ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2014
AUG-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Vicenza - primul popas in Italia

Un oras frumos care ne-a incantat cu cladirile sale vechi, cu stradutele inguste si prima inghetata italiana si ne-a deschis apetitul pentru a explora in continuare Italia.

Plecand din Slovenia (regiunea Lubliana) am mers pe autostrada pana la iesirea din Monfalcone, dupa care pe drumuri nationale foarte bune am ajuns in Vicenza in jurul pranzului si am hoinarit prin oras toata dupa-amiaza.

Am colindat pe stradute pana in centrul vechi bucurandu-ne de farmecul orasului, am intrat in cate o biserica ce ne aparea in cale, ne-am oprit in fata unor vechi palate sa admiram fatadele si balcoanele pline de flori sau verdeata, ne-am bucurat de porumbeii din piata centrala, unde am zabovit la o inghetata, am coborat pe o strada in panta pana la Teatrul Olimpic, pe care ne-am fi dorit sa-l si vizitam, dar la ora16.30 se termina programul si noi am ajuns mai tarziu.

Ne-am intors apoi spre parcare unde aveam masina, nu fara sa ne ratacim de data aceasta, dar un localnic ne-a ajutat sa iesim din incurcatura si am pornit mai departe. Desi noi doar ne-am plimbat fara sa intram la obiective, daca aveti mai mult timp cu siguranta aveti ce face sau ce vizita, iata si cateva idei:

- Piazza dei Signori din centrul orasului unde se afla "Basilica"- una dintre cele mai importante lucrari ale lui Palladio care si-a pus amprenta pe multe din cladirile orasului, exista chiar si un traseu "Itinerario Palladiano"; "Basilica"nu e de fapt o biserica, ci o imensa constructie ce acum adaposteste diverse galerii, magazine si restaurante si ocupa o mare parte a pietei;

- Teatro Olimpico (1580), cel mai vechi teatru acoperit, care inca functioneaza, din Europa si despre care Goethe spunea ca: interiorul sau este "indescriptibil de frumos". (vedeti de ce ne-am fi dorit si noi sa-l vedem?); mai multe informatii aici:(www.teatrolimpicovicenza.it)

- Biserica Santa Corona (inchisa lunea dimineata, sambata si duminica), noi am intrat intamplator pentru ca ne-a aparut in cale si am ramas impresionati de

marimea si grandoarea ei;

- Museo Civico Pinacoteca aflat vizavi de teatrul Olimpic, adapostit in Palazzo Chiericati (1551-1557), tot al arhitectului Palladio, expune o superba colectie de lucrari medievale si renascentiste ale unor pictori italieni; noi l-am admirat pe afara din parculetul din fata sa. Informatii aici

Bineinteles acestea sunt doar cateva din giuverele Vicenzei, dar cred va place sa descoperiti si singuri alte surprize.

Trimis de Gabi Georgeta in 20.08.14 18:39:33
    Validat / Publicat: 20.08.14 19:41:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3471 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabi Georgeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vicenza si... arhitectul sau

• SOCIALs