ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2014
DIN: Tg. Mureș
ÎNSCRIS: 04.06.12
MAR-2014

încărcat de pe telefon!

Exclusiv pentru cetățeni germani!

As începe descrierea prin faptul ca am achiziționat biletele pentru calatorie pe cont propriu deoarece prețul a fost foarte bun in comparație cu cele prezentate de agenții la noi în țară... Așadar pentru doua săptămâni de croaziera am plătit tot atât cât ni se cerea pe o săptămână de către agențiile noastre și aveam zece porturi de vizitat..și nu trei!. parea un vis :)

Zis și făcut... Am achiziționat biletele (cu ajutorul soțului meu care vorbește fluent germana) Mentionez ca urma sa plecam împreună cu copii.

Cu o săptămână înainte de data plecării m-am gândit sa dam și noi un telefon sa vedem totuși Cum se procedează cu zborul (care era cu Air Berlin-companie germana) vroiam și eu un loc lângă geam și posibilitatea de a sta împreună, când am descoperit ca de fapt trebuia sa fac rezervare pentru scaun în avion. (contracost, daca imi amintesc bine 25 eur/persoana) Normal când am intrat pe site-ul lor am descoperit ca toate locurile langa geam erau ocupate, așadar rămânea sa plătesc rezervarea pe scaune doar ca sa stăm împreună caz contrar riscam sa nu ne vedem decât la aterizare. Ideea este de fapt toată rezervarea era făcuta de către compania Aida și cred ca ar fi fost firesc ca lucrurile acestea sa nu existe.

Asa, deci după 12 ore de zbor am ajuns în Republica Dominicană unde ne-am îmbrăcat la bordul vasului Aida Bella. Veseli si fericiti imediat ne-am pus pe treaba sa exploram vasul și sa căutăm ceva de mâncare.

Din păcate ajunsesem prea târziu dinningul era închis așa ca ne-am dus la pizzerie. Mare ne-a fost mirarea când am văzut pizza ce se servea. Erau 4 feluri de pizza (deși toate păreau la fel) și cât palma de mari si nu se făceau multe, cred ca intrau aproximativ zece buc în cuptor. Cu rușine am luat patru buc. căci se uitau urât cei ce erau în spatele nostru :). Noi am mai fost pe vas de croaziera și nu ne așteptam la așa ceva...

Assssaaa mergem mai departe... In speakere se vorbea doar o singura limba Germana! Adică dacă erau și alți turiști care vorbeau alta limba nu aveau decât sa moară dacă nu înțelegeau (și erau credeti-ma). Spun asta pentru faptul ca soțul este vorbitor de limba germana dar se vorbea cu dialect si cu o repeziciune de cred ca nici ei nu înțelegeau. Indiferent, până la urmă era vina noastră ca nu înțelegeam!

Dar surprizele urmau sa vina. La restaurant nu sunt ospătari ci stil bufet te servești cu ce vrei sau cu ce este : (

Micul dejun pentru 2 săptămâni a fost același fără nici o schimbare același 4 feluri de mezeluri necomestibile roșii care erau verzi, bacon (adorat de copii) oua fierte și cam atat. Acum problema era cala micul dejun mai găseam un loc sa ne așezăm dar seara era un coșmar cu doi copii sa găsești un loc.

De obicei pe alte vase ai un loc la o masa care este al tău de la început și pana la sfârșit. Rar se găsea cineva sa ne facă loc la masa sa stăm și noi cu copii!

A și sa nu uit apa pe vas era ca aurul... La mic dejun, la prânz și seara pe gratis în rest 2 euro si jumătate pe sticla de un sfert și nu va spun ca la copii le era o sete :))))) și ghiciți când le era mai sete după ce mâncau bine și la piscine în timpul zilei...) .

Nu în ultimul rand foarte deranjați am fost de preturile de la shore excursion care de obicei sunt mari dar aici erau în euro! Adică dacă în Jamaica ne-am interesat de un tubing pe rau de trei ore acesta ne-ar fi costat cam 400 de euro. Asa ca am facut si noi o socoteală zece porturi zece excursii 4000 de euro aproximativ. Așa ca am mers pe cont propriu și am ieșit la mai puțin de jumătate.

Sărmanii oameni nici nu mai ieșeau în porturi... nu prea vorbeau engleza așa ca nu se încumetau sa se aventureze printre jamaicani :)

Tot service-ul oferit este diferit de ceea ce știm de pe alte linii de croaziera. Camera se curata o singura data nu era service de seara, nici ciocolata pe perinițe nici animale din prosop făcute seara. Angajatii se plângeau mereu de salarii... Entertainment aproape nimic. In timpul zilei la piscine deloc seara mai era cate un spectacol... tot al doilea reusit :( Muzica pe vas -trebuia sa-ti ciulesti urechile sa o auzi (doar in surdina)...

Ei si acum parte buna a lucrurilor, în comparație cu alte vase totul părea nou ca scos din cutie, nimic stricat, nimic rupt, o curățenie deplina peste tot, o frumusețe de vas.

Pe lângă acestea itinerariile sunt foarte bune in condițiile în care noi nu ne-am dus sa stăm pe vas ci sa exploram porturile a fost ok.

Deci recomand croaziera pt cei ce au pregătiți bani de cheltuiala cel puțin încă atât cât au plătit pentru croaziera și sunt interesați de a vizita locuri minunate!

Și ca concluzie ideea la Aida este de a atrage turiști (deci bilete ieftine), porturi multe și minunate dar odată ajunși pe vas cheltuielile devin imense daca nu ești descurcăreț pe cont propriu....

Trimis de vargha in 20.08.14 01:54:30
Validat / Publicat: 20.08.14 09:18:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 4191 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vargha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Întoarcerea la vas după o zi în Cozumel :)

webmasterX [20.08.14 08:48:17] »

Care a fost traseul croazierei?

vargha [20.08.14 09:18:40] »

@webmasterX: imbarcare în La Romana, Rep. Dominicana; Ochi Rio, Jamaica; Cozumel, Mexic; Belize City, Belize; George Town, Grand Cayman; Montego Bay, Jamaika; Santo Domingo, Republica Dominicana; Road Town, Tortola; Basse Terre, St Kitts; La Romana.

Costi [20.08.14 10:06:34] »

Cum nu am fost în nicio croazieră și probabil nu am să merg niciodată în vreuna, nu aș fi citit acest review, dar am făcut-o atras de titlul lui.

Chiar mă așteptam să citesc (cu surprindere) ceva despre cum discriminează nemții alte nații, dar m-am liniștit. Era doar un titlu ales neinspirat. Mai degrabă titlul potrivit ar fi fost ”Exclusiv pentru vorbitorii de limbă germană”, dar nici măcar acesta nu ar fi fost pe de-a-ntregul potrivit, dovadă fiind însăși prezența ta și a altor nevorbitori de limba germană acolo.

E drept, este neplăcut să auzi doar o limbă necunoscută, dar la acest lucru trebuia să te aștepți, din moment ce linia Aida este una germană. Până și saitul lor este unul doar în germană, iar acest lucru vorbește de la sine.

Dar, la urma urmei, este firesc să fie așa. Din moment ce majoritatea clienților sunt vorbitori de germană (pentru că doar aceștia ajung să citească și să înțeleagă ce scrie pe sait), este normal ca limba de comunicare pe vas să fie germana.

Eu primesc buletine informative de la o firmă de turism franceză, care îmi propune croaziere de vis, ”exclusiv francofone” ...

Din păcate, se pare că acest lucru te-a marcat foarte mult, așa încât nu ne-ai spus decât despre partea negativă a croazierei (notată cu doar 5,31) și ai uitat să ne spui despre traseu și alte lucruri minunate, care sigur au existat, din moment ce spui:

recomand croaziera pt cei [... ] interesați de a vizita locuri minunate!

Cât despre faptul că

Muzica pe vas -trebuia sa-ti ciulesti urechile sa o auzi (doar in surdina)

asta este o caracteristică a civilizației (și, în cazul de față, probabil a faptului că majoritatea turiștilor erau de vârsta a treia, pentru că neamțul mediu la tinerețe muncește și se plimbă mai spre bătrânețe).

Numai la noi muzica trebuie să se audă cu o cât mai mare intensitate sonoră, care trece de obicei de pragul de zgomot.

În toate ocaziile când am ieșit pe la localuri românești cu persoane venite din vest (și, crede-mă, nu au fost puține aceste ocazii), am fost întrebat de ce în localurile de la noi muzica se pune așa de tare...

Este, de fapt, o întrebare pe care mi-am pus-o și eu și la care încă nu am găsit răspuns.

În sfârșit, să nu mă întind prea mult...

Acum, după ce am citit acest review și mi-ai stârnit curiozitatea, aștept și alte review-uri, în care să citesc pe unde v-ați plimbat și ce ați vizitat în această croazieră.

P. S. Cât privește politica ”preț inițial mic, cheltuieli extra mari”, ea este ”clasică”. Chiar și unele agenții românești s-au prins de avantajele ei (vezi programele pentru seniori).

Yolanda [20.08.14 10:13:56] »

Croaziera" Brizele Mediteranei " ati facut-o? daca nu, va o recomand! Anul acesta in iulie am facut aceasta croaziera si am fost f multumiti, este all- inclusive bautura si mâncare, bauturi si cocktailuri la piscina, la bar, la masa, masa rezervata la restaurantul alocat pe tot timpul sejurului cu meniu à la carte pentru masa de seara si la prânz se poate mânca la celalalt restaurant unde esti repartizat in functie de mesele libere sau la deckul 11 restaurant cu autoservire sau la deckul 12 gratar, muzica si entertaiment la piscina, concursuri, e adevarat in lb spaniola si engleza dar anunturile se fac in mai multe lb fr, engl, germana, spaniola etc.

La piscina erau bidoane cu apa plata sau puteai servi sucuri de la restaurantul cu autoservire de lânga piscina.

Deserturile super delicioase pentru toata lumea (adica si pt cei care au diabet). Barul de la piscina era ff solicitat: whiski, Manhattan, Pina Colada, Blue Azul, normal doar erau gratis...

Excursii optionale in porturi, un pic cam scumpe dar merita, asa am urcat pe Veziuviu, am vizitat orasul Pompei, Monte Carlo...

vargha [20.08.14 10:44:21] »

@Yolanda: da, cam astea erau așteptările noastre în alte croaziere se vorbește în cel puțin doua limbi internaționale, apa cel puțin plata sau chiar și sucuri în continuu pe deck la piscina, mâncare non stop pe deck pe cei ce nu ajung la restaurant... deci este total o alta concepție de service fata de alte linii de croaziera.

abancor [20.08.14 12:29:14] »

Nici eu nu am fost în croaziere, dar asta descrisă pare a avea cîteva caracteristici pe gustul meu. De pildă, pentru mine muzica în surdină sau lipsa „entertainmentului” la piscină sînt chestii pozitive. E posibil ca și alții să aibă astfel de gusturi.

vargha [20.08.14 14:26:15] »

@abancor: rectific ceea ce am scris mai devreme, s-a înțeles greșit nici noi nu suntem adepții muzicii și a gălăgiei dar aici era o atmosfera de înmormântare.

Daca s-a întâmplat ca un copil sa plângă parcă toți pasagerii l-ar fi aruncat în mare ca sa nu va spun ca sunt zone pe open deck retrase liniștite unde poți sa te retragi dacă citești o cărticică și nu ești deranjat,

dar pe de alta parte nu e firesc sa mergi în vacanta și s-a privească copilul care câtă un cântecel cu supărare. (nu știu dacă s-a întâmplat în doua săptămâni sa le zâmbească copiilor zece persoane)

cât despre civilizație doar ață ca fiind familie cu doi copii (cărucior bebe) ne dădeau la o parte la lifturi ca sa intre ei primii și nu urcau decât max. trei etaje... sau la toaleta rand eu cu copilaș de trei anișori nu ne-ar fi permis sa intram înaintea lor și erau doar femei, mame vreau sa zic...

nu intenționez sa spun ca aveau ceva cu noi doar ca nu sunt deloc prietenoși după cun stiti!

vargha [20.08.14 14:29:55] »

@Yolanda: Ideea e ca noi ne-am distrat cu copii și a fost minunat în porturi am rămas cu amintiri superbe dar știu ca mă voi duce din nou în croaziera pe Caraibe la anul dar cu siguranță cu alta companie.

abancor [20.08.14 14:40:14] »

Mai erau copii pe vas? Să nu fi fost o croazieră mai pentru vîrstele 2 și 3, fără copii.

Oricum, atmosfera pare destul de mohorîtă, zici pe undeva că sărmanii oameni nici nu mai coborau pe țărm. Nasol!

vargha [20.08.14 15:25:13] »

@abancor: Erau copii, dar nu multi. Dar ca idee la piscine copii nu socializau intre ei și nici părinții (mă refer la copii germani) căci noi suntem obișnuiți sa ne facem prieteni noi... Ii respect pe nemți pe ca sunt un popor civilizat și probabil de aceea sunt unde sunt dar mi se par așa de triști, dacă nu am auzit un râs în timpul croazierei...

Si referitor la ce spunea Costi mai devreme in legatura cu croaziera franceza, nu trebuie sa generalizam pe alte linii mă refer la americani, englezi ți se tipărește ziarul cu programul pe ziua următoare în ce limba vrei (mai puțin chineza eu iubesc croaziere pentru ca poți vedea foarte multe locuri și este all inclusive și 99% din staf este super de treaba, simpatici, glumeți și săritori sa ajute.

vargha [20.08.14 15:52:53] »

@Costi: pe site-ul lor dacă te uiți în partea de stânga sus se poate seta pe limba engleza cel puțin eu am reușit la un moment dat și din câte știu se și vând croaziere englezilor...

vargha [20.08.14 15:54:57] »

@vargha: mă gândesc acum ca probabil de aceea erau foarte putini englezi pentru ca știau deja cum va fi pe vas...

Costi [20.08.14 19:02:43] »

@vargha:

Am căutat din nou și în stânga și în dreapta și sus și jos, dar tot nu am găsit acel selector de limbă, ce mi-ar permite să citesc saitul în altă limbă decât cea germană.

E drept, se poate folosi cu succes translatorul, mai ales pentru cine folosește browserul Google Chrome, care îl are integrat. Și traducerea este foarte bună...

Nasshu [20.08.14 19:58:38] »

@Costi: în stânga sus trebuie sa dai întâi click pe ''Unternehmen'' - google zice că însemnă ceva în legătură cu afaceri - apoi când se schimbă pagina, lângă casuța de căutare apare și posibilitatea de schimbare în engleză (setată inițial pe Germania)

în final dai de: aida.de/en/aida-cruises/c ... pany.19043.html.

vargha [20.08.14 20:04:08] »

@Costi: da, așa este nu mai aparepe atunci când am făcut rezervarea apărea un steguleț german și unul britanic... totuși dacă intri sa faci o rezervare la o croaziera vei vedea ca datele și întreg booking ul apare în lb. engleza... pe de alta parte dacă dai un search pe Google la Aida cruises vei vedea site-uri care promovează croaziera în lb. engleza ceea ce înseamnă ca nu este exclusiv pentru germani. Deci ar fi frumos sa se ofere cel puțin informațiile de siguranță îmbarcare și debarcare în doua limbi (pana la urma foarte mulți europeni vorbesc limba engleza și mai putini germana) sau ar fi indicat sa nu se mai vândă bilete decât la cetățeni germani. Si mă repet soțul meu este asociat cu o firma germana și vorbește fluent limba iar eu am stat șase ani in State deci stau bine cu engleza și totuși nu ne-am descurcatîn final am postat acest topic în ideea ca poate vor fi persoane care vor da de o croaziera de la Aida și chiar nu au ce căuta acolo daca nu vorbesc germana

vargha [20.08.14 20:06:34] »

@Nasshu: mulțumim de ajutor

Costi [20.08.14 23:39:10] »

@Nasshu:

Păi tocmai asta e, e vorba de bussiness. Adică pagina de care spui, în engleză, nu are nimic de-a face cu rezervări de croaziere, nu poți face așa ceva pe acea pagină.

Deci, pe cei de la Aida Cruises nu-i interesează decât afacerile cu alții decât vorbitorii de germană, rezervările de croaziere sunt destinate doar acestora din urmă, ceilalți rezervă ”pe propria răspundere”.

Cu alte cuvinte, vargha are dreptate, cei care nu vorbesc germana nu au ce căuta într-o astfel de croazieră. E bine de știut. Deși, mă îndoiesc că ar fi prea mulți români, nevorbitori de germană, care ar ajunge pe acest sait și s-ar gândi să facă o rezervare... Dar mai știi, românii au imaginație...

TraianS [21.08.14 12:17:08] »

Deşi, mă îndoiesc că ar fi prea mulţi români, nevorbitori de germană, care ar ajunge pe acest sait şi s-ar gândi să facă o rezervare... Dar mai ştii, românii au imaginaţie...

Au... Cand eram in cautare de croaziere am fost si eu pe siteul respectiv si am cautat butonul pentru alte limbi si nu l-am gasit.

Ma tenta sa fac rezervare, deoarece preturile erau bune, dar cu germana zero e mai greu.

Din cate imi dau seama, tehnica e preturi mici la croaziere si-i ardem dupa ce se imbarca, ca n-or muri de sete. Nica nou.

vargha [21.08.14 12:31:16] »

@TraianS: ei vedeți, mai apar și alții cărora le răsare ideea de a merge cu Aida Și hai sa zicem ca dacă mergi la un hotel unde se vorbește germana ar fi ok dar pe un vas e diferit... adică sunt masuri de siguranță în cazuri extreme pe care e bine sa le cunoști plus îmbarcarea respectiv debarcarea iarăși sunt importante, te trezești ca nu știi la ce ora când și cum se procedeaza.

Sugestii: mai așteptați un an și luați cursuri de limba germana

Dacă noi vom mai merge vreodată cu siguranță vor încerca pana atunci sa ne îmbunătățim cunoștințele de limba.

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE [29.05.15 12:28:58] »

Precizare pentru cei interesati. Pe vasul Aida Bella exista o zona care nu am vazut sa mai existe pe alte nave, anume o zona de plaja pentru nudisti, la spatele vasului.

Exista croaziere cu profil: croaziere pentru gay, croaziere pentru swingeri, croziere pentru nudisti, si alte profiluri mai cuminti: dans, bucatarie, concerte, etc. Aveti grija cand alegeti o croaziera, sa nu nimeriti la un profil care nu vi se potriveste, ca ar fi o mare problema.

abancor, dianamea, vargha, Yolanda