ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2014
ÎNSCRIS: 24.01.10
JUN-2014

Milli Park - un paradis salbatic

De multe ori in viata iti doresti sa ajungi intr-un loc deosebit despre care ai citit ca ar fi undeva, te-ai uitat la poze si tot ce ai vazut ti-a placut.

Natura este atat de fascinanta si sunt atat de multe locuri frumoase de vazut in lumea asta incat ti-ar trebui cateva vieti ca sa le poti vedea pe toate. Tocmai de aceea, cand ti se ofera sansa sa ajungi acolo esti fericit si fericirea asta vine din suflet si mai ales din imaginile care ti se astern in fata ochilor aievea acum, aceleasi cu cele din fotografii.

Caci cine nu iubeste natura? In cate locuri din lume natura iti asterne la picioare si munte si mare,munti, paduri, golfuri cu plaje salbatice si unde te poti intalni cu pasari si animale salbatice? Acesta este Milli Park- o bucatica salbatica din paradis unde te poti simti cu adevarat in natura.

Unde se afla rezervatia? :

Coordonate GPS : N 37,6995777 / E 27,1856694

Site-ul oficial este dilekyarimadasi.com

Parcul National Milli Park ocupa intreaga Peninsula Dilek, mai exact rezervatia se afla la iesirea din Güzelçamlı, (in traducere ,,Frumosul Brad '' ,,güzel''=frumos). Güzelçamlı este o localitate micuta situata in partea sudica la 23 km dupa Kusadasi.

u.be/-yWWwFJeZWQ

Practic din Davutlar trebuie sa mergi in continuare spre Güzelçamlı, sunt aprox 8 km de facut din Davutlar pana la Milli Park. Intreaga rezervatie naturala se intinde pe o suprafata de aprox. 28000 ha si are o lungime totala de 20 km.

Daca esti pe una dintre plajele de dupa Kusadasi, in partea stanga vei zari departe in capat Peninsula Dilek sub forma unui munte verde care coboara in mare. Acela este Milli Park si poti distinge varfurile muntilor Mykale (numiti si Samsun) ale caror inaltimi ajung pana la aprox. 1200 m fata de nivelul marii.

Aproape de aceasta peninsula, la aprox. 2 km se poate zari si insula greceasca Samos. Pe insula poti ajunge intr-o excursie pornind cu un vaporas chiar din Kusadasi din port. Pana pe insula, cu putin noroc poti vedea si delfinii dar si golfurile din Milli Park.

La Milli Park se poate ajunge cu masina personala, bicicleta, motocicleta dar tot aici se poate ajunge din Kusadasi cu un dolmus care circula regulat si aduce turistii pana la intrarea in rezervatie.

youtu.be/qDgI9FyGx0k?list=UU

Programul de intrare este intre orele 8-19 primavara-vara si 8-17 toamna -iarna. Acolo dupa ce se plateste intrarea, turistii pot face drumetii pe carari de munte sau pot merge pe jos intr-o plimbare spre plaja, coborand prin padure pe o sosea buna, asfaltata.

Inainte de toate trebuie stiut faptul ca pretul de intrare difera in functie de vehicul,deci daca esti simplu turist, daca vii cu bicicleta, masina, etc. Noi am platit la intrare exact 15 Lire, pretul a fost total, dat pentru masina cu persoane cu tot.

Ce poti face intr-o zi:

Va marturisesc acum ca mi-a fost greu sa aleg un titlu adecvat, deoarece in Milli Park ai atat de multe posibilitati de a-ti petrece timpul liber: poti face plaja, baie sau chiar scufundari intr-o mare limpede precum clestarul, poti sa te plimbi pe cararile padurii, poti sa urci pe varful muntilor prin canion (numit Pantionion) de unde sa privesti in zare, poti sa te plimbi cu bicicleta, sa vezi animale salbatice, poti sa faci picnic impreuna cu prietenii, intr-un cuvant poti sa iti petreci macar o zi intreaga asa cum doresti intr-un loc deosebit, intr-un paradis salbatic.

Milli Park este un loc de relaxare, un loc izolat, departe de lumea dezlantuita. Este un loc foarte putin amenajat de om de aceea este bine sa stiti dinainte ca sunt conditii modeste aici. Totusi in trecut se pare ca lucrurile au stat mai bine, marturie fiind cladirile de langa plaja lasate in paragina acum, dar foste terase probabil, unde puteai servi ceva.

Trebuie stiut si ca aici nu poti sta la cort si nu exista nici locuri de cazare decat in localitatea cea mai apropiata,Güzelçamlı.

In prezent veti gasi aici doar strictul necesar :masute cu banci pentru picnic, dusuri (perfect functionale) si fantani cu apa rece care am aflat ca este si buna de baut. Curatenia de langa fantani lasa totusi de dorit. Pe malul marii exista din loc in loc sezlonguri din lemn si umbrelute gratuite unde am putut sta la plaja. Din pacate toate acestea necesita o mai buna intretinere. Este bine dinainte sa stiti ca pentru o zi reusita trebuie sa veniti in traista cu tot ce trebuie, de la bauturi reci pana la alimente dar si tot ce este necesar pentru stat la plaja.

Cu toate acestea cei care nu sunt pretentiosi si iubesc natura si lucrurile simple vor gasi aici multa liniste, aer curat, peisajele sunt minunate si am intalnit aici o apa atat de limpede si de curata cum rar mi-a fost dat sa vad, doar in unele locuri din Grecia.

Despre plaje:

Daca doresti sa faci plaja, exista cateva golfuri mai frumoase, cele mai importante fiind plaja Icmeler (prima plaja,este cea mai aglomerata deoarece este cea mai apropiata de intrare,aici pe plaja sunt pietricele mai marunte). A doua este plaja Aydinlik (plaja cu pietris marunt, este o plaja mai micuta pe care noi doar am vizitat-o). Dupa plaja Aydinlik se intra in stanga in canion pe cararile caruia poti sa te plimbi in voie si sa urci pe varfurile muntilor. Apoi tot de la soseaua principala urmeaza plaja Kavakli Burun (a treia plaja, cu pietre maricele dar foarte frumoase, colorate. Pietrele sunt si pe plaja dar si in mare,sunt destul de deranjante la picioare, necesita papuci speciali. Totusi datorita pietrelor apa este si foarte limpede. Este plaja pe care am stat noi). Ultima plaja mai importanta este plaja Karasu care am aflat ca are tot pietre.Aici nu am ajuns deoarece ea se afla la aprox. 11 km de la intrare.

Binenteles ca pe langa aceste plaje mai importante de care am amintit, mai exista si alte plaje mai micute si mai izolate.

In intreaga rezervatie exista indicatoare si nu aveti cum sa va rataciti. Soseaua principala prin rezervatie este asfaltata si din loc in loc exista chiar la sosea niste puncte observator construite din lemn de unde poti privi marea de sus de la inaltime. Aceste observatoare sunt facute deasupra unor pereti stancosi aproape verticali iar culorile marii privite de aici va vor incanta cu siguranta.

youtu.be/Yw7YvNPkX0Y?list=UU

Tot in Milli Park sunt o multime de plante si multe sunt ocrotite de lege. Sunt specii de plante unice in lume care se pot gasi doar aici. As aminti de o specie de clopotei albastri care se aseamana mult cu clopoteii din padurile noastre, dar as aminti si de ,,usturoiul de mare'' pe care l-am putut vedea si noi, el semanand cu un ciuline cu tulpina lunga si avand in varf o forma sferica de culoare violet.

Si am lasat mai la urma ceea ce eu numesc ,,cireasa de pe tort '' : aici am avut ocazia pentru prima data in viata sa fim alaturi de mistreti, care au venit la noi pe plaja chiar la un metru, spre ,,disperarea'' noastra si au cautat mancare. Au fost atat de blanzi si de prietenosi si spre dezamagirea mea erau cu totii foarte slabi si infometati. Se bucurau nespus si de o bucatica de paine daca le aruncam. Erau turme de mistreti, am vazut si purcei de diverse generatii, cu totii erau zglobii din cale-afara, dar si ei, saracii, erau foarte slabi.

youtu.be/-u8U8Vieie8

Deci daca mergeti in Milli Park voi, iubitori de animale, nu-i uitati si pe ei. Fiindca zilnic sunt turisti pe plaja, ei sunt obisnuiti cu oamenii si nu va fac rau, vin doar sa caute mancare si sunt prietenosi cu turistii.

Si sa va mai spun ceva. Chiar daca noi nu am ajuns acolo, inainte de a intra in Milli Park langa mare se afla o pestera secreta numita ,,Grota lui Zeus'' .

google.ro/search?q=grota+ ... iw=1024&bih=639

Iar noi am profitat la maxim de tot ce a putut natura sa ne daruiasca in acea zi frumoasa in care si vremea a tinut cu noi. Am putut sta la plaja chiar si dupa orele 12 deoarece niste nori pufosi au ascuns soarele, iar afara era ideal sa stai si mai ales sa faci baie. Marea calda si limpede,am gasit pe plaja niste sezlonguri din lemn si pe ele ne-am putut relaxa in voie. Ne-am simtit pe ele ca la bunici la tara. Si fiindca am dus cu noi barca pneumatica din dotare, ne-am putut plimba dupa pofta inimii. A fost o zi minunata in care ne-am bucurat de liniste si de frumusetea peisajelor din jurul nostru.

Asadar daca ajungeti la Kusadasi sau imprejurimi, nu ratati o excursie de o zi la Milli Park. Veti fi incantati cu siguranta.

Cu speranta ca randurile mele va pot fi de folos si mai ales pentru ca Am Fost Acolo, va doresc tuturor sa ajungeti si voi in locurile in care va doriti si vacante cat mai reusite sa aveti. Cu drag.

webmaster, te rog ataseaza sus acest videoclip, multumesc.

youtu.be/FOIjvHjK0Rw

Trimis de adryana in 16.08.14 21:41:54
Validat / Publicat: 17.08.14 10:14:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3958 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Peninsula Dilek care gazduieste rezervatia naturala Milli Park se poate vedea in zare de pe plaja hotelului Mersin Club.

[17.08.14 10:20:25]

fain review

[17.08.14 16:26:12]

webmaster, multumesc, am scris cu drag.

urjanclaudiu
[18.08.14 09:13:18]

Şi pentru că aţi scris cu drag, cred că meritaţi şi un SUPERBONUS aşa că... iată-l că a sosit!

iulian.chiper
[18.08.14 14:04:25]

Nota 10! Bravo!

[18.08.14 14:49:00]

@urjanclaudiu, @iulian. chiper, va multumesc pentru aprecieri, asa este, am scris cu drag gandindu-ma la acea zi frumoasa.

danadana*
[19.08.14 14:43:58]

@webmaster: Am o mare rugaminte: din greseala am acordat un vot negativ acesti rewiu fapt pe care il regret si pt care imi cer scuze catre d-na adryana! rog mult stergeti votul meu negativ la acest rewiu! multumesc!

[19.08.14 14:56:47]

@danadana: Șters. Poți vota din nou cum dorești.

danadana*
[19.08.14 15:24:56]

@webmaster26: Multumesc mult!

adrianbogdan
[11.11.14 17:48:42]

Buna! Doresc totusi sa rectific programul prezentat de Adryana, nu de alta dar noi in luna septembrie am ajuns la 16 si 8 min. si ce sa vezi intrarea publicului se face zilnic pana la ora 16, iesirea intradevar pana la 19.

Nu a fost chip sa-i induplecam pe cei de la paza, explicatia a fost ca la 16 se inchide caseria si ca please deja casiera.

Vacante placute!

Yersinia Pestis
[04.12.14 18:03:07]

Frumoase reviewuri, păcat că le scrii atât de rar!!!

GabrielaG
[27.01.15 12:09:59]

Superb... mi s-a facut dor, nu am mai fost de mai bine de 6 ani in acest loc superb si review-ul dvs m-a facut sa imi doresc in cel mai scurt timp posibil sa revin

[27.01.15 17:54:29]

@GabrielaG, ma bucur ca rw. meu ti-a rascolit amintiri frumoase.

Pastram si noi in suflet momente placute din acea zi iar daca iti doresti sa te reintorci acolo, fie ca sa se implineasca dorinta ta.

GabrielaG
[24.03.15 10:31:26]

@adryana - Iar am intrat pe review-ul dvs si il recitesc si asta poate doar sa imi fac sange rau cum se zice )

calatorul
[30.03.15 20:29:06]

INteresant, multumim pentru relatare, este convingatoare, pare un loc frumos, o sa il caut la viitoarea vacanta prin Turcia. Multumim pentru relatare, adaug si eu un vot.

adrianbogdan, adryana, calatorul, danadana*, GabrielaG, iulian.chiper
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Milli Park (Parcul Naţional Peninsula Dilek):

• pagină generată în 0.066262006759644 sec