ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2014
    DIN: Timisoara
    ÎNSCRIS: 08.07.08
    JUL-2014

Delphin Palace episodul 6

Și vacanța de anul acesta a început, cum altfel?, cu un sejur de 10 nopți la Delphin Palace. Chiar dacă de anul acesta a trebuit să plătim prețul întreg pentru copil, nu ne-am descurajat și cu sprijinul AFA, secțiunea “Oferte speciale pentru membri” ne-am bucurat de o nouă vacanță reușită. Le mulțumesc aici încă o dată lui Cristi și Cornel pentru tot sprijinul acordat în vederea depășirii problemelor neprevăzute care au apărut înaintea plecării, precum și pentru prețul oferit.

Despre resortul Delphin Palace cred că am scris destul de mult pe AFA (vezi imprezii - vezi imprezii - vezi imprezii), așa că nu am să insist cu descrierea resortului. Doresc doar să confirm încă o dată că este un resort în care și anul acesta am găsit ceea ce am căutat – un loc civilizat unde să ne bucurăm de mare, soare și mâncare bună.

Transport: Antalya îndeplinește toate condițiile familiei noastre ca destinație a sejurului principal din vacanța de vară. Drumul până acolo durează maxim 2 ore cu avionul (plus 15-20 minute cu autocarul), călătorie confortabilă la “răcoare”, gustare și băuturi reci, toaletă curată, relaxant și fără probleme de orientare/navigare în teren iar pe parcursul călătoriei mai citim ceva, facem integrame sau sudoku, ori jucăm o șeptică. Singurul lucru schimbat față de călătoriile anterioare a fost compania aeriană, care de data aceasta s-a numit FreeBird Airlines. Serviciile însă au fost la fel de bune ca și până acum. Despre călătorie am scris aici vezi impresii un ghid, sper eu, cât mai complet. Am dat bacșiș* șoferului 2 euro atât la sosire cât și la plecare.

Cazarea: Delphin Palace întrunește și toate condițiile pe care familia noastră le așteaptă de la resort/hotel. Operațiunea de check-in a durat exact 8 minute din momentul când ne-am prezentat la recepție. Dat vouchere, completat formularul, primit brățările VIP de culoare galbenă și mersul în cameră. Am dat bacșiș 2 euro băiatului care ne-a ajutat cu valizele atât la sosire cât și la plecare. Camera pe care am dorit-o a fost exact așa cum o știam, adică răcoroasă, spațioasă, cu paturi confortabile, baia dotată cu tot ce trebuie, televizorul modern cu mufă HDMI, semnal bun la internet wireless, curățenie zilnică, minibarul completat zilnic. Dacă nu doream să fim deranjați de personal (cameristă sau barman), am pus semnul cu “Nu deranjați” pe ușă și nu am fost deranjați. Nu au lipsit micile atenții de bun venit aferente clienților fideli. Am dat bacșiș 10 euro cameristei pentru întreg sejurul.

Masa: Și la acest capitol Delphin Palace satisface toate așteptările noastre. Mâncare variată, suficientă, bine gătită, feluri cărora le-am dus dorul de anul trecut, prăjituri diverse de nu știai pe care să le alegi, băuturile pe care le-am dorit la discreție, fresh-urile de portocale din abundență. La fel și în restaurantele a-la-carte am regăsit felurile de mâncare pe care le doream și unde am petrecut seri agreabile. Ce am observat diferit față de alți ani, poate și datorită perioadei, a fost că la micul dejun unul dintre saloane era închis, motiv pentru care câteodată salonul disponibil devenea arhiplin, puțini fiind aceia care alegeau să meargă pe terasă. Ne-am înțeles foarte bine cu ospătarii în limba engleză și mereu am fost serviți cu amabilitate. Am dat cam 20 euro bacșișuri la ospătari pe durata întregului sejur.

Plaja: Familia noastră preferă din diferite considerente plaja la piscine și nu la mare, chiar dacă datorită brățărilor ne făceau cu ochiul pavilioanele VIP. Delphin Palace are piscine pe gustul nostru și toate sunt la câțiva pași distanță de hotel. Dacă am dorit distracție și bălăceală am mers la piscina mare (de regulă dimineața), dacă am dorit liniște am mers la piscina de relaxare (de regulă după pauza de prânz). În apropierea piscinelor există atât toalete curate cât și numeroase locuri de unde se pot lua diferite băuturi sau gustări (gozleme, aripioare, ciocănele, cartofi copți, înghețate, patiserie, prăjituri etc.). Dimineața devreme la cafea am beneficiat de tot ce mi-am dorit: espresso la discreție, produse de patiserie, liniște, apă numai bună de înviorare, semnal internet wireless “cu găleata” la toate piscinele și pe plajă. Barmanii și fetele pe role ne-au servit cu amabilitate cu tot ce ne-am dorit. Am dat cam 20 euro bacșișuri la piscine și alte baruri din resort pe durata întregului sejur.

Alte activități: Sunt multe lucruri de făcut sau vizitat. Celor interesați le pot trimite prin MP o listă și prețurile aferente. Însă în acest tip de sejur noi nu ne dorim să mergem nici în excursii, nici în cluburi, restaurante sau la cumpărături. Ocazional, foarte rar, mai mergem la câte un spectacol în amfiteatru sau un alt eveniment organizat în cadrul resortului. Ocazia de anul acesta s-a numit Cupa Mondială la Fotbal, urmărind în saloanele special amenajate câteva meciuri care ni s-au părut a fi mai interesante.

Concluzie: Ce am dorit – aia am găsit, motiv pentru care considerăm că am mai avut parte de încă un sejur reușit la Delphin Palace. Dacă și voi vă doriți aceste lucruri, atunci Delphin Palace poate fi o alegere potrivită.

*Am adăugat și bacșișurile oferite deoarece în mod frecvent am fost întrebat despre acestea în ecourile la impresiille scrise anterior. Repet ce am mai spus și cu alte ocazii, acestea nu sunt obligatorii și nici nu am sesizat diferențe în calitatea serviciilor primite dacă n-am dat bacșiș.

Trimis de mauricius* in 15.08.14 17:47:05
    Validat / Publicat: 15.08.14 21:47:07
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4179 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mauricius*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P16 după desert o luăm de la capăt cu pește

[15.08.14 21:49:49]

@mauricius: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Eşti, cred, cel mai în măsură să ai onoarea s-o faci

[15.08.14 23:00:33]

@Admin: Ha, ha, ha! Ai uitat că de la fața locului ți-am transmis coordonate care te-au dus tocmai la Pensiunea Tinel din Săcele?

Confirm că aceste coordonate sunt corecte.

[15.08.14 23:06:54]

@Admin: nu știu dacă ai avut timp sau răbdarea necesară ca să vezi pozele până la sfârșit, însă ultima prezintă dovada celor 46 de grade îndurate și nu era decât ora 12.

tarsun
    [16.08.14 09:52:21]

@mauricius: Tot ce am inteles de aici a fost ca ai dat spaga (bacsis) de cand ai venit pana ai plecat!!! Normal ca totul a fost ok!

[16.08.14 11:45:11]

@tarsun: cred că am explicat suficient de clar în nota de subsol care este treaba cu bacșișurile.

Nu cred că este cazul să intrăm acum în discuții de semantică (dacă sunt sau nu sinonime cuvintele bacșiș, ciubuc, șpagă, mită etc.) nici să dezbatem pe tema culturii locale de la care am împrumutat cuvântul bacșiș.

Sumele respective le-am oferit întotdeauna pentru a răsplăti un serviciu de care am fost mulțumit și nu pentru a determina obținerea unui serviciu preferențial.

Banii se depun în casete special amenajate care se găsesc prin tot resortul (și în autocar) pe care scrie "Tips Box" sau "Drinkgeld".

dfdan2002
    [25.02.15 19:41:21]

buna seara

intre cei trei delphini pe care l-ai recomanda? mentionez ca sunt flancat de 2 ”critici” de 5 si 7 ani plus mama lor. am fost in lara la mai multe resorturi (miracle, titanic, rixos, concorde, limak, sherwood) si stiu din proprie experienta ca nu costul face calitatea serviciilor. Ex. sherwood la care am platit (cam4000E) cel mai mult a fost jalnic in rest fiind destul de proportionate calitate pret fiecare cu - sau +.

[01.03.15 16:34:28]

@dfdan2002 -Noi vom ramane in continuare fideli DPDC deoarece Diva imi pare cam inghesuit iar Imperial-ul cam prea mare. Fiecare Delphin are punctele lui bune si mai putin bune, depinde numai de voi ce preferati. Luand in calcul varsta celor 2 "critici", Imperial-ul are ceva mai multe posibilitati de a-i tine ocupati, decat Palace-ul.

dfdan2002
    [02.03.15 08:02:49]

@mauricius - multumesc pentru raspuns... am optat in final pentru imperial

dfdan2002, mauricius*, tarsun
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: