ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2009
JUL-2006

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Sorrento - stanca roscata

Roberto Murolo - "La Fata di Amalfi"

Aveam intalnire cu autocarul la Sorrento, dupa ce vizitasem insula Capri. Plaja de coasta este sapata in stancile roscate care se ridica vertical din mare pe latura vestica a peninsulei. Vezuviul e in stanga, iar in fata se vede muntele Faito de cca 900 m inaltime.

Orasul are stradute inguste si biserici interesante. Terenul este destul de plat si pe aici trece linia ferata Circumvesuviana, care are statii la Herculaneum si Pompei. Ne-am cazat la Hotel Panorama Palace, foarte elegant, cu personal placut si mancare buna, de unde privelistea asupra portului este superba. Orasul gazduia un festival al pizzei, asa ca distractia a venit de la sine. Muzica, dans, bere, dupa ce am coborat spre faleza Marina Grande un mare numar de trepte in zig-zag (nu le-am numarat).

Pot fi vizitate Museo Correale di Terranova, cu o gradina foarte frumoasa, cu o colectie de picturi, arta decorativa si portelan. La Capo di Sorrento se afla Baia reginei Ioana, locul este incantator.

Trimis de mcosmin in 07.12.09 11:30:03

VIZUALIZĂRI: 4062 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mcosmin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Construit pe stanca
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -50 PMA (din 1 vot)

Dragoș_MD
    [08.12.09 01:13:32]

Cea mai vestită canţonetă... aici si aici

Oricum acolo e patria canţonetelor. Am fost acolo acum vreo 15 ani in urmă... e o privelişte minunata, un perete practic vertical de stancă cu case clădite unele peste altele, pe fiecare colţ de piatră, cornişă sau mică platformă.

In loc de plaje, din loc in loc sunt construite pontoane deasupra apei.

Am vizitat şi o manufactura de mic mobilier sculptat, cu intarsii (unele din sidef). Multă migală şi artă, un arpegiu de artă manuală. Totul acoperit cu un strat de lac natural care ar rivaliza cu orice răşină de acoperit parchetul folosită pe la noi in aceleaşi scopuri in prezent... De fapt, nenea ăia aveau mai mult ca sigur inţelegere cu agenţia care organiza turul cu autocarul... dar nu mi-a părut rău. Nu era musai sa cumperi ceva, nici nu s-au intins ore in şir acolo să pierdem vremea. Doar cat sa-şi arate meşteşugul, să se laude cu produsele finite şi să ia (dacă e cazul) ceva comenzi.

Dar mie personal mi-a plăcut mai mult vederea asupra oraşului pe care am avut-o dintr-o parcare unde autocarul a tras pentru 10 minute, sa avem timp să admirăm şi să facem cateva poze. Din păcate, tot ce am pozat atunci este pe film de 16mm, nimic digitizat.

Dar cum pe acolo era practic imposibil să treacă 2 autocare unul pe langă altul, a trebuit să ne urcam in maşină şi să plecăm...

Mi-a mai plăcut şi cum se vedea tot golful Neapole, cu portul oraşului in depărtare şi cu o mulţime de nave mişunand parca fără vreun rost pe tot intinsul mării.

Insă cum nu acesta era ţinta excursiei, ci Pompeiul, vizita s-a incheiat cam cu atat... mi-au mai rămas in minte şi livezile de măslini care străjuiau de-a stanga şi de-a dreapta drumul.

mcosminAUTOR REVIEW
    [08.12.09 10:37:23]

Este extraordinar cum se asaza amintirile dupa cativa ani. Imediat dupa ce am vizitat locul eram debusolat, parca totul era haotic si nu reuseam sa punem cap la cap firul evenimentelor. Dupa aceea totul ne-a venit in minte firesc si ne-am bucurat ca... AmFostAcolo. A fost extraordinar sa putem cuprinde cu privirea de sus toata faleza, sa putem cutreiera stradutele inguste, cu constructii infipte in stanca.

Cristian_h*
    [10.12.09 22:25:46]

Cosmin vad ca ai punctat tot ce are mai frumos aceasta tara , felicitari!

webmasterXY*
    [10.12.09 22:37:21]

Sa ne plimbam virtual pe faleza Marina Grande ascultand melodia propusa de Cristian.

Cristian_h*, Dragoș_MD, mcosmin
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Salerno: