ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2014
ÎNSCRIS: 10.03.08
JUL-2014

Plaja Fanari la doar 500 Km de Bucuresti

Propunandu-ne sa mai ajungem pentru inca o zi de plaja, in Grecia, am plecat la drum din statiunea montana Pamporovo, Bulgaria, dis de dimineata. Dupa un drum de muntefrumos dar plin de serpentine, am ajuns in orasul Kardjali, si de aici urmand drumul nou nout spre vama recent deschisa de la Makaza, am ajuns intr-un mic sat pescaresc pe nume Fanari, situat langa Komotini. Cu acesta ocazie am vrut sa vad si sa testez noua ruta de trecere a frontierei dintre Bulgaria si Grecia de la Makaza. Distanta de aproximativ 200 de km am parcurs-o in jur de 3 ore. La vama atat la ducere (ora 10) cat si la intoarcere (ora 16) nu am stat decat cate 2-3 minute. De fiecare data in fata noastra au fost doar 2-4 autoturisme,

Din Komotini se coboara spre mare umand un drum ce face un unghi de 45 grade in directia S-V. Pe parte dreapta a drumului la un moment dat se vede un lac mare si frumos. Este lacul Vistonida, al patrulea lac ca marime din Grecia. Suprafata lui este de 45 km2. Luciul apei si nuantele de verde ale padurilor se contopesc la orizont cu azurul marii. Privelistea este deosebit de frumoasa.

Odata ajunsi in localitate, am intalnit un sat curat si destul de mare ca intindere cu multe case noi si ingrijite. Am iesit doar cativa km din sat spre est. Pe dreapta aveam plaja lata si cu multe locuri de parcare, unele chiar la umbra sub pomi, iar pe partea stanga se zareau cele 4 lagune care formeaza inpreuna cu lacul Vistonida o frumoasa rezervatie naturala. Am ales sa parcam masina la umbra, sub un pom, si in doua minute, dupa ce ne-am asezat lucrurile pe sezlong am si intrat in apa. Am intrat destul de repede in mare, atat din cauza temperaturii de afara cat si din cauza nisipului fierbinte de la aceea ora. Plaja cu portiuni mari amenajate dar si neamenajate era lata cam de 30 m avea un nisip foarte fin, fara pietricele,

Atat sezlongurile cat si umbrelele erau oferite gratis clientilor de catre patronii teraselor. In schimb trebuia sa faci ceva consumatie de la barul de pe plaja. Apa marii a fost calda si limpede. Nu erau valuri. Se vedea si o sumedenie de pestisori inotand. Intrarea in apa era lina si fara pic de pietre sau pietris. In schimb ca sa inoti trebuia sa mergi prin apa destul de mult. Pentru cei mici locul parea ideal.

Acest loc frumos se afla la o distanta de numai 500 km de Bucuresti. Eu zic ca merita incercat. Voi?

P. S. Nu am pus poze, deoarece timpul a fost destul de limitat. Am facut doar cateva cu familia.

Trimis de cristimicle in 24.08.14 16:39:01
Validat / Publicat: 24.08.14 18:06:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 8442 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dabator
[24.08.14 18:39:15]

@cristimicle: Interesantă soluție. Poate fi luată în calcul pentru un week-end prelungit sau ca variantă de cazare intermediară.

Mi-am notat-o ca o posibilă destinație viitoare.

Nu am înțeles la care porțiune de drum te refereai prin:

Distanta de aproximativ 200 de km am parcurs-o in jur de 3 ore.

Curajoasă intreprindere să mergi 1000 km ca să stai în jur de 2 ore la o plajă.

c0rnelia
[24.08.14 18:52:19]

@Dabator: Am ajuns pe plaja plecand din Pamporovo.

Ruta a fost: Pamporovo - Kardjali - Fanari

Dabator
[24.08.14 18:55:03]

@c0rnelia: Îmi cer scuze, am fost eu neatent. Am observat ulterior, însă nu aveam cu să mai editez ecoul.

Mulțumesc pentru înțelegere

[29.08.14 01:25:59]

cristimicle ne-a scris anunţându-ne că "talpaiute" şi "c0rnelia" sunt conturi ale unor rude ale sale

În consecinţă:

1. conturile au fost setate "forţat" ca fiind relaţionate = "ÎNDRUDIT/Ă" (e mai bine să setaţi voi, totuşi, din proprie iniţiativă aceste relaţionări - se pot face din usercarduri - pentru a preveni eventuale suspciuni de "tentativă de fraudă")

2. toate voturile dintre aceste 3 conturi - şi în primul rând cele acordate de conturile menţionate mai sus unor articole sau ecouri scrise de cristimicle - au fost anulate

Aşa cum e evident & de bun simţ, odată setate relaţionări de tip "soţ/soţie", "înrudit/ă" etc - programul nu (mai) permite acordarea de voturi între membrii aceleiaşi familii.

loreda
[29.06.15 15:46:19]

Buna!

Varianta ok, pt. cei care doresc Grecia dar aproape de tara!

Spune-mi te rog si unde te-ai cazat?

Multumesc!

[29.06.15 15:53:35]

@loreda - Noi am fost cazati in Bulgaria la Pamporovo.

yuliansch
[24.08.16 15:03:14]

buna. la anul am vrea si noi sa mergem acolo (2 adulti si un copil). nu am fost deloc in Grecia si de aceea incepem sa ne informam.

Imi puteti spune cum este plaja? (daca sunt sezlonguri), care sunt preturile la taverne? -- sa incepem sa "construim " un buget .

[24.08.16 16:09:14]

@yuliansch: Salut. Noi am stat doar o zi aici deoarece eram cazati in Bulgaria. Plaja este lata cu nisip fin, intrarea in apa este destul de lina. Pe plaja sunt si zone cu sezlonguri fara plata, dar cu consumatie de produse de la ei. Bineinteles ca sunt si taverne pe plaja. Preturile nu difereau de alte zone continentale din Grecia.

yuliansch
[24.08.16 18:54:54]

@cristimicle: pare animata zona? adica atrage turisti sau este ceva izolat?

[25.08.16 18:12:21]

@yuliansch: Salut.

Ziua plaja era destul de plina de lume. Nu stiu cat de animata era zona, deoarece noi am stat decat cateva ore la plaja.

c0rnelia, cristimicle, loreda, yuliansch
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Fanari: