiu (care, sigur, nu e Râşnov, nici Braşov, dar sigur nu e în capătul celălalt de lume şi e o informaţie oficială de pe site-ul ANM):

meteoromania.ro/anm/?page_id=640

Şi vă dau o temă de gîndire, stimaţi cititori şi turişti: dacă domnul Dan a perceput greşit temperatura ambientală în acea zi, oare ce altceva a mai perceput greşit?

[26.08.14 19:02:02]

@verdecrud: Domnule Dan, va scrie sotul.

Da, am incercat sa aplanez conflictul, pentru binele ambelor parti. Dumneavoastra ati fost la fel de intransigent ca si sotia mea, nu am putut sa vorbesc nici eu, nici ea ”peste” dumneavoastra. Ati subliniat de multe ori ca nu aveti cu cine discuta, ca nu avem logica, etc. Diferenta intre noi si dumneavoastra era ca NOI eram CLIENTII. Nu mi se pare normal sa fim noi mai rezervati si mai lipsiti de drepturi decat furnizorul de servicii.

Dar am inteles, la dumneavoastra in pensiune noi nu aveam drepturi, cum s-a exprimat doamna pe scari, fara sa o fi intrebat nimeni nimic, in timp ce noi plecam.

Sigur ca NOI am ales sa plecam, dupa ce ne-ati spus textual de doua ori ca putem sa ne facem bagajele sa plecam. De altfel o data a fost vorba de un indemn CLAR. Am fi fost nebuni sa mai ramanem

De altfel, nu vad sa disputati faptul ca NU AM CERUT caldura, ati reactionat exagerat, lucru pe care il recunoasteti voalat, pentru ca nu e asa, sunteti un orgolios auto-declarat.

Nu vreau sa intru in detalii despre cat de murdari erau copiii mei, sau cat de speriati. Mi se pare lipsit de tact sa duceti discutia aici, poate ca din lipsa de argumente.

Lasati detaliile astea si starea lor in grija mea, sunt copiii mei. Erau ”murdari” de nisip, venisem de pe plaja, cum v-am si spus, ne-a prins furtuna acolo si am strans cortul pe la 4-5 dimineata.

Despre temperaturi, nu mai am nevoie sa zic nimic, eu am privit termometrul exterior din masina cum a scazut pana la 11-12 grade in timp ce ajungeam spre pensiune (incepand cu DN1 cred).

Despre ora, ori nu tineti minte, ori nu stiu. De altfel nici nu a fost asta in discutie, nu vad relevanta, dar pe la 8 jumate eram, cred, pe centura Bucurestiului, avand in vedere ca de la 5 jumate la 6 jumate am dormit intr-un Luk Oil de pe autostrada soarelui. 8:30 nu avea cum sa fie. O fi fost 10:30-11, nu 12. Irelevant.

Sotia nu a precizat ca inainte sa scrie articolul respectiv am citit toate comentariile, pozitive si negative de pe acest site, care tin de pensiunea dumneavoastra. Surpriza, v-am regasit stilul in toate comentariile negative, deci eu nu ma mir de nimic.

Lucru sesizat si de altii.

Ca sa vezi coincidenta...

Altfel, mult succes in afaceri. Aveti nevoie.

[03.09.14 14:43:39]

Cred ca este corect sa nu uitam cateva reguli de elementara civilizatie, care by default trebuie urmate daca dorim sa fim tratati civilizat, la randul nostru. Pentru ca nu-i asa, asteptari avem toti dar de multe ori omitem sa avem grija si ce oferim...

- nu se intra urland, la ore matinale intr-o pensiune unde ceilalti dorm, pentru ca au venit acolo sa se odihneasca.

- nu se repeta urland obsesiv, "am venit de la mare". In principiu, toti cei cazati au inteles de la primul racnet, cand au sarit din pat, acest lucru.

- nu se vine la munte, la ore matinale, indiferent de anotimp, in maieu si pantaloni scurti. Pentru ca nu-i asa, toti stim, la munte, indiferent de anotimp, dimineata si seara este in cel mai bun caz, racoare. In cel mai naspa, ger de crapa pietrele.

- nu se lasa copiii sa urle si sa alerge in voie, intr-o locatie unde alti oameni au platit sa se odihneasca si sa se bucure de liniste. Nicidecum sa sara din pat la 8 dimineata in urlete si amenintari.

In urma sejururilor petrecute la aceasta pensiune impreuna cu familia mea, imi pot exprima inca o data, aici, propria parere: aceasta pensiune este o pensiune de nisa. Este pentru oameni care isi doresc liniste si odihna, tihna si pace. NU am intalnit niciodata pana acum oaspeti care sa urle, sa ii deranjeze pe ceilalti, sa faca petreceri monstru sau pur si simplu sa isi bata joc de ceilalti cazati prin comportamentul lor. Din ceea ce am observat, este un loc unde fiecare il respecta pe celalalt pentru a se bucura in egala masura de liniste.

Intr-adevar, sunt suficiente pensiuni pe Valea Prahovei unde cei care simt nevoia se pot manifesta in voie, fara limite si fara reguli, pentru ca doar platesc, nu? ...

[03.09.14 14:58:26]

@carladominique: Am senzația că ați răspuns altcuiva. Eu sigur nu am copii care urlă și zbiară, nici care alerge în voie la opt dimineața, imediat ce au sărit din pat în urlete și amenințări. Vă atrag atenția că noi NU am apucat să fim cazați acolo, deci nu avea nimeni cum să sară din pat la opt dimineața, cu atît mai mult cu cît am ajuns la 11 dimineața la pensiune, în nici un caz la 8.

Așa că, urletele și amenințările în care s-au trezit copiii și au sărit din pat la opt dimineața, probabil aparțineau altcuiva.

Însă pot fi de acord cu dumneavoastră că este o pensiune de nișă. O nișă teribil de îngustă. (SPER!!!) Și nu, nu e nișa oamenilor civilizați.

[03.09.14 17:46:47]

@sinzi: Distinsa doamna, nu am raspuns nimanui si cu siguranta nu m-am adresat dumneavoastra. Mi-am expus un punct de vedere.

In orice caz, in aceeasi linie generica in care mi-am expus punctul de vedere, imi reamintesc mie insami faptul ca s-a demonstrat deja si psihologic si matematic faptul ca cine se scuza mai mult se acuza...

End of topic.

[04.09.14 08:11:42]

@carladominique: Stimate Domnule/Stimată Doamnă,

Ecoul a fost scris la postarea mea, așa că, desigur, am răspuns.

Din nou, bănuiesc că e o neînțelegere la mijloc.

Mi-am recitit răspunsul și nu am găsit acolo nici o scuză.

Nu am intenționat să mă scuz și, cu sinceritate, cred că am reușit să NU mă scuz; nu consider că am avut pentru ce să mă scuz. Dimpotrivă.

Cît despre psihologic și matematic aș putea să intru destul de academic în detalii pe această temă și folosind instrumente specifice matematicii și psihologiei, care îmi sunt familiare, prin formarea pe care o am.

Gigi Bigi
[29.06.15 21:38:12]

@verdecrud -

Nu s-ar fi ajuns aici daca administratorul ar fi fost intelegator si ar fi adus un radiator.

Oamenii erau obositi si din cauza acesta puteau sa aiba frisoane chiar daca erau 25 de grade in camera. Oboseala creaza si stare de nervozitate care ar fi trecut dupa 3-4 ore de somn, lucru care nu s-a intamplat din ambitia administratorului. Ce a vrut dansul sa demonstreze? ca el este seful? asta o stia toata lumea dar probabil avea nevoie de confirmare. Dupa iesirea agresiva a administratorului (Red Bull si altele) cred ca nu numai familia infrigurata era obosita, fara suparare.

Daca afara erau 12-15 grade cu greu pot sa cred ca in pensiune erau 21-22.

Pensiunea ar trebui sa vada lucrurile prin prisma CLIENTULUI care este obosit, are trei copii dupa el si nu are chef de demonstratiile de forta ale patronilor de Romania si nici de bufeurile acestora.

Cred ca familia care a solicitat caldura nu era un pericol pt linistea pensiunii pt ca nu corespundea profilului: cei veniti in "gasca"- mai multe familii, amatori de carne la gratar, masculi glumeti si zgomotosi (cu burta de obicei si sapca lasata pe spate) ca sa impresioneze femelele din grup care rad batand din palme de bancurile lor rusesti. Nu cred ca ar fi fost un pericol nici pt bugetul pensiunii in caz ca li se dadea un radiator electric.

Totul s-ar fi rezolvat cu un minim de bunavointa si mai ales INTELEGERE din partea pensiunii.

Sa faci turism nu cred este usor deloc dar inainte de toate trebuie sa ai intelegere.

Interesul oricarui patron nu cred ca este acela de a gonii clientii, mai ales in era internetului care face cunoscuta o asemenea isprava peste tot in tara si in lume cu un click de mouse. Eu personal caut recenziile negative ale unitatilor de cazare cand aleg sa plec undeva pt ca acestea arata de obicei punctele slabe ale unitatii.

[30.06.15 18:24:02]

@Gigi Bigi - Pot vorbi doar despre ceea ce am vazut eu de cate ori am stat la aceasta pensiune si in mod sigur nu am vazut profilul pe care il descrieti dumneavoastra, din fericire In rest, probabil ca depinde de politica fiecarui proprietar de pensiune si de regulile pe care le are, iar daca una dintre reguli este sa nu accepte persoane care prin comportament si limbaj deranjeaza alti oaspeti cazati deja, presupun ca prefera sa piarda bani (decat, de exemplu, sa dea un radiator si sa isi incalce regula). Cel putin eu asa as face

carladominique, Gigi Bigi, sinzi, verdecrud
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Verde Crud [Cheile Râşnoavei]: