ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2014
DIN: Bistriţa
ÎNSCRIS: 26.07.10
JUL-2014

O alta zi in Baile Figa

Daca tot m-am apucat sa aduc impresii noi din locatii ce nu au review-uri “proaspete” pe amfostacolo.ro, azi va scriu despre Baile Figa.

Daca in primul meu review despre Baile Figa va invitam sa descoperiti o zona cu mult potential, acum pot sa afirm faptul ca zona a devenit una foarte bine exploatata din punct de vedere turistic.

Am revenit la Figa dupa 4 ani si am ramas foarte impresionata de ceea ce au facut acolo. Mi-ar fi placut sa pot petrece mai mult de o zi acolo.

Statiunea este situata la 5 km de Beclean, judetul Bistrita-Nasaud. In zona s-au construit vile mai mici, unde turistii se pot caza. Mi-a placut faptul ca toate erau de aceeasi dimensiune si aveau loc pentru gratar. Din pacate nu pot sa va ofer detalii despre cazare si preturi.

La intrarea in Complex pe partea stanga este un camp unde oamenii isi pot parca masina gratuit. Este loc de parcare mai micut si in interiorul Complexului, dar nu stiu daca se plateste ceva.

Pretul de intrare cu acces la Bazine este de 10 Ron, acces la tobogane 10 Ron, acces la zona de interior 10 Ron. Primeai bratara personalizata, valabila o zi, in functie de ce servicii doreai. Noi am ales varianta cea mai ieftina de 10 Ron intrare cu acces la piscine si a fost suficient. De asemenea te mai costa 2Ron/sezlong/zi. Eu zic ca preturile sunt foarte bune si ieftine pentru ceea ce gasesti in interiorul Complexului.

Complexul Baile Figa are 3 bazine cu apa dulce si 2 cu apa sarata, foarte multe umbrelute de soare, umbrele mari de stuf, pavilioane toate aceste in scopul de a te proteja de soare pentru a-ti petrece o zi intreaga in acea zona. Sezlongurile era suficiente, noi si curate. Prea putina lume statea pe cearsaf sau patura deoarece erau sezlonguri suficiente.

Apa in bazinele cu apa dulce era foarte curata, dusurile erau suficiente si prezente langa fiecare bazin. Nu stiu cum erau bazinele de apa sarata deoarece nu am intrat. Tot din colectia tratament reumatic aveau o zona cu namol.

Zona cu tobogane era foarte populara si avea 5 tobogane, 3 mai inguste, unul mai lat si unu spirala. Atat langa aceasta zona cat si langa celelalte bazine se gasea cate un salvamar. De asemenea in incinta complexului isi faceau prezenta si doi gardieni, care in permanenta se plimbau de la un bazin la altul.

Baile erau foarte curate si suficiente, in permanenta cineva facea curat si punea hartie igienica. Nu se percepea o alta taxa de toaleta.

Desi nu am mancat acolo, doar am servit un suc, pot spune ca aveau suficiente terase acoperite pentru a nu sta in soare, unde atat mancarea cat si bauturile erau la un pret decent.

Aleile din Complex erau strajuite de numeroase ghivece cu flori, spatioase si foarte curate. Cosurile de gunoi erau suficiente, iar mizeria nu dadea pe afara.

Se mai poate de asemenea inchiria terenul de sport, iar de complexul interior nu pot sa va zic nimic deoarece am intrat in el doar in urma cu 4 ani.

Mai trebuie sa adaug faptul ca noi am fost in timpul saptamanii si nu a fost foarte aglomerat. Am inteles ca in weekend Complexul e plin ochi.

In concluzie este un loc in care merita sa iti petreci macar o zi sau chiar mai multe, cu un buget minim. Poate ca zona este mult peste altele unde preturile sunt exagerate.

Noi cu siguranta vom mai merge la Figa, asa ca va fac o invitatie si voua!

Trimis de Rusalka in 15.08.14 14:06:24
Validat / Publicat: 15.08.14 16:20:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BECLEAN & BĂILE FIGA.

VIZUALIZĂRI: 4618 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rusalka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Yersinia Pestis
[18.10.14 19:10:59]

Un vot și superbonusul de la mine!

Denis70
[18.11.14 10:59:02]

@Rusalka - As dori si eu sa merg la vara in Baile Figa si am rugamintea sa ma lamuresti in privinta preturilor de intrare. Deci complexul este format din 3 zone cu plata. Zona 1 care cuprinde................... ? (banuiesc ca cele 3 bazine cu apa dulce si cele 2 bazine cu apa sarata). Zona 2 care cuprinde...................... ? (probabil toboganele) si zona 3 care cuprinde........................ ? (cred ca piscinele acoperite care sunt formate din...................... ?). "Raul lenes" de care zona apartine? De exemplu daca platesti la tobogane ai acces si la vreo piscina? Relatai ceva si de tratament cu namol - se platea ceva in plus? din cele 3 zone, din care face parte? Soseaua din Beclean pana la Baile Figa este astfaltata? cu sau fara gropi? In apropiere sunt terase sau restaurante unde seara lautarii canta muzica live? Sunt cam plictisitor cu atatea intrebari dar ti-as multumi foarte mult daca mi-ai raspunde

RusalkaAUTOR REVIEW
[18.11.14 13:27:03]

Din cate imi amintesc eu era taxa diferita pentru fiecare facilitate de care vroiai sa beneficiezi. Daca plateai pentru piscine era o taxa, la ea se adauga taxa de tobogane si apoi taxa de piscine de interior. Terase cu muzica nu am vazut. Erau in interiorul complexului doua terase unde se putea manca bine. Nu cred ca acestea functionau dupa lasare intunericului sau terminarea orelor de functionare. Langa acest complex erau cateva vilute de inchiriat cu gratar langa ele. Asa ca viata de noapte presupun ca este cam de pensionari. Dar cine stie. Zona este in continuare in plina dezvoltare. Asa ca nu e exclus ca pana la anul sa apara terase in afara complexului. Masina se putea parca si in afara compelxului. Din Figa pana in Beclean sunt vreo 5 km, pe un drum asfaltat bun, asa ca exista si varianta iesirii in orasel.

Sper ca nu te-am incurcat foarte tare si ca am atins toate punctele.

Denis70
[18.11.14 18:14:52]