ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2014
    DIN: Galati
    ÎNSCRIS: 19.08.14
    AUG-2014

Cosmar pana in Paradis.

Totul a inceput atunci cand eu, si parintii mei am decis sa plecam intr. un sejur de 7 nopti, la hotelul Mareblue Beach Resort de 4 stele din insula Corfu. Am ales varianta cu autocarul deoarece era mai ieftina. Va voi spune, in cel mai mic detalui cu putinta, intreaga calatorie.

Am fost informati de catre firma care trebuia sa ne asigure transportul, sa fim in locul stabilit din galati, la ora 1 deoarece la ora 1:30 este plecarea. Galati - Bucuresti. La locul stabilit, microbuzul nu si. a facut aparitia. La ora 2:05 [cred] ne. am imbarcat in microbozul care trebuia sa vina la 1:30. Am trecut peste aceasta faza, iar drumul catre Bucuresti a fost unul lin, avand in vedere ca soferul conducea foarte bine.

In Bucuresti, microbuzul a oprit langa un peco [nu stiu cum se scrie... scuze. ], dar am fost nevoiti sa facem cale intoarsa la alt peco unde era autocarul.

Cand am ajuns, am dat jos bagajele din microbuz, le.am urcat in cala autocarului, dupa care am observat niste probleme. In spatele autocarului, multi oameni erau adunati, iar unul din soferi repara de zor autocarul. Initial, toti de la firma, ce se aflau la fata locului, au spus ca e o problema minora si ca vor chema niste mecanici. Asa au si facut. Timp de 3 ore jumatate am asteptat in peco pentru a ne imbarca. La un moment dat, autocarul a fost "pus pe picioare" si am plecat la drum.

Dar, dupa vreo 600 de metri in care am reusit sa ne facem comozi, un fum dens a inceput sa iasa din spatele autocarului. Usile erau blocate. Iar toata lumea se imbulzea in fata. Copii plangeau, iar soferul incerca cu disperare sa deschida usile. Eu, eram linistita. Fiind o fire mai puternica ce nu se teme de moarte la frageda varsta pe care o am. Nu in mult timp, usile s.au deschis. Oameni disperati ieseau pe usa autocarului. Aparent, eram intr. un camp, nu departe de un alt peco. Oamenii revoltati au inceput sa injure si sa protesteze la adresa soferilor, reprosandu. le ca ar fii trebuit sa cheme un autocar bun de cand acesta s. a dovedit a fii stricat. Ne. am dat de pe marginea soselei, in camp, deoarece ne era frica ca nu cumva unul dintre tiruri sa se loveasca de autocarul nesemnalizat nici macar cu triunghi reflectorizant. Mama mea, s. a dus in autocar pentru a lua o sacosa cu apa si ceva alimente.

Din spusele ei, fumul inecacios era foarte greu de suportat. Si nu e de mirare.

Ghida ne. a spus ca putem sa mergem la cala se ne luam ceva pe noi deoarece deja se inserase iar frigul dur ii patrunse pe multi dintre noi. Dar cala nu se deschidea! Apoi ne. a spus sa mai asteptam deoarece intr. o ora, avea sa ajunga un alt autocar. Am stat mai bine de 2-3 ore in camp. era noapte. Din cate imi amintesc era ora 11. Autocarul nu mai venea. Oamenii s. au impartit in 2 tabere: cei care stateau in spatele autocarului sa mai auda ce era "nou", si cei care stateau in camp cautand cercelul unei tinere. Printre cei din urma ma aflam si eu cu parintii mei, facand haz de necaz.

Din noaptea rece o hardughie mare, luminata, venea spre noi. Era autocarul nostru! In sfarsit! [noul nostru autocar] A oprit langa noi. Cala de la autocarul stricat era spre strada pe unde treceau multe masini cu multi km la ora. Am ramas langa autocarul abea venit, in timp ce parintii mei au adus bagajele si le. au pus in cala. Am urcat toti in locurile de pe diagrama ghidei, dupa care ne asezasem si in autocarul stricat. Si am pornit la drum cu o rugaciune in gand.

Drumul pana in Grecia a fost anevoios, cu multe serbentine prin bulgaria, pe care soferul autocarului le lua cu viteza. Atunci cand soferul mai putin experimentat lua loc pe scaunul din fata, toti erau cu privirea la drum, iar ghida punea un film care nici macar nu era in romana. Am ajuns pe timp de noapte in Grecia. Noapte tarzie. Acelasi drum anevoios. Doar ca si de aceasta data in spatele autocarului se simtea miros de fum. Soferul ne. a linistit spunand ca e doar incalzit. Si asa, am mers prin soare cu viteza melcului, pe autostrada. Soferul apasa mai hotarat acceleratia atunci cand era in tunel, unde nu era soare. Privelistea a fost foarte deosebita. Peisajele montane iti furau ochii. Cu cat tunelul pe care il traversai era mai lung, cu atat peisajul ce urma era mai uimitor. Din cand in cand, cand treceam pe langa un obiectiv important sau cand am intrat in Grecia, se facea auzita vocea ghidei, care era extrem de enervanta. Aparent, vocea ei putea fii folosita ca coloana sonora pentru un film pentru adulti. Si nu voi spune mai mult de atat.

Cu o intarziere de aproape 8 ore plus asteptarea ferryboat-ului [cred ca asa se scrie... ^^] am ajuns pe insula de unde un alt autocar ne. a preluat. Un autocar cu servicii exceptionale si un ghid foarte bun. [care, din cate am auzit era doar de 4 luni in practica]

*--------- Paradisul ------------*

Insula este extrem de frumoasa. Palmierii tropicali si plajele frumoase iti furau ochii.

Ajunsi la hotel, am reusit sa prindem macar cina. Personalul hotelului ne. a transmis sa lasam bagajele in fata hotelului si sa mergem direct la masa.

Dupa masa, am primit cheia.

Am intrat in camera. Totul era automat, intrucat daca nu bagai cardul atasat de cheie in lacasul sau, nu puteai folosi aerul conditionat si nici celelalte utilitati legate de energie.

Camera a fost curata. Am primit o camera la "subsol" daca pot spune asa. Puteai iesii din balcon direct pe iarba ingrijita din gradina hotelului deoarece nu exista mai mult de 0,5 metri fata de pervaz. Am fost cazati la "Blofeld".

Toate utilitatile erau ok. Camera avea gresie pe jos, deci aveti grija fetelor, deoarece eu m. am intors cu dureri abdominale. In scurt timp, a venit si cel ce ne. a adus bagajele in camera.

Personalul era foarte prietenos iar animatia nu lipsea in fiecare zi si in fiecare seara. Desi am observat ca este o statiune pentru familisti, unde predomina copiii, nu a fost o situatie deranjanta cum ar fii galagia.

Exista in incinta hotelului 2 piscine: una menita pentru relaxare unde nu ai voie cu muzica sau galagie, si una mare[pe care o vedeti prin pozele de pe net, cu palmier] care e mereu animata si plina de viata.

Mancarea a fost foarte delicioasa, cu exceptia unui peste ce arata ca un piept de pui, care ne. a facut sa ne simtim putin rau.

Daca nu vrei sa stai la piscina, sau nu ai reusit sa ocupi sezlong. [Nu ochupati de seara! Noi am facut aceasta prostie si a doua zi am gasit prosoapele aruncate intr. un colt pline de nisip si calcate in picioare. ]Poti sa alegi sa te duci la plaja.

Cum iesiti din incinta hotelului[prin spate... ], luati. o la stanga pana dati de plaja. Nu e mult de mers. Noi, in prima zi, am prins valuri FOARTE mari. Dar asta tine de norocul fiecaruia. Plaja avea un nisip fin, si o apa limpede. Foarte limpede. Va recomand sa inchiriati o hidrobicicleta si sa mergeti in larg. Acolo apa este foarte limpede si are o culoare aparte. Apa sarata te tine la suprafata si muntii spectaculosi ai Albaniei ce se zaresc pe malul celalalt sunt minunati.

Accesul Wi-Fi nu este gratut. dar daca de la iesirea care duce spre plaja o luati in dreapta veti da de o plaja mai mica si o cafenea de unde puteti cumpara o cafea si va da parola.

Daca sunteti consumatori de alcool sau pur si simplu vreti ceva mai tare decat berea aceea care e mai mult apa, combinati Gin Fizz cu Black Russian. Amandoua sunt la all inclusive si va vor mentine starea de "bine".

Exista printre cei din personalul hotelului, un barbat care avea o "vrajeala" de zile mari, si care se face placut doar prin simpla prezenta si glumele sale. Motto-ul lor este Hakuna Matata. Iar melodiile principale sunt: ceva gen yala yala cu un dans dragut, si o manea romaneasca "ma insor la anu'-n mai".

Aveti grija! Acolo romanii nu sunt foarte apreciati, iar hotelul are cazati in principal polonezi, englezi, rusi si germani.

Noi am ales sa mergem doar in excursia din Kassiopi, pe care v. o recomand in special pentru suveniruri. Exista langa hotel un magazin dar fata de preturile din "bazarul" din Kassiopi sunt mult mai scumpe. Un pachet de carti il poti lua de la magazinul hotelului cu 4,30 euro, iar din Kassiopi cu doar 2 euro. In Kassiopi vanzatorii fac reduceri de 0.50 euro. Deci, poti negocia, in engleza, daca doresti o reduere mai mare.

La sfarsitul sejurului, am predat camera si am asteptat in receptie o ora pentru a veni autocarul. In drumul de intoarcere ghida [aceeasi ca si la venire] dadea vina pe noi deoarece nu ne. am asezat bine si lucruri de genul acesta. Ca sa nu mai zic ca mai ridica si tonul. Intr. un final, dupa un drum lung am ajuns in Bucuresti.

De unde ar fii trebuit sa plecam la Galati dar am mers cu un alt microbuz pana la Buzau, iar apoi am schimbat alt microbuz pana in Galati. Dar, cui sa. i mai pese?

O zona foarte frumoasa si foarte relaxanta, un hotel curat cu paturi moi asezat in mijlocul Raiului si un drum infernal. - Aceste cuvinte pot descrie cel mai bine vacanta ce am avut. o.

P. S. In Grecia sunt in jur de 67 de tuneluri prin munte. Da, eu le. am numarat.

Va doresc o vacanta placuta si un drum linistit.

Trimis de NumeNormal* in 19.08.14 02:18:05
    Validat / Publicat: 19.08.14 12:21:43

VIZUALIZĂRI: 3284 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (NumeNormal*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[19.08.14 12:21:09]

Fain review de debut - merită remarcat

@NumeNormal: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

@NumeNormal, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

ANILU
    [19.08.14 13:29:53]

@NumeNormal: ANILU

Am trait si eu acest drum Buc. -Corfu, dar cu masina personala si cu o noapte inainte si una dupa sejur.

Intr-adevar insula Corfu este foarte frumoasa.

Noi nu mai vrem sa mergem cu masina in Grecia, este foarte obositor.

Anul acesta am fost cu avionul in insula Kos - vezi rw. la Kos si Hotel Tigaki.

Iti doresc sa reusesti sa vezi cat mai multe insule grecesti, dar iti recomand sa faci drumul cu avionul, este mai comod si mai scurt.

O zi buna.

danadana*
    [19.08.14 15:49:33]

Felicitari! Un rewiu bun!

ANILU, danadana*
    Alte impresii din această RUBRICĂMareblue Beach Resort [St. Spyridon]: