ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2014

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Furie

Buna ziua, ne-am intors ieri 16 aug 2014 din vacanta petrecuta in Bulgaria, Albena, hotel Kaliacra superior furiosi si dezamagiti. Am sa va povestesc...

Am ajuns pe data de 9 aug in Kaliacra unde m-ai fusesem si anul trecut, ceckin-ul ne-a fost facut la ora 15,30 deoarece nu eraa gata camera... bun inceput,trecem peste asta,ne cazam camera frumoasa, eleganta, curata...

Dar de a 2-a zi se dezlantuie cosmarul... la plaja si piscina saltelele contra cost 2 leva/ saltea pe zi ni se spune desi pe site -ul agentiei nu era pomenit asa ceva, parcarea cu plata desi pe site si discutiile cu agentia era gratuita., bineanteles ca acesta hotarare de-a plati salteaua a nemultumit pe toata lumea fie el german, rus, roman sau bulgar dovada ca nimeni n-a vrut sa mai plateasca ceva in plus acestui hotel.

Buuun ,,duminica seara constatam ca in camera n-a intrat nimeni sa ne schimbe prosoapele si sa ia gunoiul, atentionam receptia la care raspunsul a fost ca ,,la doua zile se intampla asta''... am cerut sa vb cu managerul, am fost plimbati, pusi sa asteptam cu un dispret vadit mai ales ca eram romani... nu... nu ma acuati de paranoia... asa este toti turistii romani erau tratati cu aroganta si dispret.

In prealabil am luat legatura cu reprezentantul roman din Albena caruia i-am facut cunoscuta nemultumirea noastra... la care aceasta (reprezentantul) afirma ca s-au facut unele modificari in politica hotelului... si ca ar fi trebuit sa fim instiintati de agentia din Bucuresti, sun agentia care-mi spune ca trebie sa-mi razolv problemele la ,,fata locului '' ca ei nu au ce sa faca. bun si asta, bine ca eram in bulgaria si nu in Thailanda. Intram la manager-ul hotelului ii spunem de nemultumirea noastra isi cere scuze verbal... mustruluieste receptionera care ne-a tratat cu aroganta si dispret mai ales atunci cand am cerut nr de telef de la protectia consumatorului aceasta ne-a spus de sus... ,,gasiti-l pe internet''. Seara in camera gasim o sticla de sampanie si-o tava cu fructe drept scuze... care nu ne-au incalzit deloc.

Semnalul wi-fi inexistent in camere, slab pana la inexistent in spatiul alocat... daca doreai net mai bun plateai.

Restaurantul... mancaruri cu eticheta in bulgara asa ca daca nu stii rusa nu mananci daca nici nu recunosti compozitia, branzeturile prezente impreuna cu mustele de companie, atrag atentia bulgarului ,,civilizat nu ca romanul cocalar '' asta-i impresia lor despre noi... el spune ca nu-i problema mustele vin la branza... ,,acopera d-le cu ceva branzeturile'' el zice no problem.

Ultra all inclusiv inseamna printre altele si bauturi internationale... eeee dar n-ai sa vezi niciodata ca-ti da un suc imbuteliat toate din dozatoare, priveam cum servea pe cineva cu bere, din unghiul in care priveam vedeam cu clateste halba o lasa 1/3 cu apa apoi pompeaza berea din dozator, in schimb era o vitrina frigorifica cu sucuri cunoscute contra cost, bere imbuteliata contra cost... ma intreb... de ce este UAI... cand de fapt este ALL... cu glazura si la pret dublu.

Atitudinea antiromaneasca a personalului a tinut si persista ca vorbind cu ceilalti aveau aceleasi impresii... chiar si turistii bulgari erau ostili... i-a strigat unui tatic roman ,,ati venit in tara noastra... '' , pana si salvamarul... a scuipat si agresat o familie de romani care credea el ca este indisciplinata in valuri lucru clar neadevarat aceasta familie tata mama si copil erau chiar ff aproape de tarm in comparatie cu altii... a strigat, urlat, ii intreaba ,,ruski? ... no...romaneaste? ... yes... la care salvamarul a injurat si-a scuipat omul.

Ve-ti spune ca suntem tratati asa pt ca ne-am facut de ras in lume... va contrazic, toti cei pe care i-am intalnit in sejururile din strainatate erau oameni educati, familisti linistiti...

In fine am vrut sa va scriu asta apoi sa uit de aceasta vacanta si de Bulgaria care si-a cam luat-o in cap...

Aaaaaaa... stati sa vedeti cum e cina a la carte... alta porcarie... ne da kaliakra un vaucher, aleg poco loco restaurant... mergem acolo... ne ia vaucherul ne plaseaza intr-un colt ne aduce un menu special pt aceasta ,,DINER ARAUND'' :))) in care gaseai 2 feluri de tocana si doua feluri pt copii pizza si hamburgheri si bineinteles bauturile se platesc: """"")) le-am zis vre-o doua de dulce in mintea mea le-am lasat vaucherl si-am plecat... alta teapa...

DA... AM FOST ACOLO DAR NU MA MAI DUC PE VECIE... BULGARIA SI-A LUAT NASUL LA PURTARE NU MERITA BANII NOSTRI SI NICI ATENTIA NOASTRA, ,,, ATENTIE LA AGENTIILE DE LA NOI CARE AU UN ARANJAMENT CLAR CU AGENTIILE DIN BULGARIA... SI ODATA CE TI-AU LUAT BANII TE LASA PE CONT PROPRIU.

Sa nu indrazneasca careva sa ma contrazica in ceacea am scris ca-l voi considera reprezentantul agentiilor.

Va doresc zi buna si petrece frumoasa in concediu....apropo..nu au personal suficient ..asa ca puteti sa va luati singuri farfuriile sa debarasati masa ca doar nu va pica mana..ca eu am facut asta..puteti face si voi:))

Trimis de aslon in 17.08.14 16:26:44
Validat / Publicat: 17.08.14 23:19:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: albena, c-tin si elena, burgas, nisipuri, nessebsr

VIZUALIZĂRI: 4855 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aslon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [17.08.14 23:19:26] »

@aslon: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [17.08.14 23:36:10] »

@aslon:

parcarea cu plata desi pe site si discutiile cu agentia era gratuita.,

Cât a costat parcarea?

Am ajuns pe data de 9 aug in Kaliacra unde m-ai fusesem si anul trecut, ...

Așa mult s-au schimbat lucrurile de la vizita de anul trecut?

Care este legătura între ultra all inclusive și sucurile sau berea îmbuteliată?

parvur22 [18.08.14 08:59:46] »

@aslon: ce inseamna ca se plateste parcarea??? eu stiu ca in Albena platesti doar 6leva intrarea in statiune si atat... altceva in Albena nu se plateste??? si legat de saltelutele de la plaja... asa e la toate hotelurile... 2leva dar nu te oblige... este doar pt. cine doreste... asteptam raspuns... o zi buna

doinagherasim* [18.08.14 09:59:00] »

@parvur22: Este adevarat, ca in Albena nu se plateste parcarea, la nici-un hotel, ci doar intrarea in statiune: 6 leva.

In ceea ce privesc saltelutele pentru sezlongurile de pe plaja, din acest an, am avut si noi surpriza, sa ni se spuna ca ar costa 2 leva. La agentie, nu ni s-a specificat nimic, dar nici nu am intrebat, deoarece stiam din anii trecuti, ca ar fi cuprinse in pret. Nu am dorit sa platim si am preferat sa punem prosoapele noastre pe sezlong si cu asta basta. Asta este politica lor (sa mai scoata un ban), respectam regulile ce ni se impun. Cred ca este greseala din ambele parti: si a bulgarilor ca nu au anuntat agentiile, dar si a agentiilor ca nu se intereseaza, ca sa comunice turistilor. Iar noi, cadem la mijloc si trebuie sa ne adaptam, ca altfel ne stricam tot concediul pe banii nostri.

Concedii placute tuturor, ca pot fi alte suparari mai mari (din cate am citit si patit), din partea bulgarilor!

valeria2012 [18.08.14 11:57:20] »

Sa stiti ca singur v-ati stricat concediul... parerea mea!

Puisorua [18.08.14 17:32:55] »

Părea mea este ca exagerezi in tot ceea ce ai povestit ca ai patit, pt mine sejurul la Kaliakra a fost primul concediu in Bulgaria (țin sa precizez ca am fost 7 ani la rând la noi in România la mamaia si am stat si la hoteluri de 4* gen golden Tulip 3 ani la rând) iar serviciile de la Kaliakra sunt net superioare fata de noi...

aslon [18.08.14 17:36:01] »

@Puisorua: nu exagerez deloc... daca-i prima data nu stiii care-i deosebirea fata de anii anteriori... s-a degradat in fiecare an

Puisorua [18.08.14 17:38:08] »

@aslon: dar asta nu inseaamna ca oferă servicii de proasta calitate, pt mine personal a fost un concediu reușit nu am nimic de reproșat de la Recepție si pana la camerista

aslon [18.08.14 17:39:25] »

@parvur22: de anul acesta se plateste si parcarea... taxa de statiune am platit-o la agentie 7 leva de persoana... saltwlutele in anii anteriori erau incluse

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [18.08.14 18:14:37] »

@aslon:

De ce nu vrei să ne spui cât ai plătit parcarea?

Toată lumea șție că în Albena se plătește doar o taxă că intri cu mașina în stațiune, taxă care se aplică pe mașină și nu pe persoană și este FIXĂ indiferent de durata sejurului sau de numărul intrărilor/ieșirilor cu mașina din Albena.

E clar că tu confunzi taxa de stațiune pe care o plătești la agenție pe persoană (inclusiv copiii) și pe noapte de cazare cu taxa pe mașină.

Două leva pe salteluță nu înseamnă o avere și apoi nu te obliga nimeni să o plătești. Să vii furios acasă că au băgat bulgarii taxă pe salteluță este puțin absurd.

aslon [19.08.14 17:07:58] »

@nicole33: nicole ) nu-i o avere 6 leva sau 2 leva salteluta de persoana. e vorba de ,,printip'' vb lu' nenea Iancu... in fata vopsit gardul si in spate leopardul... cate alte lucruri nu anunta agentia pt a informa turistul. ? stii cel mai bine ca lucrezi in bransa. Adevarat nu ma obliga s-o platesc dar nici nu mi-o pune la dispozitie ca in alti ani asa ca toata lumea a preferat sa faca plaja pe ,,tambal'' sa-i intepeneasca spatele decat sa le mai dea un ban in plus Cei ce ar trebui sa apere interesele turistului nu fac nimic doar nu-si strica ei relatiile de acolo

aslon [19.08.14 17:51:53] »

@Puisorua: de gustibus non disputandum

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [19.08.14 18:31:21] »

@aslon:

cate alte lucruri nu anunta agentia pt a informa turistul. ?

Din păcate, mulți din agenții de turism sunt simpli vânzători de pachete turistice, partea cu consilierea clientului fiind aproape inexistentă. Eu nu mă bazez pe ei, mă documentez singură, interesul principal fiind al meu, deoarece sunt banii mei și îmi doresc concedii cât mai reușite. Eventual, le povestesc eu cum a fost unde am fost la întoarcere.

stii cel mai bine ca lucrezi in bransa.

Lucrez într-un domeniu total diferit. Mi-ar fi plăcut dacă aș fi stat tot timpul în deplasare. Intru în agenții doar în calitate de client, unul mai cârcotaș, ce-i drept.

Nici eu nu aș plăti în plus pentru salteluțe, tot din principiu, dar cu niște prosoape groase, de calitate, se poate suplini lipsa acestora, iar pe unii îi mai ajută și fizicul să nu înțepenească pe șezlong.

Puisorua [19.08.14 18:40:10] »

@aslon: corect

doinagherasim* [19.08.14 21:11:22] »

@aslon: 1. Taxa de statiune (in orice statiune de pe litoralul bulgaresc) este de 1 euro/zi/adult si 0,5 euro/zi/copil 2-11,99 ani. Deci, se plateste in euro si nu in leva, la agentia de turism, prin care este luat biletul. Noi stand 9 nopti, pentru doua persoane, platim 18 euro.

2. Taxa pentru masina cu care intri in statiune, este altceva fata de taxa de statiune. Taxa de statiune, dupa cum am mai spus, este de 6 leva, fie ca stai 5-7 sau mai multe zile. Noi stam mereu 9 nopti, deci 10 zile si tot 6 leva platim.

3. De asemenea, pentru rovinieta bulgareasca, se plateste 5 euro, fie daca stai 5-6 sau 7 zile. Noi pentru 10 zile, platim 10 euro.

cristina198429* [27.08.14 19:11:55] »

Buna seara,

Draga @aslon titlul " Furie " este asa pentru ca tu ti-ai dorit sa fie asa si ai vrut sa fi tratat.

Acum scuza-ma, eu merg de 3 ani in albena si stiu fffff BINE ca salteaua sa plateste (inclus ai doar sezlongul si umbrela), iar parcare este 6 Leva, poveste veche... deci furia ta n-are nicio logica.

Legat de faptul ca bulgarii te tratau urat, daca tu erai pus doar pe scandal si una doua la protectia consumatorului ce voiai sa faca??? asta era starea pe care tu o transmiteai.

Ai exagerat cam mult... cu totul.

doinagherasim* [28.08.14 10:13:07] »

@aslon: Nu se plateste parcarea, cum spui, de anul acesta!

Parcarea nu s-a platit si nu se plateste, in Albena!

Am fost chiar in vara aceasta si nu am platit, decat taxa pentru masina (daca tu vrei sa-i spui "taxa parcare", asta este altceva), de 6 leva, pentru tot sejurul, fie el de 5-6-9-12-etc nopti.

In alte staiuni, taxa pentru parcare, se plateste in leva/pe zi. Am platit in Nisipurile de Aur, chiar si 17 leva/zi.

Maricica40 [28.08.14 10:27:22] »

@cristina198429:

Nu stii chiar atat de bine cum afirmi.

Anii trecuti la Kaliakra din Albena nu s-a platit nimic in plus pentru saltelute. Ca incepand de anul acesta se plateste este altceva.

Cu restul ai dreptate. Atitudinea turistului fata de cei cu care interactioneaza determina atitudinea acestora fata de turist.

cristina198429* [28.08.14 20:37:57] »

@Maricica40: imi cer scz daca nu stiam asa de bine cun e la kaliakra. Eu merg de 3 ani in albena si uitea

In primul an la borjana cereau bani pe saltele atat la plaja cat si la sezlong. Si ultimii 2 ani i am petrecut la flamingo undr era era si afisat ca salteaua costa 2 lev incluse doar umbrela si sezlong plaja si piscina.

Aaaaa si la flamingo au pus si un afis in care rugau turistii sa nu si mai rezerve sezlongurile cu prosopul si apoi plecau... sa fie oare romani care faceau asta??? .

In fine... iti multumesc ca esti de acord cu mine in partea a 2 a.

cristianam [01.09.14 14:46:35] »

@nicole33: asta cu fizicul e tare...

Sa fim seriosi, cat stam pe sejlong ca sa intepenim? Mergem la mare, deci balaceala la putere... Da, conditiile la bulgari si mie mi s-au parut din an in an tot mai proaste in statiunile "vestite" si atunci cand nu iti convine ceva se pentru mine fac ca nu vorbesc engleza si nu inteleg.

Eu consider ca in Bulgaria serviciile sunt mai bune totusi ca la noi, dar trebuie sa fii precaut si sa pleci de la inceput cu ideea ca este posibil sa existe si lucruri care sa nu fie asa cum ne-am dorit noi sau imaginat (ca peste tot de altfel) si sa incercam sa privim cu umor in acest caz.

Boli sa nu luam ca restul vor deveni doar amintiri de care ne vom aduce aminte mai tarziu.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [01.09.14 19:11:23] »

@cristianam:

Deși am vrut să sune ca o glumă, de fapt, vorbeam serios: un turist slab nu este încântat de un șezlong fără salțea, în timp ce unul mai dolofan, dacă mai are și un prosop gros, nu resimte același disconfort.

aslon, cristianam, cristina198429*, doinagherasim*, nicole33, parvur22, Puisorua, valeria2012
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Superior Hotel:

• pagină generată în 0.046422004699707 sec