ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2014
ÎNSCRIS: 25.01.12
AUG-2014
2 AD. + 2 COPII

Felicitari Dobrotitsa!

Imi incep acest review cu o intrebare: Oare cand va ajunge si turismul nostru sa fie la nivelul Bulgariei? Statiunea, oamenii, serviciile sunt de o calitate cum rar gasesti la noi. Singurul regret aici este ca nu stai mai mult.

Alegerea Hotelului Dobrotitsa am facut-o datorita acestui site si pot spune c-a fost alegerea perfecta pentru familia mea., ba poate chiar mai bine decat ma asteptam...

Am ales sa trecem vama la bulgari prin vama de la Negru Voda in ideea ca e mai liber drumul (si chiar asa a fost) doar ca mi s-a parut usor saracacioasa: toaleta infecta iar tipa de la casa de schimb nu stia o iota nici de engleza nici de romana... a lucra in vama cunoasterea limbii engleze mi se pare un “must have”, dar probabil ca fiind aproape de granita cu Romania, se merge si acolo dupa principiul “las-o ca merge si asa... ” insa noi nu ne-am descumpanit si abia asteptam sa ajungem la hotel.

Aici am gasit un domn la receptie care vorbea lb.romana si cu o mica atentie l-am rugat sa ne dea o camera in B sau C si am primit camera 130 in C. Camera, asa cum o vedeti in toate pozele, obisnuita dar destul de incapatoare pentru o familie cu 2 copii, un mini frigider si o baie chiar marisoara. Camera avea vedere la parc iar in zare parea sa se vada marea; probabil ca de la etajele superioare chiar se vede marea. Iar eu plecand de acasa cu ideea sa vad marea din balcon, mi-am spus sa incerc sa transmit acest gand celor de la receptie si daca e posibil bine daca nu, no problem. Credeti-ma ca oamenii chiar au incercat si in prima si a doua zi sa ne mute, oferindu-ne o data o camera in A (pe la etajul 3 cu vedere la piscina si mare dar fix deasupra bucatariei) si o data in B (cand oricum renuntasem la idee ca ne obisnuisem – dar n-apucasem sa le transmit si lor asta – si chiar ne placea acolo). Insa pentru acest gest o mare bulina alba.

Camerista din corpul C o doamna super draguta, care pe langa faptul ca mereu ne zambea si chiar incerca sa comunice cu noi si mai ales cu fetele (probabil ii erau dragi), ca ne saluta si ne facea cu mana de fiecare data cand ne vedea, ca ne-a schimbat si lenjeria in sejurul nostru, cel mai important a fost faptul ca mereu cand veneam de la plaja prosoapele (mereu schimbate) prindeau viata transformandu-le in lebada, crocodil, elefant, floare... fetele noastre de-abia asteptau sa vada ce animalut le asteapta in camera... cum sa nu-i lasi cu drag un mic bacsis;).

Echipa de animatie a fost super... tinerii astia chiar stiau sa faca atmosfera atat la piscina cat si pe plaja si mai ales sa te faca sa te simti bine, indiferent de nationalitate, vorbeau destul de bine engleza, ba unii rupeau si un pic de romana in conversatia cu tine, pentru ca mesajele transmise erau oricum in 3 limbi: bulgara/rusa, engleza si romana.

Oaspatarii si bucatarii f. prompti la tot ce misca in restaurant: parca era un furnicar: unii debarasau, altii aduceau la loc tacamuri si farfurii curate, altii umpleau tavile goale...

Mancarea... chiar n-ai cum sa nu gasesti ceva care sa nu-ti placa... daca nu-ti place mancarea de la restaurant (unde trebuie sa recunosc ca se cam repeta), ai mereu snack bar-ul de la piscina (asta le e marea lor salvare in ceea ce priveste mncarea) unde gasesti in fiecare dimineata: clatite si gauffre, dupa-amiaza, cartofi prajiti, dovlecei, ceapa calite si carne la gratar din belsug: pulpe, ceafa, costite, iar seara nu lipseau scoicile, crevetii, sau pestele si din nou carne si legume la gratar. Fructele si branzeturile de tot felul nu lipseau de la nici o masa. Inghetata la discretie.

Bautura... niste sucuri de care nu m-am atins (pentru ca de obicei nu consumam decat sucuri facute in casa si doar apa), berea ok, coktail-uri cu martini, vermut, lichior de menta, vin alb si rosu ok, etc, sampanie daca cereai.

Au avut si o seara festiva, pentru turisti, cu formatie care a cantat live si mancare mai deosebita decat in celelalte seri.

Si statiunea e cu mult deasupra litoralului romanesc: n-auzi “ia porumbul” sau “piatra de baie” sau mai stiu eu ce. Este eleganta si linistita... nici suvenirurile nu sunt kitchuroase ca la noi...

Predomina turistii bulgari, rusi (mai ales moldoveni) si romani, abia daca am auzit 2 familii de francezi (asa cum intelesesem eu din review-urile trecute). Un singur incident a fost neplacut: pe plaja vin unii de isi lasa prosoapele dimineata pe la 6.00 si revin pe la 9... insa staff-ul de pe plaja le impacheteaza frumusel daca nu-i nimeni la sezlong si le pune tocmai in spate si bineinteles ca o romanca s-a suparat si chiar certat cu cei care au indraznit sa le ocupe sezlongul LOR si sa le arunce prososapele (cum credeau ei). Dar probabil ca ulterior s-au lamurit si ei care e regula acolo si o vor aplica.

In schimb trebuie sa va povestesc cateva intamplari care ar face orice turist sa revina la acest hotel: intr-o dimineata bucatarul de la pool bar a intrebat-o pe fetita mea cea mare (in engleza) daca ar vrea sa faca si ea o clatita (desi erau vreo 6-7 turisti care asteptau). A venit, a luat-o dupa tejghea, i-a pus tichia de bucatar si au facut impreuna 2 clatite. I-am multumit, ne-am luat portia de clatite (fara sa ne gandim sa le asteptam si pe cele facute de ea) si am plecat la masa... insa dupa vreo 5 minute apare bucatarasul nostru cu farfuria cu clatite si ciocolata langa ele spunand ca sunt clatitele facute de ea... am ramas uimita, vorba aia fara sa-i spun, fara sa-i dau bacsis... Si povestea s-a repetat intr-o seara si sotului meu care a asteptat el cat a asteptat pentru niste cartofi prajiti si a luat doar cabanosii si a plecat, insa de data aceasta alt bucatar, a venit si i-a adus farfuria cu cabanosi, el crezand ca asta-si dorea si fiind pe punctul sa se intoarca si sa-i aduca cartofii multi doriti la care sotul i-a spus sa nu se deranjeze ca vine el sa-i ia, urmandu-l pana la snack bar... asta inseamna sa fii orientat catre turist... unde s-ar intampla la noi la mare asta...

Per total un mare 10 are Dobrotitsa. Staff-ul de aici (de la doamnele de serviciu pana la manager) chiar isi da interesul sa te faca sa te simti bine lasand impresia ca lor chiar le place ce fac si ca centrul universului suntem noi turistii... e ciudat sa mi se para deosebit ceea ce ar trebui sa fie normal oriunde in lumea asta... oricum, eu pot spune adio litoral romanesc!

Trimis de biateo in 25.08.14 10:12:26
Validat / Publicat: 25.08.14 10:46:37

VIZUALIZĂRI: 2773 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (biateo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 camerista care facea animalute din prosoape

tm67bru
    [25.08.14 10:51:25]

Excelent, tonic review!

Oameni care ştiu să zâmbească şi să se relaxeze în concediu, ce mai -- şi nu porniţi că caute fire de praf prin cine ştie ce-ascunse cotloane -- ce mai!

Şi-un aviz to... whom-it-may-concern: fiţele dăunează GRAV vacanţei!

ela75
    [25.08.14 14:41:31]

@biateo: Cand ati luat biletele?

valeria2012
    [25.08.14 19:51:07]

felicitari, atat pt vacanta reusita cat si pt felul in care vedeti lucrurile, cu multa detasare si candoare, cel putin asta mi-au transmis mie cele scrise de dvs.

[25.08.14 21:12:13]

@ela75: biletele au fost luate cu early booking, in martie, de la o agentie locala.

[25.08.14 21:57:31]

@tm67bru: bine spus... gandurile pozitive atrag evenimente fericite...

[25.08.14 22:00:57]

@valeria2012: multumim! noi chiar ne-am simtit neasteptat de bine si ma bucur ca randurile scrise au transmis exact emotia detectata de tine

Zoazore
    [25.08.14 22:06:57]

@biateo: Si chiar o transmit! Simplitate si eleganta, buna dispozitie si... vacanta! Emotii pozitive!

Ce bine ca lumea a invatat sa zambeasca!

Vacante frumoase!

@tm67bru: super avertismentul! Macar de s-ar tine seama de el!

loredanna
    [07.01.15 23:32:29]

Buna! As dori sa stiu cum sunt pozitionate camerele pt a o cere pe cea mai potrivita. Din cate am inteles corpul C are camerele orientate spre spatiul de joaca cu o corabie. Gresesc? Care corp are camerele orientate spre piscina, mare? Multumesc!

[08.01.15 16:59:30]

@loredanna - e adevarat cele din C sunt catre parcul de joaca (unde chiar se respecta orele de somn). Noi am stat in C la parter (sau etajul 1 cum spun ei) si am fost multumiti... desi cred ca la an ul as cere la etjele superioare dar toto in C. Spre piscina (unde se aude bine muzica si animatia de acolo) dau camerele din corpul A si foarte putin din B (doar ca acest corp are in fata niste copaci si e luata vizibilitatea). Sejur placut!

biateo, ela75, loredanna, valeria2012, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel: