ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2009
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
JUL-2009

Strandul de la Mako

In perioada de vara, noi cei care locuim in apropierea frontierei de vest-cu Ungaria, preferam sa ne ducem la vecinii unguri, la strand, la Mako. Strandul e la o aruncatura de bat de frontiera. La iesirea din Mako scrie ca pâna în orasul de pe Bega faci 89 de kilometri. De la Sânnicolau Mare, pe la Cenad, treci granita, unde aproape niciodata nu trebuie sa stai la rand! Chiar si in august, cand cei din occident se intorceau in vacanta, in tara, si atunci lucratorii vamali au facut un rand separat pentru cei ca noi, sa nu ne lase sa stam la rand dupa cei care, intr-adevara aveau ce controla. Dupa ce ai trecut granita, imediat dai de Mako. E prima localitate. Exista indicatoare spre strand si esti imediat acolo. Vei stii imediat unde se afla strandul cu ape termale al ungurilor, pentru ca parcarea e plina de masini cu numar de TM. Nu e parcare cu plata, iar intrarea e doar 1. 030 de forinti, adica aproximativ 15 lei. Ieftin, daca comparam cu intrarile la celelalte stranduri unde de obicei se duc românii în Ungaria – Gyula si Oroshaza – unde intrarea e peste 2. 000 de forinti. Si la celelalte doua stranduri mai platesti si parcarea.

Au bazine în aer liber si acoperite.

La Mako ai câteva bazine cu apa termala unde te poti scalda. Bazine pentru copii, bazin cu valuri si cu jeturi de apa care-ti fac masaj, bazin acoperit si multe altele. Bineînteles, nu lipseste bazinul olimpic, care se gaseste în mai toate strandurile unguresti. La ei, un bazin olimpic e ceva normal... Strandul de la Mako nu e asa întins ca cel de la Oroshaza, dar ai tot ce-ti trebuie acolo. Iar daca ploua, mergi la bazinul acoperit, unde e cald si bine. La fiecare bazin scrie temperatura apei si ce se afla în acel perimetru. Scrie chiar si în româneste. De fapt scrie în trei limbi: în ungureste, engleza si în româneste. Unele expresii în româneste sunt însotite de dezacorduri, dar macar si-au dat silinta.

Noi ne-am obisnuit sa mergem la strand, la unguri, la Mako! Avem chiar si locul nostru, anume, unde ne asezam...

Si într-adevar, români si mai ales timisoreni sunt clienti fideli ai acestui strand ce se afla la o aruncatura de bat de orasul de pe Bega. Ne convine sa meargem acolo, e curat, preturile sunt decente si au parte de servicii de calitate. Ungurii stiu sa-si vânda marfa si stiu sa zâmbeasca si sa fie politicosi. Distanta e mica si preferam sa avem la dispozitie mai multe bazine decât sa meargem într-un singur bazin si sa se înghesuim cu altii pe „un centimetru cub de apa”. Bazinul de copii e cu tobogan pe masura lor si cu diferite jocuri de apa pentru cei mici. Pe marginea fiecarui bazin sunt supraveghetori care sunt atenti la ce se întâmpla si în cazul în care ai încalcat unele reguli, folosesc fluierul din dotare. Tot la strandul cu apa termala din Mako se mai poate beneficia si de sauna, masaj, baie la vana, baie de namol, baie carbogazoasa, masaj cu jet subacvatic, masaj cu bule de aer si multe altele. Am inteles ca bazinul acoperit e deschis si in perioada de iarna.

Iar, cand se incheie o zi de baie si plaja, ne intoarcem fericiti spre casa, dar nu inainte de a mai trage o tura prin supermarketurile lor!

Trimis de georgiana in 06.12.09 15:36:51

VIZUALIZĂRI: 36857 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Strandul din mako,intrarea

larisuca
[03.07.10 10:44:00]

Stiti daca ne da voie sa intram cu ceva alimente, sucuri ? Sau e obligatoriu sa cumperi numai din incinta strandului ?

Multumesc

[03.07.10 10:51:38]

@larisuca,

E voie cu ce vrei tu! Erau oameni cu genti frigorifice, deci e voie si mancare si bautura de acasa! Dar nici preturile de acolo nu sunt mari deloc, sa stii. Anul asta am auzit ca s-a mai scumpit un pic intrarea, dar nu mult, in jur de 1200 f de persoana. Dar bazinul termal e in renovare si cel olimpic, in rest totul functioneaza ca inainte.

Eu anul acesta nu am mai fost acolo, dar am fost in urmatorul oras, la Hodmesorvasarhely, la 28 de km de Mako, mi-a placut mult si acolo, e si mai ieftin 700 f intrarea, dar nu e atat de modern ca strandul din Mako,nu are topogane si sunt mai putini romani. Daca te intereseaza, cauta la mine sa citeti review-ul despre acest subiect.

Distractie placuta!

dany144
[30.07.10 18:54:35]

as dori daca se poate sa imi trimite-ti pe adresa mea de email niste locatii de cazare, as dori sa mergem mai multi prieteni 1-2 zile si nu stim unde, daca se poate si cateva preturi informative ar fii super...

multumesc mult

dany

[30.07.10 19:01:33]

@dany144,

Nu stiu sa-ti recomand cazare, deoarece noi locuim foarte aproape de frontiera si nu am ramas acolo niciodata pentru a doua zi.

Dar sunt foarte multe pensiuni (Panzio), chiar la sosea si sigur va veti descurca la fata locului.

Distractie placuta!

Petrica - Lugoj
[25.08.10 18:23:11]

Am citit impresiile postate de Georgiana si am fost la strandul din Mako; niste bazine sunt intradevar in renovare, insa cu toate acestea, este frumos si regret ca se termina vara. Sper sa ajung in septemnbrie si la aquaparcul din Gyula. Cu regret trebue sa recunosc ca ungurii stiu sa atraga turistii, fata de noi romanii care stim doar sa-i jecmanim.

[25.08.10 21:07:36]

@Petrica-Lugoj,

Ma bucur mult ca ai reusit sa mergi la standul din Mako si ca review-ul meu ti-a fost util.

De fapt, sper ca fost util cat mai multora,deoarece am ramas surprinsa sa vad ca are 5275 de vizualizari in 8 luni!

Functioneaza si iarna,stiati???

Petrica - Lugoj
[23.09.10 21:44:48]

Da, stiu ca strandul din Mako este deschis si iarna. Nu am mai ajuns la Gyula, fiindca am fost 18 zile la Baile Felix. Din pacate, turismul romanesc este sub turismul vecinilor nostri unguri.

dany144, georgiana, Petrica - Lugoj
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Hagymaticum: